Od niedawna w Polsce mamy do czynienia ze stale rosnącym oprocentowaniem kredytów, dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, gotówkowych, samochodowych czy nawet leasingów. Rada Polityki pieniężnej na swoich cyklicznych posiedzeniach, raz za razem podejmuje decyzje o podwyżce stóp procentowych, oraz oficjalnie komunikuje nam w TV, że takie podwyżki zostaną z nami na dłużej.
Rozmawiamy z Katarzyną Bohm - ekspertem finansowym
Kredytobiorcy jeszcze trochę naiwnie liczą, że sytuacja ta jest przejściowa i nie reagują na rosnące raty. Niestety tutaj muszę Państwa zmartwić, że najbliższe lata mogą być naprawdę ciężkie.
Jeśli w mass mediach tłumaczone nam jest, że WIBOR (stawka w oparciu o która ustalane jest oprocentowanie kredytu) zostaje podwyższony po to, by wyhamować inflację, a inflacja stale rośnie i nie ma widoków na spadki, to chyba rozmiecie Państwo, że mamy ostatni dzwonek, by podejść do swojego zobowiązania poważnie.
W świetle całej sytuacji geopolitycznej, kolejnym ryzyku pandemii, ogromnym dodruku pieniądza przez banki centralne, na rynkach finansowych nie mamy dobrych perspektyw.
W naszym biurze zaczynamy już obserwować, że coraz większym problemem klientów, staje się rata na granicy możliwości finansowych gospodarstwa domowego. Powoli zaczynają się również pierwsze opóźnienia w jej spłacie.
Oczywiście, że można!
Jeśli Szanowny Kliencie zauważyłeś, że Twoja rata kredytu urosła od zeszłego roku o 300, 500, 2000 złotych…, to nie czekaj, tylko zwróć się do doświadczonego eksperta finansowego, który pomoże Ci zamienić kredyt ze zmienną stopą procentową, na taki ze stałą stopą procentową.
Oczywiście, dotyczy to zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i hipotecznych.
W przypadku kredytu hipotecznego, w momencie, kiedy przechodzimy na stałą stopę procentową, zapewniamy sobie stabilną sytuację na najbliższe 5,7, maksymalnie 10 lat. Właśnie, na taki okres można w Polsce zaciągnąć kredyt ze stałym oprocentowaniem. Po tym okresie klient ma dwie możliwości albo automatycznie kredyt wraca do zmiennego oprocentowania, albo będzie istniała możliwość przedłużenia stałego oprocentowania w oparciu o parametry, jakie będą obowiązywały za 5,10 lat.
Sprawę w zależności od korzyści dla klienta można załatwić w formie aneksu z bankiem lub refinansowania kredytu do innego banku. Warto sprawdzić przed podjęciem decyzji co się bardziej opłaca!
Czyli podejmując decyzję o zamianie oprocentowania, zabezpieczamy się na najbliższy, umówmy się ciężki okres, kiedy wszystko inne będzie drożało. Klient będzie mógł chociaż spać spokojnie, bo wie, że hipoteka będzie w uregulowanej wysokości. Bezpieczeństwo w tych nieprzewidywalnych czasach powinno być dla konsumentów bezcenne!
W przypadku kredytu gotówkowego, czyli konsumpcyjnego przeznaczonego na dowolny cel, sytuacja jest o wiele prostsza, ponieważ tutaj sprawę załatwia się w zasadzie od ręki i można otrzymać stały procent na cały okres kredytowania, czyli maksymalnie 10 lat.
Co bardzo istatne, w umowach kredytów konsumpcyjnych jest zazwyczaj zapis o tym, że maksymalne oprocentowanie kredytu nie może wynosić więcej niż ogłoszona ustawowo wartość, która jest sumą dwukrotności odsetek ustawowych (równych stopie referencyjnej NBP) oraz stawki 3,5%.
Czyli jeśli stopa referencyjna spadnie, to wg wzoru nasze oprocentowanie również zmaleje.
Obserwując rynek, często zdarza się tak, że czujność klientów jest uśpiona… nie mają świadomości tego, że ich rata na dzień dzisiejszy jest już o wiele wyższa, niż ta, którą aktualnie płacą!!!
A no tak, że klienci otrzymują zawiadomienie z banku z nowym harmonogramem spłat, średnio raz na 3 lub 6 miesięcy, w zależności o jaką stawkę WIBOR ich oprocentowanie zostało naliczone? Czy jest to WIBOR 3M, czy 6M.
W ciągu tych 3 czy 6 miesięcy Rada Polityki Pieniężnej z Prezesem Glapińskim na czele potrafi się zebrać kilkukrotnie i ogłosić kilka podwyżek, o 1%, 0,75% czy 0,5% co nieświadomy kredytobiorca odczuje w wielkiej kumulacji, jak przyjdzie nowy harmonogram z banku.
Na czerwiec została zapowiedziana kolejna podwyżka!
Co, jeśli jakimś cudem oprocentowanie hipotek spadnie, a ja podpisałem umowę na stały procent na 5 -10 lat, to czy na tym przypadkiem nie stracę?
W banku, w którym zawrę umowę na stały procent hipoteczny, nie będzie niestety możliwości na powrót do oferty zmiennej, ale to nie znaczy, że klient jest bez wyjścia i będzie stratny.
ABSOLUTNIE NIE!
Wtedy, też mamy na to rozwiązanie.
Działając w Państwa interesie, nie zostawimy na pewno takich klientów z ryzykiem poniesienia straty.
Każdy klient, który zdecyduje się dziś na stały procent, ma możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, bez żadnej prowizji. Czyli, jeśli tylko utrzyma swoją zdolność kredytową, robimy dokładnie tę samą operację jak dziś, czyli zamiana ze stałej stopy procentowej, na tańszą zmienną.
Tutaj Państwa zaskoczę, bo haczyków nie ma! Nasze usługi są dla Państwa bezpłatne, mamy w swojej ofercie dostęp do kilkunastu banków, w których możemy sprawdzić aktualne oferty. Konsultacja z nami, nic nie kosztuje, a można tylko zyskać.
Dokładnie tak. Na spotkaniu, które średnio trwa ok 60 minut, klient wychodzi od nas z informacją, czy ma zdolność kredytową, w jakiej jest obecnie sytuacji finansowej, oraz jakie rozwiązania będą dla niego korzystne.
Dlatego nie zostawiajcie Państwo odpowiedzialności za kredyt, tylko zacznijcie analizować i zabezpieczać swój portfel już dziś!
Dotyczy to również tych osób, które posiadają oszczędności i ze względu na niskie oprocentowanie lokat nie maja pomysłu jak je zagospodarować. Takim klientom oferujemy inwestycje w metale szlachetne: złoto, srebro fizyczne.
Zapraszamy Państwa na konsultacje pod numerem tel. 506260206 lub bezpośrednio w siedzibie firmy Eksperci Finansowi w Rybniku przy ul. Wiejskiej 10.
Tagi: Rata stała
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83406Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
48647„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44949Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30005Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29393Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+93 / -15Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 466