zamknij

Biznes

Rewitalizacja Sobieskiego i Powstańców dopiero za rok

2013-09-30, Autor: 
Nierealne okazały się zapowiedzi władz Rybnika, że rewitalizacja ulic Powstańców i Sobieskiego ruszy jeszcze w tym roku. W październiku zakończą się dopiero prace nad dokumentacją techniczną.

Reklama

Na przebudowę nawierzchni obu ulic w budżecie Rybnika na 2013 rok przeznaczonych było 10 milionów złotych. Niestety, nie uda się ich wydać, bo dopiero w maju Urząd Miasta Rybnika podpisał z firmą DMK Inżynieria Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji technicznej. Projekt techniczny kosztować będzie 183 tys. zł i gotowy będzie w październiku. Wtedy też dowiemy się jaka będzie wartość kosztorysowa całej inwestycji.

> Prezydent do wyborów chce zmienić wygląd centrum RybnikaPrzypomnijmy, wstępem do prac nad zmianą oblicza ulic Sobieskiego i Powstańców było opracowanie przez pracownię Top Project koncepcji. Na ile projekt rewitalizacji opierał się będzie na tej koncepcji? - Trudno w tej chwili stwierdzić, czy zostanie zrealizowana w 100%. Odpowiedź na to pytanie będzie możliwa dopiero w listopadzie – obecnie trwają konsultacje i uzgodnienia szczegółowych rozwiązań projektowych – mówi Lucyna Tyl – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Jak donoszą nam mieszkańcy ulicy Powstańców późnym wieczorem urzędnicy wizytują to miejsce razem z projektantami. Zastępcom prezydenta pokazywane były m.in. wzory latarni, które kiedyś staną na tym trakcie.

Dobra wiadomość jest taka, że władze miasta i PEC przy okazji przebudowy nawierzchni ulic chcą podłączyć budynki stojące przy Powstańców i Sobieskiego do sieci ciepłowniczej. – Trwają zaawansowane konsultacje z mieszkańcami. Planuje się budowę nowej nitki sieci od Bazyliki św. Antoniego aż do Gimnazjum nr 1 – mówi Andrzej Waliszewski – dyrektor Zakładu Cieplnego w Rybniku.

W sumie, miasto w Wieloletniej Prognozie Finansowej na "Rewitalizację przestrzeni publicznej na obszarze pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Bazyliką Mniejszą pw. św. Antoniego Padewskiego i Rynkiem" zarezerwowało 12.556.730,00 zł. - Jeżeli założona kwota okaże się wystarczająca, procedura przetargowa zostanie uruchomiona niezwłocznie po przekazaniu dokumentacji, a wszystkie roboty będą mogły być wykonane w 2014 r. – zapowiada Lucyna Tyl.
Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~sirmateusz 2013-09-30
  00:52:32

  0 20

  Co do remontu ulicy Powstańców się zgodzę. Odcinek od Bazyliki do ronda przy skrzyżowaniu ulic Żorskiej, Sybiraków i Chrobrego jest fatalny. Jednak ulica Sobieskiego jest w dobrym stanie techniczny więc nie widzę potrzeby grzebania tam. Zamiast tego wypadałoby wyremontować odcinek od ronda przy skrzyżowaniu Żorskiej i Prostej (wraz z nawierzchnią obok ronda, głebokie koleiny) do ronda przy ulicy Prostej, Boguszowickiej i Żorskiej.

 • ~miastowy 2013-09-30
  07:47:13

  17 0

  Wspaniały podpis pod zdjęciem po lewej stronie. "Czy tak za rok wyglądać będzie ulica Powstańców?" Czyli co ? ułożą na ulicy brązowe wykładziny i poustawiają krzesełka ? Jestem bardzo ciekaw. Jak projektant drogowy ustosunkuje się do do koncepcji architekta oraz jak wiele wspólnego będzie miał projekt techniczny z tym co zostało nam przedstawione.

 • ~ 2013-09-30
  09:49:34

  5 0

  ~sirmateusz ty chyba nie zrozumiałeś o czym jest ten artykuł???!!! ten artykuł mówi o rewitalizacji ulicy/deptaku który znajduje się przy ulicy Sobieskiego i Powstańców. Chcą zrobić coś na wzgląd tak jak jest to w Katowicach. Teraz już rozumiesz o czym ten artykuł, oświeciło cię???!!!
  Swoją drogą i tak wiedziałem że w tym roku tego nie zaczną, może to i lepiej, może dzięki temu opóźnieniu bardziej dopracują plan działania i unikną wpadek. Cholera wie ale lepiej późno niż wcale.
  Nie żebym ich chwalił czy coś, bo znowu są obiecanki cacanki ale chyba już się przyzwyczaiłem i pogodziłem z tym że ciągle robią nas w balona.
  Mam tylko cichą nadzieje że przy następnych wyborach ludzie będą bardziej myśleli i wybiorą kogoś kto będzie miał trochę więcej oleju w głowie

 • ~agulec 2013-09-30
  11:52:31

  4 0

  Jak znam życie to o ile w ogóle dojdzie do skutku rewitalizacja to z duuużym opóźnieniem i nie będzie gotowe na czas.Jeśli zaś chodzi o wybory to będzie jak zwykle ,wielu się nie podoba nasz AF,ale ci na wybory pewnie nie pójdą bo........,za to tłum moherowych beretów ponownie wybierze adasia

 • ~Arteks 2013-09-30
  12:07:27

  0 4

  @WojtekSD - trochę wszystko pomieszałeś bo nasz deptak nie ma być rewitalizacją w kierunku ulicy nocnych szaleństw tak jak Mariacka w Katowicach czy Stodolni w Ostrawie. Raczej to ma być reprezentacyjny deptak handlowy miasta z domieszką jakieś niekonwencjonalności (jakieś eventy, małe imprezy, sympatyczne miejsce do spacerów itd). Czyli bardziej w kierunku np. 11 Listopada w Bielsku-Białej, 1 Maja w Jeleniej Górze czy Floriańskiej w Krakowie. Taki reprezentacyjny salon miasta po którym z przyjemnością się spaceruje. Fudali zapowiadał że zrobi to do końca swojej kadencji. Jeśli mu się to nie uda - złamie swoją obietnicę, a przez to zwolenników mu nie przybędzie. Cieszy mnie sprawa tego ciepłociągu. Nie wyobrażam sobie żeby miasto po wydaniu tylu milionów zł pozwalało na zrzucanie węgla przy kamienicach. To byłby jakiś kompletny absurd. Pomijam sam oczywisty wymiar ekologiczny.

 • ~Gregorio 2013-09-30
  13:40:21

  3 0

  Każdy kij ma dwa końce. Rewitalizacja tych dwóch ulic jest bardzo potrzebna ale dochodzenie do tej rewitalizacji czyli okres przebudowy
  spowoduje totalny upadek tego co tam teraz jest. Jeżeli nawierzchnie będą rozkopane , rury wymieniane i przeprowadzane inne roboty,
  to kto tam przyjdzie i skorzysta z tego sklepu czy z tej restauracyjki. Im dłużej remont potrwa tym bardziej prawdopodobny jest upadek firm tam się znajdujących.To jest duże przedsięwzięcie i tego się nie zrobi w 2- 3 miesiące.

 • ~spzoo 2013-09-30
  14:04:31

  4 0

  Jak to zrobią jednorazowo i zamkną całość, to trzeba ich na taczkach z urzędu wywieźć. Jak koncepcja Wawrzyniaka, tak opracowania CRISu sugerują prace etapowe umożliwiające przechodzenie ludzi. Poza tym, tam trzeba będzie ponieść koszty pracy wielozmianowej. Inaczej rzeczywiście dorżną powoli odżywający na tych ulicach handel.

 • ~ 2013-09-30
  14:49:53

  0 0

  Arteks jak ty możesz porównać Katowice do Ostrawy, to tak jakby porównać Nowy Jork z Rybnikiem buahahaha, bez przesady Arteks, a po drugie to w Katowicach zaprojektowano i wykonano to samo co zamierzają zrobić w Rybniku z tym że to ludzie przekształcili tą ulicę gdzie można się "pobawić" i to wszystko zależy od klientów a nie od urzędników. Bo to klienci są dźwignią handlu i to oni decydują co tam będzie się działo!!!

 • ~bajzi 2013-09-30
  15:31:32

  7 0

  A mnie interesuje co innego, droga redakcjo. Chodzą słuchy że jeden z pracowników Pinb-u w Rybniku został zatrzymany za wzięcie łapówki. Ktoś może to potwierdzić? Informacja o tyle ważna że pokazuje jak sie u nas oddaje budynki do użytkowania

 • ~kristoferekl 2013-09-30
  21:14:46

  6 0

  Super dbają o główną ulicę a zakątki Sobieskiego w pasażach to jakaś masakra nie licząc tego że w każdy piątek i sobotę spotkamy tam osoby pijące alkohol i zażywające inne ciekawsze środki strach tam przechodzić może czas najwyższy pomyśleć nad monitoringiem w tych pasażach a nie czekać na nieszczęście

 • ~Kurz 2013-10-10
  00:12:52

  0 0


  Tej gałganerii,
  Na tym obrazku,
  Jan Paweł II
  Dodaje blasku ???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5289