zamknij

Wiadomości

Radny H. Cebula pod ostrzałem. Rybniccy rajcy odpowiadają na jego zarzuty

2016-10-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Postępując w taki sposób zostanie pan sam jak palec. Pamięć pana radnego jest po pierwsze krótka, po drugie – wybiórcza – takie słowa padły na ostatniej sesji rady miasta w kierunku radnego Henryka Cebuli. W ten sposób radni Mariusz Wiśniewski i Mariusz Węglorz odpowiedzieli na zarzuty, jakie padły w ich kierunku na początku października podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Reklama

By mówić szerzej o tym, co takiego powiedzieli radni, musimy cofnąć się do 7 października, kiedy to na nadzwyczajnej sesji rady miasta radny Henryk Cebula „uderzył” w Mariusza Wiśniewskiego i Mariusza Węglorza. Pierwszemu radnemu sugerował zależność od władz Rybnika i wręcz korupcję polityczną na rzecz działalności Stowarzyszenia 17-stka. Z kolei radnego Węglorza pytał o kulisy odejścia z Bloku Samorządowego Rybnik. - Czy prawdą jest fakt, że przed ogłoszeniem tej informacji spotkał się pan z BSR i postawił warunek: „będę kandydatem na prezydenta za 2 lata i wiceprzewodniczącym rady miasta. Jeżeli tych warunków nie spełnicie to odchodzę”. To szokująca informacja, porażająca jeżeli na takich nogach budujemy stabilną pozycję w mieście. Ja takiej koalicji współczuję – stwierdził.

Radni wstrzymali się z odpowiedzią do ostatniej sesji rady miasta. Jako pierwszy głos zabrał Mariusz Wiśniewski. Odniósł się na początku do sugestii, że nie jest radnym niezależnym. - Pan Henryk Cebula bardzo często przypomina o pewnych rzeczach odwołuje się do naszej pamięci, podkreślając jak genialną pamięcią dysponuje. Otóż chciałem powiedzieć, że pamięć pana radnego jest po pierwsze krótka, po drugie – wybiórcza – zaczął Mariusz Wiśniewski. Przeczytał następnie wypowiedź swojego adwersarza sprzed kilku miesięcy, kiedy to mówił o niezależności radnego Forum Obywateli Rybnika.- To jak jest panie radny, jestem zależny czy niezależny, czy może to zależy od pańskiego widzimisię? - zapytał.

Następnie odniósł się do sugestii dotyczących Stowarzyszenia 17-stka. Mariusz Wiśniewski mówi wprost – to zarzuty sugerujące korupcję polityczna mają charakter insynuacji. - Autorem tego typu wypowiedzi nie jest tylko i wyłącznie radny Cebula. Pojawiały się określenia: „zamach na stołki”, „polityczny wędrownik, podróżnik”. Z tego typu manipulacją językową mamy do czynienia coraz częściej, to niepokojące, że z merytorycznej dyskusji ociera się o granice kultury politycznej. Jako stowarzyszenie od lat szukamy źródeł zewnętrznego finansowania, ale o tym krytycy już nie mówią. Mam wrażenie, że sporo wypowiedzi radnych jest budowanych po to, by stworzyć formę autokreacji. Ci ludzie przez ostatnich kilkanaście lat oduczyli się zdrowej krytyki, polemiki, zdrowej dyskusji – mówi w rozmowie z nami.

Radny FOR-u przedstawia też zestawienie dotacji miejskich. Wg tych danych w 2016 roku na każdego z 305 wychowanków Stowarzyszenia 17-stka przypadało 346 złotych. W tym roku dotacja z miasta wynosiła 1 milion 268 tys. złotych. Warto podkreślić, że stowarzyszenie od nowego roku prowadzi 6 placówek.

W poprzednim roku było ich o połowę mniej, 17-stka otrzymała 550 tys. złotych dotacji. Wtedy w placówkach przebywało 200 osób, a na każdą z nich przypadało 229 złotych.

Głos zabrał następnie Mariusz Węglorz (Wspólnie dla Rybnika). Jak zaznaczył, jego spotkanie z ówczesnym przewodniczącym Adamem Fudalim nie polegało na wywalczeniu korzystnych dla niego warunków. - Spotkałem się natomiast, by porozmawiać o przyszłości BSR, a tu nagle pan Fudali mówi w prasie, że jestem zdrajcą, mam połamany kręgosłup, że dokonałem korupcji politycznej. Widzi pan panie Fudali, pomylił się pan mocno, nie mam żadnego nowego stanowiska, ani żadnej innej korzyści – zwrócił się do byłego prezydenta, a następnie do Henryka Cebuli. - Taka jest prawda panie radny. Tym razem to ja panu współczuję, postępując w taki sposób zostanie pan sam jak palec – powiedział.

Radny Mariusz Węglorz upublicznił jeszcze to, co powiedział mu w kuluarach Henryk Cebula. - Był pan w euforii jak mi „dopierniczył”, a ja nie odpowiedziałem. Wtedy zapytał się pan mnie jeszcze: „Mariusz i gdzie jest ta pałeczka od Henryka Ryszki?” Tu jest ta moja pałeczka! Kontynuuje jego misję - wyciągnął przedmiot. Przypomnijmy, w 2014 roku podczas rozpoczęcia kampanii wyborczej BSR, ówczesny wtedy Henryk Ryszka zrezygnował z ubiegania się o mandat, a symboliczną pałeczkę sztafetową >>Radny Henryk Ryszka powiedział „koniec”. Kim jest jego następca?<< 

A co Wy sądzicie o całej sprawie? Czy dysputy naszych radnych mieszczą się jeszcze w ramach dopuszczalnej na sesjach rady miasta dyskusji, czy też przekroczyły już granice powagi i przyzwoitości?

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~wojtussr 2016-10-26 16:54:28

  Po prostu wygląda to tak jak w sejmie( mniej więcej ). Rajcy z "starej ekipy" która była nietykalna teraz przeobraża się w opozycję, a która stawia wielki betonowy mur przez który nie idzie się przebić i przez co nie można nic załatwić do porządku.
  Przestańcie brać przykład z "góry" macie swoje rozumy ( chyba? ) i co z tego że wasz "guru" przegrał wybory?!.
  Uszanujcie wybór większości głosujących, dajcie im pracować, a jeśli nie trafiają do was te słowa to po prostu pogodzicie się z przegraną.
  Zastanówcie się dlaczego Rybniczanie z was zrezygnowali, dlaczego zrezygnowali z waszego "guru", może wtedy pójdziecie po rozum do głowy i przestaniecie odgrywać ten teatr i zaczniecie myśleć o Rybniku i ich mieszkańcach.
  Co do inteligentniejszych Rajców:
  nie wdawajcie się z nimi w pyskówki bo to niema sensu, im o to właśnie chodzi, o to żeby zakłócić obrady i żeby nic konstruktywnego z nich nie wypłynęło.
  Trzymam kciuki, ażeby w końcu coś drgnęło i tąpło, żeby ten beton skruszał i potem go wywieźć tam gdzie jego miejsce.

  39 7
 • ~Extraliga_1 2016-10-26 17:33:26

  Kiedyś był internecie dostępny wniosek "17-tki" na dofinansowanie głodujących dzieci na Osiedlu w Boguszowicach. Wniosek na 10 tys., na wydawanie 100 posiłków dziennie. Jak dobrze pamiętam to wychodziło 1 zł. na posiłek. Pozostałe pieniądze to były przeznaczone na 2 czy 3 panie pedagog, 1 psycholog, zakup środków czystości itd. Nawet 700 złotych było na panią księgową za rozliczenie tej dotacji.
  Jak czyta, że na jednego wychowanka przypada 346 zł. to się zastanawiam ile rzeczywiście przypada na tego wychowanka a ile na obsługę tego wychowanka. Proporcje są chyba 1:5.
  Więc tego typu organizacje są bardziej potrzebne opiekunom czy tzw. wychowankom?

  29 28
 • ~Blazej Balcerzak 2016-10-26 20:47:15

  ~Extraliga_1
  Myslisz jak gornik.
  Kupujesz pizze przez telefon. Pizza sklada sie z maki i z wody, plus jakies skrawki jedzenia. Kosztuje grosze a placisz za nia 30-50 PLN. Uwazasz, ze na ta cene sie nie sklada wynajecie lokalu, pensja dla pracownikow, ich ZUS i podatki, samochod kierowcy, paliwo, ubezpieczenie? Czlowieku, welfare state kosztuje i nie jest tanie. To nie jest rzycanie groszy zebrakowi na ulicy a wyprowadzanie ludzi ze zlych sytuacji.

  34 10
 • ~Frigg 2016-10-26 21:17:38

  ~Extraliga_1 - w internecie dużo jest dostępnych wniosków, zwłaszcza tzw. "małe granty" maja obowiązek siedzenia w internecie. Każda taka inicjatywa, nie zależnie od celu, w kosztach ma ujęte koszty administracyjne i organizacyjne chyba, że te stanowią wkład własny - bo i tak może być. Program 500+ i statystyki podawane przez obecny Rząd co do jego kosztów, tez nie ograniczają się tylko do pieniędzy przekazanych ludziom - siłą rzeczy są tam urzędnicy zawiadujący tymi pieniędzmi.

  18 7
 • ~Extraliga_1 2016-10-26 22:20:45

  ~Blazej Balcerzak,~frigg - rozumiem, jesteście Panowie, młodzi, wykształceni, z dużego miasta i zapewne mieliście na maturze czytanie ze zrozumieniem, więc nie tłumaczcie rzeczy oczywistych a odnieście się do istoty zagadnienia.
  Jakby głębiej wejść w temat to zauważycie, że zarówno MOPS czy organizacje podobne przedmiotowej podają np. te same liczby rodzin patologicznych, którymi się zajmują. Z tego wynika, że słaby jest nadzór nad wydawanymi pieniędzmi i skutecznością działań.
  Sądząc po wzrastających kwotach przeznaczanych na te cele uważam, że większe jest zainteresowanie utrzymywanie takiego poziomu patologii niż jej zwalczanie.

  12 17
 • ~Blazej Balcerzak 2016-10-26 23:09:21

  ~Extraliga_1
  Tu juz zmieniasz temat. I wchodzisz w inne kwestie. To samo mozesz powiedziec o Policji, ze wydajemy na nia X kasy a przestepcow z pokolenia na pokolenie nie ubywa. Czy Policja ma wiec w interesie utrzymywanie tego stanu rzeczy?

  15 5
 • ~elegant 2016-10-27 00:19:55

  Myślałem,że nic już mnie nie może zaskoczyć .Extraliga_1 czy dobrze przeczytałeś koszt obiadu dla jednego dziecka to 1 zł?,a koszty księgowej 700 zł( czyt.700 obiadów)+nie znamy kosztów dla
  3 pedagogów i psychologa .Myślałem,że do gotowania i wydawania obiadów wystarczy pani kucharka,ale psycholog do czego?Może ktoś nam to wytłumaczyć?Panowie i panie redaktorzy z rybnik.com.pl tu widzę waszą rolę.

  11 22
 • ~lila 2016-10-27 00:26:54

  Powiem jedno Cebula był,jest i będzie chamskim prostakiem ,który ma radochę jak może zakłócić jakiekolwiek spotkanie .Jak już ktoś powiedział wcześniej czuje się bezkarny tak jak Fudali ,a Rybnik i rybniczan ma w dalekim poważaniu .Jak już nawet uda mu się sklecić jakieś sensowne zdanie to tylko ze strachu,że się go pozbędziemy -i ma rację -kolejnych wyborów raczej nie przejdzie . A żeby mówić cokolwiek o Rybnickich stowarzyszeniach -należało by zajrzeć od kuchni co się tam dzieje -miałam taką przyjemność i popieram ich działanie . Pan Cebula bardzo często zwykł zabierać głos po przeczytaniu tytułu i zakończenia -wnętrze jest dla niego zbyt nudne a zatem i zbędne -nie raz miałam ochotę za jego chamstwo i arogancję wstać i strzelić go w twarz. Udaje wielce zainteresowanego Rybnikiem a tak naprawdę chodzi o zupełnie co innego..........a jak nie wiadomo o co to wiadomo o co -dla niego oczywiście

  34 8
 • ~Lateks 2016-10-27 01:08:37

  Głosując na Masłowskiego miałem nadzieje że klika z UM pęknie.
  Niestety wygrał Kuczera, i teraz widać skutki niczym w Sejmie.
  Swoją drogą dobrze znając działanie UM przewiduję że znów w UM powstanie mur i beton na kolejne kadencje.

  P.s. "stowarzyszenie od nowego roku prowadzi 6 placówek."
  Droga redakcjio czy miasto na tym zaoszczędziło ? Tylko zwolniło swoich pracowników którzy wykonywali taką samą pracę jak to stowarzyszenie. Śmieszy mnie taka przejrzystość w UM skoro z góry wiadomo kto wygra te wszystkie konkursy i przetargi...

  18 9
 • ~elegant 2016-10-27 01:23:49

  Po ilości epitetów pod adresem p.Cebuli najbardziej uczciwego radnego w RM świadczy ,że trafił w sedno zwracając uwagę na działalność stowarzyszenia 17 -stka i p.radnego Wiśniewskiego "..Ilość dzieci w 17-stce nie wzrosła,ale podniósł się standard...?Czytając wpis Extraliga_1,który zwrócił uwagę na rozkład kosztów z grantów bardzo dobrze widać proporcje 1 zł koszt obiadu dla 1 dziecka 700 zł koszt księgowej + koszty psychologa e.t.c.Warto utrzymywać patologię.Pytanie co jest patologią?

  13 31
 • ~Yggdrasil 2016-10-27 08:57:14

  Elegancie spłaszczasz strasznie działalność wielu stowarzyszeń: one nie są tylko po to by gotować obiady! To nie nie jest rola uskrzydlonych i siedemnastki, choć pewnie dożywianie jest istotne, ale jeśli by tylko dożywiać i nic nie robić innego to w takiej sytuacji można użyć stwierdzenia, że to utrzymywanie patologii - jeśli zatrudnia się psychologa i pedagoga to widać, że to nie o dożywianie chodzi, a o pracę z dziećmi. Masz drogi elegancie lepszą wersją pracy lub inną metodę ?

  23 3
 • ~Frigg 2016-10-27 09:02:50

  Do tych kosztów pewnie należy doliczyć wynajem pomieszczeń, zakup worków na śmieci czy płynu do mycia naczyń ... były czasy, że obecny Pan Poseł ze swoim klubem sportowym otrzymywał po kilka milionów dotacji na profilaktykę (niby!) i sport; żeby grać wystarczy tylko przecież piłka - używając eleganckiej logiki - gdzie reszta i dlaczego patologia nie zmalała ?

  23 2
 • ~marzanna 2016-10-27 09:11:08

  Lateks ..., z tego co wiem pracownicy ci próbowali założyć własną organizację i chyba się to udało, czyli nie zostali zwolnieni. A jeśli do konkursu stają tylko dwie albo trzy organizacje z miasta, to nie dziwne, że one wygrywają, skoro nie ma innych :)
  Swoją drogą coś mi tu śmierdzi: ekstraliga czy ty na pewno widziałeś taki wniosek czy usiłujesz wprowadzić dezinformacje ? A odpowiadając takie organizacje są potrzebne, by zatrudniać tych, jak to mówisz "opiekunów" po to, żeby pomagać, bo nikt inny tego nie robi. Ot co!

  18 2
 • ~wojtussr 2016-10-27 09:31:25

  ~Extraliga_1 i inni krytykujący 17 stkę , czy wy w ogóle wiecie czym oni się zajmują? Ja zanim cokolwiek teraz chciałem napisać o tym stowarzyszeniu poświęciłem 2 minuty ( słownie DWIE minuty ) i sprawdziłem ich status ( pod tym linkiem 17-tka.pl/pl/ss/7/placowka-wsparcia-dziennego-klub-17-tka ) i go przeczytałem.
  Powiem szczerze że wypowiedzi niektórych bez mózgów powyżej mnie rozkładają na łopatki, gdyż niesamowicie mijają się z prawdą. Owe stowarzyszenie stawia (jak wy to nazwaliście?) na wyciągnięcie "patologi" z dołka i to nie tylko za pomocą obiadu który jest tylko niewielką składową całego działania, ale jest drogą do tych dzieci bo dzięki temu obiadowi spożywanego w spokoju z innymi rówieśnikami daje im z czasem poczucie ciepła ogniska rodzinnego i dzięki temu łatwiej jest z tymi dziećmi pracować i ich kształtować.
  Ludzie otrząśnijcie się i pozwólcie działać innym jeśli sami nie potraficie nic innego robić jak tylko hejtować.
  Panie Wiśniewski Brawo za to co Pan robi. Życzę Panu aby nie musiał się Pan starać o dotacje i tego, a żeby otwierał Pan kolejne takie miejsca, ale to może się stać dopiero jak Pana i Pana współpracowników podopieczni dorosną po prostu nie dopuszczą do tego co oni sami przeszli. Lecz na chwilę obecną i obecne realia niech pana Kluby będą wszędzie w każdej dzielnicy i na każdym osiedlu. Jesteście niesamowicie potrzebni, a takie głupole jak powyżej niech tylko wam dodawają sił i po prostu róbcie im na przekór i działajcie.

  30 5
 • ~xxxx 2016-10-27 22:03:30

  no cóż,nazwisko zobowiązuje

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1028