RALK: bójka na boisku i poza nim

2011-04-07, Autor:
W rozgrywkach XIII edycji Rybnickiej Amator5skiej Ligi Koszykówki rozpoczęła się faza play-off. Rozpoczęła się mocnym akcentem, gdyż takiego wydarzenia, jak w niedzielę 03 kwietnia, nie było jeszcze w historii rozgrywek RALK.

Jako pierwsze wyszły na parkiet zespoły, które zajęły w III rundzie czwarte i piąte miejsce w tabeli pierwszej grupy. W tym bardzo wyrównanym pojedynku nieznacznie więcej szczęścia, ale również więcej determinacji w dążeniu do końcowego sukcesu, mieli gracze z Rybnika. Pierwszą kwartę wygrali jednym punktem raciborzanie, drugą dwoma punktami Butimex. Trzecia była remisowa, a wynik meczu rozstrzygnięto w czwartej kwarcie. Gracze OSiR-u Racibórz w tej części gry popełnili kilka błędów i kilka fauli więcej, co pozwoliło wygrać drużynie z Rybnika 72 : 68.

W drugim meczu dnia zmierzyły się drużyny Do ostatniej kropli... i SKOK Ziemi Rybnickiej, czyli pierwsza i ósma drużyna III rundy. Faworytem byli oczywiście rybniczanie i to oni dyktowali warunki tej potyczki, choć drużynie z Czerwionki udało się wygrać drugą kwartę. W pozostałych odsłonach zdecydowanie lepsi byli gracze z Rybnika wygrywając cały mecz 101:74.

Hawajskie Koszule Żory, które w III rundzie zdecydowanie wygrały wszystkie mecze , mierzą się w pierwszej fazie play-off z zespołem Uffo Team z Rybnika. Podobnie jak w poprzednim pojedynku niedzieli, również w tej potyczce gościom, tym razem, z Żor udało się wygrać z rybniczanami tylko drugą odsłonę meczu. Mecz był, w odróżnieniu od poprzedniego, dużo bardziej wyrównany, a skończył się dziewięciopunktowym zwycięstwem 72:63.

W czwartym meczu dnia spotkały się drużyny AHE Wodzisław Śl. i ARX Rybnik. Obydwie drużyny rozpoczęły spotkanie mocno spięte, co skutkowało m.in. niską skutecznością rzutową. Jednocześnie zawodnicy popełniali minimalną ilość błędów w obronie. Oba zespoły popełniły łącznie tylko pięć fauli, a kwarta zakończyła się wynikiem 12 : 9 dla graczy z Wodzisławia. W drugiej kwarcie drużyna z Rybnika zaczęła odrabiać straty, a na parkiecie zaczęło się robić coraz bardziej nerwowo. Po jednej z akcji przewinienie umyślne popełnia zawodnik z Wodzisławia, a za chwilę dochodzi na boisku do bójki dwóch zawodników, którą udaje się sędziom opanować dopiero po kilku minutach z pomocą innych zawodników obu drużyn. W tej sytuacji decyzja sędziów może być tylko jedna. Dyskwalifikacja obydwu zawodników, których sędziowie wysyłają do szatni. Za chwilę na korytarzu  znów dochodzi do szarpaniny i wymiany obelg. Ostatecznie sytuację udaje się rozładować, a mecz już bez przeszkód może toczyć się dalej. Ostatecznie druga kwarta kończy się podobnie jak trzecia jednopunktowym zwycięstwem rybniczan. Wyrównana gra toczy się już w spokojnej atmosferze. Czwarta odsłona, to zdecydowana przewaga drużyny, która nie najlepiej radziła sobie w drugiej połowie bieżącej edycji RALK. Końcowy wynik tego meczu o dwóch obliczach, to 69:58 dla ARX Rybnik.

Po takich emocjach, ostatni mecz drużyn, które grają o miejsca 9–12 nie mógł i nie przyniósł wielkich emocji. Drużyna AKS Leszczyny zmierzyła się z Zespołem Czarno na Białym. Rybniczanie, którzy w tym sezonie nie wygrali jeszcze żadnego meczu i tym razem ulegli swoim rywalom 72:109. AKS Leszczyny zagra 17 kwietnia ze zwycięzcą meczu Wciąż Bezimienni Rybnik - Nord Studnik Żory.

W najbliższą niedzielę rewanże pierwszej fazy play-off.

OSiR Racibórz – Butimex Inkognito 68:72 (13:12, 13:15, 26:26, 16:19)

OSiR: Z.Wranik-23, P.Zwierzyna-15, Z.Szczepaniak-9, M.Nykiel-8

BI: P.Sajdyk-20, A.Pukajło-15, D.Janik-11, P.Mrugalski-9.

Do ostatniej kropli... – SKOK Ziemi Rybnickiej 101:74 (27:14, 16:18, 32:23, 26:19)

Do: M.Bober-27, K.Fojcik-18, B.Polnik-13, J.Marciniak-10

SKOK: S.Binias-26, W.Trałka-19, B.Gliński-14, T.Gliński-7.

Uffo Team Rybnik – Hawajskie Koszule Żory 72:63 (21:11, 15:23, 17:15, 19:14)

UT: P.Bednarek-32, K.Kaczmarczyk-16, J.Rduch-14, M.Kras i A.Rener po 5

HK: B.Piasecki-27, S.Piasecki-12, S.Polak-10, Ł.Kamiński i D.Predecki po 7.

AHE Wodzisław Śl. – ARX Rybnik 58:69 (12:9, 20:21, 18:19, 8:20)

AHE: A.Góra-12, P.Kowalski i R.Kozielski po 10, D.Janiszewski-9

ARX: J.Chołuj-26, Ł.Gawron-14, Ł.Graj-9, M.Grzonka-7.

AKS Leszczyny – Czarno na Białym 109:72 (28:21, 25:20, 25:16, 31:15)