RALK: kwarta bez punktu

2010-11-16, Autor:
Ostatnia niedziela przyniosła kilka niespodziewanych wydarzeń w rozgrywkach Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki.

Przynajmniej w kilku wypadkach zanotowano niecodzienne zachowania niektórych koszykarzy, od kilku sezonów grających w RALK. Zastanawiają również wyniki niektórych spotkań. Już w pierwszym meczu, w którym zmierzyły się drużyny raciborskiego OSiR-u i rybnickich Wciąż Bezimiennych zdarzył się dziwny przypadek. Jeszcze tydzień temu chwaliłem rybnicki zespół za poprawę poziomu gry w stosunku do poprzedniego sezonu. Jednakże w trzecim swoim meczu Wciąż Bezimienni jakby powrócili do swej ubiegłorocznej formy. Po pierwszej kwarcie przewaga gości z Raciborza wynosiła dwadzieścia punktów. Nieco lepiej rybniczanie zagrali w drugiej części meczu, ale i tak po pierwszej połowie goście wysoko prowadzili. Dość poprawnie zagrali Bezimienni w kwarcie trzeciej przegrywając tylko dwoma punktami, ale ostatnia odsłona była, można powiedzieć, prawie sensacyjna. Raciborzanie zdobyli w niej 31 punktów, natomiast gospodarzom tego pojedynku ani razu nie udało się trafić do kosza. Po ostatnim gwizdku sędziów na tablicy widniał wynik 103:33 dla gości.

W drugim pojedynku zmierzyły się pierwsza i trzecia drużyna ubiegłorocznej edycji ligi. Był to niezły dość wyrównany mecz, w którym końcowe, wysokie zwycięstwo Do ostatniej kropli... nad AHE Wodzisław Śl. zupełnie nie odzwierciedlał przebiegu gry w tym meczu. Dzięki zwycięstwu rybniczanie, którzy mają rozegrany jeden mecz mniej, zbliżyli się do lidera tabeli tylko na 1 punkt. Układ w czołówce tabeli I grupy RALK po pierwszej rundzie wyjaśni się po meczach w najbliższej kolejce, w której obydwa zespoły zmierzą się z Hawajskimi Koszulami z Żor.

Ostatni pojedynek w pierwszej rundzie rozegrała drużyna Czarno na Białym, której rywalami był zespół Butimex Inkognito Basket. Sześć przegranych pojedynków teamu Czarno na Białym stawia ich w trudnej sytuacji przed rundą rewanżową. Ale wysokie zwycięstwo ich rywali 102:48, również nie zapewnia spokojnego bytu w rundzie rewanżowej, bo tylko trzy najlepsze drużyny trafią do silniejszej grupy dalszych rozgrywek.

Nic nie wskazywało na to, że w kolejnym pojedynku niedzieli, zawodników owładną tak wielkie emocje. Teoretyczny faworyt tego spotkania, drużyna Hawajskich Koszul rozpoczęła dość ostrożnie, przegrywając pierwszą odsłonę trzema punktami. W drugiej odsłonie żorzanie opanowali grę, doprowadzili do remisu, a następnie wyszli na pięciopunktowe prowadzenie. Po bardzo wyrównanej trzeciej kwarcie różnica punktowa zmniejszyła się do czterech i wtedy górę zaczęły brać emocje. Szczególnie nerwowo zrobiło się w drużynie z Radlina, która przystąpiła do meczu tylko w pięcioosobowym składzie, a co w tym przypadku skończyło się dla drużyny nienajlepiej. W końcówce meczu posypały się kary za nie sportowe zachowanie i naruszanie końcowych postanowień regulaminu. Kilka przewinień technicznych oraz jedna dyskwalifikacja dla zawodnika z Radlina pozwoliło sędziom opanować emocje, ale kończąca w czwórkę Leśna Perła przegrała ostatnią kwartę i cały mecz 75:64.

W ostatnim meczu niedzieli spotkały się drużyny, które po rozegraniu trzech meczów nie odniosły zwycięstwa. Przekonywujące zwycięstwo 72:54 w meczu SKOK-u Ziemi Rybnickiej Czerwionka z NORD Studnik (team Żory) odnieśli żorzanie i awansowali na czwarte miejsce w tabeli.

Wciąż Bezimienni Rybnik – OSiR Racibórz 33:103 (7:27, 12:29, 14:16, 0:31)

WB: J.Raszka-12, B.Torebko-8, P.Małecki-7, G.Marciniak i Ł.Niesporek po 3

OSiR: A.Zwierzyna-23, D.Atłachowicz-19, M.Szalc-16, D.Ronin-15.

AHE Wodzisław Śl. – Do ostatniej kropli... 59:83 (17:25, 14:19, 19:17, 9:22)

AHE: P.Kowalski-16, D.Janiszewski i K.Kruczek po 10, D.Korba-8

Do: J.Marciniak-19, B.Polnik-16, W.Pierchała i K.Fojcik po 12.

Butimex Inkognito Basket – Czarno na białym 102:48 (19:7, 28:13, 22:17, 33:11)

BIB: P.Grzelczak-25, P.Mrugalski-21, A.Pukajło-15, M.Sobala-12

Cz: M.Floryszak-14, P.Czuga-10, J.Czajkowska-8, D.Sładek-6.

Hawajskie Koszule Żory – Leśna Perła Radlin 75:64 (12:15, 20:12, 19:20, 24:17)

HK: B.Piasecki-30, Ł.Rutkowski-18, Ł.Kamiński-13, S.Piasecki-6

Perła: K.Franczuk-25, S.Binias-18, D.Siciński-9, M.Łuczak i L.Uryga po 6.

SKOK Ziemi Rybnickiej – NORD Studnik 54:72 (4:12, 18:27, 14:19, 18:14)

SKOK: W.Trałka-32, M.Sładek-9, B.Majewski-5, A.Baszczak-4

NORD: M.Gołdyka-17, R.Sawczuk-16, ł.Poręba-13, M.Kowalski-10.

Najlepsi strzelcy:

1. Bartosz Piasecki Hawajskie Koszule Żory 128 pkt.

2. Wojciech Trałka SKOK Ziemi Rybnickiej 117 pkt.

3. Krzysztof Franczuk Leśna Perła Radlin 112 pkt.

4. Przemysław Bednarek UFFO Team Rybnik 99 pkt.

5. Daniel Atłachowicz OSiR Racibórz 97 pkt.

6. Jarosław Marciniak Do ostatniej kropli... Rybnik 95 pkt.

7. Robert Sawczuk NORD Studnik 81 pkt.

8. Paweł Grzelczak Butimex Inkognito Basket 78 pkt.

9. Sebastian Binias Leśna Perła Radlin 74 pkt.

10. Wojciech Pierchała Do ostatniej kropli... Rybnik 72 pkt.

W następną niedzielę rozegramy VI kolejkę RALK, zaś 28 listopada dokończymy I rundę rozgrywek. Runda druga i trzecia rozgrywana będzie tylko w niedzielę. W kwietniu rozegramy play–offy kończąc rozgrywki w drugiej połowie maja.