RALK: ostatnia kolejka pod znakiem rekordów

2011-12-25, Autor:
Jedenasta kolejka Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki i jednocześnie ostatnia w tym roku kalendarzowym pod kilkoma względami była rekordowa.

Lider tabeli najlepszych strzelców zdobył w jednym meczu rekordową liczbę punktów. Również zespół prowadzący w tabeli rozgrywek uzyskał największą w jednym meczu liczbę punktów. Aż w czterech meczach zwycięska drużyna zdobyła powyżej stu punktów. Była to naprawdę ciekawa kolejka.

Niedzielne rozgrywki rozpoczęły drużyny z Czerwionki i Żor. Mecz rozpoczął rzutem za trzy punkty Łukasz Rutkowski. Kolejną „trójkę” dla żorskiej drużyny już pod koniec pierwszej kwarty rzucił Marcin Master. Oprócz tego Hawajskie Koszule zdobyły jeszcze trzydzieści dwa punkty, przy osiemnastu SKOK-u i pierwszą kwartę wygrały dwudziestoma punktami. Kolejne dwie odsłony były prawie remisowe, a w ostatniej kwarcie żorzanie przypieczętowali swoje zwycięstwo siedmioma punktami wygrywając cały mecz  110:81 i awansując na drugie miejsce w tabeli.

Nie najlepiej wiedzie się w tej edycji trzeciej drużynie ubiegłego sezonu. Tym razem rybniczanie nie poradzili sobie z zespołem Chrobrego z Jastrzębia. Widać było wyraźny brak kontuzjowanego Pawła Grzelczaka bez którego nie ma kto powalczyć pod tablicami. Nie pomogła również niska skuteczność rzutowa. W efekcie wczorajszy pojedynek zakończył się wysokim zwycięstwem jastrzębskiego zespołu 111:72.

Niewiele punktów, na tle innych wczorajszych meczów, padło w pojedynku Leśnej Perły – Park Linowy i Do ostatniej kropli... . Końcowy wynik tego spotkania można uznać za swojego rodzaju niespodziankę. Podopieczni trenera Czesława Grzonki wygrali wszystkie części meczu i całe spotkanie wynikiem 67:53. Zespół Do ostatniej kropli... zagrał już w pełnym składzie z Tomaszem Szymurą i Jarosławem Marciniakiem, wzmocnionym dodatkowo niedawnym ligowcem z Hawajskich Koszul Żory, Adamem Pierchałą. Również w zespole z Radlina grają przedstawiciele zespołów ligowych z najwyższej półki, Bartłomiej Kozieł i Janusz Szymura.

Ciekawym meczem okazał się derbowy pojedynek żorskich drużyn Browary i Nord Studnik. Po bardzo dobrym meczu w ubiegłym tygodniu zespołu Nord Studnik, wydawało się, że w meczu z Browarami, które nie odniosły jeszcze w tym sezonie żadnego zwycięstwa, spotkanie drużyny Marcina Kowalskiego będzie tylko formalnością. Tymczasem już pierwszą kwartę trzema punktami wygrywają Browary. Po drugiej ich przewaga wzrasta do szesnastu punktów. W drugiej połowie meczu obraz gry nieco się zmienił. Gracze z Norda zaczęli odrabiać straty i po trzeciej kwarcie Browary miały już tylko dwa punkty przewagi. Czwarta
odsłona to bardzo zacięty pojedynek. Grający od początku meczu w pięcioosobowym składzie zawodnicy Browarów tracą sporo sił, a końcówka jest zaskakująca. Po dwóch celnych rzutach wolnych Michała Galuska, Browary wychodzą na jednopunktowe prowadzenie. Daniel Siciński odzyskuje prowadzenie po celnym rzucie na półtorej minuty przed końcem spotkania. Gdy na dwadzieścia kilka sekund przed końcową syreną najlepiej punktujący w drużynie Norda Marcin Gołdyka daje trzypunktową przewagę swojej drużynie, wydaje się, że jest już po meczu. W ostatniej akcji Browarów, na cztery sekundy przed końcem, z nienajlepszej pozycji rzutowej, Sylwester Sałek trafia jednak za trzy punkty i cały pojedynek musi być rozstrzygnięty w pięciominutowej dogrywce. W tej części gry na parkiecie panują już wyłącznie Marcin Gołdyka, Krzysztof Franczuk, Tomasz Poręba i Marcin Kowalski. Osłabieni fizycznie i dodatkowo utratą za pięć przewinień Sylwestra Sałka i Roberta Sawczuka koszykarze Browarów , ulegają rywalom w stosunku 87:107.

Rekordowym okazał się ostatni mecz w 2011 r. Drużyna AKS Leszczyny zdobyła 98 punktów, co w wielu przypadkach pozwoliłoby nawet na wysoką na wygraną w meczu. Nie tym razem. Rywal, drużyna Remaag Walker Rybnik zdobyła największą liczbę punktów tegorocznych rozgrywkach i pokonała leszczynian 156:98. W meczu tym padł również rekord ilości punktów zdobytych w jednym meczu przez jednego gracza. Prowadzący w tabeli najlepszych strzelców ligi Przemysław Bednarek zdobył 56 punktów, choć dużo mu jeszcze brakuje do najlepszego wyniku w historii RALK należącego do Krzysztofa Zielińskiego, dziś zawodnika drugoligowego zespołu Hawajskich Koszul Żory, który rzucił w jednym z meczów IX edycji 101 punktów.

SKOK Ziemi Rybnickiej - Hawajskie Koszule Żory 81:110 (18:38, 20:21, 22:23, 21:28)
 Punkty: W.Trałka-32, S.Binias-17, P.Małecki-11, A.Cybula-8 oraz B.Piasecki-36, M.Master-23, S.Piasecki-20, Ł.Kamiński-13.

Szarża Chrobry Jastrzębie - Butimex Inkognito 111:72 (33:14, 20:22, 22:21, 36:15)
 Punkty: M.Heliosz-35, R.Kozielski-19, P.Kowalski i K.Kruczek po10 oraz M.Rakoczy-26, F.Kruk-11, P.Mrugalski-9, M.Jakubiak i D.Janik po 8.

Leśna Przygoda Radlin - Do ostatniej kropli... 67:53 (21:19, 18:12, 10:8, 18:14)
 Punkty: J.Szymura-24, M.Grzonka-18, Ł.Graj-10, B.Kozieł-9 oraz B.Polnik-18, T.Szymura-10, M.Bober-7, A.Pierchała-6.

Browary Żory - Nord Studnik Żory 87:107 (17:14, 25:12, 11:25, 21:23, 13:33)
 Punkty: M.Galusek-24, W.Molitor-18, S.Sałek-17, P.Sikorski-14 oraz M.Gołdyka-33, K.Franczuk-31, D.Siciński-9, M.Kowalski-8.

Remaag Walker Rybnik - AKS Leszczyny 156:98 (34:13, 43:24, 31:27, 48:34)
 Punkty: P.Bednarek-56, K.Kaczmarczyk-27, P.Rainhold-26, T.Gołysz-23 oraz M.Majewski i S.Strzelecki po 26, T.Cebula i P.Majewski po 14.