zamknij

Wiadomości

RAŚ przystępuje do kampanii. Pojawił się nowy kandydat na prezydenta Rybnika

2014-09-29, Autor: bf
Ruch Autonomii Śląska rozpoczął w minioną sobotę kampanię do wyborów samorządowych. Poznaliśmy nazwiska kandydatów m.in. do sejmiku województwa śląskiego i rybnickiej rady miasta. RAŚ wystawił ponadto pretendenta do objęcia fotela prezydenta Rybnika. Jest nim Jan Lubos.

Reklama

„Nie dajmy zamknąć się w skansenie”

Do biblioteki głównej na ul. Szafranka w Rybniku przyjechali m.in. Jerzy Gorzelik – przewodniczący RAŚ oraz Janusz Wita, radny sejmiku woj. śląskiego. Spotkanie członków Ruchu Autonomii Śląska rozpoczęło się od spotu wyborczego. Główną rolę gra w nim Marian Makula – znany śląski satyryk i artysta estradowy. Ubrany jest w strój ludowy, siedzi na stołku i pastuje buty. Scenie tej zza drewnianych krat przygląda się grupa zaciekawionych turystów. Filmik kończy się hasłem: „Nie daj się zamknąć w skansenie”.

Tuż po zakończeniu projekcji głos zabrał Jerzy Gorzelik. - Właśnie w tym miejscu - w Rybniku, 24 lata temu powstał Ruch Autonomii Śląska. To tu rozpoczęła się droga, którą podążamy. Wkraczamy w nową fazę, chcemy gruntownej zmiany Górnego Śląska i Rzeczpospolitej – rozpoczął szef RAŚ-u, który odniósł się też do spotu wyborczego. - Nie dajmy się zamknąć w skansenie. Stoją przed nami trudne wyzwania i ciężkie czasy. Z pewnością potrzeba nam odważnych osób i zdeterminowanych – powiedział do zebranych.

Ruch Autonomii Śląska będzie opierać się na trzech motywach przewodnich, które jednocześnie stanowią punkty programu wyborczego. Mowa tu o:

a) Otwartości – Jerzy Gorzelik wyjaśnił członkom RAŚ-u, że nie można czekać na rozwiązanie, które ktoś przynosi w teczce lub spadają jak przysłowiowa manna z nieba. - Przemianę można podjąć tylko wspólnie. Dlatego koniecznie jest większe zaangażowanie mieszkańców regionu i władz samorządowych. Ważna jest również współpraca ze stowarzyszeniami. To właśnie ludzie działający w stowarzyszeniach uratowali od zagłady bezcenny zabytek jakim jest kopalnia Ignacy – oznajmił Gorzelik. Otwartość to także przejrzystość informacji.

b) Współpracy – Ruch Autonomii Śląska czeka na ustawę metropolitarną, która jest dla ugrupowania ważnym dokumentem. - Podczas każdych wyborów otrzymujemy zapewnienie, że ta ustawa wejdzie w życie, a tak naprawdę, to my oddolnie powinniśmy tworzyć metropolię poprzez współpracę między miastami i samorządami – wyjaśnił Jerzy Gorzelik.

c) Spójności – zdaniem szefa RAŚ, nasze województwo nie odniosło sukcesu w dziedzinie transportu publicznego. - Kręgosłupem transportu musi być kolej. Będziemy naciskać, by nadać tutaj priorytet. Musimy mieć bowiem wizję, jak transport ma wyglądać za 10-15 lat. Spójność to też jakość życia mieszkańców, która nie jest satysfakcjonująca. Są miasta, które zmagają się z większym bezrobociem niż np. Rybnik, Katowice. Nie możemy pozwolić, by powstał region dwóch prędkości. Czasami odnoszę wrażenie, że włodarze tych najbogatszych miast ale także politycy ogólnopolskich partii na szczeblu wojewódzkim gnają poprzez siebie jak harty, który przytwierdzony jest do budy. Jeżeli nie rozwiążemy problemów miast dotkniętych kryzysem, to cały region nie będzie miał szans na lepszą przyszłość – tłumaczył przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Pod koniec swojego przemówienia Jerzy Gorzelik przyznał, że śląskiej organizacji daleko do doskonałości. – Ale możemy obiecać jedno – zawsze będziemy tutaj. Dycki bydymy tukej – zakończył.

RAŚ wystawia kandydata na prezydenta Rybnika

Janusz Wita, radny sejmiku woj. śląskiego przedstawił listy kandydatów startujących w wyborach samorządowych. O fotel prezydenta Rybnika powalczy Jan Lubos (szef rybnickiego RAŚ), z kolei do naszej rady miasta startują: Jan Fiałkowski, Marcin Bartosz oraz Andrzej Łakota.

Wójt gminy Godów – Mariusz Adamczyk i Grzegorz Gryt (wójt Lysek) ubiegają się natomiast o reelekcję, a kandydatami do rady powiatu w Wodzisławiu Śląskim zostali: Dawid Prochasek, Marcin Szewczyk. Ruch Autonomii Śląska w rybnickiej radzie powiatu ma reprezentować Ewa Kluczniok.

„Jedynką” do sejmiku woj. śląskiego jest Janusz Wita, po za tym kandydują:

- Ewelina Sokół-Galwas - wodzisławianka, a także Ślązaczka Roku 2013;
- Marek Polok - rybniczanin, architekt i hydrolog;
- Leonard Fulneczek - były wójt Krzyżanowic, obecny radny powiatu raciborskiego;
- Jerzy Buczyński – górnik-emeryt, pisarz.

Czy Jan Lubos obawia się starcia z prezydentem Adamem Fudalim? - Gdybym się bał to nie wystartowałbym w wyborach. Moim zdaniem od kilkunastu lat Rybnik jest źle zarządzany. Zarząd pod przewodnictwem pana Fudalego sprawnie gasi problemy, ale dopiero po tym jak się pojawią. Brakuje nam od wielu lat gospodarza, który potrafiłby te problemy przewidzieć – wyjaśnił.

Jan Lubos wskazuje tu (jak sam powiedział) na absurd. - Pojawia się zjazd autostradowy Gliwice, potem remontowana jest ul. Gliwicka. Ok, można być niedomyślnym, że zwiększy się natężenie ruchu na tej osi, ale kilka lat później otwierany jest zjazd w Bełku i sytuacja się powtarza. W Żorach mieliśmy dokładnie to samo – przykładów możemy mnożyć – dodał kandydat na prezydenta Rybnika.

Zdaniem Lubosa nasze miasto zaczyna powoli umierać z powodu emigracji młodych ludzi i braku perspektyw w Polsce. - Kluczowym problemem jest też smog. To efekt zaniedbania sprzed kilkunastu lat. Na pewno nie rozwiążemy tego solarami, ludzi na to nie stać. W latach 70-tych powstał projekt powiązania Elektrowni Rybnik z ciepłociągiem. Projekt gdzieś zniknął, a miasto o nim nie pamięta – wyjaśnił Jan Lubos. Tymczasem nasze miasto co roku musi zmagać się z zanieczyszczeniem powietrza. Szef rybnickiego RAŚ dodał, że poprowadzenie ciepłociągu do elektrowni przyniosłoby wymierne korzyści. – Zakład nie martwiłby się zbyciem kosztownego odpadu, a miasto zyskuje tanią energią cieplną – powiedział.

Pełna lista kandydatów Ruchu Autonomii Śląska zostanie upubliczniona w późniejszym czasie. Co myślicie o kandydaturze przedstawiciela RAŚ? Będziecie głosowali na którąś z powyższych osób?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Alpha 2014-09-29 08:21:37

  Miastu potrzebna jest nowa energia. W radzie miasta przydałoby się więcej pragmatyków odświeżających tę instytucję.

  21 0
 • ~hanek 2014-09-29 08:23:00

  dobry kandydat! Rybnik potrzebuje zmiany, pan Fudali chociażby ze względu na stan zdrowia powinien dawno już odejść. To na pewno zmiana na lepsze!

  7 3
 • ~morfeus12 2014-09-29 08:47:38

  JUŻ MYŚLAŁEM, ŻE NIE WYSTARTUJĄ. PRZYNAJMNIEJ JEST DOBRA ALTERNATYWA DLA PO I PISU (BSR). POCZYTAŁEM CO NIECO O NOWYCH KANDYDATACH. PRZYNAJMNIEJ COŚ ROBILI W OSTATNICH LATACH, NIE TO CO CI, KTÓRZY JUŻ RZĄDZĄ. SZKODA SŁÓW NA TO CO SIĘ W OSTATNICH DNIACH W RYBNIKU DZIEJE. TE INWESTYCJE PRZED WYBORAMI - DRAMAT. WYRZUCONE PIENIĄDZE. CHCIAŁBYM, ŻEBY WRESZCIE RZĄDZIŁ KTOŚ ROZSĄDNY. TRZYMAM KCIUKI :)

  2 1
 • ~ 2014-09-29 09:28:51

  Pomysł ciepłociągu z El Rybnik do miasta jest kiełbasą wyborczą. Problem jest NIEMOŻLIWY do zrealizowania. Po pierwsze elektrownia jest technicznie nieprzystosowana i wymaga dużych inwestycji na które francuski EdF na pewno środków nie przeznaczy. Miasto nie może tego sfinansować bo EdF nie daje obecnie żadnych gwarancji że za kilka lat elektrownia będzie działać. Trzeci problem to domki jednorodzinne - setki małych działek w rekach prywatnych w samym centrum miasta. Na takim terenie pociągnięcie dużego rurociągu graniczy z cudem a nawet jeśli to będzie trwało to 20-30lat. TEMAT CIEPŁOCIĄGU JEST DO ZAMKNIĘCIA>

  31 1
 • ~ 2014-09-29 09:34:57

  cd: Najlepszym rozwiązaniem byłoby przejście gospodarstw domowych na ogrzewanie gazowe ale żeby to zrobić trzeba obniżyć cenę gazu do poziomu węgla a żeby to zrobić trzeba być w dobrych stosunkach z Rosją a nie wiecznym oponentem. Problem smogu w Rybniku to problem ponadnarodowy a próbuje się nadać mu charakter lokalny.

  25 2
 • ~target 2014-09-29 09:41:01

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~ 2014-09-29 09:48:46

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~soundkaill 2014-09-29 10:23:53

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~soundkaill 2014-09-29 10:29:14

  Widzę, że redakcja nieźle blokuje wszystkie wpisy nieprzychylne temu Panu... Szkoda tylko, że ludzie nie dowiedzą się jaki ten Pan jest naprawdę. Coś co nam przedstawiają w mediach nijak się ma do tego co ten Pan sobą reprezentuje prywatnie. Jednym słowem jest to wilk w owczej skórze.

  29 0
 • ~wera 2014-09-29 10:53:19

  ~soundkaill piszesz o feudalu czy o kim?

  4 0
 • ~soundkaill 2014-09-29 11:08:22

  ~w.wer Nie piszę o Panu Janie Lubosie. Mój komentarz nie dotyczył tego by nakłonić kogokolwiek do głosowania na kogoś innego, tylko zwrócenie uwagi na fakt, że osoba która powinna zarządzać miastem powinna być odpowiedzialna, rzetelnie wywiązująca się ze swoich obowiązków i obietnic, oraz uczciwa (na tyle na ile to jest możliwe w polityce). Natomiast znając poczynania tego Pana, jestem święcie przekonany, że żadnej z powyższych cech niestety nie można mu przypisać. I z przykrością muszę stwierdzić, że takie rzeczy idzie bardzo łatwo sprawdzić... o czym sam się przekonałem. Na całe szczęście nie jestem z waszego miasta więc to nie ja będę stał przed dylematem czy wybrać kochany Śląsk w którym żyjemy, a zarazem powierzyć władzę tak nieodpowiedzialnej personie, czy może poszukać włodarza miasta wśród pozostałych kandydatów. Ja osobiście nie zastanawiałbym się ani chwili. Pan Jan nie jest osobą, której należy powierzyć jakiekolwiek stanowisko obarczone władzą i odpowiedzialnością.

  17 0
 • ~hanek SRANEK 2014-09-29 11:16:21

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 0
 • ~hanek SRANEK 2014-09-29 11:31:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~hanek SRANEK 2014-09-29 13:59:40

  Cenzura to sposób zwolenników "hanka" na wybory. Ludzie głosujcie na hanka! Bo to jest super kandydat, poradzi sobie z opozycją w trymiga! Czy to normalne, żeby na 13 postów 6 zostało usuniętych. Bo prawda nie jest mocną stroną hanka, bo nie zna tego słowa!

  15 0
 • ~wspolnik 2014-09-29 14:37:29

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 0
 • ~wspolnik 2014-09-29 15:42:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 0
 • ~hanek SRANEK 2014-09-29 17:09:09

  do wspolnik:
  Jak niy chcesz żeby ci kasowali wpisy, to pisz same dobre rzeczy o Janie Lubosie. Czytej przikład:
  On jes super kandydat na prezydenta, dbo ło wszystkich i wszystko. Jak sie spotkomy na zebraniu z kandydatym to zapytomy sie jak łon dbo o swoje dzieci, jak sie dogodywo z cołkom rodzinom, może ktoś z nich tam bydzie to zaświadczy że hanek jest the BEST! Kandydat na prezydenta miasta może cie zaprosi do dom i pokoże jakim jes dobrym gospodorzym.
  Zrosztom niy rozumia co sie dzisioj na niego wszyscy tak ciepiom, przeca ON jes nieskazitelnym i wzorowym obywatelem miasta, powinien kandydować na prezydenta naszego kraju za rok (a przynajmnij do Sejmu).

  8 0
 • ~smr 2014-09-29 18:30:33

  Jak słyszę RAŚ to już mi kiszki skręca, nie wiem co to za sekta, ale u mnie poparcie na pewno nie znajdą ...

  13 1
 • ~ZbigMa 2014-09-29 23:33:20

  Nie będę głosował na kandydata, który mi wmawia dziecko w brzuch, że moje miasto wymiera. W przedszkolu ciężko o miejsce, na Rudzie w upalne weekendy tłok, a ten tu takie banialuki pociska. To tłumaczy dlaczego RAŚiści obawiają się, że ktoś ich zamknie w skansenie. Pozdrawiam Zbigniew Marcol

  11 0
 • ~morfeus12 2014-09-30 10:55:15

  Panie Zbigniewie, w przedszkolach nie ma miejsc, bo wiele przedszkoli zostało zamkniętych, natomiast Ruda jest oblegana, gsyż na 140 tysięczne miasto jest tylko jednym kąpieliskiem. Jeszcze 20 lat temu był Kamirń, Patuszowiec, Buk, Stodoły itd. Dzis wszystko jest nieczynne...

  2 4
 • ~wspolnik 2014-09-30 11:13:00

  Hanek pisze że Pan Prezydent Fudali ze względu na stan zdrowia powinien zrezygnować możliwe że jest troszkę chory fizycznie ale swoje obowiązki wypełnia dobrze. Moje zdanie jest takie, że każdy nowy kandydat na Preyzdenta powinien przejść badania u lekarza medycyny pracy jak również psychiatry.

  12 1
 • ~hanek SRANEK 2014-09-30 12:04:26

  Jan Lubos mo wybitne predyspozycje na stanowisko Prezydenta Miasta Rybnik! Mo wykształcynie adekwatne do zarzondzania miastym, doświadczynie w kierowaniu zasobami ludzkimi (spytejcie sie go jakie), mo ogromne doświadczynie polityczne (umi cyganić).
  do ~hanek i ~morfeus12: Ty niy bojisz sie, że ktoś z Ciekawej tu zabiere głos? Abo do fajny wywiad do prasy?
  Do niedawna uważołech RAŚ za fajno sprawa. Głosowołech 4 lata tymu na nich do sejmiku. Ale jak oni niy pilnujom se kogo i z jaką przeszłością popierają na ważne stanowisko, to KONIEC moich głosów do tej organizacji bo promuje nieuczciwych ludzi, a za takiego mam Jana Lubosa. Jak ktoś chce wiedzieć wiyncyj, niech poczeko. Jes jesce trocha casu do wyborów to może zdąża wszyskie ciymne sprawki tego gostka wyjawić.

  12 0
 • ~ajax 2014-09-30 18:41:08

  ?

  1 5
 • ~ajax 2014-09-30 18:42:14

  jak widzę kultura na wysokim poziomie.... Haner-sranek - poza oszczerstwami bez jakichkolwiek konkretów potrafisz? W ten sposób można obsmarować każdego. Półprawdy, niedopowiedzenia.... cóż, bardziej mi to wygląda na robienie czarnego pijaru niż rzeczywistą opinię. ~soundkaill -może troche konkretów? Skoro masz zarzuty względem tej osoby to też je chętnie poznam. Do hanek SRANEK - ty głosowałeś na RAŚ? eHM..... A ja byłem z pielgrzymką na Marsie. Naprawdę.

  1 9
 • ~hanek SRANEK 2014-09-30 19:59:13

  pisza do: ~hanek, ~morfeus12, ~ajax2002 i BOHATERA ARTYKUŁU

  8 0
 • ~hanek SRANEK 2014-09-30 20:23:54

  coś mi sie klikło (tak jak tymu przedymnom), ale teroski pisza dalij: chopie głosowołek z cołkom familijom na RAŚ (starka tyż mi dała kartka żebych jij pomogoł, to wom dała głos), to nie godej o Marsie jak niy wjysz i niy widziołeś. A jak tak po sosnowiecku sie pytosz o jakiś "czorny pijar" (chyba to zgłosza do moderatora za rasizm), to rychtik tyn KANDYDAT niech łotpowiy na proste pytania kere żech zadoł. Jakie mo: 1. wykształcynie żeby zarzondzać miastym, 2. doświadczynie w kierowaniu zasobami ludzkimi, 3. doświadczynie polityczne (tys sie spytejcie jakie), jesce bych sie spytoł, cy opróc chińskiego i ruskiego godo po jakimuś (bo po naszymu godo trocha śmysznie, choć Hanys-tyn hanek). Pytań mom wiela, ale po leku, do wyborów trocha czasu jes, trza dawkować emocje (najlepsze bydzie na koniec (jak mie niy łocynzurujom. Wiadomo że nie jestech zwolennikiem Jana Lubosa na prezydenta bo to nie jest moim zdaniem dobry wybór. Zdecydują wyborcy, ale trza im pokozać prawdziwe oblicze WILKA innych kandydatów niy znom bo tero niy miyszkom w Rybniku yno we Bytomiu. Jak mie bydom blokować na necie to rozplakatujemy (przede wszystkim na Pekinie) historyje Jana. To nie bedzie "czorny pijar" yno szczero prowda i domy tam namiary do ludzi kerzy to wszysko potwierdzom.

  8 0
 • ~soundkaill 2014-09-30 20:25:29

  ~ajax2002 Niestety wszystkie konkrety, o których pisałem zostały zablokowane przez redakcję... nie wiem jak inaczej opisać to co ten Pan robił, żeby nie zablokowali tego redaktorzy. Szkoda ale wszystko co napiszę zgodnego z prawdą o tym Panu, będzie niezgodne z regulaminem tej strony. No cuż nie moja wina, że opisując jakiekolwiek poczynania tego Pana zawsze narusza się regulamin. Więc może inaczej... proszę się Pana Jana Lubosa zapytać dlaczego "spalił za sobą wszelkie mosty" z Wodzisławiem Śląskiim. A tak apropo to chyba najlepiej bedzie jak te, rzeczy zostaną poruszone na jakimś spotkaniu Pana Jana z wyborcami. Bo rozumię, że takowe będą... :)

  10 0
 • ~hanek SRANEK 2014-10-01 08:50:47

  Dzień dobry! Jestem przekonany, że kandydat na prezydenta jest osobą PRAWORZĄDNĄ. Będzie pilnował, na co idą publiczne pieniądze. Pewnie wie dobrze komu należy się POMOC SOCJALNA, a komu nie i BĘDZIE PIĘTNOWAŁ TYCH, co bezczelnie wykorzystują luki prawne, by sięgać po socjal. Wie też pewnie od jakiego wieku DZIECI POWINNY CHODZIĆ DO SZKOŁY i dopilnuje, żeby RODZICE POSYŁALI dzieci do szkoły (przynajmniej do podstawowej).

  9 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4527