zamknij

Wiadomości

Radni z Niedobczyc chcą paradować ze starym sztandarem. Nie zgadza się miasto i muzeum

2017-11-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Radni Henryk Cebula i Mariusz Węglorz chcą powiewać sztandarem Niedobczyc w rocznicę 800-lecia tej dzielnicy. Zgody na to nie wyraża prezydent uznając ich pomysł jako „kiepski”. Muzeum w Rybniku również dalekie jest od decyzji, by sztandar dotknęła jakakolwiek ręka. Skąd ten opór?

Reklama

Awantura z powodu sztandaru?
 
Radny Henryk Cebula z Samorządowego Ruchu Demokratycznego przypomniał na ostatniej sesji rady miasta, że za rok dzielnica Niedobczyce będzie świętowała 800-lecie istnienia. Ta godna uczczenia rocznica wymaga szczególnej oprawy. Dlatego też radny zwrócił uwagę na pewien fakt – sztandar Niedobczyc, dzielnicy która przed wielu lat był osobną gminą. - Znajduje się on w rybnickim muzeum. Wymaga rekonstrukcji lub odnowienia. Mam nadzieję, że prezydent znajdzie na to środki tak, by dzielnica mogłaby się tym sztandarem chwalić – powiedział Henryk Cebula.
 
Prezydent Piotr Kuczera nie był przychylny temu pomysłowi. - Nie wiem w jakim stanie jest sztandar, ale pomysł, by rada dzielnicy z nim paradowała jest kiepski. Sztandar ma wartość historyczną. Nie przypadkowo znajduje się w muzeum – odparł.
 
Głos zabrał wyraźnie wzburzony Mariusz Węglorz (Wspólnie dla Rybnika). - Chciałem być grzeczny, ale bardzo przykro słyszeć ze strony pana prezydenta, by parada ze sztandarem miała być kiepskim pomysłem. To skandaliczne argumentowanie. Co złego jest w tym, że dzielnica ma swój symbol, że przywiązuje uwagę do swojej historii? Z jednej strony mówimy przecież o rewitalizacji, ale jak radni proszę o środki to słyszą, że to „kiepski” pomysł? Zostawiam to bez komentarza – oznajmił.
 
Wywołany ponownie do tablicy prezydent Rybnika uspokajał radnego. - Mówię o dwóch różnych rzeczach. Remont sztandaru to kwestia muzeum. Z kolei za kiepski pomysł uważam noszenie sztandaru „miasta Niedobczyce” w mieście Rybnik. Mowa tu o byłej gminie Niedobczyce, która jest teraz dzielnicą naszego miasta. Sztandar jest elementem historycznym – wyjaśnił Mariuszowi Węglorzowi.
 
Radni Węglorz i Cebula z Niedobobczyc chcą, by sztandar Niedobczyc był widoczny podczas uroczystości w mieście
 
Henryk Cebula nie dawał jednak za wygraną. - Jestem zdziwiony wypowiedzią pana jako historyka, który wpajał młodym ludziom nie tylko wiedzę, ale również szacunek do miejsca. Nikt z nas nie zamierza powoływać pocztu sztandarowego. Możemy go ustawić przecież podczas uroczystości rocznicowych – przekonywał radny.
 
- Nie dajmy się ponieść emocjom – zaapelował Piotr Kuczera. - To nie brak szacunku do eksponatu. Mówię o dwóch sferach: funkcjonalnej i historycznej. Formalnie Niedobczyce leżą w granicach Rybnika, dlatego ma sztandar tego miasta. Jeżeli chodzi o kwestię historyczną, dyrekcja muzeum powinna się nim zająć jako eksponatem. Nie może być tak, że ktoś powie: „dajcie nam dawny sztandar, bo chcemy go tam postawić”. To tak nie funkcjonuje – zakończył prezydent.
 
Sztandar nie opuści budynku muzeum
 
Zapał radnych studzi dr Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. - Z mojego punktu widzenia nie ma podstaw, by przekazać sztandar dzielnicy Niedobczyce. Ten zabytek liczy sobie około 100 lat i kwalifikuje się do renowacji za kilkanaście tysięcy złotych. Płótno w wielu miejscach jest rozerwane, widać też zabrudzenia – wyjaśnia.
 
Koszt renowacji może wynieść 10 – 15 tysięcy złotych i może potrwać nawet rok. W przyszłym tygodniu muzeum dowie się, jak droga będzie tak naprawdę naprawa. - W czasie okupacji wojennej był przechowywany w kotłowni. Ukrywano go też ze względu na symbolikę przed komunistyczną władzą. Dlatego konieczne jest odtworzenie płótna. Może w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia pomoże Rada Dzielnicy w Niedobczycach? - zastanawia się dyrektor Kloch.
 
Stary sztandar musi przejśc renowację
 
Jednakże nawet po renowacji mało prawdopodobnie jest to, by sztandar opuścił mury muzeum. Zdaniem dyrektora Klocha teoretycznie mogłoby się tak stać, ale organizatorzy musieliby spełnić szereg wymogów. Nikt nie może go brać do rąk, ani dotykać. Sztandar musiałby ponadto znajdować się w specjalnej gablocie – z dala od wilgoci czy nadmiernego światła. W grę wchodzi więc zamknięte pomieszczenie. Ponadto eksponat przez 24 godziny na dobę ma strzec ochrona. Tego typu przedsięwzięcie logistyczne może wykraczać daleko poza możliwości rady dzielnicy. - Mam inną propozycję. Po renowacji sztandaru możemy go pokazać u siebie w muzeum. Eksponat jest nie tylko dziedzictwem Niedobczyc, ale i Rybnika czy kraju – dodaje dr Bogdan Kloch.
 
Czy uważacie, że mieszkańcom Niedobczyc powinien być przekazany stary sztandar?
Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 53

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Janusz Piotrowski 2017-11-21 17:46:26

  Proponuję kupić szlojder Prezydentowi i podczas następnej Mszy za Ojczyznę w Antoniczku i dawaj z szlojdra po witrażach z HERBAMI DZIELNIC ...

  Oficjalnie
  Panie Prezydencie.
  Kiedy będzie Pan znów stał w pierwszej ławce w Bazylice Mniejszej proszę głowę skierować w lewą stronę i unieś lekko do góry. Nad wejściem bocznym bowiem zauważy Pan herby niemal wszystkich naszych dzielnic. Szanowny Panie Prezydencie- to ewenement na skalę światową. I w tym stwierdzeniu nie ma nawet cienia przesady. Proszę skontaktować się choćby z profesorem Miodkiem w tej kwestii.
  Pozdrawiam.

  47 65
 • ~master4k 2017-11-21 17:48:03

  Pan radny Cebula nie powinien się bez sensu rozdrabniać. Może od razu załatwi Całun Turyński na procesję, albo zorganizuje rekonstrukcję jakiejś bitwy z okolic Niedobczyc? Jak się bawić, to tylko na bogato.

  75 53
 • ~Hans Klos 2017-11-21 19:28:34

  Ostatnio w kościele św Wawrzynca z okazji jubileuszu 300 lat kościoła muzeum śląskie wypożyczyło obraz Matki Bożej z boguszowic z 1445 roku i jakoś nie była potrzebna specjalna ochrona czy gablota szklana

  54 20
 • ~Mariusz Węglorz 2017-11-21 20:24:03

  Oj panie Kloch. Jest taki nasze powiedzyni: powiedzioł co wiedzioł:-)

  18 43
 • ~Karol Kornitz 2017-11-21 20:37:44

  Szanowny Panie Mariuszu i Hans Klos obraz M Boskiej Boguszowickiej nie jest własnością Muzeum Ślaskiego. Jest depozytem z Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. A zatem ks. arcybiskup jako zwierzchnik Muzeum Archidiecezjalnego wydał zgodę na peregrynację wizerunku do parafii, która mu podlega. Obraz jest własnością diecezji. Dodatkowo jest po konserwacji. Co do sztandaru to niebawem po wycenieniu kosztów konserwacji będzie takowej poddany. I zaprezentujemy go po odnowieniu.

  B. Kloch

  40 4
 • ~HAN 2017-11-21 20:51:29

  Radny Cebula co chwile robi jakies awantury. Niedobczyce sa czescia Rybnika i koniec, jest sztandar Rybnika i z tym moga paradowac. Ps. wielkim bledem na poczatku lat 90tych bylo stworzenie tylu dzielnic na terenie miasta. Powinno byc kilka duzych dzielnic i koniec. Tu jest ich wiecej niz w Warszawie. Jakies Grabownie, Kuznie, Smolne i inne nigdy nie powinny byc dzielnica. Nawet Boguszowice zostaly podzielone na dwie osobne. W Rybniku wszystko musi byc inne i udziwnione.

  50 24
 • ~Janusz Piotrowski 2017-11-21 21:04:15

  Szanowny Panie Dyrektorze
  Z całym należytym szacunkiem, lecz my się chyba w ogóle nie rozumiemy. Może ja przypomnę meritum sprawy. Otóż chodzi o to, że jedna z dzielnic Rybnika obchodzi okrągłą ... (uwaga!) ... osiemsetną rocznicę powstania. Jeżeli żaden z włodarzy do tej pory nie zauważył jeszcze jakie przy tej sposobności nadarzają się możliwości marketingowe dla całego miasta Rybnik (w którego granicach obecnie leżą Niedobczyce), to potrafię to zrozumieć- wszak to urzędnicy, którzy nie widzą za wile (a choćby na odwrót oznakowanej promenady nad Nacyną- rowerzyści przy brzegu, piesi na zewnętrznej). Jednakowoż nie chcę mi się wierzyć, i nie daję temu wiary, iż Pan jako szef instytucji odpowiedzialnej za pielęgnowanie naszej tutaj tożsamości podziela narrację odmawiającą zwykłym mieszkańcom tą że tożsamość celebrować przy tak pięknym Jubileuszu.
  Wybaczy Pan, lecz może byśmy wszyscy nie popadali w ten urzędniczy bełkot mający na celu jedynie zwykła spychologię, lecz pomogli zdobyć te marnych parę złotych na sztandar, którzy ci ludzie po prostu u siebie mają wolę mieć. I mają ku temu pełne
  prawo. Tak po prostu. A nie zaś robić cyrk o drobne i tracić twarz na forum ogólnym, bo tutaj każdy z Polski może tą żenadę przeczytać. Generalnie zaczyna trącić wiochą, a Rybnik akurat nią nie jest.
  Dziękuję za uwagę.

  45 22
 • ~Karol Kornitz 2017-11-21 21:21:48

  Szanowny Panie Januszu, według wszelkich historycznych danych najstarsza wzmianka o Niedobczycach pochodzi z 1228 r. a według błędnej tradycji z 1211 r. (to ewidentny przekręt). Zatem naprawdę będziemy mieli 790 lat. Na upartego 795 (biorąc pod uwagę najstarszy rybnicki dokument z 1223 r. i dyskusyjną interpretację jego zapisów). Proszę poszperać w literaturze lub odnieść się do wydawnictw źródłowych.
  PS. Z nami nikt tych rocznic nie konsultuje i raczej stajemy przed faktami dokonanymi, bo nie chcemy się narażać na ostracyzm lub posądzenie, że wymądrzamy się. Od wielu lat, czyli od lat 60. XX w. w Rybniku powstają kolejne rocznice, których nie ma jak pewnie udokumentować. Ale co do Niedobczyc, to owszem jest to bardzo dawna i zacna osada, istniejąca już co najmniej na przełomie XII i XIII w. Będzie trochę o niej w nowej monografii miasta Rybnika, która ukaże się za 3 tygodnie.
  Pozdrawiam
  B. Kloch

  38 5
 • ~Arteks 2017-11-21 22:40:31

  A co by panowie radni chcieli robić z tym sztandarem? Maszerować z kościoła w Niewiadomiu do kościoła w Niedobczycach? Kuczera nazwał ten pomysł kiepskim jako dobry dyplomata. Inni nazwaliby go po imieniu - totalna szopka i głupi pomysł. Panowie radni, a co zrobiliście w sprawie uratowania zburzonego dworca Towarowego? Jakoś wtedy o was nie było słychać, a dworzec mógł być wizytówką i pełnić różne funkcje poza reprezentacyjną. W zamian jest pusta przestrzeń z peronami. Angażujecie się aby z hałdy zrobić jakąś geologicznę atrakcję całego miasta czy też pozwolicie ją rozebrać jak dworzec ale w zamian chcecie wyciągać 40-letnie sztandary z muzealnych gablot? @han - świetnie to ująłeś. Tylko w Rybniku doszło do cudownego "namnożenia dzielnic". Z Niedobczyc zrobiono 4!!! Dziwne, że nie 8 bo można było jeszcze np. utworzyć Paryż albo Rymer jako osobne części...

  30 32
 • ~Janusz Piotrowski 2017-11-21 22:49:43

  Szanowny Dyrektorze
  Zapewne brak konsultacji z Waszą placówką (a Naszym muzeum) jest ewidentnym błędem i czegoś nadużyciem (niechże w tych dziwnych czasach przynajmniej daty będą faktami historycznymi). Nie zmienia to jednak faktu, iż mieszkańcy dzielnicy Niedobczyce do swego historycznego sztandaru mają prawo- nie tylko moralne. Nie zmienia również zaistniałej sytuacji, gdzie ktoś powinien wziąć na siebie koszty renowacji tegoż proporca- a choćby z ramienia sprawowanego urzędu objąć patronem. Nie zmienia również przykrego wrażenia, iż jest jedynie ustawką pomiędzy nielubiącymi się dzielnicami, i generalnie myślę sobie, że chłopcy z Popielowa i Niedobczyc mogliby się na privach Fecebooka umówić na ustawkę, a choćby na boisku nieopodal na Wrębowej, nie zaś brudy rybnickie wywlekać wraz z całą pralką na forum ogólne i dostępne "obcemu" ogółowi.
  Pozdrawiam

  PS
  Czy monografia będzie do nabycia w Muzeum?

  13 18
 • ~Orlik 2017-11-21 23:27:23

  To teraz nie zdziwcie się jeśli się wkrótce okaże że "przypadkowo" coś się stało temu sztandarowi w rybnickim muzeum, np. że go mole zeżarły. W tym mieście rządzi sekta megalomanów, którym bardzo nie w smak jest przypominanie, że jeszcze nie tak dawno dzielnice były samodzielnymi miastami, a sam Rybnik nic nie znaczącą dziurą zabitą dechami. Najlepiej by im pasowało zatrzeć wszystkie ślady i twierdzić że Rybnik był metropolią od czasów starożytnych. A jak tam zapowiadane przywrócenie historycznej nazwy klubowi Rymer Niedobczyce, panie Górka? jakieś postępy czy jednak presja zbyt mocna?

  27 26
 • ~ 2017-11-21 23:48:00

  A może warto by było zastanowić się nad zrobieniem repliki sztandaru, orginał zachować w muzeum, a replikę umieścić uroczyście podczas pochodu w kościele lub w domu kultury. Moim zdaniem byłby to idealnie wyważony kompromis między UM i muzeum, a dzielnicą Niedobczyce.

  44 3
 • ~Arteks 2017-11-22 00:11:41

  @orlik - ale widzisz, w Rybniku sztandar dawnej miejscowości jest w pięknym muzeum umieszczonym w samym sercu miasta - w odnowionym ratuszu na Rynku. A w twoim biednym powiecie wodzisławskim nie możecie sobie nawet wyremontować do porządku muzeum którego budynek się sypie. Rybnik był 200 lat temu dziurą, twój Wodzisław jest nią nadal. ;)

  15 44
 • ~Lateks 2017-11-22 01:20:24

  Arteks zamilcz bo twoje komentarze śmierdzą wiochą z kilometra, to że Cię przywieźli ze wsi i umieścili w wieżowcu nie zmieni tego skąd pochodzisz, a twoje wypociny pokazują że najbardziej lubisz jechać po ludziach z których pochodzisz.
  Wstyd mi kiedy podajesz się za rybniczanina chociaż nim nie jesteś. Żaden Rybniczanin nie obraża mieszkańców pobliskich miejscowości tylko jakiś gorol mieszkający w króliczoku....

  41 11
 • ~Janusz Piotrowski 2017-11-22 08:06:00

  Korzystając z okazji oraz kończąc wątek, chciałbym podziękować "Drogiej Redakcji" za usunięcie kilkumiesięcznego bana uniemożliwiającego mi z automatu dodawanie na tymże forum komentarzy.
  "Drodzy Państwo" redaktorzy- DZIĘKUJĘ oraz wyrażam nieskrywany podziw nad upublicznieniem tematu sztandaru dzielnicy Niedobczyc, którego problematyka z ostatniej sesji rady wydawać by się mogło tylko mojej osobie chodziła po głowie ... Czasami warto się podzielić swymi wątpliwościami nawet w małym, choć chyba jednak nie ścisłym gronie:-)
  Pozdrawiam (już nie zza węgła)
  :-)

  13 5
 • ~ 2017-11-22 08:25:34

  to "piękne muzeum" zostało niestety w ostatnim czasie, decyzją miejskich włodarzy poważnie okrojone z sal wystaw czasowych, dlatego nie ma się tutaj czym podniecać, bo bez wątpienia będzie to miało wpływ na dalszą działalność placówki, co nie zmienia faktu że nasi muzealnicy, w ramach posiadanych możliwości robią kawał dobrej roboty

  20 3
 • ~Bogdan Kloch 2017-11-22 09:54:22

  Szanowny Panie Januszu, dziękuję za te cenne uwagi. Monografia Rybnika i jego dzielnic, a zatem całej masy dawniej samodzielnych gmin i miejscowości będzie do nabycia w Muzeum, promocja 9 grudnia,(sobota) w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo będzie sprzedawana w księgarniach - Sowa i Orbita. I tu cena za ponad 1700 stron (dwa tomy) i ponad 700 ilustracji nie będzie zbyt wygórowana bo około 150 zł.
  Pozdrawiam

  B. Kloch

  14 2
 • ~Marcin74 2017-11-22 10:45:17

  A teraz, drodzy czytelnicy, krótkie ćwiczenie umysłowe: podstawcie sobie pod argumentację Pana Prezydenta Rybnika słowa, któregoś z polskich posłów-narodowców np.: "Z kolei za kiepski pomysł uważam noszenie flagi prowincji Górny Śląsk w państwie Polska. Mowa tu o byłym autonomicznym regionie, który jest teraz częścią naszego państwa...." - który w ten sposób odpowiada na prośbę Ślązaków o możliwość posłużenia się flagą na uroczystości związanej z historią Górnego Śląska. Myślę, że pan Prezydent Rybnika byłby jednym z pierwszych oburzonych butą i arogancją centralnych władz. Rozumiem troskę Prezydenta o sztandar jako eksponat. Śmieszy mnie i zarazem lekko przeraża ten przejaw werbalnej mocarstwowości w nasze mikroskali w stosunku do mieszkańców (radnych) jednej z dzielnic Rybnika.

  16 6
 • ~Arteks 2017-11-22 11:25:15

  @marcin74 - nigdy nie zauważyłem aby ktoś w naszym mieście nie miał szacunku do historii. A to rozczulanie się nad jakimś sztandarem dzielnicy jest niepoważne. Piszesz o barwach i fladze Górnego Śląska. Ale to jest coś innego - bo nic się nie wydarzyło w ostatnich kilkudziesięciu latach co ograniczyłoby znaczenie czy rangę regionu.
  Nawet wypada szanować współczesne barwy i flagi kraju, regionu i miasta. Ale miejscem przebywania sztandaru dawnej dzielnicy jest gablota muzeum. Obojętnie gdzie kto mieszka w naszym Rybniku - ma ten sam herb i tę samą flagę. Szanujmy dobro wspólne - nasze miasto, któremu wielu hejtowników-sąsiadów zazdrości prawie wszystkiego. @lateks - to ty zamilcz przez co ten portal tylko zyska bo hejtownicy nigdy nic nie wnoszą, a dodatkowo sobie przeczą. Bo jak można pochodzić ze wsi i mieć miejskie poglądy? A jeśli się próbujesz odegrać za to, że ci przytarłem nosa wiele razy to robisz to w sposób nieudaczny. Sprawia mi przyjemność zarówno mieszkanie w Rybniku, w wieżowcu jak i jazda po okolicznych frustratach i kompleksiarzach. Ostatnio na nowiny.pl hejterzy SWD i SJZ nie życzyli nam oddziału ratunkowego dla dzieci w naszym szpitalu. Niestety ale sąsiadów się nie wybiera tak jak i kraju czy miejsca narodzenia. ;)

  9 25
 • ~buchu 2017-11-22 11:52:30

  Nie wiem w jaki sposób ten sztandar miałby świadczyć o odrębności dzielnicy Niedobczyce od reszty Rybnika. To, że jest napis Niedobczyce? Gdyby nie ten artykuł to widząc ten sztandar pomyślałbym, że to jest sztandar dzielnicy a nie byłej gminy.

  8 5
 • ~Arteks 2017-11-22 13:22:54

  @buchu - ale to nie chodzi o treść sztandaru ale bezsens całej propozycji. Chciałbyś np. aby na jakieś uroczystości pojawił się sztandar Sohrau kreis Rybnik albo Niedobschütz kreis Rybnik? Od tego właśnie są gabloty muzeów. Dzisiaj Śląsk jest częścią Polski, a Niedobczyce częścią Rybnika. Mamy inne flagi i inne sztandary. Prezydent zna się na tych sprawach jak mało kto bo jest historykiem i... pochodzi właśnie z tej dzielnicy. Poza tym co raz bardziej wkurzające jest to, że radni nie zajmują się tym co powinni.

  10 19
 • ~ 2017-11-22 15:32:34

  tak jak napisał ryhor niech se uszyją replikę,na sztandarach z tych zacnych czasów żaden jełop nie powinien kłaść swoich łap jego miejsce jest tylko w muzeum

  11 3
 • ~mewa74 2017-11-22 15:46:43

  Lateks, to czy ludzie się wzajemnie obrażają, czy nie, nie jest związane, ani z kolorem skóry, ani z miejscem zamieszkania, pochodzenia itd. I nie ma co tu dorabiać ideologii.

  12 0
 • ~Lucjan Piatek 2017-11-22 20:24:51

  Co do hejtu, to jest prosty sposób na pozbycie się ich, wystarczy wprowadzić z automatu usuwanie ich komentarzy na zasadzie ocen ich komentarza, wiadomo że ten co ma ogromną przewagę minusów nad plusami, to hejter, bo specjalnie podburza społeczność i pisze antyspołeczne komentarze, wystarczy prosty sposób, jak będzie miał przewagę 10 minusów nad plusami, to jego komentarz zostaje z automatu usunięty, tym sposobem hejterzy zniechęcą się, aby pisać na tym portalu i tworzyć hejt. Wiadomo że jak ktoś będzie kogoś obrażał, wyśmiewał, kpił z niego (hejter), to społeczności tego portalu nie będzie się to podobać i go zminusuje, tym samym pozbędziemy się hejeterów na tym portalu, tak robią niektóre inne portale tego typu i mają spokój z hejterami, prosty i niezawodny sposób na hejt, mam nadzieję że redakcja zastanowi się nad tym pomysłem.

  4 3
 • ~Amulet Route 2017-11-22 22:44:59

  ~Janusz Piotrowski, a kto ci takich głupot nagadał, że Popielów i Niedboczyce się nie lubią???W jakim sensie się nie lubią? Mieszkam w jednej z tych dzielnic 37 lat i nigdy nie słyszałem żeby były jakieś zatargi tylko dlatego że ktoś jest z Popielowa czy Niedobczyc. Owszem za młodych lat pamiętam, ze były zatargi ale pomiędzy Niewiadomiem, a Niedobczycami z racji kibicowania różnym klubom piłkarskim... Proszę wpierw się doinformować, a nie wypisywać farmazony w internecie.

  10 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 525