zamknij

Biznes

Rekompensata za deputat węglowy: będzie więcej czasu na złożenie wniosku

2017-10-12, Autor: pww

Nie 10 a 21 dni na złożenie wniosków o 10-tysięczną rekompensatę za utracony deputat węglowy oraz ustalenie grona osób uprawnionych do tego świadczenia – to niektóre poprawki do rządowego projektu ustawy, którym zajęła się wczoraj wieczorem Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa. Negatywnie zaopiniowano poprawki zgłoszone przez posła Krzysztofa Gadowskiego.

Reklama

Posłowie z PiS i z Kukiz’15 tłumaczyli, że termin składania wniosku powinien zostać wydłużony z uwagi na dużą liczbę osób uprawnionych (235 tys. osób). - Przy tej liczbie uprawnionych i istniejącej liczbie 15 punktów przyjmowania wniosków byłoby to 19 tys. wiosków składanych dziennie. To liczba nie do ogarnięcia - mówił poseł Krzysztof Sitarski z Kukiz'15. Tłumaczył, że okres powinien zostać wydłużony co najmniej do 20 dni, a potem jeszcze powinno się zagwarantować 7 dni na rozpatrzenie wniosków. Ostatecznie komisja opowiedziała się za wydłużeniem terminu do 21 dni od wejścia w życie ustawy. Poseł Sitarski apelował jeszcze o przeprowadzenie skutecznej akcji poinformowania osób uprawnionych o możliwości złożenia wniosku.

Projekt bez poprawek posła Krzysztofa Gadowskiego

Z kolei poseł Krzysztof Gadowski (PO) chciał, żeby wydłużenia terminu do 20 grudnia. Ponadto wnioskował o rozszerzenia grupy osób uprawnionych do rekompensaty o około 10-tysięczne środowisko byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych, którym prawo do bezpłatnego węgla zostało w przeszłości skutecznie wypowiedziane.

Przepadła jeszcze jedna poprawka. Jastrzębski poseł chciał gwarancji dla osób uprawnionych do deputatu węglowego, które nie złożą wymaganych w projekcie oświadczeń o zrzeczeniu się roszczeń dotyczących deputatu, i tym samym nie otrzymają jednorazowych 10-tysięcznych rekompensat, dalsze dożywotnie wypłacanie ekwiwalentu za deputat przez ZUS. Takie rozwiązanie dałoby uprawnionym możliwość wyboru - czy chcą rekompensatę, czy wolą nadal otrzymywać roczny ekwiwalent za deputat.

Kto będzie uprawniony?

Doprecyzowano, że grupą osób uprawnionych do rekompensat będą emeryci i renciści górniczy, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty i pobierali deputat węglowy, jednak prawo do deputatu zostało im wypowiedziane przed wejściem w życie ustawy. Przyjęta poprawka precyzuje, że posiadane prawo do deputatu przysługiwało nie tylko na mocy układów zbiorowych pracy i kopalnianych porozumień, ale także rozmaitych innych regulacji w tym zakresie.
Podczas prac komisji poruszono problem osób, które przeszły na emeryturę krótko po tym, jak deputaty emeryckie zostały zawieszone lub wypowiedziane. Zgodnie z projektem, nie będą oni uprawnieni do jednorazowej rekompensaty.

Sejm zajmie się projektem jeszcze w tym tygodniu

Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa jednogłośnie przyjęła projekt. Sejm ma się nią zająć jeszcze w tym tygodniu, by w przyszłym trafiła pod obrady Senatu. Posłem sprawozdawcą będzie Grzegorz Matusiak (PiS). Później trafi do Prezydenta RP, a po podpisaniu wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu. Wypłata rekompensat ma nastąpić do końca roku, a w przyszłym będą rozpatrywane odwołania.

Oceń publikację: + 1 + 69 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Berkow 2017-10-12 20:23:56

  Wszystko dla emerytów (górniczych)... Cały czas im mało, przez swoją "zawodową pracę" wszystko brali - 13,14,barbórki, węgiel, itd... i jeszcze jeden z drugim robi na dole blokując miejsce pracy dla młodych.. Jeżeli chcesz pracować to pracuj ale emeryturę zawiesić. My pracownicy ratując spółkę - mamy zawieszone wszystkie przywileje do lutego 2018r. po tym czasie powinniśmy też złożyć pozew zbiorowy o zwrot zawieszonych świadczeń ( za okres 3 lat ) + ustawowe odsetki. Za te 3 lata samego węgla jest 24 tony ( lub wypłata średniej ceny z wag kopalnianych a nie że wypłacą po 500 zł za tonę jak cena już jest 750 zł ) a gdzie reszta ??? Ta ustawa nie powinna przejść 0 dla emerytów ( brałeś jak pracowałeś a teraz łapy precz )

 • ~exx 2017-10-12 22:40:17

  Te deputaty to wypłacane będą z zysków koplań ?

  24 14
 • ~Wioletta Czesław Pochopień 2017-10-13 10:27:31

  nie skladać wniosków,mają nadpłacić zalegly węgiel z odsetkami,a deputat coroczny się należy

  30 12
 • ~Wioletta Czesław Pochopień 2017-10-13 10:31:10

  emeryci kolejowi jakoś mają węgiel dlaczego górnik ma nie mieć,3 tony to nie dużo zwłaszcza ile zagórowski wyprowadził kasy ze spólki,to tradycja deputatu jest prawie 100 letnia,może by tak najpierw poczytać o deputacie a potem pisać

  32 9
 • ~ 2017-10-13 10:41:49

  Nie ma żadnego powodu żeby miał deputat jakikolwiek emeryt czy pracownik. To nadużycie

  10 43
 • ~ 2017-10-13 22:47:53

  Nie ma żadnego powodu żeby taki jak "~ " otrzymywał pełną wypłatę na jaką umawiał się z pracodawcą. To nadużycie. Obciąć mu co najmniej 1/4. Niektórzy zadymiarze tego pokroju nie chcą zrozumieć, że deputat dla pracownika, to od ponad 100 lat w tej branży część wypłaty wypłacana w naturze przez pracodawcę zamiast pieniędzy, a nie jakiś ekstra przywilej, co innego emeryci

  5 17
 • ~Tadeusz Guz 2017-10-14 12:58:48

  Przepracowałem w górnictwie podziemnym blisko trzydzieści lat na różnych stanowiskach ( sztygara zmianowego włącznie) i kiedy pozbawiono nas deputatu węglowego (jak informowano - dla podreperowania sytuacji w górnictwie) , to z przykrością stwierdziłem, że nie na takich zasadach przed laty decydowałem się na pracę w tym zawodzie...

  36 9
 • ~truman20 2017-10-16 15:05:45

  ~Tadeusz Guz - w normalnych firmach jak ludzie dowiadują się o takich akcjach, to albo akceptują i pracują dalej albo się zwalniają i idą do innej pracy, albo firma upada i w jej miejsce pojawiają się inne. Nikt po pracownikach nie płacze i nikt im żadnych zapomóg nie wypłaca. Tylko państwówka obciąża gigantycznie podatników bez ich zgody tylko po to żeby sztucznie trzymać kopalnie przy życiu zamiast skończyć z komunistyczną patologią na kopalniach i sprawić żeby wreszcie same na siebie zarabiały i górnicy mieli lepsze warunki.

  13 13

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3589