RALK: końcówka sezonu bardzo interesująca

2012-02-08, Autor:
Rozgrywki XIV edycji Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki wkroczyły w decydującą fazę. Do końca rundy rewanżowej pozostały drużynom dwa mecze. Szesnasta kolejka nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć, co spowodowało, że dwie ostatnie mogą być bardzo interesujące.

Bez większych problemów rozstrzygnęli spotkanie na własną korzyść gracze z Leśnej Przygody Radlin, którzy wysoko pokonali SKOK Ziemi Rybnickiej z Czerwionki. Od samego początku podopieczni trenera Czesława Grzonki narzucili swoje warunki rywalowi i uzyskali sporą przewagę. W drugiej kwarcie drużyna z Czerwionki próbowała odrobić straty i częściowo jej się to udało. Bardzo dobrze zagrał w tej części gry Jacek Chołuj, który zdobył wszystkie punkty drużyny z Radlina. W drugiej połowie meczu kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie całkowicie wzięli na siebie „leśni” i wygrali mecz 94 : 58. W tym momencie było już jasne, że stawka rywali podzieliła się na dwie grupy. Żadna z drużyn drugiej z nich nie ma już nawet teoretycznych szans na dogonienie choćby jednej drużyny z czołówki, w której każda z drużyn może zająć jedną z pięciu pozycji.

Ciekawy przebieg miało drugie niedzielne spotkanie, w którym Nord Studnik Żory zmierzył się z liderem tabeli, zespołem Remaag Walker Rybnik. Gracze z Żor zawiesili liderowi poprzeczkę bardzo wysoko, prowadząc po pierwszej kwarcie jednym punktem. Również w drugiej odsłonie nie odpuszczali i przy bardzo wyrównanej grze stracili tylko trzy punkty do faworyta tego meczu. Prawdziwą niespodzianką zapachniało w trzeciej części meczu, w której przy dość biernej postawie lidera, żorzanie zdołali uzyskać przewagę, wygrywając ją dziesięcioma punktami. Ostatnie zdanie należało jednak do najlepszej drużyny rozgrywek. Grając bez swojego najlepszego strzelca Przemysława Bednarka, wygrali czwartą kwartę dwunastoma punktami i co prawda nie wysoko, ale pokonali zespół z Żor i utrzymali pozycję lidera tabeli.

Druga w tabeli, przy tej samej ilości punktów, drużyna Hawajskich Koszul z Żor miała dużo łatwiejsze zadanie. Rywalem był zespół żorskich Browarów, który w pięcioosobowym składzie nie mógł być i nie był wymagającym rywalem. Hawajskie Koszule łatwo pokonały lokalnego rywala 132 : 66.

Wyrównany mecz rozegrały dwie rybnickie drużyny, Butimex Inkognito Basket i Do ostatniej kropli... . Różnice punktowe w poszczególnych kwartach były niewielkie. Wygrywając trzy kwarty, a w trzeciej oddając tylko jeden punkt, zespół Do ostatniej kropli... odniósł końcowe zwycięstwo. Po meczu zawodnicy drużyny Butimexu byli zadowoleni z wyniku a przede wszystkim z poziomu gry swojego zespołu. Przypomnę, że zespół ten do końca fazy zasadniczej będzie musiał walczyć o utrzymanie ósmej lokaty, dającej prawo gry w play – off.

Rywalem i kandydatem do ósmego miejsca jest też drużyna z Leszczyn. AKS zmierzył się w ostatnim meczu niedzieli z Szarżą Chrobry Jastrzębie. Do walki o awans do fazy play – off leszczynianie mocno się zmobilizowali i na parkiecie hali MOSiR-u znów zapachniało niespodzianką. Po pierwszej kwarcie na tablicy wyników widniał wynik 31 : 27 dla AKS-u. Również po drugiej kwarcie wynik był zadawalający dla zespołu z Leszczyn, który schodził na przerwę z remisowym wynikiem. Nieco gorzej poszło w drugiej połowie meczu. Mobilizacja w zespole z Jastrzębia pozwoliła tej drużynie na uzyskanie 11 punktów przewagi. W ostatniej odsłonie gracze Chrobrego dołożyli jeszcze jeden punkt i odnieśli końcowe zwycięstwo. Na podkreślenie zasługuje skuteczność braci Majewskich, którzy uzyskali 77 z 97 punktów drużyny AKS. Tradycyjnie w drużynie Chrobrego najwięcej punktów uzyskali Piotr Kowalski i Michał Heliosz.

W najbliższą niedzielę zapadną zapewne pierwsze konkretne rozstrzygnięcia rundy zasadniczej XIV edycji RALK. Początek meczów o godzinie 9:30 w sali MOSiR-u.

1. Leśna Przygoda Radlin - SKOK Ziemi Rybnickiej  94 : 58 (21:13, 16:20, 25:7, 32:18)
 Punkty: J.Chołuj-32, Ł.Graj i D.Prus po 14, M.Grzonka-11 oraz S.Binias-18, W.Trałka-17, B.Gliński i M.Sładek po 10.

2. Nord Studnik Żory - Remaag Walker Rybnik  94 : 98 (28:27, 22:25, 25:15, 19:31)
 Punkty: D.Siciński-25, Ł.Połeć-22, K.Franczuk-21, B.Kossek-20 oraz A.Kobacki-24, T.Gołysz-20, M.Kras-19, A.Rener-16.

3. Browary Żory - Hawajskie Koszule Żory  66 : 132 (14:37, 11:34, 14:35, 27:26)
 Punkty: S.Sałek-38, W.Molitor-10, M.Galusek i P.Sikorski po 8 oraz B.Piasecki-39, S.Piasecki-26, S.Polak-24, Ł.Rutkowski-17.

4. Do ostatniej kropli... - Butimex Inkognito Basket  94  : 84 (20:17, 20:18, 31:32, 23:17)
 Punkty: K.Fojcik-34, J.Marciniak, J.Muras, B.Polnik po 13 oraz P.Mrugalski-19, D.Janik-16, Ł.Kuruc-14, F.Kruk-12.

5. AKS Leszczyny - Szarża Chrobry Jastrzębie  97 : 109 (31:27, 27:31, 17:28, 22:23)
 Punkty: M.Majewski-44, P.Majewski-33, S.Strzelecki-8, K.Gitner-7 oraz P.Kowalski-42, M.Heliosz-29, A.Góra-17, D.Janiszewski-15.