zamknij

Wiadomości

Reforma szkolnictwa w Polsce: jaka przyszłość czeka rybnickie gimnazja?

2017-02-10, Autor: bf

Ta reforma niesie za sobą wiele niepewnych – zwłaszcza dla dzieci i nauczycieli. Miasto musi jednak już teraz działać. Wkrótce na temat przyszłości gimnazjów będą rozmawiali rybniccy radni. My już teraz wiemy, które placówki zostaną wygaszone lub przekształcone w szkoły podstawowe. Zobaczcie listę.

Reklama

Przypomnijmy, że rybnicki magistrat przedstawił do konsultacji projekt nowej sieci szkół podstawowych w naszym mieście. To pokłosie ustawy wprowadzającej reformę edukacji. Jak zapewniła nas wtedy Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku, nie ma w planach likwidacji żadnej szkoły podstawowej.

Inaczej sytuacja przedstawia się z gimnazjami:

4 gimnazja obwodowe będą włączane do szkół podstawowych:

- Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca ---> Szkoła Podstawowa nr 35 im. Ks. Franciszka Blachnickiego;

- Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 4 im. Jana Kochanowskiego ---> Szkoła Podstawowa nr 15 im. Ks. Prałata Konrada Szwedy;

- Gimnazjum nr 5 im. Władysława Webera ---> Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18 im. Jana Brzechwy;

- Gimnazjum nr 13 im. Jana III Sobieskiego w Rybniku ---> Szkoła Podstawowa nr 24 im. Leona Kruczkowskiego.

7 gimnazjów obwodowych będzie przekształcanych w szkoły podstawowe:

- Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza ---> Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza

- Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej Polski ---> Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 im. Św. Jadwigi Królowej Polski

- Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki

w Rybniku ---> Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 31 im. Jerzego Kukuczki w Zespole Szkół nr 3;

- Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku ---> Szkoła Podstawowa nr 36 im. Czesława Miłosza ---> Szkoła Podstawowa nr 36 im. Czesława Miłosza

- Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II w Rybniku ---> Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II;

- Gimnazjum nr 11 w Rybniku ---> Szkoła Podstawowa nr 33 w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Rymera;

- Gimnazjum nr 12 im. Górniczego stanu w Rybniku ---> Szkoła Podstawowa nr 23 im. Górniczego Stanu.

2 gimnazja dwujęzyczne będą wygaszane:

- Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17 w Rybniku,

- Gimnazjum Dwujęzyczne nr 18 w Rybniku.

2 gimnazja specjalne będą włączane do szkół podstawowych specjalnych:

- Gimnazjum Specjalne nr 15 w Rybniku,

- Gimnazjum Specjalne nr 16 w Rybniku.

1 gimnazjum specjalne będzie przekształcane w liceum ogólnokształcące specjalne

- Gimnazjum Specjalne nr 19 w Rybniku

Jak mówi Anna Kolenda, wszyscy uczniowie dotychczasowych gimnazjów będą kontynuować naukę w swoich gimnazjach w dotychczasowych budynkach. Podobnie będzie z uczniami szkół podstawowych. - Miasto nie przewiduje w tym zakresie żadnych rozwiązań „siłowych”. W czterech ww. przypadkach włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, szkoły będą działać w dwóch budynkach – dodaje.

Uchwała z projektem będzie wprowadzona na sesję 16 lutego 2017 r. Następnie kuratorium i związki zawodowe mają 21 dni na jej zaopiniowanie, z tym że opinia kuratorium jest wiążąca.  

Co się stanie z nauczycielami pracującymi w gimnazjach? Jeszcze nie wiadomo. Do tematu jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-02-10 19:21:17

  Czyli po latach wraca do normalności.

  92 90
 • ~Hans Klos 2017-02-10 20:02:50

  ~Tadeusz Kiełkowski a co nie było normalnego w gimnazjach?? Sam kończyłem gimnazjum siostra 8 klas podstawówki i jakos nie widzę wielkiej różnicy. Ten kto się chciał uczyć ten się uczył. Na obronę gimnazjum mam to że jak ktoś ma pecha i trafi na słabego nauczyciela w podstawówce to będzie się męczył z nim 4 lata i niczego się nie nauczy a w licem tego nie nadrobi. Bo często w podstawówkach są nauczycielskie kliki i rodziny gdzie matka odchodzi wskakuje córka albo syn. Uczniowie też są jedni traktowani lepiej od drugich bo często nauczycielka to koleżanka matki. A tak była większa rotacja i dzieci i częściej zaczynało się z 0 kontem na starcie w nowej szkole. Niech mi ktoś wytłumaczy czemu nie ma konkursów na stanowisko nauczyciela??? Jak to jest państwowa praca. Często uczą nauczyciele po znajomościach z skończonymi podrzędnymi szkołami a pewnie lepsi siedzą w domu bo nie mają wtyki albo rodziny w szkolnictwie.

  85 64
 • ~ 2017-02-10 20:06:01

  To nam zrobią reformę...
  Jak ósmoklasista spotka sie z pierwszoklasista w systemie bezstresowego wychowania...
  Tak przynajmniej dziecko zmieniało środowisko po 6 latach i miało wybór tempa nauki, ale czego się spodziewać po PiSiorach. Inteligentny elektorat nie jest im na rękę. Szkoda jeszcze nauczycieli, ale taka wola ciemnego ludu.

  91 77
 • ~Heina aus Pitolowa O/S 2017-02-10 21:37:03

  Na pierona gimazyjum, jo skończył trzi lata katelmusu i tyż poradza rachować i ausbukować. Znom nawet ułamki: ćwierciok + ćwierciok = poł litra, a poł litra + ćwierciok = ciświeci litra. No i co, ida sztudirować.

  46 53
 • ~agulec 2017-02-10 23:00:44

  Gimnazja w ogóle nie potrzebnie były wprowadzane.Dobrze było jak było 8 klas podstawówki potem do wyboru.....Kiedyś na studia dostawali się nieliczni po wcześniejszych egzaminach teraz każdy idiota który ma maturę może"studiować".Między czasie pozmieniali matury,kombinowali więc te matury powinny być anulowane.Teraz matura to śmiech

  62 34
 • ~AlexRk 2017-02-10 23:36:27

  Likwidować, likwidować.
  Jeśli teraz, można odizolować dzieci z I klasy od tych z VI klasy to dlaczego ma się to nie udać również z VII i VIII klasą?
  Pewnie większość uważa że młodzież w tych klasach będzie się zachowywać jak teraz w gimnazjum a zapewniam was że tak nie będzie.

  Wiem to z własnego życia i z tego jak młodzież zachowywała się w VI klasie podstawówki a potem w gimnazjum.
  Gdybym mógł wybrać przed pójściem do gimnazjum czy mam do niego iść czy dostać na jeszcze 2 lata w SP z moją fajną klasą to oczywiście że wybrałbym tą drugą opcję. Myślę że również większość osób z mojej klasy z SP tak samo by wybrało.

  52 34
 • ~bartezz 2017-02-10 23:41:21

  W tle zdjęcia artykułu to szkoła nr. 9 ;-)

  18 7
 • ~Zebrzydowski 2017-02-11 00:30:26

  Powrót PRL, w wersji autorytarnej partii narodowo-socjalistycznej.

  48 61
 • ~zbig67 2017-02-11 18:10:44

  chyba nietrudno przewidzieć co z nauczycielami. nie ma zatrudnienia. i gdzie ta normalność i dobra zmiana ?

  28 29
 • ~minowa 2017-02-12 12:59:54

  Skoro z 3 roczników gimnazjum będą 2 roczniki podstawówek i 1 rocznik ponadpodstawówek, to obecni nauczyciele gimnazjów powinni z definicji stać się zarówno nauczycielami podstawówek, jak i szkół ponadpodstawowych i wszędzie mieć prawo do zatrudnienia na zasadzie pierwszeństwa . Tak byłoby sprawiedliwie. Skoro będą tylko w podstawówkach, to teoretycznie 1/3 może stracić pracę.

  10 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1473