RALK: zakończyli pierwszą rundę

2011-12-09, Autor:
W niedzielę zakończyła się pierwsza runda rozgrywek Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki. Podczas dziewiątej kolejki zespoły rozegrały kilka ciekawych spotkań. Tylko dwie drużyny z czołówki wygrały swoje mecze. Ostatnie trzy zespoły powiększyły straty.

Kolejkę rozpoczął pojedynek Butimex-u Inkognito Basket Rybnik i Nord Studnik Żory. Tydzień temu stwierdziłem, że rybniczanie mają ostatnią szansę na poprawę lokaty w tabeli rozgrywek i wydaje się, że tę szansę wykorzystali. Co prawda z drużyną Nord Studnik nie poszło już tak łatwo jak z Browarami, ale mocno zdeterminowani gracze z Rybnika tylko w trzeciej kwarcie pozwolili rywalom na zmniejszenie strat, ale ich zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone.

Najsłabszy mecz kolejki rozegrały drużyny Do ostatniej kropli... Rybnik i Browary Żory. Najsłabsza drużyna XIV edycji RALK, niewiele miała do powiedzenia w pojedynku ze zwycięzcą poprzedniej edycji. W nie najmocniejszym składzie rybniczanie pokonali zespół z Żor 116 : 65.

Jak w poprzednich latach ciekawie zapowiadały się derby Czerwionki – Leszczyn.  Oczywiście koszykarze z AKS-u i SKOK-u nie zawiedli swoich kibiców, od początku prowadząc wyrównany, zacięty pojedynek, w którym to jedna, to druga drużyna wychodziła na kilkupunktowe prowadzenie. Po trzeciej kwarcie jednym punktem prowadzili gracze SKOK-u. Próbując dogonić rywala zawodnicy AKS-u popełniali dużą ilość przewinień osobistych, co w końcówce skutkowało opuszczeniem boiska przez dwóch członków zespołu za pięć fauli. Rywale w końcówce uzyskali przewagę. Jedenaście ostatnich punktów zdobyli z rzutów wolnych i odnieśli końcowe zwycięstwo dziesięcioma punktami. Było to trzecie zwycięstwo z rzędu w ostatnich trzech latach.

I rundę tegorocznych rozgrywek zakończyły dwa bardzo wyrównane mecze. Najpierw prowadzący w rozgrywkach zespół Remaag Walker Rybnik zmierzył się z jastrzębskim Chrobrym. W tym toczonym w zaciętej i sportowej atmosferze pojedynku minimalnie lepsi okazali się rybniczanie, którzy po pierwszej rundzie objęli samodzielne prowadzenie w tabeli.

Meczem, w którym wystąpiło sporo, szczególnie w końcówce, emocji był pojedynek żorskich Hawajskich Koszul i radlińskiej Leśnej Przygody. Teoretycznie faworytem tego spotkania byli żorzanie zajmujący drugie miejsce w tabeli. Leśna Przygoda – Park  wodny z Radlina zajmowali piąte miejsce. W pierwszej kwarcie Hawajskie Koszule uzyskały niewielką trzypunktową przewagę, którą już w drugiej kwarcie roztrwonili zdobywając tylko dziewięć punktów, przy dwudziestu trzech rywali. Hawajskie Koszule wygrywają jeszcze trzecią i czwartą kwartę, ale podopieczni trenera Czesława Grzonki lepiej taktycznie rozwiązują końcówkę utrzymując przewagę jednego kosza i odnoszą dwupunktowe zwycięstwo.

Od przyszłego weekendu w rozgrywkach Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki rozpoczyna się runda rewanżowa.

Butimex Inkognito Basket - Nord Studnik Żory   82 : 70 (25:16, 21:19, 14:21, 22:14)
 Punkty: P.Mrugalski-19, F.Kruk-16, M.Rakoczy-15, A.Pukajło-9 oraz K.Franczuk-26,  M.Gołdyka-23, Ł.Połeć-10, Z.Narwojsz-9.

Do ostatniej kropli... Rybnik - Browary Żory   116 : 65 (26:19, 26:18, 43:11, 21:17)
 Punkty: W.Pierchała-25, B.Polnik-24, P.Muras-21, J.Muras-17 oraz S.Sałek-40,  P.Żuralski-12, W.Molitor-9, M.Galusek i P.Sikorski po 2.

SKOK Ziemi Rybnickiej - AKS Leszczyny   89 : 79 (27:24, 16:20, 20:18, 26:17)
 Punkty: W.Trałka-28, B.Majewski-23, S.Binias-12, B.Gliński i P.Małecki po 8 oraz P.Majewski-29, Ł.Stokłosa i S.Strzelecki po 16, G.Marciniak-8.

Remaag Walker Rybnik - Chrobry Jastrzębie  107 : 104 (31:23, 20:26, 28:23, 28:32)
 Punkty: A.Kobacki-26, T.Gołysz-22, P.Bednarek i P.Rajnhold po 13 oraz M.Heliosz-25, K.Kruczek-19, R.Kozielski-18, A.Góra i D.Janiszewski po 12.

Hawajskie Koszule Żory - Leśna Przygoda Radlin   62 : 64 (16:13, 9:23, 18:12, 19:16)
 Punkty: B.Piasecki-20, S.Piasecki-17, Ł.Rutkowski-10, Ł.Kamiński-8 oraz M.Grzonka-19, J.Szymura-13, J.Chołuj-8, Ł.Graj i D.Prus po 6.