RALK: przed koszykarzami faza play-off

2011-04-01, Autor:
Koszykarze Rybnickie Amatorskiej Ligi Koszykówki przygotowują się do fazy play-off.

W czwartek 24 marca rozegrano zaległe spotkanie RALK między drużynami OSiR Racibórz i AHE Wodzisław Śl. Zdobyte punkty spowodowały, że trzy drużyny zrównały się punktami i przed ostatnią kolejką III rundy układ tabeli I grupy stał się bardzo interesujący. W meczu zwycięstwo odnieśli gracze z Wodzisławia Śl. 71:67.

OSiR Racibórz – AHE Wodzisław Śl. 67:71 (16:15, 7:22, 20:14, 24:20)

OSiR: Paweł Zwierzyna-20, A.Zwierzyna-14, M.Szalc i Z.Wranik po 12

AHE: D.Janiszewski-22, R.Kozielski-17, A.Góra-10, J.Cuber-9.

Ostatnia kolejka III rundy RALK była rywalizacją o jak najlepsze miejsca w końcowej tabeli przed play-offami. Los sprawił, że do pojedynków stawali sąsiedzi z tabeli. Na początek były to zespoły Do ostatniej kropli... z Rybnika i OSiR-u z Raciborza.

Stawką była pierwsza lokata, czyli gra z najsłabszą drużyną play – off. Zajęcie drugiego miejsca stykało drużynę z przypadkowo grającą w II grupie silną drużyną Hawajskich Koszul Żory. Pierwsza połowa upłynęła przy spokojnym kontrolowaniu przebiegu gry przez zespół rybnicki i korzystnym dla nich wyniku. Gdy jednak trzecią kwartę rybniczanie przegrali 8:16, w dodatku przy dużym przyśpieszeniu gry przez OSiR, sympatycy drużyny Do ostatniej kropli... zaczęli się obawiać o końcowy rezultat. Nic takiego się jednak nie stało. Rybniczanie udowodnili, że są zespołem z charakterem i wygrali całe spotkanie 65:58.

W drugim pojedynku dnia zmierzyły się dwie najsłabsze drużyny tegorocznych rozgrywek. W jednostronnym spotkaniu, które nie mogło przynieść dużych emocji zwyciężyła drużyna Wciąż Bezimiennych 112:45.

Mecz trzeci, gdy wiadomo już było, że grupę wygrał zespół Do ostatniej kropli...był pojedynkiem o miejsce drugie w tabeli i w konsekwencji rywalizację z Hawajskimi Koszulami. Drużyny Uffo Team Rybnik i AHE Wodzisław Śl. miały po 15 punktów i zwycięstwo wysuwało drużynę na drugą lokatę. Dla drużyny z Rybnika nie był to jednak argument do kalkulacji. Od początku narzucili rywalom własny styl gry i prowadząc od początku doprowadzili do wyraźnego zwycięstwa 104:85.

Po pierwszym meczu ARX Rybnik z Butimexem Inkognito Basket, przegranym nieznacznie przez Butimex, drużyna ta  odczuwała wyraźny niedosyt i koniecznie chciała się rywalom zrewanżować. Do meczu przystąpiła więc z dużą determinacją i na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po pierwszej kwarcie duże prowadzenie powiększone jeszcze przed końcem pierwszej połowy. Po zmianie stron tylko na chwilę podopieczni trenera Czesława Grzonki zdołali dojść do głosu i nieznacznie zmniejszyć przewagę rywali. Końcowe minuty znów należały do Butimexu, który odniósł zwycięstwo 62:42.

Jeśli chodzi o emocje, to najciekawiej zapowiadał się ostatni pojedynek niedzieli. Derby Czerwionki – Leszczyn zawsze przynosiły dreszczyk sympatykom obydwu drużyn, ale tym razem dochodził jeszcze jeden ważny aspekt. Mecz, jak wynikało z tabeli grupy drugiej wyłonić miał ostatniego uczestnika fazy play-off. Obie drużyny miały po czternaście punktów. Druga drużyna tabeli miała tych punktów 15 i rozegrane już wszystkie mecze. Zwycięzca derbów wyprzedziłby Nord Studnik o jede3n punkt i uzyskał prawo do gry w play- off. Stawka była zatem wysoka. Po pierwszej kwarcie dziesięciopunktowe prowadzenie drużyny AKS z Leszczyn. W drugiej i trzeciej kwarcie SKOK Ziemi Rybnickiej odrabia po pięć punktów i mecz zaczyna się jakby od początku. Można powiedzieć, że o zwycięstwie zadecydowały rzuty za trzy punkty. SKOK trafił zza linii 6.75 w czwartej kwarcie trzy razy, natomiast AKS tylko raz. W dodatku bardziej skuteczni w obronie byli w końcówce gracze z Czerwionki i wygrali to spotkanie 98 : 95, awansując do play–off.

Do ostatniej kropli... – OSiR Racibórz 65:58 (20:15, 18:11, 8:16, 19:16)
Do: J.Marciniak, W.Pierchała i B.Polnik po 11, K.Fojcik-10
OSiR: Z.Szczepaniak-23, P.Zwierzyna-22, M.Cycon-6, D.Ronin-4.

Wciąż Bezimienni  – Czarno na Białym 112:45 (20:9, 35:13, 28:10, 29:13)
Wciąż: B.Torebko-47, G.Marciniak-15, R.Grzybek-13, P.Małecki-12
Czarno: P.Czuga-13, J.Czajkowska-12, R.Rychlewski-8, T.Głowacki-6.

Uffo Team Rybnik – AHE Wodzisław Śl. 104:85 (26:21, 13:16, 30:25, 35:23)
Uffo: P.Bednarek-34, M.Kras-24, K.Franczuk-21, J.Rduch-11
AHE: R.Kozielski-33, A.Góra-14, D.Janiszewski-12, J.Cuberi D.Szwankowski po 10.

ARX Rybnik – Butimex Inkognito 42:62 (5:16, 12:18, 14:10, 11:18)
ARX: M.Grzonka-10, J.Chołuj-9, R.Winiarskiu-8, D.Prus-6
Butimex: P.Mrugalski i A.Pukajło po 16, D.Janik-12, M.Sobala-9.

SKOK Ziemi Rybnickiej – AKS Leszczyny 98:95 (20:30, 20:15, 31:26, 27:24)
SKOK: S.Binias-28, M.Sładek i W.Trałka po 23, B.Gliński-20
AKS: Ł.Stokłosa-35, M.Majewski-22, K.Gitner-13, Ł.Kala-10.

Najlepsi strzelcy:

1. Wojciech Trałka SKOK Ziemi Rybnickiej 423 pkt.

2. Przemysław Bednarek UFFO Team Rybnik 394 pkt.

3. Bartosz Piasecki Hawajskie Koszule Żory 377 pkt.

4. Robert Kozielski AHE Wodzisław Śl. 332 pkt.

Jarosław Marciniak Do ostatniej kropli... 332 pkt.

6. Marcin Gołdyka NORD Studnik Żory 324 pkt.

7. Paweł Zwierzyna OSiR Racibórz 322 pkt.

8. Krzysztof Franczuk UFFO Team Rybnik 308 pkt.

9. Błażej Torebko Wciąż Bezimienni Rybnik 293 pkt.

10. Daniel Atłachowicz OSiR Racibórz 283 pkt.

Po zakończeniu III rundy dwie pierwsze drużyny z grupy drugiej dołączyły do sześciu z pierwszej grupy i powstały cztery pary do fazy play-off, w której drużyny rozegrają mecz i rewanż. Natomiast pozostałe cztery zespoły grupy drugiej rozegrają po jednym spotkaniu. Najpierw drużyna 9 z 12 i 10 z 11, a następnie zwycięzcy tych meczów zagrają o miejsce dziewiąte tej edycji RALK, natomiast pokonani o miejsce jedenaste.