zamknij

Wiadomości

Radny chce lodowiska z prawdziwego zdarzenia. Co na to prezydent?

2020-07-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Tym razem temat iście zimowy. Radny Michał Chmieliński zaapelował do władz miasta, by do budżetu Rybnika wprowadzić budowę prawdziwego, zadaszonego lodowiska z trybunami. Dostał od prezydenta odpowiedź.

Reklama

Temat powstania prawdziwego lodowiska z zadaszeniem wraca co jakiś czas w dyskusji publicznej. Tak jest i tym razem. Radny BSR-u – Michał Chmieliński zaproponował, by do budżetu miasta wpisać budowę całorocznego lodowiska o charakterze rekreacyjno-profesjonalnym. Miał być to obiekt z jedną, pełnowymiarową taflą lodu i trybunami do 1200 miejsc. Byłby przystosowane do organizacji meczów hokejowych, a więc znalazłyby się tam też szatnie, zaplecze sanitarne czy gastronomiczne.

- Rybnik jest jednym z nielicznych dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców pozbawionych całorocznego, krytego lodowiska. Jedyne lodowisko w mieście to sezonowa ślizgawka, która jest czynna zimą. W tym okresie, ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza, powinniśmy jednak ograniczać aktywność na wolnym powietrzu. Mimo to jest wielu amatorów łyżew korzystających z uroków jeżdżenia na łyżwach, zabawy na lodzie, potyczek amatorów hokeja – tłumaczy radny Chmieliński.

Jak dodaje, w wielu miastach Polski i Czech całoroczne lodowiska funkcjonują i przynoszą zyski.

Co na to władze Rybnika? Prezydent Piotr Kuczera tłumaczy, że z przyczyn niezależnych od miasta ten pomysł będzie musiał jeszcze poleżeć w szufladzie. Prezydent przypomina, że rząd dalej nie zrekompensował ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. Miasto w tym punkcie może stracić 35-40 mln złotych. Dochodzi jeszcze zwrot podatku od wyrobisk górniczych (w sumie 60 mln zł, 10 mln trzeba zapłacić w tym roku).

Piotr Kuczera zaznacza, że niekorzystne dla budżetu miasta jest dalszy wzrost płacy minimalnej, co powoduje „spłaszczenie” wynagrodzeń. Samorząd musi też dopłacić ponad 61 mln złotych do oświaty, do czego powinno zostać zobligowane państwo.

Jak dodaje prezydent, dodatkowym czynnikiem ograniczającym wydatki Miasta jest obecna sytuacja epidemiczna, która nie pozwala na realizację dodatkowych zadań wymagających tak dużych nakładów inwestycyjnych ze środków własnych.

- Mam świadomość, że realizacja nowoczesnego obiektu znacznie podniesie atrakcyjność Miasta i poprawi warunki rozwoju aktywności fizycznej mieszkańców. Jednocześnie pragnę nadmienić, iż aktualnie priorytetowym działaniem miasta jest realizacja zadań z zakresu ochrony powietrza i „walki ze smogiem” - wyjaśnia prezydent radnemu Michałowi Chmielińskiemu.

Piotr Kuczera zaznacza jednak, że jeżeli uda się pozyskać środki z dofinansowania na pokrycie tego typu inwestycji, postulat radnego BSR-u może spotkać się z pozytywną odpowiedzią.

Rybnik potrzebuje całorocznego lodowiska? Korzystalibyście z niego?

Oceń publikację: + 1 + 139 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~ 2020-07-20
  11:36:17

  Miasto Rybnik nie ma jeszcze wiele innych obiektów i innej infrastruktury, które mają dużo mniejsze miasta w Polsce. Niestety, to efekt rządzenia wyjątkowo nieudolnego prezydenta, któremu brak inicjatyw menadżerskich i wspierania przedsiębiorczości, ale także poprzez ciągłą krytykę wobec obecnego rządu, i braku nawet chęci polepszenia takiej współpracy, doprowadza miasto do upadku.

 • ~Jan R. 2020-07-20
  11:38:36

  Świetny pomysł pana radnego! Proponuję jednak, by poleciał do Dubaju i namówił właścicieli The Dubai Mall, by zainwestowali w Rybniku w centrum handlowe z lodowiskiem.

 • ~Sirmario Niewiem 2020-07-20
  11:51:31

  Wymienić tego prezydenta, kiedy mu się kadencja kończy?

 • ~takiuj 2020-07-20
  13:08:03

  74 79

  Od Sławka N. niech pożyczy. Kolega z ten samej partii. A co by było jak TrzaKoki by się dorwał do koryta... Aż strach pomyśleć

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-07-20
  13:20:32

  93 77

  Pozdrowienia dla gornikow,

  zamiast calorocznego lodowiska, bedziemy miec usmiechniete geby gornikow..

  ktorzy smieja sie po pachy z ludzi, ktorzy za 1500 pln zapier..ja w pocie czola.

  A gornik ma 7500 pln wyplaty,
  postojowe 100%,
  13,
  14,
  15,
  barborka,
  deputatu weglowe,
  kartki na zarcie,
  i bule od prezydenta dudy.

  Gornicy - potraficie jeszcze sobie patrzec w gebe?

 • ~skuty 2020-07-20
  13:27:36

  70 22

  Ile już walczą z tym smogiem? 10 lat?

  Ile już na to poszło kasy? Z 200 milionów?

  O ile spadła emisja? O nic. Wzrosła.

  Co sezon rekordy pobite i nic nie wskazuje na to, żeby coś się miało zmienić, no ale prezydent pewnie się pochwali, że w 150 tysięcznym mieście wymienili w ciągu lata z 50 kopciuchów i nałożyli 30 mandatów w wysokości 500 zł za palenie śmieciami.

  A potem fajrant i pora na CSa.

 • ~takiuj 2020-07-20
  13:31:18

  39 41

  Cicho... pogromca wrócił z roboty. Zaś mamusia mu marudzi. Pojedz spokojnie chłopie bo Ci w karku stanie z tej zawiści.

 • ~lok 2020-07-20
  13:55:30

  24 13

  ~Skuty To nie znaczy że nie trzeba walczyć ze smogiem tylko bardziej radykalnie. Ile lat już ludzie wymieniają te kopciuchy....a ile wymienili? 10% bo z góry zakładają że nikt i nic im nic nie zrobi bo taka jest nasza mentalność...Przecież wymiana głupiego pieca w zagłębiu górników to chyba nie jest za wielki koszt (przecież oni się z tego śmieją)tym bardziej że jeszcze mogą mieć dopłatę ale po co...? Tylko radykalne działanie miasta w informowaniu potem wzmożonej kontroli i karach choć wątpię czy do większości ludzi to dotrze? Ale nie powinno być zmiłuj

 • ~sympatykrybnika 2020-07-20
  14:00:00

  57 19

  ~PogromcaSzkodnikow pozdrawiasz górników i stwierdzasz, że zamiast całorocznego lodowiska, będziemy mieć uśmiechnięte gęby górników. Myślę, że niezbyt długo uśmiechnięte będą, a to dlatego gdyż
  Rząd postanowił oczyścić energetykę z węgla. Ale cicho sza, bo górnicy wciąż nic nie wiedzą!!!!!

  Sytuacja polskiej energetyki POGARSZA SIĘ. Coraz mocniej ciążą jej aktywa węglowe tracące rentowność w związku z zaostrzającą się polityką klimatyczną. Grupa PGE za 2019 r. wykazała STRATĘ sięgającą prawie 4 mld zł. Zdecydowały o tym głównie odpisy związane z energetyką konwencjonalną i spalaniem emisyjnego węgla.
  Między innymi dlatego w lutym stanowisko szefa Grupy stracił Henryk Baranowski, nowym prezesem został Wojciech Dąbrowski, który w maju jednoznacznie zadeklarował zielony kurs ukierunkowany na rozwój niskoemisyjnych źródeł energii.
  W czerwcu minister aktywów państwowych Jacka Sasina poparł pomysł nowego prezesa PGE. Rząd szykuje konsolidację PGE, Taurona i Enei. Mają one stworzyć nowy podmiot, z którego sukcesywnie będą usuwane aktywa węglowe. Trafią one do NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która powstanie jeszcze w 2020 r. na bazie spółki PGE GiEK. Pytanie dlaczego nierentowne aktywa (największe z nich to kopalnie) będą kierowane do NABE, a nie Agencji Restrukturyzacji Kopalń, która jest przeznaczona do wygaszania zakładów górniczych przy pomocy środków finansowych z UE. Odpowiedzi na te pytania pewnie poznamy niebawem i wtedy będzie się do nich można odnieść. Na razie z całą stanowczością można stwierdzić, że OD ZIELONEJ TRANSFORMACJI NIE MA JUŻ ODWROTU, a politycy powoli się z tym godzą.

  Tylko, jak powiedzą o tym górnikom podczas Barbórki.!!!!!

 • ~pprywatne 2020-07-20
  14:10:55

  10 19

  Madkom dajcie lepiej na dzieciaczki.

 • ~skuty 2020-07-20
  14:43:57

  52 8

  ~lok

  Tyle, że ta walka nie przynosi żadnych rezultatów.

  Odkąd tylko w końcu ludzie zainteresowali się smogiem w Polsce to miasta i rząd się obudziły, że jednak 1500% przekroczonej dopuszczalnej normy jest trochę nie teges.


  Spójrz na taki Kraków, tam się wzięli do roboty tak jak to powinno wyglądać. Dostali kasę, wykorzystali ją na walkę ze smogiem.

  Teraz emisja w samym mieście spadła drastycznie co jest sukcesem, mimo że okoliczne wioski nadal kopcą, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

  Rezultaty są widoczne gołym okiem.

  A u nas? Poczytaj sobie starsze artykuły. Tu 30 milionów, tam 20 milionów, tu zaś 10 czy 15 i tak dalej.

  No i walczą, walczą, walczą, a przyjdzie mróz i znów na miernikach będzie 1500% normy.


  Serio. Kto i w jaki sposób z tym walczy? Wymiana kilkudziesięciu kopciuchów to walka? To jest zwykła prowizorka, żeby się UE czy kto tam daje te dotacje nie dowalił.

  W takim tempie to Rybnik będzie walczył ze smogiem do 2137 roku, a i tak pewnie emisja się poprawi z 1500 do 1100...

  Nie wierzę, że ktoś w tym mieście naprawdę walczy ze smogiem. Dawanie 500 zł mandatu za palenie śmieciami to nie jest walka.

 • ~ 2020-07-20
  16:02:17

  37 15

  z tym że Rybnik to nie jest duże miasto tylko duża wiocha.. a PO jak PO czy oni mieli kiedyś na coś pieniądze?nic się nie opłaca

 • ~Stanisław Nowak 2020-07-20
  16:11:30

  24 1

  Najstarsi ludzie pamiętają , że w programie wyborczym , kandydat do Sejmu z Boguszowic / wtedy były tylko Stare Boguszowice Pan W. ... miał wpisane budowę lodowiska krytego w Rybniku. Był to rok około 1950 . Rybniczanie potrafią .... realizować swoje plany w marzeniach.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-07-20
  17:46:52

  42 8

  Nasz prezydent przypomina stare przysłowie Platformy Obywatelskiej. "Niema i nie będzie pieniędzy".

 • ~Arteks 2020-07-20
  17:51:06

  18 25

  Radny Chmieliński ma rację, że przydałoby się porządne lodowisko, prezydent Kuczera też ma rację, że jest trudna sytuacja ekonomiczna w dużej mierze sprowokowana przez rządzących krajem. Ale jednego nie rozumiem. Przecież Radny Chmieliński nie jest radnym pierwszą kadencję? Dopiero teraz zauważył ten brak? Dalej niech władze budują i remontują tylko drogi - to jedyne czego w Rybniku brakować nie będzie to auta i wypadki. @elmek1 - zostaw takie określenia dla miast w których nic nie ma - nawet stacji kolejowej w XXI wieku... Nawet w wielu większych miastach do niedawna nie było lodowiska - tyle tylko, że je sobie wybudowały korzystając ze środków unijnych. Nasi włodarze od 30 lat nie chcą budować żadnych nowych dużych obiektów poza... drogami i parkingami.

 • ~First 2020-07-20
  20:55:53

  22 5

  @Arteks, nie traktuj mnie jako swojego opozycjonisty ale znów pozwolę sobie zabrać głos w temacie sportowym. Odmawiasz licznym rybnickim piłkarzom prawa do higieny na lokalnych boiskach, a jesteś zwolennikiem powstania lodowiska. Policz ilu mieszkańców miasta gra w piłkę, a ilu w hokeja, porównaj koszty utrzymania boiska piłkarskiego i lodowiska, przelicz to w odniesieniu do liczby czynnych lub biernych (np widzowie) uczestników. Ślizgawka to jest od paru lat, hokeja w Rybniku nie zaszczepisz nawet jak wróci epoka lodowcowa. Dla młodych hokeistów znajdzie się miejsce w Jastrzębiu lub Tychach, a kibiców hokeja zapraszam na mecze do niedalekich Trzyńca czy Ostrawy - tam grają w hokeja, a nie walczą o to, by utrzymać się na lodzie

 • ~First 2020-07-20
  21:33:42

  20 3

  I trybuny na 1200 widzów, gdzie średnia PLH w poprzednim sezonie to 751 widzów na mecz. Gratuluję pomysłu autorowi!

 • ~Arteks 2020-07-20
  22:34:54

  10 5

  @first - nie odbieram cię tak, a nawet rozumiem i szanuję twoje zamiłowanie w piłce. To moja ulubiona gra zespołowa. :) Ale w piłkę jest gdzie pograć, a zimowych sportów w Rybniku (poza halowymi czy basenami) nie można uprawiać. Nie chodzi o hokej - chodzi o zwykłe pojeżdżenie na łyżwach. Tak samo jak nie każdy chce być piłkarzem - ale większość lubi grać lub oglądać mecze. Oczywiście, że widzę bezsens budowy szatni na podrzędnym stadionie w sytuacji kiedy prezydent zakręcił fontanny.

 • ~First 2020-07-20
  22:46:14

  15 2

  Ja też chciałbym widzieć tryskające fontanny, zadbane parki, skwery, pobocza ulic, czy też inne tereny miejskie służące szerokiej rzeszy mieszkańców. Niestety nasze miasto jest coraz bardziej pod tym względem zaniedbane

 • ~First 2020-07-20
  23:16:16

  5 2

  A ostatnio pewien radny, partner Pana Chmielińskiego, bardzo aktywny w ocenie polityki ogólnokrajowej polecał publicznie, aby w temacie zapuszczonego tematu zieleni miejskiej zwracać się nie pod jego adresem, a wyłącznie pod adresem Zieleni Miejskiej. Z kim rozmawiać? Z dyrektorem, kierownikiem działu kosiarek, operatorem kosiarek, sekretarką, sprzątaczką, czy inną personą w ZZM by osiągnąć efekty? Skoro Pan Radny ma to gdzieś, władze mają to gdzieś to co ma zdziałać szary obywatel... Potem miasto wygląda jak wygląda, a radni przepychają się kto jest ważniejszy PiS, czy PO. Natomiast pomysły z zakresu Sci-fi, jak widać radnym BSR przychodzą do głowy bez problemu

 • ~frbro 2020-07-21
  10:05:10

  3 3

  @Arteks, w rybniku nie można też pojeździć na nartach czy surfować. To nie znaczy jednak, że koniecznie potrzebujemy tego typu obiektów. Nie ma już zimy, a hokej w tym kraju jak First zauważył to jest niszowy sport. Zamiast jeździć w kółko po lodowisku, można jeździć na rolkach albo na rolkowisku które mamy, albo po co raz bardziej rozbudowanych ścieżkach. Taka milionowa inwestycja jak lodowisko to jest bardzo drogi, zbędny kaprys.

 • ~ 2020-07-21
  12:37:28

  1 4

  dokładnie mamy piękny tor dla rolkarzy którego zazdroszczą nam w całym województwie a to prawie to samo co jazda na łyżwach

 • ~rzyt 2020-07-21
  13:52:51

  3 1

  A może pooszczędzać czas w UM ? Przecież i tak niczego nie załatwia się od ręki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zaszczepiliście/zaszczepicie swoje dzieci przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 340