zamknij

Wiadomości

Radny Knesz zwołuje konsultacje ws. Kominka. Przekona mieszkańców?

2022-03-24, Autor: 

Radny Radosław Knesz zamierza porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy Maroko-Nowiny o zagospodarowaniu ul. kard. Bolesława Kominka. Zapowiedział spotkanie, które ma się rozpocząć 31 marca. W grę wchodzą trzy warianty, z czego jeden dotyczy ruchu jednokierunkowego na powyższej ulicy.

Reklama

Radny Knesz jest osobą, która w ostatnim czasie wywołuje sporo emocji wśród mieszkańców Rybnika, a zwłaszcza dzielnicy Maroko-Nowiny. Przypomnijmy, że to za jego sprawą na tydzień zmieniono organizację ruchu na ul. Kominka. Mowa tu o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego, a także ograniczeniu miejsc parkingowych. Pomysł – delikatnie mówiąc – nie przypadł do gustu rybniczan, o czym szerzej pisaliśmy w artykule »„Najpierw covid, teraz radny Knesz”. Awantura na Kominka«

Sytuacja w powyższym miejscu wróciła już do normy, ale w dłuższej perspektywie czasowej może się zmienić. Radosław Knesz zapowiada teraz bowiem spotkanie z mieszkańcami, na którym przedstawi trzy warianty koncepcji zagospodarowania ul. kard. Bolesława Kominka. Dwa warianty będą miały układ dwukierunkowy, a jeden jednokierunkowy.

Jeszcze trwają ostatnie prace nad trzecim wariantem dwukierunkowym, który zaprezentuje na czwartkowym spotkaniu. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, każdy bardziej kładzie nacisk na inny aspekt przestrzeni publicznej jaką jest miejska ulica. Jedne mają mniej drugie więcej miejsc postojowych, jedna kładą nacisk na zieleń i estetyką inne na bezpieczeństwo czy komfort parkowania – mówi radny.

Na spotkaniu ma być również omówiona zastosowana pierwszy raz w naszym mieście metoda tzw. urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację.

Wyniki części badawczej również zostaną omówione. Na koniec spotkania poproszę uczestników o wyrażenie swojej opinii nt. każdego w wariantów poprzez głosowanie. Wyniki głosowanie zostaną przesłane do Wydziału Dróg i na ręce Prezydenta Miasta i uzupełnią już zebrane już materiały – dowiadujemy się.

TERMIN I MIEJSCE SPOTKANIA

31.03.2022 r. godzi. 16:30 – 17:30

dla osób, które nie mogą uczestniczyć o tej godzinie przywidzeń jest druga prezentacja w godzinach

17:45 – 18:45

Zespół Szkół nr 3, Orzepowicka 15a, sala główna na parterze

Przebieg spotkania:

1. Urbanistyka eksperymentalna – czym jest metoda i kiedy warto ją stosować?

2. Prezentacja trzech koncepcji zagospodarowania ul. kard. Bolesława Kominka wraz z pytaniami z sali

3. Głosowanie nad trzema koncepcjami

Jak zaznacza radny Knesz, kolejnym etapem będzie wybór maksymalnie dwóch wariantów wstępnej koncepcji i przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Zostanie wybrana firma, która zajmie się zaprojektowaniem tej przestrzeni. W trakcie prac projektowych nastąpi kolejna runda konsultacji (ok. 14 dni) mających na celu wybór szczegółowych rozwiązań danego wariantu przez mieszkańców Nowin. Po wyborze ostatecznego wariantu rozpoczną się realne prace projektowe. Sama przebudowa będzie miała miejsce po zabezpieczeniu środków w budżecie miasta co nastąpi nie wcześniej niż w 2023/2024r. - mówi radny.

Przyjdziecie na spotkanie?

Czy popierasz zmiany w organizacji ruchu na ul. Kominka?
Oddanych głosów: 1683

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~norton 2022-03-24
  11:07:33

  87 3

  Urbanistyka eksperymentalna....
  Od dłuższego czasu stosowana w Rybniku w postaci chaotycznego przebiegu czegoś co wg tworzących ma być ścieżkami rowerowymi. W trakcie tej urbanistyki wydawane są pieniądze mieszkańców. Wnioski z tej urbanistyki są zawsze pozytywne na rzecz tworzących - nigdy się nie mylą...

 • ~Stasek 2022-03-24
  11:36:05

  56 2

  Dajcie znać tym, co zbierają złom, pozbierają te porozrzucane barierki :))

 • ~Franz Kawka 2022-03-24
  11:37:55

  55 4

  Na Kominka wystarczyłoby poszczyć i przedłużyć miejsca parkingowe i to wszystko a nie przekombinowywać.

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-24
  11:48:35

  18 4

  @Franz - sloty mogą być szersze ale miejsca dłuższe nie będą bo teren miejski jestam... wąski (cała szerokość parkingu plus minus jakieś pół metra, może metr chodnika, reszta to prywatne tereny).

  @Stasek: barierki i znaki zniknęły we wtorek po 18.00 ;)

 • ~Gibon 2022-03-24
  12:52:50

  10 70

  Po tych komentarzach widać, że rybniczanie po prostu nie dojrzeli do lepszej jakości przestrzeni publicznej. Także szkoda na to kasy. Jak ludziom wystarczy byle jaki parking, krzywy, poskakany chodnik, brak drzew przy drogach - lampa i upał latem to nie ma co na siłę uszczęśliwiać. Lepiej wydać pieniądze na kolejną drogę dla samochodów. Wszyscyna pewno będą szczęśliwi.

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-24
  13:16:47

  40 4

  @ Gibon: chodnik po jednej i drugiej stronie akurat jest w porządku, zwłaszcza ten po drugiej stronie ulicy. Drzewa? Jakie dfrzewa, tu nigdy nie było drzew - zieleń by się przydała ale nie w formie, którą proponuje radny Knesz... to, że parking jest krzywy to raczej z pretensjami do UM, nie do mieszkańców, "którym to odpowiada" - już jakis czas temu, UM wydłużał miejsca postojowe o jakieś 30-40 cm i już wtedy gadało się, że "nie ma sensu przebudowywać tych miejsc".

  Lepsza jakość tak ale nie w sposób, w jaki robi to pan Knesz tudzież wywracanie wszystkiego do góry nogami. Najbardziej szalony wariant zakłada wywalenie miejsc parkingowych z obecnego miejsca, zrobienie ich po przeciwnej stronie i równolegle, zaś w miejsce parkingu - ustawić "rdzewiejące donice" z roślinami. Ja ta takiego kulfona podziękuję - równie "dobrze" będzie wyglądać "trawa na betonie".

  Aha, krążą plotki, że z racji iż jest to teren miasta a także jednocześnie ostatnie miejsce w śródmieściu nie skalane opłatami za parkowanie, właśnie dlatego jesteśmy świadkami tzw. urbanistyki eksperymentalnej na żywym organiźmie. Jak się nie uda, to będziemy mieć potworka na dzielni...

 • ~Marian Tyma 2022-03-24
  13:52:23

  57 2

  Przede wszystkim trzeba sprawdzić jaki interes ma radny Knesz że tak walczy w tej sprawie, jakie ma powiązania w biznesach na Kominka i co chce przez to uzyskać.

 • ~orka 2022-03-24
  15:19:33

  31 4

  Ludzie chodźcie na wybory, później mamy takich eksperymentalnych radnych.

 • ~1floyd 2022-03-24
  15:58:42

  24 1

  Zamiast eksperymentować z urbanistyką, pan radny powinien poddać się diagnozie a następnie leczeniu. A te, na pewno będzie długotrwałe. Bo to trudny przypadek. Mieszkańcy Nowin, jeśli w ogóle przyjdą na te spotkanie, powinni w dosadnych słowach wytłumaczyć panu Kneszowi co myślą o jego pomysłach. On sam, z resztą bardzo lubi przypisywać działania innych osób, dla dobra mieszkańców Nowin czy Rybnika. Ale to przypadłość wielu polityków. Bo jak to się mówi, sukces ma wielu rodziców. Tylko porażka jest sierotą.

 • ~MArudzia 2022-03-24
  18:42:21

  24 2

  Panie nieporadny, już zrobiliście raz porządek z ul. Brudnioka, były da pasy, i było OK, a wy - towarzystwo wzajemnej adoracji, tak przeorganizowaliście ruch że trzeba mieć pieruńsko cierpliwość aby wyjechać np. na ul. Na Górze lub na ul.Gliwicką

 • ~ 2022-03-24
  19:47:56

  4 30

  Ludzie nie lubią zmian a te niestety są potrzebne. Obecny parking był chyba projektowany dla małych fiatów. Dłuższe auto się tam zwyczajnie nie mieszczą. Radny ma rację że coś z tym trzeba zrobić.

 • ~rzyt 2022-03-25
  09:00:35

  11 0

  Problemem Rybnika są osoby o nazwiskach zaczynających się na "K".
  Kneszyzację pomysłów trzeba zatrzymać w taki sam sposób jak kurpanikozację Zamysłowa czyli liczną obecnością na lokalnych zebraniach. A gdy to nie pomoże to trzeba znaleźć kogoś o nazwisku "Kijowski" .... ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1500