zamknij

Wiadomości

Rapera ze Śląska ucieszyło zabójstwo prezydenta Gdańska. Ma go policja

2019-01-17, Autor: ap, bf, źródło: KWP Katowice

Jeden z pracowników JSW Szkolenie i Górnictwo" (Kamil N. był znany też jako raper Deder) na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił wulgarny wpis dotyczący zabójstwa prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. Bardzo szybko namierzyła go policja, ma też już problemy w pracy.

„PANIE PREZYDENCIE ADAMOWICZ NIKT NIE POWINIEN PŁAKAĆ ZA WAMI PO” - to najdelikatniejszy fragment wpisu na Facebooku opublikowany po tragedii w Gdańsku przez mężczyznę, który przedstawia się jako ślusarz KWK Knurów-Szczygłowice.

Reklama

Wulgarny wpis mężczyzny opublikował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Instytucja ta zajmuje się tropieniem przestępstw o charakterze rasistowskim i pomocą ofiarom tego typu przestępstw.

Jak się okazuje, mężczyzna nie jest pracownikiem kopalni „Szczygłowice”, a spółki JSW „Szkolenie i Górnictwo”. Kamil N. jest też znany jako jako raper Deder.

Prezes firmy - Gabriel Cyrulik wydał oświadczenie, w którym potępia wpis swojego pracownika:

Zarząd spółki JSW „Szkolenie i Górnictwo” zapoznał się ze wpisem zamieszczonym we wtorek, 15 stycznia 2019 r. przez jednego z naszych pracowników na Facebooku, w którym komentował zabójstwo Prezydenta Miasta Gdańska. Jesteśmy oburzeni treścią wpisu i jednoznacznie potępiamy wypowiedzi odnoszące się do zabójstwa Pana Pawła Adamowicza.

Uznajemy ten komentarz za naruszenie kodeksu etyki obowiązującego wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej JSW SA. Pracownik został pisemnie wezwany do zdjęcia tego wpisu z informacyjnej przestrzeni publicznej. Wszczęliśmy także postępowanie dyscyplinarne w zakresie złamania Kodeksu Etyki i zamierzamy wyciągnąć służbowe sankcje. Jednocześnie Zarząd JSW SIG poinformował Policję o rażącym naruszeniu wolności wypowiedzi w zakresie „mowy nienawiści” przez naszego pracownika. W imieniu Zarządu JSW „Szkolenie i Górnictwo” - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj też artykuł na portalu tuJastrzebie.pl.

Sprawą zajęła się policja. - Do Komendy Wojewódzkiej w Katowicach wpłynęła informacja, że na jednym z portali społecznościowych publicznie zamieszczony został wpis, którego autor drwił ze śmierci zmarłego tragicznie Prezydenta Gdańska Pana Pawła Adamowicza oraz pochwalał popełnienie tego przestępstwa. Informacją niezwłocznie zajęli się policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością – mówi podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Mundurowi ustalili, że wpis oraz konto zostały już usunięte przez jego autora. Nie utrudniło to jednak stróżom prawa ustalenia tego, kto jest autorem bezprawnego wpisu. - Okazał się nim być 34-letni mieszkaniec Knurowa. Mundurowi przekazali informacje gliwickiej policji. Dalsze czynności w sprawie prowadzili m.in. operacyjni z Gliwic, którzy dokonali sprawdzeń i kolejnych ustaleń - dowiadujemy się.

34-latek został zatrzymany przez operacyjnych w swoim mieszkaniu w Knurowie. Kryminalni przeszukali jego miejsce zamieszkania i zabezpieczyli sprzęt teleinformatyczny - komputer i telefon, z których podejrzewany mógł dokonać bezprawnego wpisu na portalu społecznościowym. Mężczyzna został doprowadzony do komendy policji w Gliwicach. O zatrzymaniu policjanci powiadomili już prokuratora, któremu przekażą zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy.

Policjanci dziękuję mediom oraz innym osobom, które wykazały się czujnością i niezwłocznie przekazały policji informacje o bezprawnym internetowym wpisie.

Oceń publikację: + 1 + 172 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~Sławomir Sobczuk 2019-01-17 10:27:09

  ktoś kiedyś napisał " mowa jest srebrem , a milczenie złotem " ,trudno powstrzymać emocje ,gdy prezydent miasta jest mordowany na scenie .Jak wytłumaczymy swoim dzieciom to co teraz się dzieje ? mamy tu swoisty Armagedon .Wojnę na słowa . słowo przeciw słowu ....powoli stajemy się fachowcami od niepowodzeń ,nie niszczmy się , wilki i tak przyjdą.

 • ~entropia 2019-01-17 10:41:48

  mam nadzieję że to początek szerokiej zakrojonej akcji oczyszczania mediów społecznościowych z tego typu elementu

 • ~dizers 2019-01-17 10:42:17

  życzę temu Panu dużo miłości , ciepła i Bożego Błogosławieństwa.

  69 18
 • ~master4k 2019-01-17 10:54:03

  Górnik wyklęty. Gustowny dresik, nonszalancka czapeczka i gangsta westa. Albo za dużo metanu, albo za dużo podłego przekazu. IMO nie wygląda na kolesia, który by wszystkie te dyrdymały samemu wykoncypował. Jak mów staropolskie przysłowie: Jaki przekaz, taki feedback.

 • ~spirit-of-the-town 2019-01-17 10:54:08

  Mam nadzieję, że będzie to jakaś przestroga dla tych wszystkich którzy tutaj piszą podobne słowa. Na głupotę nie ma leku, ale na jej owoce, czyli głupie wpisy już tak - policja.

 • ~Mariusz Grodecki 2019-01-17 10:58:33

  To wierzchołek wirtualnej góry lodowej. Brak jakichkolwiek zasad etycznych i moralnych są coraz bardziej zauważalne w mediach społecznościowych , ludzkie upodlenie wchodzi na bardzo wysoki poziom. Najsmutniejsze w tej całej sytuacji jest to że Ci butni i aroganccy ludzie są bezkarni. Brakuje jednostki która by w szybki i konsekwentny sposób takich ludzi stawiała bezwzględnie w świetle prawa.

  99 27
 • ~norton 2019-01-17 11:02:19

  Ja rozumiem użycie środków przymusu bezpośredniego w stosunku do osób stwarzających zagrożenie. Ale zakuwać w kajdanki i to na dodatek z tyłu spasionego hejtera? Jakiego bezprawnego wpisu na portalu społecznościowym dokonał? Włamał się na cudze konto?
  Żałosna istota chcąca zaistnieć na cudzej tragedii, gangster z Knurowa (?), który mam nadzieje poniesie surowe konsekwencje za to co napisał.

  63 45
 • ~Mariusz Agata Mol 2019-01-17 11:10:46

  Mariusz Grodecki każdy z nas może zgłaszać obraźliwe, nawołujące do nienawiści hasła czy to do moderatorów, czy do FB. Im więcej kultury, reakcji, eliminowania chamstwa w necie tym szybciej się z tym rozprawimy. Przede wszystkim reagujmy! Brak reakcji to przyzwolenie.

  72 11
 • ~Abisall 2019-01-17 11:14:36

  Hmm, mnie ciekawi jaki zarzut, z jakiego paragrafu prokurator postawi i czy ostoi się ta sprawa przed sądem. Stwierdzenie "bezprawny wpis" jest mało precyzyjne raczej

  58 14
 • ~ 2019-01-17 11:14:45

  Tylko szkoda, że musiało dojść do wielkiej tragedii, aby policja i prokuratura w końcu wzięły się porządnie do roboty. Takie a nie inne wpisy w Internecie pojawiają się od lat, tylko dotychczas uważano, że nic nie należy z tym robić.

  A prawda jest taka, że dla takich osób choćby jak ten 34-latek z Knurowa, odpowiednim miejscem pobytu powinien być co najmniej zakład psychiatryczny. Przy okazji koleś "nieźle" się popisał - ujawnił swoje personalia, w tym miejsce pracy (a to może skutkować tym, że za chwilę za ten "wybryk" w Internecie zostanie wywalony z pracy).

  Tylko jedno mnie martwi, aby walka z tzw. "mową nienawiści" nie zaszła za daleko. Bo za chwilę okaże się, że połowa z nas powinna być za "kratkami" bo przez ostatnie lata napisaliśmy na rybnik.com.pl coś mało przyjemnego np. na temat ... Arteksa. Żeby się nie okazało, że niedługo będzie stawiany znak równości pomiędzy mocną (często uzasadnioną) krytyką kogoś a tzw. "mową nienawiści".

  38 22
 • ~ka22 2019-01-17 11:25:00

  To i tak cud, że nie narobił błędów ortograficznych jak patriota, Polak wyklęty, który groził Witkowskiemu słowami - Witkoski, bedziesz nastempny / pisownia oryginalna / Ale to pewnie dlatego, że w większości posługiwał się pismem obrazkowym.

  ~Mariusz Agata Mol osobiście tu na forum zgłaszałam chamskie, personalne wpisy, bez odzewu. Napisałam nawet do naczelnego podpisując się imieniem i nazwiskiem, nadal bez odzewu. Jedyne co zrobił to wszedł na mój profil na FB, ot cała reakcja.

  41 19
 • ~sympatykrybnika 2019-01-17 11:26:44

  ~norton - Co, zakucie spasionego hejtera w kajdanki i to na dodatek z tyłu to dla Ciebie przesada, a zakucie także z tyłu 14 lutego 2018 o 6:10 Władysława Frasyniuka było OK.

  53 29
 • ~sympatykrybnika 2019-01-17 11:33:03

  ~Abisall
  Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie - powiedzenie (maksyma) z okresu PRL, przypisywane prokuratorowi ery stalinowskiej w ZSRR, Andriejowi Wyszyńskiemu. Powiedzenie to zostało nazwane jednym "z najbardziej społecznie popularnych, przygnębiających i oddających powszechną bezbronność wobec niesprawiedliwego sądu powiedzonek charakteryzujących wymiar sprawiedliwości we wszystkich krajach rządzonych przez komunistów."
  Nie daj Boże aby znów tak było.
  Pozdrawiam

  32 28
 • ~Takja 2019-01-17 11:39:42

  Najlepszy dowód na to że głupich nie sieją, takich osób jest coraz więcej. Mam nadzieję że jego percepcja i brak myślenia nie pozwoli się mu wytłumaczyć z tego co jest napisane ,co jest dowodem . Stosowny wyrok powinien dać sporo do myślenia kolejnym "MĄDRALĄ".
  Poza tym wszystkim, prawo powinno nakazywać pokazanie wizerunku oraz podanie imienia i nazwiska wielu by się zastanowił zanim by coś próbowali zmajstrować.

  37 12
 • ~ 2019-01-17 11:44:06

  Aż chciałoby się zadać pytanie - jeśli ktoś napisze, że cieszy się z tego, że lata temu zabito Osamę Bin Ladena, to również zapuka do jego drzwi policja?

  Ogólnie mówiąc za chwilę okaże się, że będzie musiała powstać lista, która wskaże z czyjej śmierci można drwić a z czyjej nie.

  Np. wracając do tego co się działo np. rok temu na tutejszym forum, gdy zamordowano 17-letnią Alicję. Mieliśmy do czynienia z lawiną hejtu, chamstwa, w tym było też sporo drwin ze zmarłej dziewczyny. Nikt z tym nie robił porządku, nikt nie został ukarany.

  Za chwilę się okaże, że zakaz obrażania/drwin/itp. dotyczy tak naprawdę tylko osób publicznych (w tym tragicznie zmarłych), a nie osób prywatnych.

  76 10
 • ~norton 2019-01-17 11:50:10

  "sympatykurybnika" daruj sobie takie daremne i żałosne stwierdzenia w stosunku do Mojej osoby.

  8 24
 • ~spirit-of-the-town 2019-01-17 11:59:05

  ~Abisall, po przeczytaniu tekstu pod zamazanym obrazkiem twierdzisz że nie ma tam niczego obraźliwego? Jeśli tak, to nie mam więcej pytań. Pozdrawiam

  19 2
 • ~Admirał Pieskov 2019-01-17 12:03:06

  No i pięknie, trzeba w końcu się wziąć za wszystkich Sebixów i Januszy, którzy myślą, że w Internecie wszystko im wolno. Pół biedy, gdy jeden z drugim rylem wyzywają wszystkich od złodziei, ch... i k... w prywatnych rozmowach, ale gdy przelewają swoje złote myśli do Internetu to pośrednio lub bezpośrednio oddziałują na innych znajomych, którzy posiadają podobny iloraz inteligencji...
  Oby to nie był tylko chwilowy zryw, bo temat medialny, więc "coś" trzeba robić.

  34 12
 • ~ 2019-01-17 12:04:51

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 1
 • ~Abisall 2019-01-17 12:21:08

  ~spirit-of-the-town
  A ja mam właśnie podstawowe pytanie - o to za naruszenie jakiego paragrafu prokurator zamierza ewentualnie postawić zarzuty "z urzędu."
  Bo jak łatwo sprawdzić to w artykule 256 KK w paragrafie 1, a to chyba za naruszenie własnie tego paragrafu stawiane są zarzuty "mowy nienawiści", czytamy
  "§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
  Nie kwestionuję tego że wpis delikwenta jest wulgarny, chamski i godny potępienia ale czy jest naruszeniem prawa w stopniu uzasadniającym działania jakie zostały podjęte? Ja mam poważne wątpliwości.

  32 8
 • ~Barakuda 2019-01-17 12:54:08

  I bardzo pięknie. Nareszcie. I w półparterze do radiowozu i do pudła. Można? Można...

  30 17
 • ~spirit-of-the-town 2019-01-17 13:01:43

  ~Abisall, metoda zatrzymania niewspółmierna do zarzucanych czynów? Nie został postrzelony, torturowany, itp. Przecież mu faktu zatrzymania poleconym nie poślą. Ładnie skuli, poinformowali o prawach mu przysługujących, wywieźli, postawią zarzuty; tak trzymać.

  21 24
 • ~Lateks 2019-01-17 15:16:05

  To się nazywa wolność słowa. O ile sam wpis już jasno świadczy o autorze. To dość dziwne że jednocześnie ten sam Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych który był założony przez skazanego Rafała D. (również założyciela "Ludzie przeciw myśliwym") nie widział nic złego w publicznym występnie nijakiego Macieja S. Takie podwójne standardy? Jedyny plus w tym wszystkim że w końcu ludzie zaczną mieć świadomość że nie są anonimowi w internecie. "Mieć tu polew" ze śmierci człowieka jasno świadczy o poziomie kultury w naszym kraju. "Poziomie kultury na szczytach "

  32 8
 • ~tf2 2019-01-17 18:21:01

  Ciekawe czy "ośrodek" zainteresował się też wypowiedziami Celińskiego (byłego ministra kultury z SLD), w tonie dużo bardziej chamskim i prymitywnym niż tego gościa na Facebooku.

  21 12
 • ~deuter 2019-01-17 18:21:27

  Odpowiedni człowiek, został odpowiednio potraktowany przez Policję . BRAWO!!!

  20 12
 • ~Kwinto 2019-01-17 18:27:31

  Pewnie się kozak zeszczał jak zobaczył policję w drzwiach. Czemu dopiero teraz Policja reaguje na takie wpisy? Jak to w Polsce musi się coś stać aby państwo zaczęło prawidłowo funkcjonować.

  18 13
 • ~Pyjter89 2019-01-17 19:44:06

  wpisalem kamil na youtube i wyskoczyla mi piosenka Le bon choix RapTipeu Ep1- maly francuz daje rade ; chlopiec ma pare lat:):)

  2 8
 • ~Piotr Czaja 2019-01-17 19:53:05

  kazde tykie gowno powinno isc do szamba

  7 13
 • ~hub381 2019-01-18 16:00:28

  Mam nadzieję,że wreszcie ruszyła"kampania"d/s wyplenienia mend społecznych z portali społecznych.

  7 8
 • ~farjestad 2019-01-20 10:54:37

  prześladowań za pisanie tego co człowiek myśli ciąg dalszy trzeba miłować po bo inaczej kryminał

  6 2
 • ~Aneta Faikis 2019-01-22 16:03:40

  Dlaczego redakcja nie przetłumaczyła pierwszego słowa z niemieckiego? Gościu za nieużywanie interpunkcji skazany? Pisze, że żegna prezydenta a potem jedzie po PO :) i Tusku, a to przecież byli konkurenci do stołka prezydenta w wyborach w Gdańsku... i karanie za używanie emotikonek? Grubo... Proponuję 99% internautów skazać za takie błędy albo za to, że czytający nie są w stanie zrozumieć komentującego..

  5 3
 • ~ka22 2019-01-24 14:49:09

  ~Aneta Faikis a czego konkretnie nie zrozumiałaś we fragmencie cytuję - brawo dla Pana ( noże ) szkoda tylko, że stracisz wolność, a nie powinieneś za ch.j

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1890