zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Ranking „Rz”: nasze licea wysoko notowane

2011-01-14, Autor: Dominika Kuśka
W najnowszym rankingu „Perspektyw” i „Rzeczypospolitej”, wśród dziesięciu najlepszych liceów w województwie śląskim znalazły się aż dwie rybnickie placówki. Wysoko oceniane są także technika w Rybniku.

Reklama

W pierwszej dziesiątce najlepszych szkół średnich w województwie śląskim znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich, które było na 6. miejscu. Tuż za nim uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. A. F. Modrzewskiego. W skali ogólnopolskiej I LO znalazło się 88. miejscu, zaś II LO było na pozycji 97.

W rankingu województwa śląskiego dobrze wypadło również Publiczne LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, które znalazło się na 38. pozycji.

 

W podrankingu ze względu na wyniki matur znacznie lepiej wypadli „Powstańcy” (75. miejsce w Polsce) niż II LO (121. miejsce). Zaś uczniowie „Frycza” zdecydowanie prowadzą w podrankingu olimpijskim (37. miejsce w Polsce), zostawiając w tyle „Powstańców” (70. miejsce).

  

Aż trzy rybnickie placówki wysoko pojawiły się w rankingu techników. Na 34. miejscu uplasowało się Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica, a na kolejnym Technikum nr 3 w ZS Ekonomiczno-Usługowych. Natomiast 47. pozycję zajęło Technikum nr 2.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~Robert - Meksyk 2011-01-14 08:50:42

  Wielkie gratulacje dla naszej młodzieży!!!

  0 0
 • ~tedi 2011-01-14 11:33:27

  Gratuluję młodzieży i ich nauczycielom! Cieszę się i jestem dumny z tego, że sam kończyłem LO im. Powstańców Śląskich.

  0 0
 • ~lkp 2011-01-14 11:41:53

  Tak, gratulacje. Znam jednak osoby uczęszczające do obu liceów i z ich relacji wynika, że szkoły te obrastają mitami na temat rzekomo wysokiego poziomu nauczania. Kadra pedagogiczna jest tam jak wszędzie, sposoby nauczania też. Pozycję w rankingach tworzą tylko i wyłącznie uczniowie.

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-14 12:56:03

  Juz dwa lata temu pojawila sie informacja, ze rybniccy maturzysci osiagneli wynik znaczaco wyzszy nic srednia krajowa. Niestety nasz pan i wladca - "Prezytęt" Fudali nie jest zainteresowany ani rozwojem Kampusu (uczelnie takie jak PolSl wynosza sie z Rybnika, dowodem na to likwidacja wszystkich kierunkow AEiI w Rybniku oprocz Informatyki), ani zatrzymaniem absolwentow uczelni w Rybniku. Mowil o tym podczas drugiej debaty pzredwyborczej, w ktorej stwierdzil, ze zaklada iz Kampus jest dla studentow, ktorzy pracowac beda poza Rybnikiem. Swoje twierdzenia potwierdza bardzo mocno dzialaniami - sciaga do Rybnika tylko i wylacznie markety, w ogole nie sprowadzajac tu przemyslu.

  0 0
 • ~wojtek144 2011-01-14 14:23:13

  ~qwerty powinieneś zdecydowanie więcej czytać niż pisać. Twoje złote myśli są porażające.

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-14 15:17:14

  Zakladasz, ze ambicja absolwentow dobrych liceow nie jest pojscie na studia i po ich ukonczeniu praca na stanowiskach wymagajacych wyzszego wyksztalcenia?

  0 0
 • ~Kwak 2011-01-14 16:56:59

  Ludzie jakie to jest sukces skoro Hanka jakies 8-10 lat temu znajdowala sie w TOP20 tego rankingu?

  0 0
 • ~klapciat 2011-01-14 19:13:47

  ~qwerty- są granice rozsądnej krytyki, zbudowanie prestiżu uczelni i ściągnięcie do niej dobrych licealistów zajmuje lata całe, brzydzi mnie pan Fudali, ale tu akurat trudno doszukiwać się jego winy. Mógłby tu sprowadzić i sto uczelni a i tak zrobienie z Rybnika studenckiego mista bedzie trudne

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2011-01-14 22:45:36

  W tym roku ten ranking jest nieco wybrakowany, bo na ocenę wpływa m. in. "opinia szkoły wśród wykładowców wyższych uczelni". Natomiast rybnickie najlepsze licea strzeliły sobie w kolano tworząc mnóstwo klas o przeróżnych profilach, w wyniku czego muszą przyjmować uczniów już od 120 pkt na 200 możliwych. Gdy ograniczyć liczbę uczniów o połowę, do Hanki i Powstańców szliby ci naprawdę najlepsi, od 150 punktów w górę. Nie trzeba nawet ograniczać profili, bo jedna klasa może mieć dwa profile (np. w Urszulankach jedna klasa jest w połowie mat-gerem, a w połowie mat-fizem).

  0 0
 • ~gucia18 2011-01-15 09:12:47

  nie sądzę żeby strzelili sobie w kolano. Głównie dlatego, ze czy to Hana a czy Powstańcy, w każdej szkole jakiś kierunek jest wyjątkowo oblegany (pomijając biol-chemy które chyba wszędzie mają tyle samo chętnych) i na tym kierunku próg punktowy wynosi najczęściej 140 pkt.Choć racją jest, że teraz te dwie szkoły i tak muszą przyjąć więcej uczniów, bez względu na to czy reprezentują oni odpowiedni poziom, liczą się punkty. A egzamin gimnazjalny to loteria, raz jest banalny a raz z kosmosu. Po za tym, nadal to te dwie szkoły są w czołówce, mimo tego strzelenia sobie w kolano. W każdym razie ranking zrobiony lepiej. W końcu wzięto pod uwagę matury, które są rzeczywistym sprawdzianem wiedzy uczniów.

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-15 17:45:43

  klapciat: zgadzam sie w 100%. Tylko ze np AEiI PolSl mial tu w roku otwarcia 3 albo 4 kierunki (Automatyka, Elektronika, Informatyka i nie jestem pewny czy Makrokierunek). Od dluzszego czasu istnieje tylko Informatyka. Zeby budowac opinie trzeba piac sie w gore. Likwidowanie kierunkow to droga w dol. Uczelnia nie bedzie piela sie w gore w rankingach, jesli nie bedzie po niej pracy na miejscu, bo nikt nie bedzie chcial na niej studiowac tylko po to, zeby zaraz po studiach wyjechac do jakiegos duzego miasta i szukac tam pracy.

  0 0
 • ~Arteks 2011-01-15 20:54:18

  @qwerty - wyłącz już tę zdartą głupią płytę bo wszyscy już wiedzą, że nadajesz na kampus z powodów osobistych - zostałeś z niego wywalony z powodu tego, że nie zaliczyłeś egzaminu. Daj już spokój i lecz frustracje w inny sposób. Mamy w całej Polsce ogromną ilość uczelni, filii, a co raz mniej absolwentów szkół średnich - niż doszedł do liceów i tak będzie przez jeszcze conajmniej 10-13 lat po czym znowu będzie mały wyż dochodził do wieku 18-19 lat. Stworzenie przez Fudalego kampusu to było mistrzostwo i wykorzystanie okoliczności najlepiej jak się tylko dało (opuszczony szpital, pozyskanie środków i dobudowanie nowych obiektów, namówienie trzech wyższych uczelni w wejście w ten interes, ściągnięcie tu wykładowców, stworzenie kilku tysięcy miejsc dla studentów w kampusie w czasach kiedy była naprawdę duża recesja i bieda w społeczeństwie końca lat 90.). Nie mówiąc o efektach pośrednich bo zwiększona liczba studentów oznaczała stworzenie nowych lokali gastronomicznych i miejsc pracy w usługach czy rozrywce w centrum, wynajem stancji itd. Ale wiemy, że ty wolałbyś aby te budynki gniły tak jak szpital Juliusz zarządzany do niedawna przez samorząd wojewódzki lub aby stworzyć tam fabrykę plasteliny na przekór twojego wroga nr 1 AF ;)

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-16 02:24:23

  Arteks - mylisz mnie z kims, poniewaz ja nigdy nie studiowalem w Rybniku. Uporczywie powtarzasz tu, ze niby mnie wyrzucono z jakiejs uczelni. Ja dostalem w zyciu jeden indeks i mam w nim wpis z zaliczonego egzaminu dyplomowego. Wiesz skoncz buraku laskawie mnie oczerniac, bo robisz z siebie prostaczka. Ja uwazam, ze nim jestes, bo dla mnie zwiazkowe nieroby wlasnie takimi sa, ale nie musisz wszystkim wokol tego uswiadamiac.

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-16 02:29:50

  A Fudali - sklepikarz bez wyksztalcenia - zmarnowal szanse, jaka Rybnikowi dawal kampus. On nie jest zaintersowany ludzmi z wyzszym wyksztalceniem, co otwiarcie mowil podczas kampanii wyborczej. Woli, zeby tacy z Rybnika wyjezdzali. Byles na debacie, to dobrze o tym wiesz.

  0 0
 • ~JKM2010 2011-01-16 23:11:06

  qwerty jak zwykle pisze głupoty:/ Ma kolega jakieś kompleksy względem Fudalego, bo za każdym razem wypomina mu wykształcenie. Widocznie jak jeden z forumowiczów już pisał, qwerty sam został oblany na polibudzie. Co do przemysłu, to Fudali coś tam ściągnął do strefy, bodajże Messer, mamy również Purmo, Tenecco, Ryfamę, Sygnały. W czasach gdy rządy naprzemian SLD i PO (dawniej UW) doprowadziły do upadku polskiego przemysłu to zawsze coś.

  0 0
 • ~klapciat 2011-01-17 00:04:19

  ~JKM2010 - qwerty napisał głupote w pierwszym poście ale ty z tą strefą to się nie popisałeś tez. Proszę Cię zaznajom sie z tematem to cie przytłoczy jak ubogi jest przemysł w Rybniku nie licząc górnictwa. A tak poza tym to tu jest temat o tym jakich mamy zdolnych ludzi w rybniku a nie o prezydencie patałachowatym naszym. Co zepsuł to zepsuł ale oksfordu z Rybnika i tak nie zrobi, choć trzeba przyznać że jakieś podwaliny są, moze za 30 lat... Studiowałem w studenckim mieście i nawet Katowice takim nie są w Gliwicach też zdarzyło mi się studiować i trzeba powiedzieć ,że pomimo ponad 50 letniej historii polibudy to też nie jest miasto studenckie. Pogratulować młodym niech się kształcą gdzie chcą byle tu do pracy wracali, tylko musi ta praca tu być

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-17 10:50:34

  Messer zatrudnia 12 osob. Tenneco, Purno - nie sa w strefie, do Rybnika sprowadzil je Makosz. Ryfama, Sygnaly - postkomunistyczne pozostalosci. Sama Ryfama jakos jeszcze sie trzyma (wprowadzili ISO 9001 itd), ale Sygnaly to firma, ktora za 10 lat zniknie z rynku (nie wytrzyma konkurencji z duzymi firmami tyou Bombaridier, nie ma dzialu rozwoju, pieniadze robi glownie na implementowaniu swoich projektow sprzed wielu lat oraz na dzialanosci pobocznej).

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-17 10:52:49

  A jezeli dla szanownych kolegow fakt, ze Politechnika Slaska zlikwodowala dwa z trzech istniejacych w Rybniku kierunkow na swoim najlepszym wydziale (Automatyki Elektroniki i Informatyki) nie jest dowodem na to, ze wyzsze szkolnictwo w Rybniku zostalo zaliczone do tych najmniej atrakcyjnych w porownaniu z innymi miastami, to gratuluje slepego optymizmu.

  0 0
 • ~Fiodore 2011-01-17 13:36:08

  Alan skończ fanzolić wreszcie! Purmo i Tenneco wg Ciebie sprowadził Makosz? W takim razie jesteś w błędzie. Co innego, że firmy te powstały/rozbudowywały się w okresie jego rządów, ale to nie dzięki jego staraniom. Ot powstały, bo lokalizacja i charakter "puhotowych" obiektów im odpowiadał. Ba, mało tego, idąc Twoim tokiem rozumowania [na przykładzie Focusa i Plazy], ówczesny Prezydent mógł zażądać np 2x większej ceny za tak dobre tereny po byłej Hucie a do tego generalny remont wszystkich obiektów. Zapewne zaraz odpowiesz, ze nie zauważasz analogii, że to były inne czasy

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-17 15:38:59

  Krzyczysz tak, bo nie nie masz zadnego konkretnego przykaldu na firme przemyslowa, ktorych to tak wielka ilosc obiecywal Fudali? "Dwa lata temu, władze Rybnika zapowiadały, że w strefie pojawi się 5 inwestorów, którzy wygenerują „kilkaset” miejsc pracy." cytat z: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,co-slychac-w-strefie-przemyslowej-,wia5-3273-8538.html Teraz podczas kampanii pojawil sie pomysl sciagniecia firm z przemyslu lotniczego, aby budowaly swoje zaklady wokol portu lotniczego Gokartowice. Tylko jakos nie slychac nic ani o porcie ani o firmach lotniczych, a Fudali nie byl tak mily i nie odpowiedzial mi na pytanie o szczegoly tychze rewelacji.

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-17 15:42:31

  Poza tym wszedzie w krajach jak Polska nie bierze sie pieniedzy za grunty, na ktorych buduje sie fabryki (tu odnosze sie do Twojego bzdurnego stwierdzenia, ze ktos mogl dostac dwa razy wiecej za grunty pod fabryki niz dostal). A za grunty pod galerie i markety bierze sie kase i to spora, w postaci inwestycji offsetowych. Tak wiedz drogi Fiodku - strzal w kolano tym zarzutem.

  0 0
 • ~Fiodore 2011-01-17 16:31:13

  Tak tak, oczywiście... Gdybyś miał bronić galerii to byś pewnie użył tego samego stwierdzenia, ale w drugą stronę, co nie? Równie dobrze mogę powiedzieć, że na powstanie fabryki Purmo w Rybniku miała wpływ średnia liczba narodzin krokodyli w dorzeczu Amazonki w latach 90-tych :D Potrafisz to obalić?

  0 0
 • ~qwerty 2011-01-17 18:55:10

  tzn jakiego? ze Fudali oddal za bezcen najlepsze dzialki i nawet nie umial wyengocjowac WYSTARCZAJACYCH parkingow, bo albo nie mial pojecia jakie one powinny byc, albo oddal sie jak tania ladacznica? Sa dwa podejscia - jeden to stawianie na wykwalifikowanych pracownikow. Potencjalne kadry mamy, nasi licealisci wypadaja bardzo dobrze, ale nie maja gdzie pracowac. W takim podejsciu budzet miasta w wiekszosci polega na wplywach z podatku dochodowego od dobrze zarabiajacych mieszkancow. Podejscie drugie - takie jakie stosuje Fudali - to wysprzedawanie dzialek pod markety, dzieki ktorym budzet miasta bazuje na wplywach z podatku od nieruchomosci, a pracujacy w marketach ludzie przynosza znikoma czesc budzetu, bo ich podatki liczone sa od najnizszych pensji. Porownaj sobie budzety Tychow i Rybnika. To dobre pprzyklady na jedne i drugie podejscie do sprawy. Wolisz miec w miescie dobrze zarabiajacych ludzi, czy same sklepiki?

  0 0
 • ~Arteks 2011-01-17 22:08:44

  @qwerty masz prawo do kompleksów i do tego, że nienawidzisz uczelni z której cię wylano ale to, że pod każdym tematem czegokolwiek by nie dotyczył pieszesz jedne i te same pierdy to już przybiera formę chorbliwo-maniakalną. I nawet jeśli to forum dodaje ci skrzydeł i masz okazję zaistnieć - skoro nie udało się w innych dziedzinach życia to nie powinno być tak, że moderator pozwala niszczyć dosłownie każdą dyskusję przez jednego maniaka który ma coś z głową...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3691