zamknij

Wiadomości

RDOŚ zgodził się na budowę kopalni Paruszowiec. Pomimo że Bapro nie ma gwarancji odbioru odpadów!

2020-11-27, Autor: 

To już wiecie – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję środowiskową dla spółki Bapro, zezwalającą na eksploatację złoża „Paruszowiec”. Okazuje się, że w momencie wydawania decyzji inwestor nie miał gwarancji odbioru odpadów z planowanej kopalni.

Reklama

Wracamy do końcówki października, kiedy to Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję środowiskową, zezwalającą spółce Bapro na eksploatację złoża „Paruszowiec”.

- W ramach postępowania nie stwierdzono przesłanek, które mogłyby skutkować odmową wydania decyzji środowiskowej – czytaliśmy w komunikacie prasowym.

O tym, że jednak jest jedna, poważna przesłanka przeciwko wydaniu decyzji – zaraz napiszemy.

Odpady z kopalni Paruszowiec nie pojadą do Rudy Śląskiej

Spółka Bapro, by uzyskać decyzję RDOŚ, musiała sporządzić raport oddziaływania na środowisko. Dokument mający blisko 500 stron miał odpowiadać na wszystkie zagadnienia i wątpliwości związane z inwestycją pod nazwą „kopalnia Paruszowiec”. Raport był wielokrotnie przedstawiany również radnym Rybnika, wertowali go mieszkańcy miasta wychwytując wątpliwe dla nich kwestie. W ostateczności został on jednak zaakceptowany przez RDOŚ.

W raporcie napisano między innymi, że odpady z drążenia upadowej będzie odbierać firma Haller z Katowic, która miała je składować na zwałach w Rudzie Śląskiej.

Problem w tym, że złożona przez firmę Haller w 2017 roku promesa odbioru odpadów straciła swoją ważność.

Z decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta Ruda Śląskiej wynika, że zezwolenie na składowanie odpadów w Rudzie przez firmę Haller wygasło w grudniu 2018 roku.

Bapro idzie w zaparte

Pomimo tych ustaleń, inwestor nadal utrzymuje, że odpady z kopalni będzie odbierać firma Haller.

- Na etapie procedowania decyzji środowiskowej wiele razy zadawano nam pytania w tej sprawie. Mamy podpisane porozumienie z firmą Haller, która ma wszystkie uprawnienia i pozwolenia na odbiór odpadów. To jest sprawa tej firmy, gdzie i jak ten odpad zagospodaruje – powiedział nam Marek Budziński, prezes spółki Bapro.

Twierdzenia prezesa Bapro dementuje wywołana do tablicy spółka Haller. 

- Nasza deklaracja złożona w 2017 roku straciła moc, ponieważ nasza spółka nie dysponuje już terenami w Rudzie Śląskiej pozwalającymi na składowanie odpadów pochodzących z kopalni. W ostatnim czasie nikt z firmy Bapro nie kontaktował się z nami w sprawie możliwości odbioru odpadów z kopalni Paruszowiec - powiedziała nam Anna Pawlak - członek zarządu.

„To rażące uchybienie procedury”

Czy zatem decyzja środowiskowa RDOŚ jest prawomocna, skoro w momencie jej wydawania inwestor nie miał zapewnionego odbioru odpadów?

- Decyzja środowiskowa ws. wydobycia ze złoża Paruszowiec nie jest prawomocna, ale tylko z tego powodu, że zostało od niej wniesione odwołanie i sprawa została przekazana do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Kwestia braku zezwolenia na składowanie odpadów przez wskazaną firmę nie ma dla prawomocności decyzji (lub jej braku) znaczenia – odparł Łukasz Zych, rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach.

Dodaje, że decyzja środowiskowa nie określa warunku, komu konkretnie inwestor ma przekazywać odpady.

- Nie ma więc konieczności zmiany wydanej już decyzji - inwestor może przekazać te odpady innej firmie – zaznaczył nasz rozmówca.

Innego zdania jest Benedykt Kołodziejczyk, mieszkaniec rybnickiej dzielnicy Kamień, a na co dzień urzędnik i sekretarz gminy Marklowice.

- Jeśli firma Haller nie ma już prawa do dysponowania terenami w Rudzie Śląskiej, to powoływanie się na rozwiązania zawarte na stronach 116 i 157 Raportu oddziaływania na środowisko jest bezprzedmiotowe. W tej chwili Raport nie podaje jak będzie rozwiązany tak ważny problem jak gospodarka kamieniem w kopalni "Paruszowiec" in spe – zauważył Benedykt Kołodziejczyk.

Naszego rozmówcę dziwi to, że w RDOŚ podczas długotrwałego postępowania tego nie sprawdzono wszystkich zawartych tam informacji.

- Moim zdaniem jest to rażące uchybienie procedury. Rażącym błędem było też niepoinformowanie mieszkańców i władz miasta Ruda Śląska o toczącym się postępowaniu. Reasumując, decyzję tę należy natychmiast wyeliminować z obrotu prawnego, by spółka BAPRO nie poniosła kolejnych strat. Zastanawiam się też jak to się stało, że w RDOŚ nie sprawdzono tak ważnych dokumentów jak te decyzje? Mam nadzieję, że ktoś sprawdzi co było tego powodem – podsumował.

Czy RDOŚ mogła wydać decyzję na budowę kopalni, jeśli inwestor nie miał gwarancji odbioru odpadów? To pytanie zadaliśmy również Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - czekamy na odpowiedź. Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~piotruos 2020-11-27
    14:13:29

    78 57

    A kiedy w końcu zobaczymy artykuł o premiach wypłaconych w listopadzie w Urzedzie Miasta w czasach Pandemii kiedy to wszyscy inni muszą naciskać pasa. Bardzo byśmy prosili o takie informacje w końcu to nasza kasa z podatków:)

  • ~Longina b 2020-11-27
    14:16:23

    92 36

    Co jeszcze niedouczone PiSiory mogą spieprzyć?Może te odpady składować Na Żoliborzu na posesji Jarka!

  • ~Leon59 2020-11-27
    14:21:54

    54 8

    piotruos :tu masz coś o premiach " wydał w na nagrody i premie prawie......... "
    http://plotkibiznesowe.pl/2020/06/17/raport-nik-rzad-pis-wydal-na-nagrody-i-premie-prawie-420-milionow-zlotych/

  • ~spirit-of-the-town 2020-11-27
    14:52:13

    74 6

    Dostaną zgodę od Lasów Państwowych na wycinkę kilku hektarów lasu, zrobią hałdę. Lasy stwierdzą, że "wycinka i utworzenie hałdy nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia środowiskowego a wręcz przyczyni się do odnowy starodrzewu a odpad kopalniany wręcz idealnie nada się w późniejszym czasie do umocnień brzegów planowanego kanału żeglugowego". Nawet istnienia zagrożonych żab nie stwierdzą.

  • ~pawelbudowa 2020-11-27
    14:58:42

    74 1

    Norm, że bez gwarancji na odbiór odpadów dostali zgodę przecież jak wszystko w Polsce najpierw ukryte łapówki, koperty a potem oficjalne formalności. Dopiero co firma Kanadyjska znalazła złoża w Polsce a potem nagle dostali zgodę na wydobycie. Jura to samo. Ciekawe, że kolejna obca firma szuka ołowiu i czegoś tam jeszcze a nie ma zgody na wydobycie? Kto normalny by szukał czegoś bez gwarancji że będzie miał zgodę na wydobycie? Sorki ale to śmierdzi na odległość. Tylko dlaczego "Kowalskiego" nadzór budowlany zaraz by zmieszał z g.... za postawienie np. chlewika bez zgody ?

  • ~rob78 2020-11-27
    15:15:38

    29 7

    ~piotruos, następny cymbał, co wkleja jeden i ten sam tekst pod każdym artykułem. To już jakaś plaga na tym portalu.

  • ~Esprit 2020-11-27
    15:19:22

    37 1

    Prokurator może sprawdzić wszystko. W tym przypadku np czy brak możliwości składowania kamienia to "przeoczenie" wynikłe z braku fachowości urzędników Regionalnej Dyrekcji, czy np miała tu miejsce groźba albo szantaż albo zwykła grubsza koperta.

  • ~trzynasty 2020-11-27
    15:22:05

    35 6

    Co tu dużo pisać, ***** ***!!!

  • ~rosthost1 2020-11-27
    16:28:47

    36 3

    ~rob78 bo ~piotruos nie pracuje w UM Rybnik. Szkoda ze to miasto nie umie znaleźć tych błędów w raporcie. Dla mnie osoba co wydala zgodę z RDOŚ jest do zwolnienia. Nie ważne czy to dyrektor czy kierownik. A decyzja do cofnięcia.

  • ~ 2020-11-27
    17:46:31

    13 5

    Moplikiem se jada na szychta....

  • ~ 2020-11-27
    18:26:09

    29 9

    ktoś wierzy że ta kopalnia rzeczywiście powstanie ? zwłaszcza w okresie odchodzenia od węgla energetycznego do ogrzewania gospodarstw domowych i planowanych wygaszeń bloków w rybnickiej elektrowni ? chyba że chodzi o wyciągnięcie środków ze skarbu państwa z tytułu niezrealizowanej inwestycji, tak jak tutaj są zgody, opinie itp, a później okaże się że jednak prace nie mogą być prowadzone, trzeba tylko wykazać się ( oczywiście tylko na papierze) poniesionymi kosztami i już możemy się sądzić z państwem

  • ~arkussinus 2020-11-28
    08:12:58

    17 1

    i gdzie są teraz ci pseudoobrońcy czystego powietrza, czystego środowiska??? Zaistnieli na "fejsbukach" i....wystarczy? W statystykach rocznych ilość akcji będzie się zgadzała, a że z zerowym(lub prawie) skutkiem???? Zaistnieli.....i tyle

  • ~hub381 2020-11-28
    10:08:20

    12 2

    Krew mnie zalewa jak słyszę o przepychankach w sprawie "kwk paruszowiec". Nie wie prawica co robi lewica i tak w kółko. Jed,ni likwidują a drudzy chcą budować to co nieaktualne i nie modne.
    Rabunkowa g......a.

  • ~rzyt 2020-11-29
    20:32:14

    4 4

    A może powstanie zakład górniczy oparty na gazyfikacji węgla w pokładach?

    Na terenie "zamkniętej" ER powstanie rafineria wykorzystująca smołę pogazową, a kamień pod ziemią i powietrze takie jak w Płocku.

  • ~Paweł Helis 2020-11-30
    00:20:06

    5 0

    Mieszkańcy opamiętajcie się, koniec z dewastacją terenów w Rybniku porozmawiajcie z ludzmi których ten problem spotkał. Rybnik jest w całości w zasięgu niecki osiadania .Straty poniesione na skutek szkód górniczych są nie do odzyskania.Kopalnię niech sobie spółka buduje w Sosnowcu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3535