RALK: emocje górowały nad umiejętnościami

2011-04-14, Autor:
Kolejka rewanżowa ćwierćfinałów Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki nie przyniosła zaskakujących wyników.

Do walki o medalowe pozycje przeszły drużyny, które wygrały pierwsze spotkania. Tylko w jednym przypadku lepsza w dwumeczu okazała się drużyna, która przegrała spotkanie rewanżowe. Już w sobotę 16.04.2011r. pierwsza kolejka półfinałowa , w której o miejsca 1 – 4 grać będą rybnickie zespoły ARX, Uffo, Do ostatniej kropli... i Butimex Inkognito Basket. O miejsca 5 – 8 zagrają SKOK Ziemi Rybnickiej z Czerwionki, AHE Wodzisław Śl., Hawajskie Koszule Żory i OSiR Racibórz.

Jako pierwsi na parkiet wyszli w niedzielę gracze OSiR-u Racibórz i Butimexu Inkognito. Pierwszy mecz zakończyli zwycięsko rybniczanie i do rewanżu stawali z czteropunktową przewagą. W szeregach zespołu, przed rewanżem, słychać było głosy, że do potyczki przystąpią jakby od nowa, nie licząc na przewagę, zresztą niewielką, z pierwszego pojedynku. Również zespół OSiR-u przystąpił do spotkania w swoim najmocniejszym składzie, no może bez Szczepaniaka, który też rzucał średnio prawie 20 pkt. w meczu. Zapowiadało się więc ciekawe widowisko i takim też było. W pierwszej odsłonie przewagę osiągnęli rybniczanie i wygrali siedmioma punktami. W odpowiedzi raciborzanie drugą kwartę wygrali trzynastoma. Również trzecia kwarta nie przyniosła zdecydowanego rozstrzygnięcia. Wszystko miało się rozstrzygnąć w ostatniej odsłonie. Zespół rybnicki rozpoczął tę część meczu od punktów Pawła Grzelczaka i Michała Sobali. OSiR „trójką” Zygmunta Wranika. Dalej jednak potyczka była wyrównana. Gracze z Raciborza około połowy kwarty doszli do wniosku, że taką grą nie uzyskają sukcesu, wzmocnili więc grę w obronie, co poskutkowało wieloma przewinieniami osobistymi. Dość powiedzieć, że rybniczanie w czwartej kwarcie połowę uzyskanych punktów (14) zdobyli z podyktowanych rzutów wolnych, a OSiR Racibórz kończył mecz w czteroosobowym składzie, gdyż za pięć przewinień boisko musiało opuścić czterech zawodników. Butimex Inkognito Basket odniósł drugie zwycięstwo z OSiR-em Racibórz, tym razem 71:63.

Z przewagą dwudziestu siedmiu punktów nad SKOK-iem Ziemi Rybnickiej, przystąpili do rewanżu zawodnicy Do ostatniej kropli... 23 punkty Jarosława Marciniaka, po dwadzieścia Tomasza Szymury i Wojciecha Pierchały i reszta Michała Bobera i Bartka Polnika dały zdecydowane zwycięstwo rybniczanom w stosunku 81:68.

Zespół Uffo Team Rybnik do meczu rewanżowego z żorskimi Hawajskimi Koszulami przystąpił w pełnym składzie. Dziewięciopunktowa zaliczka z pierwszego spotkania dawała nieco większe szanse na końcowy sukces rybniczanom, którzy mecz rozpoczęli spokojnie, kontrolując przebieg gry. Przy dwupunktowej przewadze rywali po pierwszej kwarcie, żorzanie zwietrzyli szansę na ich pokonanie i przyspieszyli grę. To była bardzo dobra decyzja, gdyż po upływie kolejnych dziesięciu minut prowadzili już jedenastoma punktami. Gdyby w tym momencie mecz się skończył, to oni byliby zwycięzcami dwumeczu. Ale pojedynek trwał nadal, a rybniczanie wcale nie zamierzali tanio sprzedać skóry. Trzecia kwarta to znów lepsza gra zespołu Uffo i częściowe odrobienie strat. Końcówka pojedynku należała co prawda do zespołu Hawajskich Koszul, ale rozważna gra rybniczan pozwoliła im uzyskać dobry wynik w dwumeczu. Choć ulegli żorzanom 70:65, to o miejsca medalowe zawalczą właśnie oni.

Po ubiegło tygodniowych wydarzeniach, mecz ARX Rybnik – AHE Wodzisław Śl. zapowiadał się na spotkanie o podwyższonych emocjach. Tak też się stało. Zacięty pojedynek, w którym nie brakowało świetnych, ciekawych akcji oraz oryginalnych zagrywek, ale także momentów, w których emocje górowały nad umiejętnościami, zakończył się dwupunktowym zwycięstwem rybniczan 87:85.

Dwudziesta druga kolejka RALK zakończyła się spotkaniem o prawo gry o dziewiąte miejsce w lidze. Nord Studnik Żory zmierzył się z rybnickim zespołem Wciąż Bezimienni. Podobnie jak cała kolejka rewanżowa i ten mecz był widowiskiem wyrównanym i w pewnych momentach nie pozbawionym emocji. Przy dwóch kwartach wygranych i dwóch przegranych rybniczanie pokonali rywali 71:59 i w niedzielę 17 kwietnia zagrają z AKS Leszczyny o dziewiąte miejsce w XIII edycji RALK.

Butimex Inkognito – OSiR Racibórz 71:63 (20:13, 10:23, 13:11, 28:16)
BI:F.Kruk-21, A.Pukajło-15, P.Mrugalski-11, P.Grzelczak-7
OSiR: D.Atłachowicz-25, P.Zwierzyna-17, Z.Wranik-8, M.Szalc-6.

SKOK Ziemi Rybnickiej – Do ostatniej kropli...  68:81 (18:19, 16:27, 12:20, 22:15)
SKOK: W.Trałka-24, M.Sładek-18, S.Binias-14, T.Gliński-8
Do: J.Marciniak-23, W.Pierchała i T.Szymura po 20, M.Bober-10.

Hawajskie Koszule Żory – Uffo Team Rybnik 70:65 (12:14, 24:11, 15:23, 19:17)
HK: B.Piasecki-24, Ł.Kamiński-13, D.Predecki-10, Ł.Rutkowski-9
Uffo: P.Bednarek-20, J.Rduch-13, K.Kaczmarczyk-10, M.Kras-9.

ARX Rybnik – AHE Wodzisław Śl.  87:85 (25:21, 12:17, 22:18, 28:29)
ARX: Ł.Gawron-32, M.Grzonka-25, J.Chołuj-17
AHEA.Góra-36, D.Janiszewski-17, P.Kowalski i D.Korba po 10.

Nord Studnik Żory – Wciąż Bezimienni Rybnik 59:71 (8:19, 17:13, 20:16, 14:23)