RALK: rodzinnie na parkiecie

2009-12-25, Autor:
Za nami dwa mecze bez historii, dość ciekawe derby Czerwionki-Leszczyn oraz bardzo interesujące spotkania na początku i na końcu dziesiątej kolejki Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki.

KrzysztofJerzy Harlakowie, DominikKarol Janiszewscy oraz KazimierzKrzysztof Kruczkowie to bracia, którzy grają w tej edycji RALK, a w niedzielę w piątkę spotkali się na parkiecie w jednym meczu. Karol Janiszewski kilka kolejek wstecz doznał kontuzji i dlatego wczoraj nie wystąpił. O meczu AHE Wodzisław – Czarno na białym Rybnik w dalszej części relacji z 10. kolejki.

Meczem otwierającym 10. kolejkę był pojedynek Rybnickiego zespołu Do ostatniej kropli... i radlińskiej Leśnej Perły. Obserwatorzy RALK-u nie mieli raczej wątpliwości, że w tym meczu zwycięzcą może być tylko ubiegłoroczny mistrz ligi. I jakież było ich zdziwienie, gdy po dziesięciu minutach na tablicy wyników osiem punktów więcej miał zespół z Radlina. Rybniczanom gra się nie kleiła, a kosz jakby „zaczarowany” nie przyjmował rzucanych przez nich piłek. Dopiero od połowy drugiej kwarty gra nieco się zmieniła i rybniczanie zaczęli odrabiać straty. Po pierwszej połowie przewaga zespołu z Radlina zmalała do pięciu punktów. Druga połowa, to już całkiem inny mecz. Sześcioosobowy zespół Do ostatniej kropli... uporządkował grę, a skuteczne akcje B.Polnika i  M.Bobera uzupełnione celnymi rzutami K.Fojcika i J.Marciniaka pozwoliły wygrać tę część gry trzydziestoma punktami. Oczekiwaniom stało się zadość. Gracze z Rybnika odnieśli przekonywujące zwycięstwo.

Zupełnie innym widowiskiem był pojedynek grających swym najmocniejszym składem koszykarzy z Kulturalnego Klubu Rybnik z żorskimi Browarami, którzy wystąpili tylko w pięciu. Trzecia drużyna XI edycji od początku zdobyła przewagę i powiększała ją znacznie z minuty na minutę. Żorscy gracze niewiele mieli do powiedzenia, a w trzeciej kwarcie rzucili tylko sześć punktów. Po nieciekawym meczu Browary poniosły bardzo wysoką porażkę.

Od czasu, gdy w RALK-u grają dwie drużyny z Czerwionki – Leszczyn, derby tego miasta zawsze wzbudzały wiele emocji. W ubiegłym sezonie każda z drużyn wygrała jeden z dwóch meczów. Wczoraj lepszymi okazali się gracze AKS Tygodnik Rybnicki, czyli drużyna z Leszczyn. Od początku bardzo skoncentrowani i wspomagający się nawzajem leszczynianie uzyskali przewagę, którą umiejętnie utrzymywali. W drugiej kwarcie trochę bardziej składna gra pozwoliła graczom SKOK-u nieco zniwelować różnicę, ale to wszystko, na co stać było graczy z Czerwionki w tym meczu. W ich szeregi często wkradało się zdenerwowanie, co wyraźnie wpływało na skuteczność gry. W rezultacie rywale spokojnie dowieźli powiększaną sukcesywnie przewagę do końca, zdecydowanie odnosząc zwycięstwo.

Rodzinna atmosfera zapanowała, gdy na parkiecie spotkały się drużyny Czarno na białym z RybnikaAHE z Wodzisławia Śląskiego. Krzysztof Kruczek w drużynie rybnickiej i Kazimierz Kruczek w wodzisławskiej, w której zagrali też Krzysztof i Jerzy Harlak, a także Dominik Janiszewski. Zabrakło jeszcze Karola Janiszewskiego, który jest kontuzjowany. Wyraźnie skuteczniejsi i to nie tylko w tym meczu są ci młodsi. Czterej bracia z AHE uzyskali łącznie 50 ze 110 punktów w spotkaniu z rybnickim zespołem i walnie przyczynili się do zwycięstwa, które ani przez chwilę nie było w tym pojedynku zagrożone.  Najmłodsza drużyna ligi nie dała rady dysponującemu większym doświadczeniem oraz lepszymi warunkami fizycznymi rywalowi.

Można powiedzieć, że gdyby nie druga kwarta kończącego X kolejkę, meczu Butimex Inkognito Basket Rybnik  z ARX Rybnik, to wynik tego meczu mógł być całkowicie inny. Gracze Butimexu rozpoczęli z dużym animuszem i w czwartej minucie prowadzili już 13 : 0. W tym momencie o czas poprosił trener Czesław Grzonka i od tego momentu jego drużyna zaczęła odrabiać straty. Rzuty za trzy punkty M.Grzonki i K.Zelakiewicza zmniejszyły dystans do rywala i po pierwszej kwarcie ARX przegrywał tylko czteroma punktami. Sytuacja radykalnie uległa zmianie w drugiej kwarcie. Tylko sześć zdobytych punktów nie pozwoliło drużynie Butimexu utrzymać przewagi i po pierwszej połowie ARX prowadził pięcioma punktami. Trzecią kwartę otworzyły rzuty Przemysława Mrugalskiego za dwa i Filipa Kruka za trzy punkty, a w odpowiedzi dwoma i trzema punktami popisał się Michał Grzonka. Obraz gry nie zmienił się do samej końcówki spotkania. Zespoły uzyskiwały punkty na przemian, to zbliżając się do siebie, to znów uzyskując kilkupunktową przewagę. Rozstrzygnięcie następuje w ostatnich dwóch minutach. Na „trójkę” M. Grzonki odpowiada również „trójką” D.Janik. Kolejne celne rzuty za dwa punkty oddają M.Grzonka i M.Majewski. W odpowiedzi dwa punkty P.Mrugalskiego. Na kilkanaście sekund przed końcem sędzia dyktuje dwa rzuty wolne, z których jeden na punkt zamienia M.Grzonka i drużyna ARX odnosi trzypunktowe zwycięstwo.

W rozgrywkach RALK-u nastąpi teraz świąteczno – noworoczna przerwa, a koszykarze, kończąc pierwszą rundę, spotkają się w niedzielę 03 stycznia 2010 roku.

Do ostatniej kropli... Rybnik – Leśna Perła Radlin 102:77 (16:24, 27:24, 32:17, 27:12)

Do: M.Bober-32, B.Polnik-23, K.Fojcik-21, J.Marciniak-15

Perła: K.Franczuk-26, L.Uryga-16, M.Gołdyka-15, S.Binias-12.

Kulturalny Klub Rybnik – Browary Żory 155:70 (37:23, 36:21, 34:6, 48:20)

KK: A.Rener i R.Schinske po 30, K.Kaczmarczyk-29, P.Bednarek-22

BŻ: B.Kossek-29, S.Sałek-17, J.Oleniuk-16, A.Gacioch-6.

AKS Tygodnik Rybnicki – SKOK Ziemi Rybnickiej 104:73 ( 30:22, 24:23, 20:8, 30:20)

AKS: S.Strzelecki-32, Ł.Kasprzyk-27, P.Majewski-16, M.Jarmundowicz-9

SKOK: W.Trałka-28, B.Gliński-14, A.Szymura-12, M.Gołąbek-11.

AHE Wodzisław Śląski – Czarno na białym Rybnik 110:45 ( 24:12, 28:10, 25:8, 33:15)

AHE: K.Kruczek-21, R.Kozielski-19, K.Harlak-16, A.Góra-14

Cz: J.Konsek-13, K.Kruczek-11, T.Głowacki-10, B.Bugla-6.

Butimex Inkognito Basket Rybnik – ARX Rybnik 54:57 ( 17:13, 6:15, 18:16, 13:13)

BI: P.Grzelczak-17, F.Kruk-14, P.Mrugalski-13, D.Janik-5

ARX: M.Grzonka-21, M.Majewski-12, R.Winiarski i K.Żelakiewicz po 9.