zamknij

Wiadomości

Radny zaproponował nowy przystanek na Kamyczku. Prezydent: bez kosztownej przebudowy nie ma szans

2024-06-19, Autor:  bf

Zdaniem Sebastiana Śmiei – nowego rybnickiego radnego, na tzw. Kamyczku w dzielnicy Meksyk przydałby się nowy przystanek autobusowy, dzięki któremu korzystaliby pasażerowie jadący w stronę południowych dzielnic Rybnika. Prezydentowi pomysł się podoba, ale nie widzi sensownego rozwiązania w tym miejscu. Dlaczego?

Reklama

Sebastian Śmieja wystosował interpelację do Piotra Kuczery. Zawnioskował o utworzenie przystanku autobusowego Meksyk Kamyczek w stronę południowych dzielnic miasta. Jak argumentował, mieszkańcy ul. Chopina, Świerklańskiej, Kolejowej i Lelewela, jeśli chcą podróżować w kierunku Boguszowic, Chwałowic, czy Radziejowa, muszą przejść około kilometr na przystanki Śródmieście Policja lub Meksyk Park, mimo bliskości przystanku Meksyk Kamyczek.

Nowy przystanek zwiększyłby dostępność komunikacji miejskiej w tej części dzielnicy. Kolejnym atutem tego przystanku jest bliskość dworca, z którego byłoby bliżej niż np. na przystanek Śródmieście Policja – zauważył radny.

W odpowiedzi prezydent zaznaczył na wstępie, że jego wniosek został poddany analizie.

W pełni się zgadzam, że utworzenie przystanku we wskazanym miejscu poprawiłoby dostępność do usług publicznego transportu zbiorowego m.in. w rejonie ul. Parkowej. Dlatego też przeprowadzona została wizja lokalna przez przedstawiciela zarządzającego ruchem, tj. Wydział Dróg Urzędu Miasta Rybnika oraz przewoźnika Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o. w zakresie rozwiązań dostosowanych do infrastruktury drogowej – wyjaśnił w piśmie prezydent Rybnika.

Jednakże ta analiza wykazała, że proponowane rozwiązanie znacznie ograniczy przepustowość układu drogowego ze względu na likwidację jednego pasa ruchu na części wlotu skrzyżowania od strony wiaduktu kolejowego.

Konieczne zatem byłoby utworzenie zatoki autobusowej w ciągu ul. Chwałowickiej - naprzeciwko stacji paliw. Zgodnie z treścią § 51 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych, długość peronu dostosowuje się do długości i natężenia ruchu pojazdów transportu zbiorowego. Zatem dla tego konkretnego przystanku długość peronu wynosić powinna co najmniej 20 metrów, ponieważ byłby on obsługiwany przez pojazdy 18-metrowe (przegubowe) – zauważył Piotr Kuczera.

Do tego należy wliczyć skosy wjazdowe i wyjazdowe, przez co długość terenu wzdłuż ulicy wyniesie 56 metrów.

Dla tej lokalizacji warunek ten nie zostanie jednak spełniony. W związku z powyższym, w celu utworzenia nowego stanowiska przystankowego, przy obecnym układzie drogowym, konieczna byłaby całkowita i kosztowna przebudowa skrzyżowania (najlepiej wraz z przebudową wiaduktu kolejowego), co w chwili obecnej ze względów finansowych nie jest możliwe – oznajmił na końcu prezydent Rybnika.

Jakie jest Wasze zdanie? Popieracie pomysł radnego? Gdzie jeszcze przydałby się przystanek autobusowy?

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~moratorek 2024-06-19
    09:09:08

    7 4

    Ja proponuję Zamysłów ul. Witosa np. w okolicy ROD

  • ~zbik 2024-06-19
    09:21:26

    6 25

    He he.Na wiecej go nie stac?
    A kaj mo kolo?
    A co z biosralnia juz wszysko przwszlo.
    Pogodane...

  • ~Hania1976 2024-06-19
    09:34:55

    24 5

    @zbik (vel nutytyty) - bierz połowę tych tabletek, które obecnie stosujesz! Bełkot analfabety i w każdej wiadomości coś do napisania, byle tylko zaistnieć. Skup się na słowniku poprawnej polszczyzny!

  • ~zbik 2024-06-19
    10:14:58

    4 17

    hania1976
    A ty sie skup na parkowej bedziesz miec blizej na piwo.
    Alkoholika mozna latwo urazic.Przepraszam

  • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-06-19
    11:28:33

    2 4

    Proponuję zmianę nazw kilku przystanków
    - Boguszowice Stare Raszowiec na Ligota-Ligocka Kuźnia Raszowiec Górny
    - Ligota-Ligocka Kuźnia na Ligota-Ligocka Kuźnia Raszowiec Dolny
    - Boguszowice Stare Sztolniowa 1 na Boguszowice Stare Dworek bądź Manhattan.

    Proponouje nowe przystanki wraz z proponowanymi nazwami przystanków
    przystanek przy ulicy Tkoczow/Zwycięstwa (przed węzłem Swierklanskim)
    - Chwałowice węzeł (ponieważ blisko do węzła Swierklanskiego)
    Przystanek przy ulicy żorskiej (ulica żorska, okolice stacji paliw oraz Biedronki)
    - Gotartowice Ulotność (od nazwy ronda)
    Przystanek przy ulicy Boguszowickiej (utworzyć dodatkowy przystanek pomiędzy dwoma istniejącymi)
    - Ligota Ligocka Kuźnia Raszowiec Las

    Co o tym sądzicie?

  • ~mewa74 2024-06-19
    11:36:11

    18 5

    Przecież można wykorzystać istniejący już przystanek Kamyczek. Autobus zamiast jechać od wiaduktu prosto na Chwałowice, może wjechać na rondo, zatrzymać się na istniejącym już przystanku, a potem pojechać w stronę Chwałowic. Nic nie trzeba przebudowywać.

  • ~raffo85 2024-06-19
    13:21:17

    10 1

    A ja proponuję przywrócenie przystanku w Popielowie pod lasem. Kiedyś był przystanek na skrzyżowaniu ulic Źródlanej i Niepodległości. Od momentu likwidacji, ludzie mieszkający na ulicach Niemcewicza, Źródlanej i okolicznych mają utrudniony dojazd do Rybnika. Za to wysyła się busy do sąsiednich miejscowości, np Marklowic okrężna drogą przez Niedobczyce. Płacimy takie same podatki, prezydent z Popielowa, europoseł nawet z Niemcewicza, a busa brak - skandal!

  • ~Arteks 2024-06-20
    15:53:34

    2 1

    To specyficzne, że w tematyce przystankowej nie można liczyć aby Wydział dróg zrobił coś od siebie bez interwencji radnych. Ten radny jako jeden z nielicznych upomniał się o nowy przystanek w rozsądnym miejscu - niedaleko jest nowa inwestycja deweloperska. Pojawił się też w międzyczasie dom samotnej matki. Z nowego przystanku bliżej mieliby też mieszkańcy bloków na Żołnierzy Września. Więc w czym problem? Kasa? No chyba nie bo przecież w przypadku różnych udogodnień dla kierowców - kasa zawsze jest.
    Zwracam też uwagę, że w wielu miastach w Europie odchodzi się od budowy zatok w centrum miasta wychodząc ze słusznego założenia, że przecież autobus który wiezie kilkadziesiąt osób - jest ważniejszy od kilku aut z kilkoma autami. I to auta mogą poczekać - a nie autobus. W Rybniku naprzeciw DKM na Budowlanych, niedawno powstał przystanek bez zatoki - i jakoś nie tworzy on żadnych problemów w ruchu.

  • ~ 2024-06-20
    17:08:36

    2 3

    Radni picu będą głosować przeciwko budowie wiat przystankowych. Gdyż tam na ławkach mogą siąść kolorowi

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Dwukadencyjność w Sejmie i Senacie: jesteś za?




Oddanych głosów: 447