zamknij

Wiadomości

Radni sejmiku obradowali w Rybniku

2014-05-06, Autor: Dominika Kuśka
Wczoraj na terenie rybnickiego Kampusu odbyła się wyjazdowa sesja sejmiku województwa śląskiego. Była to okazja, by samorządowcy z naszego miasta pochwalili się swoimi osiągnięciami, a także zasygnalizowali najważniejsze problemy Rybnika.

Reklama

Wczoraj nasze miasto odwiedzili radni sejmiku województwa śląskiego. To w Rybniku odbyła się ich kolejna wyjazdowa sesja, która jest spowodowana rewitalizacją sali Sejmu Śląskiego. Radni obradowali już w Częstochowie i Bielsku-Białej. – Bardzo się cieszymy, że możemy gościć w stolicy subregionu zachodniego. Z Rybnika lepiej widać rybnickie problemy i potrzeby, a także dotychczasowe sukcesy tego miasta i całego regionu – mówił Andrzej Gościniak, przewodniczący sejmiku.

W czasie sesji sejmiku w Rybniku swoje wystąpienia mieli włodarze miasta i powiatu rybnickiego. – To, co najważniejsze dla Rybnika to budowa drogi Pszczyna – Racibórz, a także kwestia ochrony środowiska i walki z niską emisją. Problemem naszego miasta jest również kwestia wysypiska śmieci i statusu RIPOK. Poza tym Rybnik rozwija się bardzo dobrze – mówił Adam Fudali. Prezydent Rybnika podkreślał, że miasto jest przygotowane do budowy drogi Pszczyna – Racibórz – urzędnicy teraz czekają na pozwolenie na budowę, a także na negocjacje środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020.

Marszałek województwa, Mirosław Sekuła zwrócił uwagę, że powoli kończy się proces tworzenia komunikacji drogowej w województwie śląskim. - To, że ten proces się kończy oznacza, że potrzeba nam jeszcze około 10 lat. Powinniśmy teraz uzupełnić system komunikacyjny i korzystać ze środków unijnych, póki drzwi do nich są otwarte. Mamy dwie autostrady i teraz musimy się skupić na skomunikowaniu wszystkich terenów – tłumaczył marszałek.

Mirosław Sekuła odniósł się również do kwestii rybnickiego problemu z wysypiskiem śmieci i brakiem statusu RIPOK. – Ten problem narasta i już jest bardzo poważny. Niestety, nie dotyczy to tylko Rybnika. Ta sprawa musi się jednak rozegrać na poziomie Ministerstwa Ochrony Środowiska. I tu widzę albo zmianę interpretacji rozporządzenia ministra, albo zmianę samego rozporządzenia – mówił marszałek województwa śląskiego.


>> Wyjazdowa sesja sejmiku województwa śląskiego w Rybniku

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Arteks 2014-05-06 10:09:07

  Widzę, że takie tematy jak integracja taryfowa komunikacji publicznej z koleją, rozwój połączeń kolejowych (np. w kierunku Wodzisławia czy Bohumina) oraz zwiększenie kursów do Katowic władz Rybnika nie interesują... O kwestii pieniędzy z RPO w przyszłej perspektywie też ani słowa. Tak jakby UM został tą wizytą zaskoczony i się do niej nie przygotował. :(

  2 0
 • ~Lino 2014-05-06 10:25:04

  Widzę, że bardzo ciekawe sprawy poruszano podczas debaty cyt. radia 90: "W Rybniku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o zachowaniu, ochronie i promocji dialektów oraz gwar regionalnych w naszym regionie.".
  Fudali prouszył temat niskiej emisji. Co w tej kwesti udało się wydebatować? W radiu Fudali powiedział, że szanowny pan Sekuła nie wiedział nawet co to jest unijny program LIFE. Co z apelami do marszałka odnośnie problemu z niską emisją w Rybniku?

  0 1
 • ~Jan R. 2014-05-06 16:28:13

  Lino też słyszałem ten wywiad. Nasz doskonały polityk jak ma okazję odbić piłeczkę na inne podwórko to na pewno to zrobi. Tak jest z problemem niskiej emisji, jak się samemu nic w tej materii nie robi (w solarach jest więcej propagandy niż efektywności, poza tym program ten jest nastawiony na ludzi, którym zbywa), to najlepiej poszukać kozła ofiarnego tym razem w postaci marszałka. Niech się lepiej zabierze do roboty albo zbiera się z Rybnika, chętnie pomacham mu pa, pa!

  0 0
 • ~Arteks 2014-05-06 17:37:43

  @Jan R. - ale jak już chcesz machać na pożegnanie to o marszałku Sekule też nie zapomnij. Nigdy w okresie zmian poustrojowych województwo nie było tak kompromitowane, budżet tak marnotrawiony, a inwestycje tak niechlujnie prowadzone jak w czasach rządów PO od 2006 roku. Fudali jaki jest taki jest - ale szkód finansowych nasze miasto żadnych nie ma. A władze województwa doprowadziły do wypłynięcia z budżetu i utraty ponad 200 milionów złotych!!! (Koleje Śląskie, GPW) nie licząc fatalnych decyzji personalnych, fatalnego nadzoru nad remontem Stadionu Śląskiego i innych kompromitacji. Obecny marszałek Sekuła to antypatyczny, zarozumiały typ powołany na to stanowisko wyłącznie ze względów koleżeńskich po dymisji Matusiewicza.

  0 1
 • ~Jan R. 2014-05-06 21:49:37

  Arteks masz niepełne informacje nt. naszego wodzusia, albo jak kto woli naszego Nikosia Dyzmy. Siłą tego typu ludzi jest słabość państwa polskiego, do którego władz od 1940-go któregoś roku nie mam specjalnego szacunku. Dziwny kraj , w którym łatwiej skazać i zamknąć za 1 promil niż za parę milionów zł.

  1 0
 • ~Arteks 2014-05-06 22:19:04

  @Jan R. - podaj jakieś konkretne przykłady które będą prawdą i nie będą bezpodstawnie szkalować Fudalego tak aby ci to ewentualnie nie zaszkodziło. Jak ja piszę o władzach województwa to podaję konkrety marnotrawienia publicznych pieniędzy za które z pewnością obecne władze kiedyś będą rozliczone: Inteco, Koleje Śląskie, GPW. O skandalach finansowych i marnotrastwie piszą i mówią media. Nie słyszałem nigdy aby cokolwiek pod kątem finansowym zarzucono AF! Nikosiem Dyzmą jest prezydent Żor - gość którego stać na najdroższą kancelarię prawną z Warszawy, a jednocześnie "nie stać" go było na księgową i "pomylił się" w zeznaniu do US o raptem kilkaset tysięcy zł... Ostatnio dowiedzieliśmy się z mediów że jego żona dostała odszkodowanie od... miasta za zajęty teren? Skąd wiedziała o tym że miasto będzie go potrzebować? Ostatnio prokuratura postawiła nowy zarzut Nikosiowi z Żor odnośnie dziwnych transakcji wokół dawnej odlewni... Jeśli wiesz o porównywalnych skandalach finansowych w Rybniku co u sąsiadów lub w UMWŚ - wal śmiało. Sam chętnie się dowiem, a hejterzy i ci którzy nienawidzą AF tym bardziej. :)))

  0 3
 • ~Jan R. 2014-05-07 06:46:49

  Arteks nie jestem również fanem prezydenta Żor. W gruncie rzeczy jest bardzo podobny w rządzeniu miastem do naszego AF-a. Prezydent Żor jest świetnym przykładem tego, że Polsce można skazać za coś tak mało znaczącego, jak pomyłka w oświadczeniu majątkowym, ale nie można za straty nawet znacznych publicznych pieniędzy.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 597