RALK: pierwsza porażka ARX-u

2009-12-03, Autor:
Siódma kolejka Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki przebiegała pod dyktando faworytów. Nastąpiły również zmiany w czołówce tabeli rozgrywek.

Mimo, że jedyna do tej pory drużyna bez porażki uległa kulturalnym i zrównała się z nimi i pauzującym AHE Wodzisław punktami, to objęła przodownictwo w tabeli. Tę samą ilość punktów mają również Leśna Perła i Butimex Inkognito, a kolejność w tabeli wynika ze stosunku zdobytych do straconych koszy.

Kolejkę otworzył pojedynek ButimexuAKS-em. W dość ciekawym meczu pierwszą i czwartą kwartę wygrali gracze z Leszczyn. Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpiło w trzeciej kwarcie, którą wysoko wygrali rybniczanie. Nieźle w obronie zagrał Paweł Grzelczak.28 punktów rzucił Przemysław Mrugalski.

Niepokonana dotychczas drużyna ARX Rybnik zmierzyła się w drugim spotkaniu dnia z Kulturalnym Klubem. Trzy punkty przewagi w pierwszej, czternaście w drugiej i siedem w trzeciej kwarcie pozwoliło kulturalnym na zwolnienie nieco w ostatniej części meczu. Zwycięzcy tego pojedynku pokazali obfitującą w ciekawe akcje grę, a w drugiej kwarcie Adam Rener czterokrotnie z rzędu popisał się trafieniami zza linii 6.25 m. Czwartą kwartę sześcioma punktami wygrali gracze ARX-u, ale to było za mało do pokonania rywali i podopieczni trenera Czesława Grzonki ponieśli pierwszą w tej edycji porażkę.

Trzeci mecz niedzieli nie przyniósł większych emocji. Mistrz poprzedniej edycji RALK rozgromił młodzież z drużyny Czarno na białym. Zawodnicy z Do ostatniej kropli... górowali nad rywalami we wszystkich elementach koszykarskiej sztuki i pokonali rywali w stosunku 112 : 64.

Ciekawą taktykę przyjęli koszykarze SKOK-u na mecz z Bezimiennymi. Najpierw przy udziale dwóch najlepszych strzelców drużyny, Wojciecha TrałkiBartłomieja Glińskiego zdobywających większość punktów drużyny w pierwszej i drugiej kwarcie, uzyskali prawie trzydziestopunktową przewagę, aby w drugiej połowie meczu skupić się na rozważnym kontrolowaniu gry i ochronie uzyskanej wcześniej przewagi. Efektem było pewne i wysokie zwycięstwo leszczynian.

Gdy naprzeciw siebie stanęły drużyny z Żor i Radlina, nic nie zapowiadało tylu emocji. Zajmujący ostatnie miejsce w tabeli zespół żorskich Browarów nie wydawał się wymagającym rywalem dla zajmujących czwarte miejsce w rozgrywkach graczy Leśnej Perły. Jedenaście punktów przewagi po pierwszej kwarcie spotkania zdawały się to potwierdzać. Od połowy drugiej kwarty żorzanie zaczęli wyraźnie odrabiać straty. I choć druga odsłona zakończyła się jeszcze kilkupunktową przewagą Leśnej Perły, to po połowie meczu żorzanie doprowadzili najpierw do wyrównania, a na początku czwartej kwarty sami objęli kilkupunktowe prowadzenie.

Przez dłuższą część ostatniej odsłony prowadzenie kilkakrotnie zmieniało się to w jedną to w drugą stronę. W końcówce meczu w wyniku skutecznie wykonywanych rzutów wolnych będących konsekwencją tzw. fauli taktycznych, kilkupunktową przewagę uzyskują radlinianie i nawet rzuty za trzy punkty Adama KuliZbigniewa Narwojsza nie mogą już zmienić końcowego wyniku meczu.

Butimex Inkognito Basket – AKS Tygodnik Rybnicki 72:57 (12:15, 19:14, 25:11, 16:17)

Butimex: P.Mrugalski-28, D.Janik-10, P.Grzelczak-9, M.Sobala-8

AKS: Ł.Kasprzyk-16, Ł.Stokłosa-15, S.Strzelecki-8, T.Cebula i P.Majewski po 5.

ARX Rybnik – Kulturalny Klub Rybnik 80:98 (22:25, 20:34, 12:19, 26:20)

ARX: M.Grzonka-21, R.Winiarski-17, Ł.Graj-15, M.Klonowski i D.Prus po 10

KK: P.Bednarek-29, R.Schinske-24, A.Rener-20, D.Atłachowicz-10.

Czarno na białym – Do ostatniej kropli... 64:112 (18:36, 9:29, 14:20, 23:27)

Czarno: J.Konsek-22, D.Kaczmarczyk-12, P.Marcol-11, T.Głowacki-8

Do ostatniej: B.Polnik-31, M.Bober i R.Kudzia po 20, J.Muras-13.

SKOK Ziemi Rybnickiej – Bezimienni Rybnik 104:70 (25:17, 31:10, 23:23, 25:20)