zamknij

Wiadomości

Radni udzielili prezydentowi absolutorium. Przeciw była Platforma

2013-05-23, Autor: Dominika Kuśka
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Rybnika radni udzielili absolutorium prezydentowi miasta za wykonanie budżetu za 2012 rok. "Za" głosowała koalicja Adama Fudalego, przeciwko była Platforma Obywatelska. Zdaniem opozycji prezydent wprowadza mieszkańców w błąd obiecując inwestycje, a później ich nie realizując.

Reklama

W tym roku sprawozdanie finansowe za rok 2012 w imieniu przebywającego na zwolnieniu lekarskim Adama Fudalego przedstawiła Ewa Ryszka. Wiceprezydent szczegółowo zaprezentowała, jak w minionym roku rozkładały się wydatki i dochody naszego miasta. – Zrealizowaliśmy wiele inwestycji m.in. remont ulic Gliwickiej i Przemysłowej czy też projekt Kultura.rybnik.eu. W naszym mieście wiele się dzieje, a wszystkie założone działania zostały zrealizowane – mówiła Ewa Ryszka.

W projekcie budżetu na rok 2012 władze miasta zakładały, że wydatki będą kształtowały się na poziomie 662 mln złotych, zaś po wprowadzonych zmianach wydatki miały sięgać 680 mln złotych. W rzeczywistości zaś wydatki wyniosły 589 mln złotych. Projekt budżetu zakładał 601 mln złotych dochodów, a po wprowadzonych poprawkach 612 mln złotych. Ostatecznie dochody za 2012 rok ukształtowały się na poziomie 631 mln złotych.

 

W minionym roku 93 mln złotych miasto wydało na drogi. Ponad 223 mln złotych trafiło na rybnicką oświatę, a na ochronę zdrowia prawie 9 mln złotych. W 2012 roku ponad 14 mln złotych magistrat wydał na kulturę i ochronę środowiska.

W poprzednim roku utrzymanie urzędu miasta kosztowało 23 mln złotych, zaś utrzymanie straży miejskiej – 3 mln złotych, policji – niecałe 250 tys. złotych, a straży pożarnej – ponad 7 mln złotych.

 
Absolutorium dla prezydenta miasta zostało uchwalone stosunkiem głosów 14:9. Za przyjęciem absolutorium głosowali radni Bloku Samorządowego Rybnik, Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszony radny Leszek Kuśka. Przeciwko opowiedzieli się radni Platformy Obywatelskiej. – Budżet nie zanotował deficytu, który planowano na poziomie 68 mln złotych, co więcej zanotowano nadwyżkę 42 mln złotych. W związku z tym pytamy: czy prezydent prowadzi świadomą politykę oszczędności, czy też szafuje z początkiem roku hasłem „budżetu inwestycyjnego”, by w trakcie roku zrezygnować z wielu zapowiadanych inwestycji i ogłaszać oszczędności, których głównym celem jest walka z ujemnym saldem na koncie miasta. Prezydent więc planuje źle, czy planuje za dużo, a może planuje po prostu sprytnie – tak, by dwa razy w roku wprowadzać mieszkańców w błąd – pytał retorycznie Piotr Kuczera, przewodniczący rybnickiej PO.

Z kolei przewodniczący BSR, Jan Mura zmiany w budżecie tłumaczył trudną sytuacją gospodarczą całego kraju. – Planując budżet na 2012 rok i znając sytuację gospodarczą, byliśmy świadomi, że zrealizowanie planu będzie trudne. Wyzwaniem było zapewnienie płynności finansowej przy jednoczesnym realizowaniu wszystkich zaplanowanych inwestycji. Przy tak ambitnych celach nie da się uniknąć trudności i korekt w budżecie. Przyjęte założenia udało się jednak zrealizować, a do tego udało nam się wygenerować nadwyżkę budżetową – mówił Jan Mura.

Krytycznie o stanowisku radnych PO wypowiedział się szef klubu radnych PiS-u. – Finanse miasta są strukturą dynamiczną, dlatego nie da się zaplanować wszystkiego co do „złotówki”. Nadwyżka, którą miasto uzyskało jest wynikiem wieloletniej, przemyślanej polityki rozwoju naszego miasta. Wyniki finansowe miasta za 2012 roku pokazują jasno, że był to budżet proinwestycyjny – mówił Stanisław Jaszczuk. – Tak poza oficjalnym stanowiskiem dodam, że jak koledzy z Platformy po raz kolejny będą chcieli robić happening pod stadionem, powinni pojechać pod  stadion narodowy i nas również zaprosić – podsumował.

Głos w dyskusji radnych zabrała również wiceprezydent Ewa Ryszka. – Dziękuję wszystkim radnym, również tym opozycyjnym. Opozycja to bardzo cenna rzecz, pod warunkiem, że to, co krytykuje jest zgodne z rzeczywistością. Kiedy słuchałam wypowiedzi radnego Kuczery, miałam wrażenie, że jestem w innym mieście. Budżet miasta to plan na rok, a w tym czasie może zdarzyć się wiele rzeczy, niekoniecznie zależnych od samorządu. Odniosłam wrażenie, że według PO nic w tym mieście się nie dzieje, a dzieje się bardzo dużo. Mnie osobiście sukcesy cieszą, ale nie wiem, dlaczego opozycję one bolą. To jest bardzo przykre. Życie pisze różne scenariusze. Problemy zdarzają się zawsze i często wynikają one z sytuacji gospodarczej całego kraju. My nie mamy wpływu na przepisy i ustawy. Często nie możemy podjąć innej decyzji niż ją musimy podjąć – komentowała Ewa Ryszka. – Szkoda, że nie ma pana prezydenta. Ja mówię tutaj w swoim imieniu i oceniam zmiany w mieście bardzo pozytywnie. Drodzy koledzy z opozycji, bądźcie państwo, ale działajcie konstruktywnie – podsumowała.

 

Na temat wyników finansowcyh miasta wypowiedział się również nie będący radnym, ale mający aspiracje na fotel prezydencki, Piotr Masłowski. On również zastanawia się, czy nadwyżka finansowa maista jest powodem do zadowolenia. – Wszystko prezentuje się bardzo pozytywnie, zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu. Jednak miasto wydało niemal 42 miliony mniej na drogi niż zaplanowano. Kolejne 12,5 milionów zaoszczędzono na planowanych wydatkach oświatowych. W gospodarce finansowej nie grozi nam żaden krach. Jest dobrze, ale Rybnik ma stosunkowo dużo talentów. Zamiast puścić je w obieg na rzecz rozwoju, zakopuje je w ziemi – mówi Piotr Masłowski, który kilka miesięcy temu zapowiedział start w samorządowych wyborach prezydenckich.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2013-05-23 11:35:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~lukaszn84 2013-05-23 12:16:53

  Mam nadzieje że przy wyborach mieszkańcy postawią krzyżyk przy innym nazwisku niż A.F.

  7 1
 • ~freelander30 2013-05-23 12:45:59

  ~lukaszn84 - ja też mam taką nadzieję, że mieszkańcy Rybnika zmądrzeją wreszcie i przestaną na niego głosować, bo to już nie można patrzeć na to co się dzieje w tym Rybniku, układy, układziki, ręka rękę myje. Możesz być po studiach, z wiedzą i roboty nie dostaniesz po fachu bo ciepłe posadki są obsadzone przez jego znajomych i znajomych znajomych... dosyć tego czas wybrać kogoś nowego!
  NIE MA LUDZI NIEZASTĄPIONYCH!!! przegadać tylko starym mocherom żeby wreszcie dali szanse innym!

  4 0
 • ~Adaśko 2013-05-23 13:00:40

  Pytanie.Ul.Żorska,Wodzisławska!3 lata robi się te drogi.Nawet w telewizji się z tego śmieją.A co władza.Nic!wszysrko jest w porządku!Dziurawe drogi!Brak bezpieczeństwa i burdy,spożywanie alkocholu na ul.Pl.Wolności i Reja!Zakorkowany prawie cały Rybnik.I Nic!Dajcie sobie spokój z takim rządzeniem.Posłuchajcie co mieszkańcy na ten tematy mają do powiedzenia!Wy słuchacie tylko siebie!

  5 0
 • ~frbro 2013-05-23 13:09:43

  Z czego wynika tak duża rozbieżność w finansowaniu straży miejskiej i policji?

  6 0
 • ~wujek_czesiek 2013-05-23 13:11:48

  ~freelander30 Co ty człowieku wypisujesz ???? układu, układziki, przyjmowanie zegarków, cudownie wykształceni ludzie po muzykologiach (nikomu nie ujmując) na stanowiskach szefów spółek państwowych (była Pani prezes PGNiG) itp.... to jest właśnie domena POparańców takich jak ci nieudolni w Rybniku. Mamy 2 nauczycieli (historyk i filolog) i myślisz że oni coś zmienią ??? Jak ta pożałowania godna rybnicka platforma dojdzie do władzy to wtedy dopiero się zdziwimy że może być naprawdę ciężko... AF nie jest idealny ale na chwilę obecną nie ma alternatywy. Tyle.

  1 2
 • ~czarny_julek 2013-05-23 13:24:29

  Jest tu jakiś moderator, który czuwa nad tym, żebyśmy nie musieli wyczytywać wulgaryzmów wypisanych przez prymitywów, czy tez wspomniane wulgaryzmy są dozwolone, bo jedziemy wszakże po Prezydencie i po Radzie Miasta..?

  0 9
 • ~ 2013-05-23 14:24:45

  Frelander30- tyś mądry ,nie obrażaj mocherów bo się do ciebie twoja rodzina przestanie odzywać.

  2 0
 • ~roy 2013-05-23 15:12:17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~GEORGIO... 2013-05-23 15:12:22

  ALE POROBIŁ BARDZO DUŻO DLA RYBNIKA TRZEBA TO POWIEDZIEĆ, A JEŻELI CHODZI O DROGI TO BYŁA PEWNA PULA PIENIĘDZY Z UNII I ALBO WYKORZYSTA ALBO NIE!! TO WIADOMO ZE TRZEBA IŚĆ NA CAŁOŚĆ I ROBIĆ MAX WSZYSTKO ALE NIE KRYTYKUJMY P. FUDALEGO BO TO WSZYSTKO JEST DO NAS MIESZKAŃCÓW A JEŻELI BĘDZIEMY CAŁY CZAS NARZEKAĆ TO DO NICZEGO NIE DOJDZIEMY.

  1 10
 • ~freelander30 2013-05-23 16:05:03

  ~Pistolet - miałem cię za poważniejszego tymczasem twój poziom = 0

  0 0
 • ~wojtek144 2013-05-23 23:25:33

  Opinia "Senatora" Masłowskiego bezcenna. Bełkot!!!

  1 1
 • ~kokosz 2013-05-24 07:40:47

  Nie dziwię się, że rybnicka PO odwróciła się od AF, bo po pierwsze to nieudolny prezydent któremu często przypisuje się sukcesy Rybnika które nie mają nic wspólnego z jego rządami, a są wynikiem przedsiębiorczości całego regionu. A po drugie to AF poparł PIS w wyborach, tak więc określił swoją drogę polityczną z radykalną partią faszystowsko-prawicową co nie jest dla mnie przynajmniej normalne.
  O ile jestem w stanie jeszcze zrozumieć "Górników" którzy w większości (w większości - bo nie chcę obrażać tej części naszego społeczeństwa) nie grzeszą wysokim IQ, a PiS obiecuje im gruszki na wierzbie, to nie rozumiem rodowitych Ślązaków, bo to już jest szczyt degeneracji będąc Ślązakiem i głosować na PiS, na partię której szef uznaje Śląsk za gorszy od polski bo MNIEJ polski, a Ślązaków za ukrytych Niemców którzy mogą wbić jego Wszechpolakom nóż w plecy. Powiem tak, z tego co widzę to partie polityczne załatwiają kasę tym rejonom z których pochodzą, tj. rządzi teraz w PL PO i kasa głownie idzie na Wrocław (Schetyna), Pomorze (Tusk) no i Warszawka. Rządził PIS i kasa szła również na Wrocław, Kraków i Warszawkę (politycy PIS) no i jeszcze na takie rarytasy jak Włoszczowa (dworzec) itd. Tak więc teraz zagłosuje na RAŚ (choć nie mam z nimi związku) z jednego powodu, może jak się dostaną to załatwią coś dla Śląska, bo na razie to politycy śląscy są za słabi żeby coś pomóc temu regionowi.

  8 0
 • ~grzesnick 2013-05-24 13:58:47

  do wojtka- widzę, że Masłowski zamieścił na blogu tekst o budżecie, tutaj zacytowano chyba wycięty fragment

  1 0
 • ~wojtek144 2013-05-24 15:57:30

  do kokosz - po twoim wpisie można dojść do wniosku że twoje IQ zredukowane jest do wielkości orzecha laskowego. Nie potrafisz samodzielnie myśleć, powtarzając tylko insynuacje i pomówienia. Chciałbym Ci przypomnieć że przed wyborami uzupełniającymi do senatu Krząkała wraz z Kuczerą biegali do AF aby został kandydatem PO na senatora. AF ma jednak znacznie wyższe IQ od całej naszej rybnickiej PO, dlatego odrzucił propozycję. Obecnie rybnicka PO nie ma poważnego kandydata który miałby szansę w wyborach samorządowych. Wice szef Kuczera oprócz gładkich wypowiedzi nie ma cech które pozwoliłyby osiągnąć przyzwoity wynik. A tak na marginesie - oświadczenie klubu radnych PO odczytane na ostatniej sesji jest powieleniem oświadczeń z lat poprzednich z niewielkimi stylistycznymi zmianami.

  0 1
 • ~freelander30 2013-05-24 16:10:38

  ~wojtek144- Pisoku masz ciepła posadkę u A.F. że tak go bronisz! kokosz ma rację do samego końca! ale z pisokiem nie pogadasz!

  3 0
 • ~wojtek144 2013-05-25 05:39:32

  freelander30 -Twoja edukacja zakończyła się przed rozdziałem „ czytanie ze zrozumieniem”, oprócz inwektyw nie potrafisz napisać kilku poprawnych zdań. Co do rybnickiej PO zdania nie zmienię, polityczni amatorzy - patrz wyniki wyborów uzupełniających do senatu w Rybniku. Rybnicka Platforma nabiera wody.

  0 2
 • ~miszel74 2013-05-25 06:13:25

  Fudali dej sobie na luzik dziadku do domu a nie stołek grzać

  4 1
 • ~IS 2013-05-25 09:33:38

  Odwołać to kolesiostwo w REFERENDUM!!!!!! Szkoda czekać do wyborów.

  4 0
 • ~krzychool85 2013-05-26 03:57:18

  to już koniec pana Fudaliego w Rybniku jako pseudo prezydenta przynajmniej mam taką nadzieje

  2 0
 • ~wojtek144 2013-05-26 11:01:46

  Rybnicka PO potrafi tylko głośno tupać nóżkami a Kuczera groźnie marszczyć czoło, nie nadaje się nawet do zarządzania Dzielnicą.
  ~krzychool85- nadzieja matką głupców. Twoje życzenie na pewno się nie spełni.

  1 1
 • ~Heksa13 2013-05-27 15:03:21

  ~Pistolet - i powtórka z rozrywki nadal nie potrafisz nic mądrego napisać? Może jakiś komentarz co do artykułu a nie obrażanie innych na forum. Skup się i odnieś się merytorycznie do artykułu. No chyba, że nie wiesz co znaczy "merytorycznie"? .

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 571