zamknij

Wiadomości

Radni poprawili prawnego bubla ws. ulg dla uczniów

2013-04-25, Autor: dk
Na wczorajszej sesji rady miasta radni jednogłośnie uchwalili nowy zapis w regulaminie ZTZ. Według nowych przepisów z ulg będą mogli korzystać wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych do zakończenia nauki.

Reklama

Przypomnijmy, miesiąc temu pisaliśmy o problemie, z jakim najstarsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych spotykają się w rybnickich autobusach. W regulaminie ZTZ obowiązującym od stycznia 2013 roku ulg zostali pozbawieni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli 20 lat. W efekcie urodzeni w pierwszej połowie roku uczniowie techników ponoszą znacznie wyższe koszty za przejazd autobusami niż ich rówieśnicy.

>> Radni uchwalili bubla. Najstarsi uczniowie bez ulg

Po naszej interwencji władze miasta zrozumiały błąd w zapisie regulaminu. Wiceprezydent Joanna Kryszczyszyn zapowiedziała zmiany w systemie ulg ZTZ (czytaj więcej).

 

Na efekty nie trzeba było czekać zbyt długo. Wczoraj w czasie sesji radni jednogłośnie przyjęli nowy zapis w regulaminie ZTZ.

 

Według nowej uchwały ulgowe przejazdy przysługują dzieciom powyżej 4. roku życia do momentu ukończenia nauki w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej, jednak nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 20. rok życia.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~werkk 2013-04-25
  16:00:20

  0 0

  To że poprawili należny chwalić, ale ile bubli jest przez Nich zatwierdzonych i nie poprawionych.

 • ~Gosik321 2013-04-25
  18:04:46

  2 0

  A ja się pytam z jakiej racji!!! Mam więcej niż 20 lat i chodzę do szkoły policealnej i z jakiej paki nie należy mi się ulga na przejazd??? Czym moje jeżdżenie różni się od jeżdżenia kogoś kto chodzi do liceum? Wydaje mi się że wszędzie ulgi obowiązują do 26r.ż. za okazaniem legitymacji. Więc czemu znów w naszym"pięknym mieście" taki przypał?

 • ~ 2013-04-25
  18:25:32

  0 2

  dlatego, że miasto ma obowiązek zapewnić dojazd uczniom do szkół. w szkole policealnej nie jesteś uczniem, tylko studentem czy słuchaczem - jak zwał tak zwał. skoro Państwo chce mieć wykształcony naród promuje studentów uczelni wyższych. z jakiej racji za ulgi studentów szkół policealnych ma płacić miasto - czyli my wszyscy?! niech rząd sobie finansuje jak chce. szkoła policealna nie jest obowiązkiem, równie dobrze można było wybrać studia wyższe, skoro komuś zależało na zniżkach.

 • ~wera 2013-04-25
  20:39:53

  0 0

  gosik321 dla tego ,że z gowna złota nie zrobisz ,a z rybnika miasta przyjaznemu człowiekowi z poza um

 • ~Iwona01 2013-09-05
  14:34:36

  3 0

  Przecież ta ustawa nadal jest bublem...
  Tylko dlatego, że jakiś młody człowiek nie idzie na kolejną filologie filozoficzną, a woli pójść na praktyczny zawód policealny jak np. piekarz, kosmetyczka, mechanik samochodowy ma cierpieć i płacić dwa razy tyle? Ja też nie mam nie wiadomo ile pieniędzy, dokładnie tak samo jak ten student uczelni! Czuję się tą ustawą pokrzywdzona. Zacytuje " Równość wobec prawa jest zasadą konstytucyjną, nakazującą, aby prawo traktowało w podobny sposób osoby znajdujące się w podobnej sytuacji." - raz. Dwa: co z uczniami, którzy rok z jakiś powodów zostali w poprzedniej klasie? Czy to w tym momencie także jest zgodne z prawem? Wypadek, problemy rodzinne a później rok starsza osoba dostanie bonus od ztz w postaci podwójnej zapłaty.

  Chore! W żadnym mieście nie widziałam czegoś takiego. Na mojej legitymacji z szkoły policealnej pisze wyraźnie, że jestem uprawniona do ulgi. I każdy ją respektuje- pociągi, w innych miastach mogę przemieszczać się na niej swobodnie, ale nie w Rybniku? Osoby z okolic Rybnika dojeżdżają tutaj żeby się uczyć i tak ich traktujecie? W klasie miałam osoby z Raciborza, Wodzisławia, Zawady Książęcej. Na pewno się ucieszą... i zachęcą do dalszej nauki.

  Chciałam tylko powiedzieć, że to jaki kto wybiera kierunek, nie czyni go lepszym czy gorszym od drugiej osoby. Tak samo potrzebujemy w społeczeństwie inżyniera jak i mechanika samochodowego. Mamy już i tak niższą ulgę w szkołach policealnych, ale TYM czuję się pokrzywdzona.

 • ~Iwona01 2013-09-05
  14:46:56

  3 0

  Do: ~martt9 - Promowanie uczelni wyższych? Jeśli chcesz zobaczyć realia przejdź się do urzędu pracy i spójrz na oferty: najwięcej skierowań jest do osób o konkretnej specjalizacji- elektrycy, śluzarze, kelnerzy itp. To nie jest tak do końca. I tak są faworyzowani poprzez większe ulgi- 50%, podczas gdy my mamy -37%. Zainteresuj się trochę tematem zanim się wypowiesz.

  Rozumiem, że niektóre kierunki nic nie przynoszą prócz bezrobotnych, ale niestety ma się to tak samo do uczniów policealnych szkół jak i uczelni wyższych. Mój znajomy jest na filologii filozoficznej. I też się będziesz burzył że za niego płacisz? Bo prócz filozofii na rynek pracy niewiele wniesie.

  Gdy mieszkałam trochę w Legnicy było takie mądre rozwiązanie: do uczniów uczelni wyższych była większa zniżka, do innych niższa. Proste? Tak. Sprawiedliwe? Na pewno bardziej niż to. Nikt jakoś o to problemu nie miał. Z tym będą problemy, ponieważ jeszcze z takim czymś w żadnym mieście w którym mieszkałam się nie spotkałam.

 • ~Hanka 2013-09-05
  22:13:06

  1 0

  Brawo radni Urzędu Miasta!
  Na taki pomysł trudno wpaść, bo kto mógłby takie coś wymyślić? Najpierw zabrano ulgi emerytom, którzy mają najmniejsze dochody. A teraz zabrano ulgę młodzieży od lat 20-tu. Pewnie nie obchodzi to tej młodzieży, którzy mają bogatych rodziców i jeżdżą do szkoły autami.
  Natomiast ta młodzież której nie stać na studia, nie będzie teraz jeździć autobusami, a pewnie chodzić pieszo. Społeczeństwo mamy bogate i biedne. To i młodzież też została podzielona. Tylko gdzie tu logika i sens takich decyzji?

 • ~Iwona01 2013-09-05
  22:33:18

  1 0

  Hanka11 lepiej żeby ci co nie poszli na studia siedli na ulicy i płakali xP Przecież są nierobami. Naprawiają samochody, pieką chleb, gotują, organizują wycieczki; mamy wśród nich kosmetyczki i wiele innych. Wywyższajcie dalej i faworyzujcie tylko uczelnie, nie dostrzegając rzeczywistości... I faworyzując WYŁĄCZNIE W RYBNIKU(!) tylko studentów uczelni wyższych.

  W innym mieście ja się nawet nie pytam o coś takiego, czy dostanę ulgę po 20-tym roku życia (chore!) tylko kupuje ulgowe. Wszędzie ulga jest obowiązująca do 26 roku życia. Współczuję przyjezdnym słuchaczom z innych miast niemiłej niespodzianki.
  Także tym, którzy z różnych, nie zawsze od nich zależnych powodów w chwili kończenia technikum mają 21 lat ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2347