zamknij

Wiadomości

Ranking Perspektyw: II LO i Tygiel znów najlepsze w Rybniku!

2021-01-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Miesięcznik „Perspektywy” jak co roku opublikował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych, tym razem na 2021 rok. Podobnie jak poprzednio, najlepszymi placówkami okazały się: II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. Jakie miejsca zajęły szkoły w naszym mieście?

Reklama

Tak jak zawsze zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące i technika zostały ocenione za pomocą kryteriów.

przypadku liceów to:

- sukcesy szkoły w olimpiadach,
-
 wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych,
- wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Kryteria przypadku techników dotyczyły:
- sukcesów szkoły w olimpiadach,
- wyników matur z przedmiotów obowiązkowych,
- wyniki matur z przedmiotów dodatkowych,
- wyniki egzaminu zawodowego.

W oby przypadkach do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Licea Ogólnokształcące

Najlepszym szkołą ponadgimnazjalną w Rybniku w tej kategorii jest II Liceum Ogólnokształcące. Szkoła w ogólnopolskim rankingu zajęła 57. miejsce. To awans w stosunku do poprzedniej edycji rankingu. Wtedy „Frycz” był 83.

I Liceum Ogólnokształcące zajęło w rankingu 173. miejsce. Szkoła zaliczyła spadek o 20 pozycji.

Trzecią rybnicką szkołą w ogólnopolskim rankingu jest Publiczne LO Sióstr Urszulanek. Placówka została sklasyfikowana na 282. miejscu. Tutaj też zauważamy spadek. Wcześniej „Urszulanki” zajmowały 217. pozycję.

Na liście szkół znalazło się też IV Liceum Ogólnokształcące. Placówka z Chwałowic znalazła się na 615. miejscu. Tutaj mamy awans w porównaniu do poprzedniej edycji. Wtedy szkoła zajęła 639. miejsce.

>>Lista rankingowa liceów<<

Technika

W tym rankingu nie zabrakło szkół z Rybnika. Na 83. miejscu sklasyfikowano Technikum nr 1, które przynależy do Zespołu Szkół Technicznych. Jest awans, rok temu znalazło się na 153. pozycji.

Spory awans zaliczyło Technikum nr 3 im. Wł. Grabskiego (Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych). Szkoła w edycji 2020 była na odległej 278. pozycji. Tym razem jest na 161. miejscu.

Na liście znalazło się też Technikum nr 2 (Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych). Rok temu placówka była na 157. miejscu, a tym razem jest na 187.

>>Lista rankingowa techników<<

Rybnickie szkoły w województwie śląskim

Ranking „Perspektyw” uwzględnia też pozycję szkół w województwach. I tak, jeżeli chodzi o licea, II LO jest 4. w województwie, I LO – 17, Urszulanki – 30, a IV LO – 61.

W przypadku techników, na 11. miejscu w województwie jest Technikum nr 1, 23. miejsce ma Technikum nr 3. Na 30. miejscu sklasyfikowano Technikum nr 2, a 90. pozycję zajęło Technikum nr 4. Na listę załapało się też Technikum nr 5 (ZS nr 5 im. J. Rymera) – 121. pozycja.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Anna Ryż 2021-01-27
  15:10:56

  36 17

  Jeżeli Dyrekcja dalej będzie taka jaka jest, to będzie tylko gorzej. Tych dwóch Panów z I LO połyka intelektualnie Pani Dyrektor z II LO. I tyle w temacie.

 • ~miruś@14 2021-01-27
  17:24:19

  0 19

  A co z np: Technikum Teb???? Dlaczego nie ma go w rankingu?

 • ~ 2021-01-27
  17:37:44

  28 6

  Anna Ryz, dwoje moich dzieci konczylo Powstancow, a 1 Frycza. Niestety masz racje. To jak I LO upada pod rzadami obecnej dyrekcji to az sie zal robi. Za moich czasow (dyr Korepta) byla to najlepsza szkola nie tylko w miescie, ale i w regionie. Obecny dyrektor wiele spraw zaniedbuje, a te zaniedbania narastaja. Duzo sie slyszy, niedobrze sie tam dzieje

 • ~Paweł P Bromann 2021-01-27
  23:40:33

  8 9

  W swiatowych rankingach Polskie szkoly zajmuja ostatnie miejsca. Osobiscie zaluje udzialu w wyscigu szczurow na UW, ktore zajmuje 400 miejsce w europejskim rankingu szkol wyzszych - jezeli kogos interesuje dobry poziom nauczania, to polecam szkoly srednie/wyzsze np. w UK, gdzie najwazniejszym elementem jest praktyka i partnerstwo w relacjach tutor - student. Rozumiem, ze powyzszy artykul porusza temat szkol srednich, a nie wyzszych - mimo to, na zachodzie nikt nie slyszal o Rybnickim 'Tyglu'.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2319