zamknij

Wiadomości

Radni z Boguszowic mówią o budowie krematorium. Każdy ma inne zdanie

2014-04-30, Autor: Dominika Kuśka
Budowa krematorium wzbudziła wiele kontrowersji wśród naszych czytelników - jedni twierdzą, że to dobry pomysł i bronią lokalnego przedsiębiorcy, a inni stoją murem za mieszkańcami Boguszowic. W trwającym sporze Adama Rosoła i urzędników o komentarz poprosiliśmy boguszowickich radnych. Ich zdania również są podzielone.

Reklama

Przypomnijmy, w poniedziałek informowaliśmy o problemach, z jakimi boryka się Adam Rosół, który chce stworzyć w Boguszowicach krematorium. Okazuje się, że po skargach 400 mieszkańców urzędnicy zablokowali inwestycję lokalnego przedsiębiorcy.

Kto ma rację w tym sporze - urzędnicy czy przedsiębiorca? Takie pytanie zadaliśmy radnym z Boguszowic. Jan Mura (BSR) twierdzi, że najważniejsze jest dobro mieszkańców.  - W tym przypadku będę popierał mieszkańców. Nie wiedziałem, że pojawiło się aż 400 głosów sprzeciwu, ale to ważny sygnał. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi patrzeć w przyszłość, więc nawet jeśli teraz działka pana Rosoła jest w dalekiej odległości od domów, to w przyszłości na pewno się to zmieni - komentuje Jan Mura.

Radny uważa też, że Adam Rosół powinien poprowadzić swój biznes w nieco innym kierunku. - Obawiam się, że w naszym regionie nie ma dużego zapotrzebowania na kremację. Ruda Śląska czy Bytom, gdzie są krematoria, nie są na końcu świata. Pan Rosół to bardzo pracowity człowiek, ale jego pomysł naprawdę nie jest dobry. Być może powinien pokierować swój biznes w kierunku miejsca na organizację styp - proponuje radny BSR z Boguszowic.Głos mieszkańców popiera również radna Anna Gruszka (PiS). - Doskonale rozumiem ludzi, którzy kupili w pobliżu centrum pogrzebowego Adama Rosoła działki o przeznaczeniu budowlanym, a nie wiedzieli, że przedsiębiorca chce tam stworzyć krematorium. Słowo "krematorium" wciąż nam kojarzy się z tragicznymi wydarzeniami historycznymi i nie dziwię się, jeśli ktoś nie chce mieszkać obok takiego miejsca. Być może sam pomysł jest dobry, ale lokalizacja niezbyt trafiona - mówi Anna Gruszka.

Nieco inaczej na sprawę budowy krematorium w Boguszowicach patrzy Łukasz Kłosek.  Radny PO uważa, że problem wynika przede wszystkim z braku konsekwencji władz miasta w planowaniu. – Niewątpliwie zwiększa się zapotrzebowanie na tego typu usługi, a co za tym idzie powstają krematoria. Jednak ze względu na delikatność materii i kontrowersje, jakie budzi, na każdym etapie planowania wymagany jest przede wszystkim dialog z mieszkańcami i ich zgoda na lokalizację. Tu jak zwykle tego zabrakło, stąd protesty – komentuje Łukasz Kłosek.

Radny sugeruje, że władze miasta muszą znaleźć takie rozwiązanie, które będzie zaakceptowane przez mieszkańców, ale jednocześnie zrekompensuje przedsiębiorcy już poniesione koszty. - Nie wiem, czy to jest możliwe, ale ani mieszkańcy, ani ten przedsiębiorca nie są winni powstałej sytuacji - podsumowuje Łukasz Kłosek.
Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2014-04-30 10:05:39

  Radny Boguszowic Jan Mura na swojej posesji ogłasza się z wynajęciem garaży, jestem ciekaw czy Pan Jan co do grosza rozlicza się z skarbówką gdzie osoba zwykłą mieszkaniec osiedla nie chce ani faktury ani paragonu więc jak ktoś mu udowodni ile ma wynajętych garaży na miesiąc. Interes radny robi .

  9 0
 • ~Arteks 2014-04-30 10:41:55

  Radny Kłosek ma rację. Planowanie i urbanistyka nie są mocną stroną naszego miasta stąd mamy wiele dziwnych sytuacji, że w zwartej zabudowie dopuszcza się jakieś dziwne obiekty, a z kolei tam gdzie jest dużo wolnego miejsca, pozwala się stawiać "chatki". Władze miasta powinne w tej sprawie mediować, a nie zasłaniać się podpisami. A co by było gdyby np. 4000 mieszkańców podpisało się przeciw budowie nowej drogi Racibórz-Pszczyna? Czy też władze miasta by się ugięły? A jeśliby tak ludzie zaczęli protestować np. przeciwko ogródkom piwnym na rynku, przeciwko klubom nocnym, przeciwko hałasowi ze stadionu itd???

  5 1
 • ~dziki77 2014-04-30 10:57:40

  Ludzie mamy XXI wiek, 400 głosów sprzeciwu??? Kremacja jest estetyczniejsza i ekologiczniejsza niż zakopywanie zwłok.
  Mój ojciec zażyczył sobie aby skremować go po śmierci i tak się stało. Niestety najbliższe krematorium jest w Bytomiu w ŚRODKU DZIELNICY gdzie 20 m od krematorium stoją kamienice i mieszkają ludzie.
  Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. A te 400 głosów sprzeciwu to zapewne oddział Mocherowych Beretów z zabobonami w głowie.
  Niech lepiej zajmą się problemem spalania śmieci w domach bo to jest problemem, a nie krematorium.

  9 0
 • ~krypop 2014-04-30 11:01:09

  Ciekawie się czyta zdania radnych. Proponuję dopisać w artykule, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest przyjmowany uchwałą rady gminy.

  5 0
 • ~inzynier 2014-04-30 11:35:32

  Arteks,trafny kontrargument, ilu mieszkańców mogłoby zablokować inwestycje drogowe????Przeciwko prywatnemu przedsiębiorcy wystarczyło akcyjnie400 osób.W Żorach nikt się mieszkańców nie pytał o zgodę.Nawet radni mieszkający w tej dzielnicy gdzie trwa budowa krematorium nie mieli o tym pojęcia(cóż taka demokracja).Pamiętam,że teren gdzie zamierzona przez p.Rosoła inwestycja miała powstać miał takie przeznaczenie.Według mnie taki jest wymóg czasów.Chcemy czy nie ,nekropolie będą się rozrastać.Wszystkich nas to dotyczy.To czy się to źle kojarzy nie ma żadnego znaczenia,ponieważ zacznie nam na pochówek brakować miejsca.Ta inwestycja się w to rozwiązanie wpisuje.Ludzie się do tego typu pochówku przekonują,dlaczego nie może być u nas skoro urzędnicy i władze miasta Rybnika już jakiś czas temu ten teren przeznaczyli pod taką zabudowę.Mówi się tu o 400 osobach( myślę,że to była zorganizowana akcja jednej lub kilku osób,ponieważ wzór tekstu skargi był dostępny w lokalnych punktach usługowy).Więc o co chodzi???

  7 0
 • ~ 2014-04-30 13:29:56

  LUDZIE!!! PO CO TE KOMENTARZE I KŁÓTNIE?!! TEMAT JEST JUZ ZAKOŃCZONY! NOWE KREMATORIUM W ŻORACH ZACZYNA DZIAŁAĆ OD PAŹDZIERNIKA I NIE MA JUŻ MOŻLIWOŚCI ŻEBY POWSTAŁO INNE KREMATORIUM W POBLIŻU! TYLE W TEMACIE!

  0 3
 • ~inzynier 2014-04-30 13:37:31

  Jeszcze w temacie budowy krematorium.Ktoś zasugerował po co budować skoro teraz będzie w Żorach?No to większej bzdury nie słyszałem.Mamy szereg hipermarketów tej samej sieci Żorach jak Rybniku i władze miasta czy sami inwestorzy wydają grube miliony na zakup gruntów pod budowę i na samą inwestycję,przecież nie robią tego z głupoty tylko dla osiągnięcia zysków.Przykłady dublowanych inwestycji można mnożyć.Stacje benzynowe mnożą sie jak grzyby po deszczu.Gospodarka w zapaści,kopalnię wyhamowują eksploatację,a my ulegamy lobby kilku osób.Wiele razy mieliśmy przykłady zamykania szkól przez władze miasta wbrew protestom mieszkańców,zwracam uwagę na słowo "wbrew" woli mieszkańców i jakoś można było,a tu co?Kilka osób chce zablokować inwestycję,której w obrębie Rybnika jeszcze nie mamy.Konkurencja wpłynie na obniżenie kosztów pochówku ,to żle dla mieszkańców??Podatek z działalności zostanie w Rybniku.Pan Prezydent niejednokrotnie propaguje wśród mieszkańców ideę,aby rozliczali się w naszym mieście.No to za przeproszeniem w czym rzecz??Państwo radni stoją na stanowiskach "jestem za ,a nawet przeciw".Myślę ,że dla ochrony interesów małej grupy osób może nawet kilku.Nie podoba mi się!

  4 0
 • ~pacek 2014-04-30 14:14:19

  Panie Adamie Kowal niech pan powie na jaki temat się wypowiadamy, na temat garaży pana Jana czy na temat Pana Rosoła w sprawie krematorium. Tym bardziej ja bym zakończył tę ankietę bo po pierwsze już ruszyła budowa nowego krematorium w Żorach, a po drugie taka inwestycja wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, a jak byłem ostatnio w okolicy cmentarza gdzie ma stać krematorium to się bardzo zdziwiłem

  1 10
 • ~Arteks 2014-04-30 17:38:09

  @robcio_21 - ja tam za bardzo płakać o to nie będę, tak się jakoś składa, że krematoria powstały lub powstają w miejscach o nie najlepszej reputacji (Ruda Śląska, Bytom, Żory)... ;P

  0 7
 • ~basia323 2014-04-30 18:32:04

  według mnie za jakiś czas gdy sprawa ucichnie decyzję o pozwoleniu na budowę krematorium otrzyma pewnie jakiś radny lub inny pseudopolityk . Myślę, że o to właśnie chodzi władzom miasta.

  0 4
 • ~hardmark 2014-05-01 02:07:36

  Protest 400 mieszkańców był nie był spontaniczny. Wnioski były rozdawane w jednym ze sklepów na Pekinie. Aktualnym dzierżawca cmentarza komunalnego jest spółka /firma KRU-ZAL gdzie jednym ze wspólników jest były radny z BSR. Wcale bym się nie zdziwił gdyby wkrótce spółka KRU-ZAL zaczęła budować krematorium 100 metrów dalej. Dziwię się (bez) radnemu Mura ,że nagle ważne jest dla niego dobro mieszkańców. Dla (bez)radnej Gruszki -- Przykład krematorium w Bytomiu - w środku miasta.Jakoś nie fruwają szczątki ludzkie w powietrzu,nie ma czarnego duszącego dymu itd. Przepisy bezpieczeństwa są tak obostrzone ,że palacz papierosów więcej wysyła w powietrze niż krematorium. A już na pewno więcej leci z kominów domów prywatnych.
  Patrząc w przyszłość - powstaje krematorium: kilka osób ma pracę, do kasy miasta spływają podatki.
  Tylko ,że to nie przekonuje władz miasta Rybnika. Najważniejsze ,żeby kumplom nic się nie stało.Ewentualnie radni mogą sprzedać działkę 4125 m za 100 PLN proboszczowi. Tak to potrafią "Nasi" radni.

  7 1
 • ~superelektro 2014-05-01 11:08:08

  Jako żywo przypomina mi się sprawa drukarni w Częstochowie. Lata świetlne temu, mając świadomość że praca maszyn drukarskich może być uciążliwa dla otoczenia, spółdzielnia poligraficzna wykupiła od prywatnej osoby teren daleko za miastem, uzbroiła i wybudowała na nim kompleks budynków z przeznaczeniem na obługę drukarni. Wszystko działało przez ponad 20 lat bez problemów. Ale miasto się rozrastało i budynki zaczęto budować tuż za płotem istniejącego zakładu którego działanie faktycznie jest uciążliwe. Szybkobieżne maszyny drukarskie, prasy, gilotyny, ciężki transport, przez 24h/dobę, produkują dość męczący hałas. Na skutek skarg mieszkańców nakazano spółdzielni najpierw ograniczenie działalności do pracy na jedną zmianę a potem likwidację uciążliwej dla mieszkańców działalności w ogóle. Przez niefrasobliwość urzędników którzy zapomnieli o informowaniu potencjalnych kupujacych działki o istniejacym zakładzie oraz samych zainteresowanych którzy prawdopodobnie myśleli że " jakoś to będzie " został zlikwidowany zakład zatrudniajacy prawie 200 osób. A przecież kupując działkę obok istniejącego i działajacego zakladu należało się liczyć z konsekwencjami więc moim zdaniem " widziały gały co brały " i nie powinni mieć nic do gadania. Miasto nie wskazało spółdzielni innej lokalizacji więc maszyny niszczeją nie uzywane, załoga została zwolniona i z tego co wiem to trwa sprawa sądowa o odszkodowanie ( ponad 900 mln ) od SP ale kiedy się skończy i jakim wynikiem tego nikt nie wie.

  6 0
 • ~dizers 2014-05-02 00:04:19

  ___czym sie martwicie , powietrze nad rybnikiem jest jak z krematorium , nie ma czym oddychac , sadza ,pył , smog

  0 2
 • ~rybnikauer2013 2014-05-02 01:31:22

  ~inzynier - Twoje porównanie działalności p. Rosoła do hipermarketów i stacji benzynowych jest dość durne... w sklepach ludzie kupują codziennie, na stacjach benzynowych tankują co jakiś czas... ale... umiera się TYLKO RAZ... a więc to: "jednorazowy zakup..." Powtarzam: Pan Rosół we wniosku o zgodę na budowę nie wspomniał o tym, że chce budować krematorium. Budował "kaplicę z salą do przyjęć" - na to otrzymał zgodę... Gdy rano wychodzę po pieczywo, to lubię mieć kilka punktów do wyboru... (następnego dnia mogę wybrać inny sklep)... Gdy umieram, to moi bliscy TYLKO RAZ podejmują decyzję: jak i gdzie mnie pochować.... Jeśli jednak "inżynierze" upierasz się, że usługi świadczone przez sklepy i "tanksztele" można porównywać z usługami świadczonymi przez zakłady pogrzebowe... to znaczy, że jesteś ... KOTEM ... (podobno koty mają aż siedem możliwości życia)... ;) Do tego musisz być reliktem starożytnego Egiptu (wtedy w to wierzono)... ;)

  1 1
 • ~inzynier 2014-05-02 03:06:26

  rybnikauer specjalnie pod Ciebie napisałem ten komentarz,żebyś zrozumiał,ale widocznie trafiłem na opór materii.Widać nie zrozumiałeś sedna.To inaczej dla Ciebie, prościej się nie da.Jak gość ma kasę i życzenie wybudować sobie krematorium ( przykładowo)na terenie ,który do tej pory był przeznaczony pod taką działalność to niech sobie buduje.Mnie nie przeszkadza.Natomiast może przeszkadzać ...komu?No konkurencji,rybnikauer ,konkurencji.Wszyscy to wiedzą.......oprócz Ciebie,chociaż ty też to wiesz.Po Twoich wpisach i ja to wiem.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 2874