zamknij

Wiadomości

Radny: niech prezydent przyzna się do błędów

2012-12-11, Autor: ww
Piotr Kuczera krytykuje prezydenta Adama Fudalego za opóźnienia w remoncie ulicy Żorskiej i Wodzisławskiej. Szef klubu radnych PO radzi również co robić, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Reklama

Przypomnijmy, w miniony piątek urząd miasta poinformował, że do wiosny prace na Wodzisławskiej i Żorskiej zostają wstrzymane. A jeszcze tydzień wcześnie Adam Fudali zapewniał, że obie drogi do końca roku będą gotowe.

Prezydenta za tę sytuację krytykuje opozycja. - O ile sama decyzja o wstrzymaniu prac na obydwu odcinkach ze względu na warunki atmosferyczne jest słuszna, o tyle wielokrotne zapewnienia prezydenta – ostatnie jeszcze sprzed kilku tygodni – że wszystko wykonywane jest zgodnie z harmonogramem, poddaje pod wątpliwość szczerość słów kierowanych do mieszkańców ze strony władz miasta. Naszym zdaniem uczciwsze wobec rybniczan byłoby przyznanie się już kilka miesięcy wcześniej do popełnionych błędów, wzięcie odpowiedzialności za podjęte decyzje, a nie zrzucanie jej na czynniki zewnętrzne – mówi Piotr Kuczera – szef klubu radnych PO.

Radny zarzuca prezydentowi m.in. złe przygotowanie inwestycji ze strony miasta, brak odpowiedniego nadzoru, brak przyśpieszenia prac w  okresie wakacyjnym, zbyt późną zmianę lidera kontraktu, brak przejrzystości działań i informacji o postępach prac, a także brak kar finansowych dla wykonawcy.

Piotr Kuczera radzi również co robić, aby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. - Przede wszystkim proponuję rozważyć możliwość prowadzenia inwestycji pod ruchem do godz. 22.00 na kluczowych dla miasta fragmentach dróg. Powinien też powstać program pomocy dla lokalnych firm prowadzących wzdłuż remontowanych dróg działalność gospodarczą – mówi radny.

Jego zdaniem, miasto powinno w specyfikacjach przetargowych powinno określać krótsze terminy zakończenia ważnych inwestycji, nawet kosztem zwiększenia ponoszonych nakładów finansowych. - Straty rybnickich przedsiębiorców oraz te wynikające z wizerunku "rozkopanego" miasta są naszym zdaniem wyższe niż większe koszty inwestycji – uzasadnia Piotr Kuczera.

A co Wy sądzicie o tych propozycjach? Czy prezydent powinien posłuchać rad opozycji?

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~werkk 2012-12-11 07:06:35

  Czy w UM jest osoba z uprawnieniami do budowy dróg? bo jeśli nie to kto tego ma dopilnować. A jeśli jest to trzeba jej nie obciążać duperelami tylko zrobić ja odpowiedzialną za remont dróg w mieście podlegała by tylko pod wiceprezydenta Śmigielskiego. Wtedy jest wielka szansa na normalność.

  0 0
 • ~~BG 2012-12-11 07:44:41

  werkk wystarczy im w tym UM Arteks który udaje że się zna na wszystkim, a to żeby go nie obciążać duperelami jak pisanie na forum pierdół to się z toba zgadzam. Do odśnieżania go zagonić, to będzie temat też o drogach

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 07:46:20

  A to pewne że tam pracuje?

  0 0
 • ~adiqq 2012-12-11 07:49:29

  chwila....przecież jest "PEŁNOMOCNIK DS. DRÓG I GOSPODARKI KOMUNALNEJ - JANUSZ KOPER"
  zakres zadań- ze strony http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=110&Id=76

  Zakres zadań

  W zakresie Dróg i Gospodarki Komunalnej

  1.wydawanie decyzji administracyjnych w imieniu Prezydenta w granicach upoważnienia oraz nadzorowanie wydawania takich decyzji przez podległych pracowników, posiadających upoważnienia Prezydenta,
  2.zapewnianie prawidłowego, terminowego i zgodnego z prawem wykonywania zadań przez nadzorowane wydziały,
  itd.itd - ale te punkty w zasadzie wyczerpują temat....

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 07:51:41

  Kiedy skończy się remont na Wodzisławskiej sonda www.rybnik.com.pl/sonda,son0.html nie mogłem zagłosować bo nie ma opcji "nigdy". Bo tak wyglądają remonty dróg nie robi się dobrze wiec remont trwa non stop.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 07:53:50

  Tak Janusz Koper ma takie stanowisko ale chodzi po urzędzie jak prezydent wiec ja bym na niego nie liczył że bez względu na pogodę będzie kilka godzin na placu budowy. Budował w Warszawie wystarczy.

  0 0
 • ~ 2012-12-11 08:31:12

  Po pierwsze:
  jechałem wczoraj wodzisławską i dziwie sie dlaczego nie jest otwarta droga w dwóch kierunkach zważając na fakt iż z obu stron jest położony asfalt na tej samej płaszczyźnie. Po drugie: co do zabezpieczenia terenu, to zostawia wiele do życzenia, a mianowicie wymienie tylko jedno STUDZIENKI gdzie w normalnych warunkach powinny zostać obklejone w miejscu gdzie wystają ponad nawierzchnię jezdni czarno żółta taśma po to aby były bardziej widoczne dla użytkowników drogi która nie została dokończona a została dopuszczona dla ruchu drogowego. Po trzecie to osobiście uważam że powinno sie odwołać Prezydenta ze wszystkimi jego doradcami, zastepcami na czele z rzeczniczką TYL. Tyle mam do powiedzenia i życzę powodzenia i Wesołych Swiąt

  0 0
 • ~adiqq 2012-12-11 08:38:47

  werkk - ja tego od niego nie oczekuję, ale skoro ma takie a nie inne uprawnienia (patrz link) to ma wyznaczyć odpowiednią osobę i ta osoba (koniecznie z uprawnieniami!) ma się tym zająć...

  0 0
 • ~Tomek_81 2012-12-11 08:47:26

  A na Zorskiej dalej zakaz ruchu a wszyscy jeżdżą i liczą że nie zapłacą mandatu. To jak przejezdna czy nie? Może w marcu ktoś się zorientuje że da się przejechać i znaki były nie potrzebne?

  0 0
 • ~Arteks 2012-12-11 10:56:20

  @grzesik - na tym forum jest elektryk qwerty - to on się zna na wszystkim. ;) Ja nie mam takich ambicji. Co do remontów dróg to przy obecnym prawodawstwie, sytuacji na rynku firm budowlanych - każdy by poległ. Opozycja ogłasza swoje rady prawie pod koniec remontu zamiast na początku. Uważam, że błędem był remont obydwóch ulic jednocześnie. Obydwie ulice należało podzielić na etapy dzięki którym kierowcy mieliby łatwiej bo po I etapie mogliby korzystać z wyremontowanego odcinka. Ale ja nie jestem urzędnikiem więc nikt mnie nie musi słuchać. Nikt tu nie jest bez winy ale wykonawcy też można wiele zarzucić bo weźcie pod uwagę to, że remonty Gliwickiej, Raciborskiej, Mikołowskiej, Budowlanych czy Przemysłowej w ostatnich latach zostały wykonane prawie bez opóźnień a tam wykonawcą nie była firma Hak.

  0 0
 • ~sianko 2012-12-11 10:57:23

  Panie Kuczera a co z darmową A1? ... przyganiał kocioł garnkowi..;]

  0 0
 • ~michal8266 2012-12-11 11:13:28

  Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!! Jak zwykle kłamca kłamcę oskarża. A Pan prezydent z Żorską przegiął i to na maksa. Ciekawe co jest tak ważne, że nie ma czasu odpisać mieszkańcom Gotartowic???? Puśćmy dzieci do szkoły... przez wertepy, a te ronda... hahaha szkoda gadać, ten co je projektował to jakiś... bałwan, dać mu tira niech sam przez nie przejedzie :D:D:D

  0 0
 • ~ 2012-12-11 11:13:47

  trzeba przyznać, że PO to banda kolesi którzy do perfekcji opanowali sztukę przepraszania, robią natomiast nadal tylko to co jest w ICH interesie...

  0 0
 • ~ 2012-12-11 11:17:13

  Ale kabaret Kuczera się obudził i przemówił do ludu w/s remontu dróg , dziękujemy panie bezradny będziemy pamiętać...

  0 0
 • ~qwerty 2012-12-11 11:36:59

  Arteks - to, ze Ty nie masz ambicji, to wszyscy wiemy - mozemy sie o tym dowiedziec z prawie kazdego Twojego wpisu, gdzie usprawiedliwiasz miernoce urzedasow od Fudalego. Towja jedyna ambicja jest to, zeby w miescie swiecily ladnie swiatelka na galeriach, ale juz zeby dzieki tym galeriom miasto cos zyskalo (tak jak zyskaly dzieki galeriom i marketom Gliwice), to juz nie chcesz. Marne wyksztalcenie ze szkoly, do ktorej przyjmowali wszystkich co umieja czytac i pisac + wiesniackie pochodzenie + to, ze nigdzie nie byles i nic nie widziales (albo byles, tylko nie ptorafiels zrozumiec tego, co widzisz) i mamy takiego lokalnego forumowego buraczka, ktory podnieca sie tym, ze mu Fudali co jakis czas pokaze bajerancka wizualizacje czegos, co nigdy nie zostanie zrealizowane. Ale przeciez Fudali taki wizjoner, tylko nie potrafi tego swojego wizjonerstwa uzyc jak przychodzi do zastanownienia sie nad skutkami takiej a nie innej organizacji remontow.

  0 0
 • ~ 2012-12-11 13:16:29

  Arteks i nauczcie się wreszcie jak zostawiacie te autobusy na zajezdni ,wyłanczać silniki na noc , bo tylko smrodzicie i hałasujecie całą noc! A jak się nie da bo macie stare diesle to niech Ci ten twój ulubiony AF kupi nowy autobus..

  0 0
 • ~ 2012-12-11 13:24:34

  A może niech Pan Kuczera zwoła okrągły stół ,taki sam jak chciał zwołać w/s likwidacji SM, i nic z tego mu jak zwykle nie wyszło, a swoją drogą t bardzo ładnie wypracowany koszula ,pewnie żona wyprasowała ? Co ja pisze ,pan nie ma żony ,mamusia tak ładnie wyprasowała :)

  0 0
 • ~Arteks 2012-12-11 13:43:45

  @qwerty - po raz kolejny próbujesz pewnymi swoimi atrybutami obdzielać innych. Zarzucasz innym że nigdzie nie byli a z tego co wiem od twoich kumpli to siedzisz przywiązany do rodziców i prawie nigdzie poza Rybnik się nie oddalasz. I taka rozpieszczona i nieporadna klucha jak ty chce coś pisać o innych ;) Stąd też twoje różne malkontenckie i smutaśne poglądy na każdy temat i przemądrzanie się na forum bo nikt z twojego środowiska nie traktuje cię poważnie ;)

  0 0
 • ~Arteks 2012-12-11 13:45:18

  @pyta - no to by rano niektóre nie ruszyły... Lepiej Transgór powinien zadbać o jakąś nowoczesną halę garażową. Byłoby mniej uciążliwie dla sąsiadów i korzystniej dla samych autobusów.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 14:12:26

  Arteks ile tych autobusów jest bo skoro całą noc silniki pracują to niezły syf wydmuchują do atmosfery potem mamy smog. Oczywiście to nie jest wina kierowców ale właściciela TRANSGÓRu ale tak to jest jak było hasło bierzcie wszystko w swoje ręce to brali haratali tym przez 20 lat nie inwestowali w sprzęt. A teraz nie są w stanie kupić autobusu. O taką Polskę walczyliśmy.

  0 0
 • ~RNM 2012-12-11 14:39:16

  Szanowni poplecznicy nieudolnego Prezydenta Miasta Rybnika.Jakie znaczenie ma to czy z krytyką występuje PO, PiS, SLD czy też ktokolwiek inny, skoro ma rację. Rozkopane i nieukończone ulice Wodzisławska i Żorska to są fakty i nie podlegają żadnej bzdurnej polemice. Jeżeli Pan Prezydent nie był w stanie przewidzieć śniegu i niskich temperatur w grudniu (wywiad radio 90 dn. 11.12.2012 r) to najwyższy czas powiedzieć mu dziękujemy nie jest Panu już na tym stanowisku mile widziany.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 15:00:39

  Do wyborów 2 lata więc znów Pan Prezydent coś obieca i niektórzy pójdą owczym pędem do urn wyborczych. Dwie kadencje i ani minuty dłużej bez względu kto by nie był prezydentem.

  0 0
 • ~Arteks 2012-12-11 15:07:29

  @RNM i werkk - przyznacie że łatwiej jednak byłoby dla Fudalego zamiast remontować drogi przeznaczyć te pieniędze na fajerwerki typu np. kompleks Ruda... Remonty dróg to poza kanalizacją jedna z najmniej niewdzięcznych i najbardziej uciążliwych inwestycji w miastach. Gdyby Fudalemu zależało na głosach ludzi i na populiźmie, nie brałby się za Wodzisławską czy Żorską... bo każdy wiedział, że to nie jest łatwe zadanie.

  0 0
 • ~RNM 2012-12-11 15:14:15

  Arteks - odpuść. Można próbować wytłumaczyć wiele nieudolności ale nie zmieni to faktu, że będą one dalej nieudolnościami. Jeżeli któś (czytaj Prezydent Miasta Rybnika) nie przewiduje w ustaleniach z wykonawcami śniegu i mrozu w grudniu to fakt ten nie wymaga komentarza. Ten człowiek już nie wie co robi i należy go wymienić !

  0 0
 • ~ 2012-12-11 15:46:31

  fudali nikogo nie słucha i ma wszystkich mieszkańców głęboko w dup...e. On i jego nieudolne urzędasy.

  0 0
 • ~ 2012-12-11 15:54:31

  Arteks nikt nie krytykuje AF za to że zaczoł remontować drogi ,bo łaski nie robi każdy inny prezydent przy tym budżecie i środkach unijnych zrobiłby to samo ,krytyka dotyczy że nie potrafi skończyć tych dróg remontować ani on ,ani jego ludzie odpowiedzialni za to ,ani wykonawcy,a dlaczego tak się dzieje ? bo w UM nikt nie jest ekspertem na stanowisku na którym pracuje , oprócz tego na 100% w UM dochodzi notorycznie do łamania prawa i nigdy nie ma winnych...

  0 0
 • ~basia323 2012-12-11 16:30:05

  fudali niech lepiej powie co zrobił dobrego dla mieszkońców. To, że jest jak jest w naszym mieście , a jest źle to tez jego wina. Myślę, że gdyby musiał się z tego tłumaczyć to byłby to sporej grubości dokument. I nie ma co ukrywać. Taki człowiek nie powinien być na tym staaanowisku. WYNOCHA Z NIM NA PKP. Tam by może lepiej zarządzał.

  0 0
 • ~Robin Tell 2012-12-11 16:37:33

  Pyta ale poleciałeś w pytę (tak się u nas w Żorach drzewiej gadało) z tą koszulą Kuczery. A tak na marginesie ci dwaj Jedi z PO nieźle są ubrani.

  0 0
 • ~tropiciel_debili 2012-12-11 18:24:46

  Tutaj Fudali mowi o tych remontach http://www.radio90.pl/tego-sie-mozna-bylo-spodziewac.html?wptheme=radio

  0 0
 • ~Lateks 2012-12-11 18:27:31

  Arteks jo cie synek prosza, Raciborska? przecież ją najpierw zamknęli żeby wiadukt budować a po otwarciu wiaduktu zaś ją zawarli żeby asfalt lać... Przemysłowa? zamknięta w tym samym czasie i tym samym kierunku co Gliwicka, A tak wracając co do transportu to mnie ciągle ciekawi co robicie z danymi które wam dostarcza e-badziewie? Jakieś zmiany w rozkładach z tej okazji zrobiliście? Bo mi się wydaje (ty wiesz na pewno) że tylko zwiększyły się wpływy do kasy za bilety od kierowców i mandaty za przejazd źle skasowanym biletem.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 18:30:28

  Arteks jeśli ktoś decyduje się na kandydowanie na prezydenta musi zdawać sobie sprawę ze bycie prezydentem to nie tylko akademie i przyjęcia ale dbanie o komfort życia mieszkańców do którego należy zaliczyć drogi i przewidzieć obciążenie ruchem na tych drogach, gdyby dokładnie sprawdzono firmę a przede wszystkim w trakcie budowy prowadzono fachowy nadzór na tymi robotami wtedy by remont trwał planowo.

  0 0
 • ~werkk 2012-12-11 18:40:51

  Arteks ktoś tu napisał " w UM nikt nie jest ekspertem na stanowisku na którym pracuje" może by się nad tym zastanowić czy faktycznie w UM zatrudnieni są na stanowiskach kierowniczych doświadczeni legitymujący się odpowiednim wykształceniem i uprawnieniami osoby.

  0 0
 • ~marus 2012-12-11 18:54:18

  Dyskusja z ~Arteksem na temat pracy UM czy iluzorycznych dokonań Fudalego dla miasta Rybnika, jest tym samym czym dyskusja z Macierewiczem na temat Smoleńska. Więc drodzy internauci, darujce sobie polemikę z tym osobnikiem.

  0 0
 • ~Arteks 2012-12-11 20:59:35

  @pyta - nie każdy. W Gliwicach nie przeprowadza się kompleksowych remontów dróg... Teraz mają dopiero coś robić na drodze w kier. Bytomia ale wcześniej nie robili nic poza naprawami bieżącymi. Czyli nie trzeba jeśli się nie chce. Jeśli już tak wspominają niektórzy o następcy Fudalego to zdaje się, że będzie miał miasto wyremontowane, a przynajmniej najgłówniejsze drogi :) Ciekawi mnie pyta jak skomentujesz w takim razie niekompetencje Kolei Śląskich które miały być największym sukcesem propagandowym marszałka Matusiewicza, a ostatnie dwa dni pokazały wręcz klęskę przygotowania tego projektu. Bo niektórzy przewrotni i tendencyjni komentatorzy jak qwerty za Żorską i Wodzisławską krytykują wyłącznie władze miasta, a nie wykonawców, a w przypadku kompromitacji PO-skich kolei uważają, że to "niekompetencja maszynistów" hehehe ;) @Robin Tell - ty też z Żor? No to nie dziwi mnie teraz ton twoich wypowiedzi w wielu wątkach i takie nieokrzesanie charakterystyczne dla ludu przybyłego do Żor i Jastrzębia z różnych polskich drewnianych wiosek ;) @lateks - nie mieszaj, mi chodziło o to że z tymi drogami nie było jakichś spektakularnych opóźnień :) @werkk - jeśli to takie proste to dlaczego GDDiA czy MT nie potrafiło przypilnować budowy autostradm obwodnic i dróg ekspresowych. Pamiętasz jeszcze że A1 do Gorzyczek miała być gotowa w 2010 roku? Ja pamiętam. @marus - jeśli ja przypominam Macierewicza to ty kosmitę ;)

  0 0
 • ~latajacyholender 2012-12-11 21:34:27

  I o to nasz rybnicki grajdołek.Boziu widzisz i nie grzmisz.Huzia na Prezydenta.Może i ja wtrącę swoje trzy grosze bo tu kupa ekspertów .
  Szanowni oponenci ,a może jest tak,że miasto dostało środki równocześnie na wodzisławską i żorską i musi równolegle realizować dwie duże inwestycje drogowe.Jak jest okazja dostać dofinansowanie to tylko głupi nie bierze.Unia daje kiedy chce ,a nie kiedy ty chcesz.Czasem trudno jest dopasować samorządom realizacje zadań ,ponieważ zazwyczaj to one mają ograniczony czas na ich wykorzystanie środków.POLSKA W BUDOWIE! jak głosi pan Premier.Malkontenci zawsze będą narzekać niezależnie od tego kto będzie Prezydentem.Za niedługo i wodzisławska i żorska będą wyremontowane i będzie dobrze.Panowie będą wybory, startować. QWERTY i inne brać się za kampanie tak żebym widział was wszystkich w Radzie Miasta, a to będzie sygnał, że czas się brać z Rybnika.

  0 0
 • ~IS 2012-12-11 22:52:30

  No proszę, rybnicka opozycja zaczyna czytać prośby z forum... Powinniście poprosić CBA o prześwietlenie całej inwestycji.

  0 0
 • ~IS 2012-12-11 23:00:20

  Do wszystkich pieprzących o tym że ktoś narzeka na remonty: POTRAFICIE CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM? Chodzi o sposób ich realizacji a nie sam fakt remontów. Gdzie był Pan Prezydęt kiedy całymi miesiącami na rzekomo remontowanych drogach (Wodzisłąwska i Żorska) nie żywego ducha? Ja i tysiące rybniczan widzieliśmy to każdego dnia. Na rybnik.com.pl też o tym było. Jakaś epidemia alzeimera w UM? Przy dobrze napisanym kontrakcie byłby to wystarczający powód by wywalić na zbity pysk firmę-krzak HAK. Czy powody łaskawości UM w kwestii kar są takie jakie wiele osób sugeruje?

  0 0
 • ~werkk 2012-12-12 06:39:02

  IS masz racje trzeba jeszcze dodać jak wyglądał ten plac budowy bałagan na każdym kroku niezabezpieczone studzienki nie dowieziony na czas materiał wiec długie przestoje w robotach Radny Kurpanik wydzwaniał z miejsca budowy do UM nikogo to w UM nie interesowało i teraz mamy efekt.

  0 0
 • ~superelektro 2012-12-12 09:01:38

  Dodam do tego co napisali poprzednicy że na całym świecie na tak newralgicznych jak Żorska i Wodzisławska drogach roboty są prowadzone 24 godziny / dobę, aby do niezbędnego minimum skrócić czas ich trwania. A w najjaśniejszej, nie tylko w Rybniku, robotnicy pojawiają się około 9 chociaż podobno zaczynają o 7, a o 15 nie uświadczy na budowie żywego ducha oprócz dozorcy.

  0 0
 • ~kriss 2012-12-13 12:47:42

  Panie Piotrze. Prędzej nastąpi koniec świata niż prezydent Fudali przyzna się do jakiegokolwiek błędu

  1 0
 • ~ 2012-12-13 14:25:03

  a może tak pan piotrek przyznałby sie do jakiegoś błędu ? chyba że to chodzący ideał w wyprasowanej koszuli przez mamusie...

  0 0
 • ~ 2013-01-02 12:25:38

  W ramach zasług przy remoncie dróg, likwidacji niskiej emisji, rezygnacji EDF z budowy elektrowni i jak braku realizacji wielu innych pomysłów proponuję kolejne do oddania rondo nazwać im. Fudalego, po czym wysłać p. prezydenta na zasłużoną emeryturę.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 961