zamknij

Wiadomości

Ranking samorządów „Rz”: Rybnik na 23. miejscu

2013-07-22, Autor: ww
Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował coroczny ranking samorządów. W kategorii miast na prawach powiatu Rybnik zajął 23. miejsce.

Reklama

Organizatorzy rankingu oceniają samorządy pod kątem sytuacji finansowej oraz jakości zarządzania. Pod uwagę brane są takie kryteria jak: dochody, wydatki i wysokość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na osobę, zobowiązania, nakłady na organizacje pozarządowe, wysokość wydatków na gospodarkę mieszkaniową, promocję, a także ilość nowych podmiotów gospodarczych.W porównaniu z ubiegłym rokiem Rybnik awansował w rankingu o 7. pozycji. Najwyżej ocenionym miastem województwa śląskiego są Katowice, które zajęły 13. miejsce. W najlepszej pięćdziesiątce powiatów grodzkich w sumie sklasyfikowanych zostało 11 miast z naszego województwa. Oto ich pozycje:

13. Katowice
18. Gliwice
23. Rybnik
27. Bielsko-Biała
31. Zabrze
33. Tychy
37. Dąbrowa Górnicza
44. Jaworzno
46. Żory
47. Jastrzębie-Zdrój
48. Chorzów
50. Ruda ŚląskaW najlepszej setce gmin miejskich znalazły się Radlin – 46. miejsce i Rydułtowy - 82. miejsce.

W gronie najwyżej ocenionych gminy wiejskich na 24. pozycji widnieją Pawłowice.

W podrankingu Innowacyjny Samorząd Rybnik razem z Gliwicami zajął wysokie 5. miejsce. W tej klasyfikacji brano pod uwagę m.in. stopień informatyzacji magistratu, dostępność Internetu dla mieszkańców, a także – co ciekawe – ilość prywatnych serwisów internetowych.

Na 22. miejsce Rybnik spadł w podrankingu Europejski Samorząd, w którym oceniano ilość pozyskanych funduszy unijnych. W ubiegłym roku w tej klasyfikacji nasze miasto znajdowało się na 13. miejscu.
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Arteks 2013-08-06 00:19:30

    @teddy Żory są tak prężne jak plastikowy nożyk jednorazowy... W tej chwili bardzo niezręcznie podawanie jest ich jako przykład każdemu samorządowi, a szczególnie Rybnikowi. Conajmniej kilka powodów na to: 1) mają prezydenta uwikłanego w proces sądowy który w przypadku potwierdzenia wyroku w atmosferze skandalu opuści stanowisko 2) są jednym z trzech najbardziej zadłużonych miast w Polsce 3) Tylko w SZO dokonuje się fikcyjnych sprzedaży nieruchomości zasilających budżet aby nie przekroczyć dozwolonej przez Ministerstwo skali zadłużenia 4) Tylko w SZO można od wielu lat pompować pieniądze w nieefektywną miejską spółkę 5) Tylko w SZO władze pomyliły się przy szacowaniu inwestycji o 5,5 mln zł bo pawilon powitalny miał kosztować 600 tys., a będzie 6 mln. 6) Tylko w SZO w momencie gigantycznych i długów i bardzo trudnej sytuacji finansowej tworzy się jakieś "muzea ognia"... 7) Tylko w SZO ludzie dają się nabrać na populistyczne i nadambicjonalne obietnice które nie są ani realne ani potrzebne w takiej sypialni jak np. Yatenga, Gimnazjon czy galeria z multikinem w centrum. Jesteś już @teddy jedną z ostatnich osób na tym forum która podaje przykład Żor - jednego z najgorzej zarządzanego miasta na Śląsku. Jesteś jedną z tych osób dla której prywatne urazy do AF oraz jakieś wewnętrzne urazy odbierają trzeźwe myślenie. Całe szczęście, że Rybnik nie ma tak rozrzutnych i nieodpowiedzialnych władz. Dzięki temu w najbliższych latach mamy jakieś perspektywy w przeciwieństwie do Żor...

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 428