zamknij

Wiadomości

Radni uchwalili bubla. Najstarsi uczniowie bez ulg

2013-03-20, Autor: Dominika Kuśka, Wacław Wrana
Wraz z początkiem roku zostały wprowadzone nowe zasady przejazdów ulgowych w komunikacji miejskiej. Ulg zostali pozbawieni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli 20 lat. W efekcie urodzeni w pierwszej połowie roku uczniowie techników ponoszą znacznie wyższe koszty za przejazd autobusami niż ich rówieśnicy.

Reklama

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2013 roku wszedł w życie nowy regulamin przewozu Zarządu Transportu Zbiorowego. Według nowych zasad ulgi w rybnickich autobusach przysługują jedynie dzieciom powyżej 4. roku życia do momentu ukończenia nauki w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej, jednakże nie dłużej niż do ukończenia 20. roku życia (czytaj więcej).

Uczniowie czteroletnich szkół ponadgimnazjalnych w ostatniej klasie kończą 20 lat. Osoby urodzone w pierwszej połowie roku przez kilka miesięcy są zmuszone kupować bilety normalne, podczas gdy ich rówieśnicy, młodsi jedynie o kilka miesięcy mogą bez przeszkód korzystać z 50-procentowej ulgi. – Totalnym nieporozumieniem jest to, że osobie, która urodziła się w styczniu odbiera się ulgę na okres kilku miesięcy, aby następnie przyznać ją z dniem rozpoczęcia studiów, a rówieśnikom którzy urodzili się w czerwcu lub później, nadal ulga przysługuje – pisze do redakcji oburzony Damian Gruszka.

W efekcie, nieobjęte ulgami osoby za 28-dniowy bilet zamiast 45 złotych zapłacą 90 złotych. Dotyczy to  również kolejnych roczników i osób, które urodziły się między styczniem, a czerwcem.

Kazimierz Berger – dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego winą za wadliwą uchwałę obciąża urząd miasta i radnych. – Wydział Edukacji UM poinformował nas, że w wieku 20 lat uczniowie kończą szkoły średnie. Uważam, że można było uniknąć tego zamieszania, gdyby ulgi obowiązywały na przykład do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo o rok dłużej – komentuje dyrektor Berger.

– Za przygotowanie regulaminu przewozów odpowiedzialny jest Zarząd Transportu Zbiorowego – odbija piłeczkę Lucyna Tyl, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Rzecznik dodaje, że intencją władz Rybnika nie było pozbawienie ulg najstarszych uczniów. – Urząd Miasta Rybnika z pewnoscią dokładnie przyjrzy się zapisom tej uchwały – mówi.

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika, Andrzej Wojaczek o tym, że radni przyjęli wadliwy regulamin ZTZ, dowiedział się od nas. – Pierwsze słyszę, że jest taki problem. Jeśli rzeczywiście jest jak pan mówi, z pewnością pochylimy się nad tym tematem – powiedział w rozmowie z Rybnik.com.pl przewodniczący.

– Równość wobec prawa jest zasadą konstytucyjną, nakazującą, aby prawo traktowało w podobny sposób osoby znajdujące się w podobnej sytuacji. W tym przypadku uczniowie klas czwartych szkół średnich albo nie powinni mieć ulgi za przejazd w ogóle, albo powinni ją mieć wszyscy. W przytoczonej sytuacji dokonano podziału grupy społecznej na dwie podklasy – podsumowuje w liście do redakcji Damian Gruszka.

Przypominamy, że wprowadzone wraz z nowym rokiem zmiany w przyznawaniu ulg dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nie maj adnego wpływu na ulgi dla studentów.

A co wy o tym sądzicie? Jak Waszym zdaniem powinno się uregulować kwestię ulg dla 20-latków kończących technika?

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~jojo 2013-03-20 07:37:06

  Ja uważam,że bubel trzeba naprawić,uczniom zwrócić pieniądze za nadpłatę a całą radę miasta razem z prezydentem wyciepać.

  0 0
 • ~werkk 2013-03-20 07:44:17

  To najlepszy przykład jak radni Rybnika podchodzą do swoich obowiązków. Zamiast myśleć o ludziach myślą o swoich dietach. Dla mnie było by logiczne że zniżki powinni mieć wszyscy uczący się w tym studenci.

  1 0
 • ~ 2013-03-20 08:09:10

  Stanąłem jak wryty, (na prawdę!) gdy dowiedziałem się, że za pieniądze na bilet 28 dniowy, od 2013 kupić nie mogę nawet biletu 2 tygodniowego.... Ustawa na prawdę powinna zostać zmieniona, bo dlaczego niby ktoś ma cierpieć i płacić więcej za urodzenie się między 1, a 2 kwartałem roku...

  0 0
 • ~Marcin74 2013-03-20 08:32:19

  Oczywiście nikt, NIKT nie poniesie konsekwencji za ten błąd! Jak pani Tyl może zrzucać winę na ZTZ skoro to radni zatwierdzili regulamin? Przyjęli - czyli przeczytali, przeanalizowali i stwierdzili, że jest w porządku!
  Przewodniczący rady miasta Wojaczek nie wie, że rada, której jest przewodniczącym zatwierdziła regulamin?

  0 0
 • ~toomann 2013-03-20 08:44:55

  Wygląda na to, że nikt projektów uchwał nie czyta. Marionetki dźwigają rączki jak szefunio pociąga (zresztą identycznie jak w Sejmie - banda baranów głosuje jak mu Tusk/Kaczyński/Palikot/Miller każe). Po drugie proponuję 20-latkom złożyć zaskarżenie i brać udział w następnych wyborach.

  0 0
 • ~kurteczka_on 2013-03-20 08:49:04

  "W tym przypadku uczniowie klas czwartych szkół średnich albo nie powinni mieć ulgi za przejazd w ogóle, albo powinni ją mieć wszyscy"
  Znając życie - "przyjdzie walec i wyrówna" - zabiorą ulgę wszystkim czwartoklasistom :-(

  0 0
 • ~D_DIESEL 2013-03-20 09:30:07

  Jak mnie wku*wia taka spychologia! Zarząd Transportu Zbiorowego na Urząd Miasta, a UM na ZTZ! Na pewno ulgi zostaną przywrócone wszystkim, którzy na nie zasługują.

  0 0
 • ~Heksa13 2013-03-20 09:39:37

  Odbijanie piłeczki - żenujące. Uważam że wina leży po każdej stronie. Ktoś podał błędną informację, ktoś przygotował uchwałę, przeglądał to sztab prawników, poddano pod głosowanie (radni musieli to czytać) i nikt nie zauważy błędu. Przecież w Radzie Miasta zasiadają również nauczyciele. Więc o co chodzi?

  0 0
 • ~jojo 2013-03-20 09:58:25

  ~Heksa13 radni nie muszą czytać ale powinni ale samo czytanie nie pomoże jeżeli oni nie rozumieć co tam pisać.

  0 0
 • ~Arteks 2013-03-20 10:24:47

  A może by tak pan Berger odszedł już na zasłużoną emeryturę podobnie jak i niektórzy radni którzy sami zapomnieli, że w czasach swojej młodości mieli ulgi na wszystko w socjalistycznym raju...

  0 0
 • ~Katarzynaa 2013-03-20 10:58:14

  jak ja się cieszę, że ustawa z ulgami dla studentów jest ważniejsza niż jakieś miastowe rozporządzenia i mogą studentów co najwyżej w nos pocałować

  0 0
 • ~qdobp 2013-03-20 11:42:23

  Co się tak czepiacie pod koniec roku znowu będą głosować za przyznaniem premii za tak ciężką i stresującą prace rajcy...(zapewniam że się nie pomylą)

  0 0
 • ~werkk 2013-03-20 13:32:30

  Arteks całkowicie się z Tobą zgadzam, dodam jedynie ze ja bym wysłał całą Rade na emeryturę bo nikt nie zareagował na ten bubel i to nie ważne czy był za czy przeciw to świadczy ze nie myślą na sesjach. I wybacz ale muszę Ci to napisać chyba się trochę rozleniwiłeś brakuje Twoich wpisów w sprawach ważnych dla miasta choćby "Konkurs na prezesa RSM"

  0 0
 • ~elegant 2013-03-20 14:07:25

  Szanowni forumowicze,widać gołym okiem,że niektórzy z was postrzegają radnych jako emerytowanych nieukó i ćwoków zależnych od Fudalego .Zawsze ta sama śpiewka. Nie doczytali ,zapewne nie umieją czytać, albo nie rozumieją co przeczytali.Jednym słowem złożyć mandaty to najlepsze rozwiązanie dla pseudoekspertów ( typu werkk czy tooman ) z rybnickiego forum.Gdzie w takim razie byli młodzi zdolni wykształceni radni PO-spali,albo mysleli rzeczywiście o dietach????

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2013-03-20 15:35:47

  Tak na pewno przeczytali, najbardziej zaznajomił się z uchwałą pan radny Jaszczuk będąc na 11 (funkcjach) stanowiskach na raz. Śmiech

  0 0
 • ~werkk 2013-03-20 15:47:32

  elegant trudno się z Tobą nie zgodzić w kwestii "albo nie rozumieją co przeczytali" Ty nie rozumiesz przeczytaj jeszcze raz a doczytasz sie że napisałem cała Radę a to znaczy wszystkich 25.

  0 0
 • ~ 2013-03-20 19:11:41

  Cóż tu można powiedzieć,jak ludzie ,którzy o czymś decydują nie wiedzą ,ze technika są 4 letnie,siedzą za biurkiem a świat mknie do przodu ,a oni nie nadążają.

  0 0
 • ~Grucha_88 2013-03-20 22:43:55

  Witam, Widzę że kontakt z redakcją rybnik.com.pl przyniósł zamierzony skutek. Niestety tego samego nie można powiedzieć o kontakcie z ZTZ Rybnik. W tym miejscu wypada mi pozdrowić Głównego Specjalistę ZTZ z którym prowadziłem pełną napięcia korespondencję. „Specjalista” po pierwsze nie potrafił udzielić merytorycznej odpowiedzi, po drugie stwierdził że korespondencję między nami uważa za zakończoną. Jest to osoba niekompetentna do zajmowania swojego stanowiska. Smutne jest to że takie osoby bagatelizujące ważny problem społeczny zasiadają w strukturach ZTZ Rybnik. Pracownicy nie wykazali jakiejkolwiek chęci przedstawienia problemu odpowiednim organom . Jednakże należy nadmienić, że najpierw problem należy zrozumieć zanim komukolwiek się go przedstawi. Niestety w tym jest duży problem. Nie jestem uczniem szkoły średniej jednakże mam nadzieję, że interwencja portalu rybnik. com.pl poprawiła humor niektórym uczniom klas czwartych szkół średnich, którzy nadal zamiast 45zł za bilet miesięczny płaciliby 90zł, gdyż ZTZ informował, że działa na podstawie Uchwały RM, a to że jest ona sprzeczna z obowiązującym prawem to już nikogo nie interesowało. Sytuacja ta jest najlepszym przykładem tego, że samemu trudno jest czegokolwiek dowieść. Dopiero działanie mediów przynosi jakikolwiek efekt. Pozdrawiam. Damian Gruszka

  1 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2013-03-21 01:03:01

  Rybniccy radni sobie pochlali, i na sesje przyjechali.
  Zaczęli debatować, i uchwały w garcu z barszczem gotować.
  O niektórych studentach zapomnieli, bo trawki przy uchwalaniu nie mieli.
  Jednak jak wytrzeźwieli, i o wszystkim z Rybnik.com się dowiedzieli.
  Winą kolesia z ZTZ obarczyli, i tak dobrze że za ich niedyspozycję go nie zwolnili.
  Heppy endem cała sprawa się za niedługo skończy, i niech tu już nikt nie jątrzy.
  Dzisiaj wiosnę w mieście mamy, może z radnymi się dogadamy.
  Niech sobie jeszcze raz popiją, i uchwałą temperaturę podbiją.
  Trawkę niech zapalą, i naturę w dupę walą.
  Może w transie nam słoneczko załatwią, oni w tym stanie dużo podtrawią.
  Ludzie więc nie narzekajcie, do urzędu naginajcie.
  Wódę kupcie czterdziesto procentową, i następną uchwałę mamy gotową.
  Wojaczek radnym poleje, dziubek mu się roześmieje.
  Oj Allachu dobrze żeś nam zrzucił takich radnych do tego gmachu.

  0 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2013-03-21 01:05:28

  Z dedykacją dla naszych studentów. Niech wam jazda ZTZ lekką będzie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1210