zamknij

Wiadomości

Ratownicy medyczni mają dla nas ważny apel. Czytajcie!

2021-04-04, Autor:  bf

Ratownicy medyczni jeżdżący karetkami pogotowia mają mnóstwo roboty. Przyczynia się do tego pandemia koronawirusa. Zwracają jednak uwagę na jeszcze jeden problem – wezwanie zespołu w sytuacji niezagrażającej życiu. Dlatego też wystosowali do pacjentów ważny apel. Warto go przeczytać.

Reklama

Apel w mediach społecznościowych zamieścili ratownicy medyczni – SPR Rybnik.

- W związku z ogromną liczbą zgłoszeń oraz wyjazdów do stanów bezpośrednio niezagrażających życiu przypominamy, że ratownictwo medyczne nie jest jedyną działającą instytucją świadczącą usługi medyczne. Mamy świadomość, że czasy są trudne, niestety nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich zgłoszeń niezwłocznie. Część naszych wyjazdów jest opóźniona ze względu na brak dostępnych wolnych zespołów, a nie wszyscy nasi pacjenci mogą czekać bez uszczerbku na zdrowiu – czytamy.

Przypominają, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 działa Podstawowa Opieka Zdrowotna, czyli lekarz rodzinny.

- Od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy funkcjonuje Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna i to tam powinny być zgłaszane i realizowane zgłoszenia dotyczące zachorowań i pogorszenia stanu zdrowia – dodają.

NiŚOZ istnieje przy szpitalu w Rybniku na ul Energetyków 46 (niski osobny budynek po lewej stronie od SOR) Tel: 32 429 25 11.

W Żorach przy ul. Dąbrowskiego 20 (w budynku szpitala, wejście od strony Izby Przyjęć) Tel. 32 43 41 240

- W stanach zagrożenia życia nie ma czasu do stracenia, dzwońcie pod nr 999. Nasza instytucja została do tego stworzona – zaznaczają ratownicy.

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Kwinto 2021-04-04
  14:37:51

  20 29

  Dzisiaj w czasach pandemii podstawą w domu jest pulsoksymetr, koszt 50-100zł i mamy nasze zdrowie pod kontrolą. Czasami przez te wszystkie informacje można mieć wrażenie że coś z nami nie tak, ciężko się oddycha... sporo osób dzwoni wtedy na pogotowie, a wystarczy szybkie sprawdzenie saturacji i mamy pewność że z tlenem we krwi jest wszystko ok i nic nie zagraża życiu.

 • ~Noname1212 2021-04-04
  15:35:25

  26 62

  Do tego komentarza powyżej: a jak ktoś chce mieć niedobór tlenu we krwi i w mózgu niech sobie maskę założy... Koszt od 3zł w górę.

 • ~ 2021-04-04
  15:42:25

  43 11

  @Noname1212,
  Czyli według Ciebie każdy chirurg i dentysta ma niedobór tlenu we krwi i w mózgu?
  Ciekawe czy oni o tym wiedza ze noszą maseczki czy te maski działają selektywnie: na nich działają a na innych ludzi działa?

  Trochę przypomina mi to teorie że wszystko co jest pochodzenia naturalnego to jest zdrowe i dobre dla ludzie a stworzone sztucznie jest szkodliwe...

 • ~Rybnikczanin 2021-04-04
  15:49:09

  127 3

  Macie rację drodzy ratownicy - pogotowie ratunkowe nie jest jedyną instytucją ale nie dziwdzie się, że ludzie do Was dzwonią skoro do większości przychodni nie idzie się dostać a nocna i weekendowa pomoc w Rybniku i Żorach też tylko leczy przez telefon. Panie nawet drzwi nie otworzą - wiem bo korzystałem. Nie powinno tak być ale tak się dzieje. Zawsze zadaję sobie pytanie dlaczego Panie pracujące w np. Biedronce, Lidlu itp nie mogą powiedzieć klientowi, że prowadzą sprzedaż przez telefon tak jak to robią w większości lekarze.
  Rozumiem, że każdy się boi zarażenia, ale strażak też się boi że zginie w płomieniach ale jednak gasi pożar i nie ucieka do samochodu i nie zamyka drzwi. Lekarze opamiętajcie sie !!!
  Dzięki tym którzy walczą z pandemia.

 • ~pilak34 2021-04-04
  16:19:27

  116 5

  Kochani Ratownicy Wielki szacun dla Was za ciężką pracę ale ten apel skierujcie właśnie do pozamykanych przychodni ,są poszczepieni a nadal zamknięci

 • ~Noname1212 2021-04-04
  17:41:50

  16 34

  Maska dentysty chroniła jedynie przed rozbryzgami śliny z wirujących części narzędzi dentystycznych.... Podobnie jak chirurga przed np. Bryzgającą krwią, i była częścią ich pracy podobnie jak maska chroniąca lakiernika przed cząsteczkami pyłu, jak również toksynami z tych farb.

  Nadto chirurg pracuje w sterylnych warunkach z sterylnym pomieszczeniu, i powinien zmieniać maskę co 30minut. Dentyści zakładali maski w zależności od wykonywanych prac, i nie zawsze.

  Tuż przed tym całym cyrkiem wszyscy polscy "profesorowie" znani z TV mówili jasno: maski nie chronią przed wirusem!

  Niestety później wszystkie mozgi profesorow zaczęły mutowac dotacjami finansowymi dużych korporacji, i zmienili narrację.

  A w następnej kolejności były to mózgi lekarzy, którzy za "cowidianina" dostawali 3x (albo i więcej) więcej pieniędzy niż za zwykłego pacjenta.

  Naprawdę zabawne jest jak w zimę robią dodatkowe testy skoczkowi, aby nie miał cowida, tydzień temu spotkało to piłkarza polskiej reprezentacji,... Ale jak już zwykły szary człowiek trawi do karetki to robią mu testy tak długo aż wynik będzie pozytywny.

  DR BODNAR Z PRZEMYŚLA PRZYJĄŁ 3. 000 (TRZY TYSIĄCE LUDZI Z COVIDEM). PODCZAS DIAGNOZOWANIA PANCJENTOW MIAŁ TYLKO POZA UBRANIEM FARTUCH LEKARSKI, PODOBNIE JAK JEGO WSPÓŁPRACOWNICY I NIKT TAM NIE UMARŁ!

  https://youtu.be/jhhOCG9xXEM

 • ~Dador 2021-04-04
  23:01:21

  25 1

  ~Rybnikczanin Ja mam nadzieję, że historia rozliczy tych konowałów chowających się po norach, jak szczury. Już teraz, drodzy rodacy, widzicie co znaczy przysięga Hipokratesa dla lekarzy medycyny. Obecna sytuacja pokazuje, że zawód lekarza dla większości młodszej kadry, to tylko sposób na życie i zarobek. Tu nie ma powołania i oddania, żadnej wyższej wartości. Przynajmniej, jeśli kiedykolwiek wybuchnie wojna, to już wiecie, jak zachowa się "służba zdrowia". Oświadczam osobiście, że będę wydawał każdego znanego mi lekarza, który podobnie jak dziś, schowa się do jamy, aby ginął na pierwszej linii frontu. Za te ku....wo , które teraz robią niewinnym ludziom.

 • ~Noname1212 2021-04-04
  23:56:00

  8 15

  Marketing i zarządzanie.
  Po „szczepionkę” genetyczną ludzie ustawiają się w kolejkach. Nie dla wszystkich starcza. Popyt przerasta podaż. Pfizer ma się z czego cieszyć. Są niewielkie problemy z dostawami. Nie wszystko mu od razu wychodzi, ale takie bywają początki. To nowy produkt, dopiero testowany na ludziach, to eksperyment medyczny. Trzeba więc być wyrozumiałym. Została zakwestionowana jakość produktu. Poszło o jego stabilność. Była niska, dużo za niska, poniżej 50%, a miało być 80%. Niska stabilność oznacza częściowy rozkład chemiczny eliksiru mRNA w tym preparacie szczepionkopodobnym. Należało więc wstrzymać produkcję. Rozłożone przedwcześnie cząstki tego kwasu nukleinowego mają działanie toksyczne. Ale problem chyba już opanowano. Można dalej produkować i szczepić. Zadanie poważne bo i stado liczne.
  Zastanawiam się skąd ten entuzjazm do szczepień. Lekkim przymusem tego nie da się wytłumaczyć, choć z pewnością odgrywa on tu swoją rolę. Według mnie zadziałał odpowiedni marketing, no i zarządzanie stadem. Jeśli chodzi o marketing to kluczową rolę odegrała tu broszura pt. Narodowy Program Szczepień, zwany przeze mnie Narodowym Programem Pogoni za Społeczeństwem z Igłą i Strzykawką, lub krócej, wypociną. Nie zostawiłem suchej nitki na tym „Pulitzerze”. Ale dam temu teraz spokój, opisałem to szczegółowo w „Fałszywej pandemii. Krytyka naukowców i lekarzy”, cz. 4. Powiem jedynie, że znakomicie spełniła ona swoją rolę, sądząc po efektach, czyli kolejkach do przyjęcia „szczepionki”. „Ciemny lud” i tak nie zauważy manipulacji i przekłamań, najważniejsze aby wyszło mu to „na zdrowie”, jak chcą tego organizatorzy eksperymentalnych szczepień na stadzie.

  Przejdę do zarządzania. Też perfekcyjne, ale wymagało sporo wysiłku i wymaga nadal bo Pfizer widzi potrzebę przyjęcia trzeciej dawki. Myślę, że reguła „do trzech razy sztuka” zostanie nawet przekroczona. Skoro tak dobrze to się kręci, to dlaczego zaprzestać? To niezgodne z regułami biznesu. Na czym polega to zarządzanie? Jest to zarządzanie odwiecznym instynktem jakim jest strach. Każdy organizm ma to w sobie. To taka zdobycz ewolucyjna, która rozwijała się przez setki milionów lat. Żeby przeżyć to nie tylko trzeba „walczyć na noże”, czasami warto się wystraszyć, a instynkt podpowie co w takiej sytuacji uczynić, a nawet uczyni on to za nas, bez potrzeby naszego myślenia. Jest to nawet komfortowe, bo nie trzeba myśleć. Wystarczy ustawić się w kolejkę.
  Jakie są narzędzia tego zarządzania poprzez strach? Z pewnością to wszystko co ma uwiarygodnić tzw. „pandemię”. Na pierwszym miejscu testy PCR. Mieć wynik pozytywny to znaczy, że „pandemia” jest realna, gdyż sam doświadczyłem „zakażenia”. Żeby była większa tego dramaturgia, jest i kwarantanna. To prawdziwy show, spektakl, również dla sąsiadów, którym też to „zakażenie” się udzieliło, na razie wirtualnie. Ale i oni staną się prawdziwymi bohaterami i jutro będą mieli plusa. Skoro są już „zakażenia”, zidentyfikowane szatańskim testem PCR, to dlaczego ich nie namnożyć, będzie większy efekt. Wystarczy podkręcić liczbę cykli, no i mamy wszystkich „zakażonych”, jak to miało miejsce w jednym z hrabstw w USA. Podobno to spotkało też i naszych górników, bo coś im się nie podobało. No i mamy uzasadnienie dla czerwonych stref. Ale i to dobre, są jeszcze w zanadrzu czarne strefy, z całkowitym zakazem oddychania.
  Jak tu dziwić się, że w takiej sytuacji rzadko kto chce się pozbyć się maseczki. Tych maseczek nie będę już komentował. Bo zbiera mi się na wymioty. Jest jeszcze dystans społeczny. Też można go twórczo rozwinąć, przenosząc do własnego mieszkania, a nawet łóżka.
  I tak doszliśmy do szczepień, koło się zamknęło.

  Sam się zastanawiam, dlaczego ja się nie szczepię? Może dlatego, że nie mam TV.

  Dr. Roman Zieliński genetyk, biolog ewolucyjny
  Jeden z jego postów na FB.

 • ~Noname1212 2021-04-05
  00:05:17

  6 13

  Czy rząd wyhoduje groźnego wirusa?
  Rząd ochoczo walczy z wirusami. Ochoczo i beztrosko. Nie tylko nasz rząd, podobnie jest w innych krajach. Zapowiedzi niemieckich polityków są bardzo buńczuczne, chcą wytępić wirusy, na początek te w koronie.
  Ale w przyrodzie tak jak w życiu, na akcję jest reakcja. Przykład z Chin za panowania Mao jest pouczający. Skoro ptaki zjadały ziarno na polach, to należało je zniszczyć, wytępić co do jednego. Cały naród zaangażował się w tę krwawą vendettę. Ptaków się pozbyto, ale wolną niszę zajęła szarańcza, która spustoszyła pola. Z głodu zmarły dziesiątki milionów Chińczyków.
  Wracając do wirusów, a także patogenów bakteryjnych i grzybowych, to współzawodniczą one ze sobą o zasiedlenie niszy jaką jest nasz organizm. Istnieje delikatna homeostaza. Gdy wypowiadamy wojnę jednemu z nich, to powinniśmy mieć świadomość, że inne będą chciały zająć ich miejsce. Pół biedy, jeśli te ostatnie będą mniej zjadliwe. Ale tego nie wiemy, nawet się nad tym nie zastanawiamy. Może my nie musimy, ale od czego są rządzący i ich „eksperci”.
  Dzisiaj na tapecie jest koronawirus, w sumie łagodny wirus przeziębieniowy, przynajmniej tak go opisywały do niedawna podręczniki medyczne. Z powodów nie do końca zrozumiałych zaczęliśmy się przed nim wyjątkowo chronić, czego przykładem są różne formy tzw. reżimu sanitarnego, którego doświadczamy na co dzień. To nam nie wystarczyło i wytoczyliśmy potężniejsze działa w postaci szczepionek. Jak to się skończy nie wiadomo, ponieważ na efekty tych działań będzie trzeba trochę poczekać. Są jednak przykłady, które pokazują, że nie wszystko musi iść po naszej myśli.
  Już wiemy, że szczepienie na koronawirusa nie ogranicza jego transmisji, a nawet ją promuje. Przykładów dostarcza Izrael, UK i Hiszpania.
  Zjawisko zwiększonej zachorowalności po rozpoczęciu szczepień obserwowano już wcześniej dla grypy. Przykładowo, mieszkańcy dwóch kanadyjskich prowincji, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko sezonowemu wirusowi grypy byli 1,4 do 2,5-raza bardziej narażeni zakażenie wirusem świńskiej grypy pH1N1 (Skowronski i in. 2010).
  Wzrost zachorowalności po szczepieniach przeciwko wirusowi grypy potwierdzają metaanalizy oparte na wielu badaniach klinicznych (52), w których stwierdzono większe o 1,5-2,3% ryzyko gorączki i objawów grypopodobnych w grupie zaszczepionej niż w kontrolnej (Liang 2019).
  Szczepienia przeciwko patogenowi bakteryjnemu Bordetella pertussis, wywołującego krztusiec, były najprawdopodobniej przyczyną wzrastającej liczby przypadków krztuśca w USA i UK. Podobne zjawisko zaobserwowano także w odniesieniu do polio (Althouse i Scarpino 2015).
  A czy z powodu szczepień może wydarzyć się jeszcze coś o czym nie wiemy? Pouczający jest przykład szczepień niemowląt przeciw rotawirusom. Okazało się, że szczepienia przeciw rotawirusom, które wywołują nieżyty żołądkowo-jelitowe u niemowląt zwiększały prawdopodobieństwo zgonu niemowląt z powodu zapalenia płuc w okresie miesiąca po przyjęciu szczepionki (Rotarix 2008). Za możliwą przyczynę zgonów uważa się pozbawienie szczepionych dzieci populacji rotawirusów, która zapobiega zakażeniom układu oddechowego u niemowląt (Miller i Goldman; 2011). Dlatego przyjmując szczepionkę zawsze należy uwzględniać ryzyko, zwłaszcza gdy choroba nie stanowi większego zagrożenia, a jej przechorowanie umożliwia nabycie naturalnej odporności.
  Powracając do zapytania, czy rząd wyhoduje groźnego wirusa należy powiedzieć, że tak może się wydarzyć. Wirusy stale mutują, a my jesteśmy na nie coraz bardziej podatni, bowiem doprowadzono przez ostatni rok do osłabienia zdrowotności Polaków. Stosowanie „szczepionek”, jak to wykazano, może zwiększyć transmisję wirusa oraz spowodować wyselekcjonowanie innych, mało licznych dotąd genotypów, w tym bardziej zjadliwych, które zajmą zwolnioną niszę.
  Ale to nie wszystko. Nie chciałbym być złym prorokiem, ale sytuacja może jeszcze bardziej się skomplikować. Obostrzenia sanitarne jakich doświadczamy mogą zmienić charakter zakażeń z wirusowych na bakteryjne i grzybowe, które w największym stopniu są odpowiedzialne za zapalenie płuc i zgony. Wyjątkowo antyzdrowotną rolę odgrywa tu noszenie maseczek. Pojawiają się doniesienia ze szpitali, że lawinowo przybywa pacjentów z ostrym zapaleniem płuc. Oddziały covidowe muszą podejmować dramatyczne decyzje, komu dać pierwszeństwo w ratowaniu życia. Brakuje nie tylko wykwalifikowanego personelu, lecz także specjalistycznej aparatury do ratowania życia. Pierwszeństwo mają młodzi pacjenci, ale umierają i młodzi i i seniorzy. Objawy towarzyszące zapaleniu płuc wskazują, że nie wirusy lecz zakażenia grzybowe i bakteryjne są najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonów.
  W świetle powyższego, dalsze intensyfikowanie testowania na koronawirusa wydaje się bezcelowe. Powinniśmy stopniowo wychodzić z „pandemii”, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw wiosny. Tylko budując własną odporność jesteśmy w stanie przeciwstawić się tym patogenom.
  Althouse BM, Scarpino SV. 2015. Asymptotic transmission and the resurgence of Bordetella pertussis. BMC Medicine. Dostęp: DOI 10.1186/s12916-015-0382-8

  Liang S. 2019. Vaccines for preventing influenza in healthy individuals. Academy Emergency Medicine 26:113-114.
  Miller NZ, Goldman GS. 2011. Infant mortality rates regressed against number of vaccine doses routinely given: is there a biochemical or synergistic toxicity. HET 30:1420-1428. Dostęp: DOI: 10.1177/0960327111407644
  Rotarix 2008. BLA Clinical review. STN 125265/0. FDA.
  Skowronski DM, De Serres G, Crowcroft NS, Janjua NZ, Boulianne N, Hottes TS, Rosella LC, Dickinson JA, Gilca R, Sethi P I inn. 2010. Association between the 2008-09 seasonal influenza vaccine and pandemic HAN1 illness during spring-summer 2009: four observational studies from Canada. PLOS Medicine 7:e1000258. Dostęp: doi:10.1371/journal.pmed.1000258

  Dr. Roman Zieliński, genetyk, biolog ewolucyjny

 • ~Barbara Leśniak 2021-04-05
  18:31:41

  2 0

  Do... Rybnikcznin

  No właśnie się dzielimy... gdyż są podawane numery infolinia do NFZ gdzie należy zgłaszać takie nieprawidłowości... A ludzie tego nie robią?
  Ciekawe czemu ? ;) tak wszyscy potrafią mądrować i zobaczyć a jak trze A cos zgłosić to nagle języka zaczyna w buzi brakować :(
  Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego ilu i jak teraz ludzi czeka w cierpieniach na karetkę.
  Jak wysami nie zaczniecie zgłaszać tego do NFZ, który z tym zrobi porządek to będzie tylko gorzej...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 939