RALK: niespodzianka Butimeksu

2011-03-10, Autor:
W siedemnastą niedzielę rozgrywek Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki odbyły się cztery spotkania, w których w trzech przypadkach uzyskano niewielkie zwycięstwa, a w jednym drużyna z Żor zdeklasowała swoich przeciwników.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu padł wynik, który zaskoczył chyba wszystkich obserwatorów ligi. Gdy na parkiet wybiegły zespoły Uffo Team i Butimexu Inkognito Basket, wydawało się, że zwycięzca tego pojedynku może być tylko jeden. Mecz rozpoczął się znów od przewagi graczy Butimexu, ale tak było też w poprzednie dwie niedziele. Tym razem jednak i przewaga była mniejsza i rywal wyżej notowany. Na przerwę drużyny schodziły przy czteropunktowym prowadzeniu drużyny Uffo Team. Trzecia odsłona również nie przyniosła rewelacji, choć gracze Uffo powiększyli przewagę o kolejne dwa punkty. Wiele emocji dostarczyła dopiero ostatnia kwarta, w której drużyna Butimexu kilkakrotnie doganiała rywali. Gdy Krzysztof Franczuk w piątej minucie tej odsłony trafił za trzy punkty, Butimex wziął drugi czas w II połowie. W efekcie taktycznych ustaleń Paweł Sajdyk trafia kilka razy, w tym również za „trzy”. Czas w ósmej minucie biorą również gracze spod znaku Uffo. Do końca meczu pozostały dwie minuty. Licząc na małą skuteczność w rzutach wolnych, Uffo Team popełnia szereg fauli taktycznych, co skutkuje wykluczeniem dwóch graczy za pięć fauli. Natomiast z linii rzutów wolnych bardzo skuteczny jest Arkadiusz Pukajło. Siedem kolejnych rzutów wpada do kosza i nawet „Trójka” Przemysława Bednarka na zakończenie kwarty nie zmienia już faktu, że drużyna Butimexu odnosi zasłużone, choć na pewno dość nieoczekiwane zwycięstwo w stosunku 76:66.

W drugim meczu wodzisławska drużyna AHE zmierzyła się z mającym w ostatnich tygodniach problem obniżki formy, zespołem ARX. Tylko w trzeciej kwarcie podopieczni trenera Czesława Grzonki zagrali nieco skuteczniej, wygrywając tę odsłonę ośmioma punktami. Nie zmieniło to faktu, że od początku do końca spotkania wodzisławianie prowadzili, choć po trzeciej odsłonie była to jednopunktowa przewaga. Cały mecz natomiast zakończył się zwycięstwem 78:71.

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczą koszykarze żorskiej drużyny Hawajskie Koszule. W trzecim meczu niedzieli zmierzyli się z rybnickim zespołem Wciąż Bezimienni. Rośli żorzanie na niewiele pozwalali rybniczanom. Najwyżsi Błażej Torebko i Radosław Grzybek,. choć zdobyli najwięcej punktów nie mogli poradzić sobie ze zgranym zespołem z Żor. Hawajskie Koszule zdeklasowały rybnicki zespół wygrywając 116:51.

Interesująco przebiegał mecz drużyn II grupy pomiędzy Nord Studnik Żory i AKS Leszczyny. Było to wyrównane i ciekawe widowisko, w którym przez cały czas wynik oscylował w okolicach remisu, którym skończyła się pierwsza odsłona. Drugą część wygrali leszczynianie, a trzecią żorzanie i po trzech kwartach na tablicy wyników znów był remis. Mecz rozstrzygnął się w czwartej części potyczki, kiedy całkowity ciężar gry wziął na siebie najskuteczniejszy gracz Nord Studnik Marcin Gołdyka (39 z 69 pkt. całego zespołu). W czwartej kwarcie dwa punkty zdobył Bartosz Kossek. Reszta należała do Gołdyki, który cztery razy trafił zza linii 6.75, a jego dwa celne rzuty wolne na zakończenie kwarty dały końcowy sukces drużynie z Żor, która wygrała rywalizację w stosunku 69:66.

Uffo Team Rybnik – Butimex Inkognito Basket 66:76 (13:17, 21:13, 18:16, 14:30)
Uffo: P.Bednarek-16, K.Franczuk-15, B.Napierała-13, M.Jaskulski i J.Rduch po 8
BI: P.Sajdyk-16, K.Gajos-14, A.Pukajło-13, P.Mrugalski i D.Janik po 12.

ARX Rybnik – AHE Wodzisław Śląski 71:78 (14:17, 13:19, 25:17, 19:25)
ARX: M.Grzonka-19, D.Prus-18, J.Chołuj-13, Ł.Rajwa-11
AHE: K.Kruczek-30, A.Góra i P.Kowalski po 12, J.Cuber i D.Janiszewski po 8.

Wciąż Bezimienni Rybnik – Hawajskie Koszule Żory 51:116 (16:36, 14:18, 3:30, 18:32)
WB: B.Torebko-16, R.Grzybek-10, D.Bieniek i G.Marciniak po 8
HK: B.Piasecki-34, S.Piasecki-27, S.Polak-21, S.Szpit-18.

Nord Studnik Żory – AKS Leszczyny 69:66 (14:14, 15:19, 21:17, 19:16)
Nord: M.Gołdyka-39, B.Kossek-14, T.Poręba-8, B.Sękowski-4
AKS: M.Majewski i P.Majewski po 21, Ł.Kasprzyk-8, S.Strzelecki-7.