zamknij

Wiadomości

Radni PO: remont Powstańców i Sobieskiego to nie jest prawdziwa rewitalizacja

2013-11-05, Autor: dk
Radni Platformy Obywatelskiej twierdzą, że rewitalizacja ulic Sobieskiego i Powstańców to tylko ciekawa propozycja zmian w infrastrukturze miasta. Według nich, zapowiadane przez magistrat działania z prawdziwą rewitalizacją mają niewiele wspólnego.

Reklama

Zdaniem radnych PO, prezydent miasta nie ma pełnej koncepcji rozwoju ulic Sobieskiego i Powstańców. – Włodarze Rybnika rozumieją rewitalizację tylko jako proces ograniczający się do przedsięwzięć infrastrukturalnych i architektonicznych. Ten sposób zarządzania miastem obserwujemy od lat. Budujemy i modernizujemy, ale bez pomysłu, co dalej. Potrzebujemy tych wszystkich inwestycji jak powietrza, ale powinny one tworzyć spójną koncepcję kierunku rozwoju Rybnika – mówi Piotr Kuczera, szef klubu radnych PO.

Opozycyjni radni sami zaproponowali kilka pomysłów na ożywienie ulic Sobieskiego i Powstańców. Jednym z nich ma być program „Lokal na kulturę w Rybniku”, który miałby polegać na wynajmowaniu lokali miejskich po preferencyjnych cenach. W zamian za niski czynsz właściciele galerii, restauracji czy stowarzyszeń będą prowadzić działalność kulturalną. – To sposób, by ożywić ulice zdominowane obecnie przez banki i salony telefonii komórkowej. Obniżona stawka powinna być jednak zróżnicowana, ze względu na stan obiektu i potrzebne remonty. Wdrożenie programu doprowadzi do urozmaicenia ulic i przyniesie zdecydowaną zmianę życia kulturalnego miasta – tłumaczy Piotr Kuczera.
 
Poza tym radni chcą również, by właściciele lokali gastronomicznych płacili mniej za zajmowanie pasa drogowego, a miasto wstrzymało proces sprzedaży lokali w ścisłym centrum, co umożliwi kreowanie przestrzeni publicznej. Zaś parking obok rybnickiej szkoły muzycznej i bazyliki powinien być bezpłatny.


Przypomnijmy, w minionym tygodniu projektanci zaprezentowali w magistracie wizualizacje ulic Sobieskiego i Powstańców po rewitalizacji (informowaliśmy o tym tutaj).

 

 

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2013-11-05 16:42:07

  Z tego bełkotu nic nie wynika

  8 0
 • ~Arteks 2013-11-05 18:00:41

  Do Kuczery - czy miasto nie zorganizowało dyskusji na temat deptaku? W przeciwieństwie do remontów deptaków w innych miastach ten projekt od początku jest rewitalizacją która nie obejmuje tylko remontu bruku ale również są podejmowane jakieś próby np. zmiany potoków pieszych, zmiany związane z organizacją ruchu, w zamierzeniach mają się tam odbywać eventy i imprezy, mają powstać nowe place, nowe miejsca rekreacyjne (skwer z możliwością leżakowania latem) itd A to co wy proponujecie czyli niższe czynsze dla działalności kulturalnej to powinien być program ogólnomiejski, a nie tylko dotyczący deptaku no i możliwy do wcielenia w budynkach miejskich bo na prywatne miasto wpływu nie ma. Natomiast miasto mogłoby zorganizować dla właścicieli kamienic leżących przy deptaku jakieś warsztaty fachowców którzy przekonywaliby ich do lepszego wykorzystywania zasobów swoich nieruchomości z pożytkiem dla nich jak i mieszkańców. Obecnie zazwyczaj na utrzymanie kamienicy pracuje tylko sklep, rzadko I piętro, w bardzo niewielu przypadkach oficyna czy piwnica. Efekt jest taki, że czynsz jest horrendalnie wysoki bo właściciel chce utrzymać kamienicę i jeszcze na niej zarobić bazując wyłącznie na sklepie... Widziałbym tu rolę edukacyjną miasta które powinno do tego energiczniej się włączyć, a nie zasłaniać się prawem własności. Parking koło szkoły muzycznej ma być bezpłatny, proszę nie próbować "wymyślać" czegoś co już ktoś inny wymyślił. ;) Generalnie rybnicka PO za bardzo nie zabłysnęła...

  0 5
 • ~Jan R. 2013-11-05 18:25:05

  Arteks jak powiadają każda pliszka swój ogonek chwali. Poza tym powiedzcie mi jak dojadę do banku PKO albo do inspekcji budowlanej albo do innej firmy co jest ich tam mnóstwo a nie będzie gdzie zaparkować to czy będzie można zawrócić na drodze czy będę musiał jechać z powrotem na wstecznym do ul. Saint-Vallier. Będzie można ten kwartał objechać jak teraz? A odnośnie pana Kuczery to świetnie ujął temat, chłopak ma rację w każdym słowie.

  0 4
 • ~ 2013-11-05 18:26:11

  Jak słyszę o PO to mi się nóż w spodniach otwiera. Jak długo jeszcze będziemy musieli znosić tych gnoi ? może lepiej dowiedzieć się gdzie te cwaniaki mieszkają i sami wymierzymy im sprawiedliwość.

  1 0
 • ~Antek 2013-11-05 19:05:45

  Po pierwsze straż miejska, tylko jej likwidacja może uratować obecne władze, obywatel dostał mandat, obywatel odbierze mandat władzy. Płatne parkingi: komu się tam będzie chciało jechać - na starówkę jest jeszcze kawałek na nogach, wygodniej podjechać do supermarketu i to bezpłatnie. Zresztą, szczęscie ze menadzerowie Supermatketów nie wpadli na pomysł udostępnienia dodadkowych pomieszczeń dla poczty, banków itp. ludzie mogliby oszczędzic sobie dojazdu i długiego spaceru do centrum. A wiadomo że można by było przy okazji zrobić małe zakupy. Najepiej gdyby stworzono takie duże centrum handlowo usługowo rekreacyjne. Z darmowym parkingiem oczywiście, dobrej lokalizacji sklepy, ale także mini targowisko z świeżymi warzywani, poczta, sklepy, meble kilka hektarów ciekawej powierzchni do rekreacji, a nawet biblioteki. I to by było nowe serce i centrum Rybnika. Od świtu do nocy.
  Dziekuję za uwagę, )

  3 0
 • ~Jan R. 2013-11-05 19:16:20

  Tygrysku a czym różni się cwaniactwo gnoi z PO od cwaniactwa gnoi z: PiS, SLD, Ruchu Naćpana Hołota, RP, PSL, RP, PJN itp. itd.? Wytłumacz mi to bo nie widzę różnicy. Ty jesteś taki mądry, że ach.

  5 0
 • ~ 2013-11-05 19:26:00

  "Parking obok rybnickiej szkoły muzycznej i bazyliki powinien być bezpłatny". Z tym się akurat trudno nie zgodzić...

  12 0
 • ~dr Becker 2013-11-05 21:04:33

  Wyjątkowo muszę się zgodzić z patałachami rybnickiej PO. Rewitalizacja to coś więcej niż zrobienie efektownego placyku przed kościołem - i tak Superman będzie zaburzał harmonię tego miejsca.
  Jak dotąd nasze władze miejskie udowadniają raz za razem że kretyńskie inwestycje są ich najmocniejszą stroną - vide sygnalizacja sobieskiego-łony-gliwicka.
  Rewitalizacja to znaczy ponowne ożywienie, ktoś tak stary jak ja pamięta że to była tętniąca życiem ulica pełna popularnych sklepów - ale galerie handlowe i banki skutecznie zniszczyły to miejsce.
  Rewitalizacja to powinno być coś na miarę ul. Mariackiej w Katowicach a nie absurdalne pieprzenie w bambus takie jak usiłuje nam wcisnąć administracja Fudalego.

  1 0
 • ~rybnikus 2013-11-05 21:59:45

  Przepraszam bo może nie zauważyłem, więc skromnie pytam, co prawdziwie zrewitalizowała w Rybniku PO, oprócz POdrzutka Kluzik?

  11 0
 • ~miastowy 2013-11-05 22:10:12

  PO w Rybniku już nie ma co gadać to gada bez sensu. Aby cokolwiek zrobić na tej ulicy oraz aby ludzie wrócili. Musi to jakoś wyglądać. Narazie jest syf jakich mało. Po dokładnym remoncie, ciekawie rozplanowanej architekturze będzie można wymyślać jakieś ulgi, akcje, imprezy itd.. Generalnie czy się to komuś podoba czy nie, mały handel przy galeriach w środku miasta ma przesrane. Raczej szanse należy upatrywać w franczyzie znanych marek lub niszach. Choć spoglądając na inne miasta , w najlepszym razie deptak przerodzi się w przedłużenie rynku z klubami i kebabami.

  7 0
 • ~1floyd 2013-11-05 23:05:35

  Niestety ale sami właściciele lokali na ul. Sobieskiego/ Powstańców doprowadzili do zagłady tych ulic. Większość z nich, ładnych kilka lat temu doszła do wniosku: po co się męczyć z własnym biznesem w postaci prowadzenia handlu we własnym lokalu. Łatwiej zrobić kasę na wynajmie lokalu. Ceny za 1m kw z kosmosu, nie mające przełożenia na obroty w nich. Stąd ciągłe zmiany najemców, a po czasie pustostany. Do tego zgoda miejskich włodarzy, na powstanie 2 dużych Galerii w centrum miasta dobiła ostatnich handlujących tam kupców. Obecnie bardzo trudno będzie ożywić te ulice. Po pierwsze mentalność ludzi, którzy uważają że dobre sklepy to tylko w centrach handlowych, a po drugie zawartość naszych portfeli się kurczy. Dopóki wzorem krajów bogatych, na dobry obiad będziemy pracować godzinę, a nie cztery jak w Polsce, dopóty nie będzie tu dobrze. I choćby zrobiono ruchome chodniki, z automatycznym kierowaniem ludzi do sklepów, to i tak nic nie zmieni. Tylko bogata klasa średnia napędza gospodarkę, handel i usługi. A tego w kraju, a tym bardziej w tym regionie nie ma. Polska jest jednym z nie wielu krajów o tak dużej liczbie ludności w UE która prawie nie ma własnego przemysłu.

  7 0
 • ~Arteks 2013-11-05 23:43:12

  @dr Becker - jesteś fajny koleś ale tym razem nie masz racji bo w przypadku Mariackiej nie było żadnej dyskusji w Katowicach! Po prostu zrobiono remont ulicy i dopiero potem myślano o tym jakie ona ma pełnić funkcje... Na początku nawet nie było mowy o imprezach typu urodziny miasta itd. To autentycznie internauci wymyślili koncepcję ulicy rozrywkowej. Niestety wbrew mieszkańców tej ulicy którzy do dzisiaj nie potrafią się pogodzić z tym, że zaciszna uliczka przekształciła się w centrum życia nocnego. Mariacka jest z jednej strony synonimem bardzo ciekawej metamorfozy która nie była do końca przemyślana co władze Katowic przyznały i próbują naprawić (np. ustawieniem tam kilka tymczasowych toitoi-ów aby ludzie nie sikali do klombów i do bram... Tak czy owak ja oceniam tę przemianę pozytywnie mimo tego że nie da się połączyć dziennego deptaka z nocną imprezownią. W Ostrawie Stodolni nie pełni roli dziennego deptaka. W Rybniku jednak jakieś konsultacje i dyskusje się prowadzi. Parę rzeczy związanych z potokami pieszych przemyślano, a także z samą funkcją ulicy która jest postawiona jasno - ma to być deptak z funkcjami handlowymi i gastronomicznymi oraz kulturą, handlem specjalistycznym i eventami. Ma to być ulica która przyciągnie spacerowiczów. Ja sam wniosłem sporo uwag w ramach konsultacji i dostałem dość sensowne odpowiedzi na nie od projektantów. Ciekaw jestem czy zostaną wprowadzone w życie. Jeśli niektórym osobom się nie chciało, a wolą wylewać gorzkie żale to ich strata.

  0 4
 • ~Arteks 2013-11-05 23:59:23

  @miastowy - byłeś kiedyś w Wiedniu? Moim zdaniem to jedno z najbardziej szalonych miast handlowych Europy. Polecam każdemu kto chciałby zobaczyć jakieś niesamowite wystawy sklepowe, a także najbardziej wydziwaczone sklepy i oferty. Czasem można tam kupić różne rzeczy za bezcen. Przy czym tam są bogate ulice gdzie usadowiły się wspaniałe marki, są ulice typowe dla miast turystycznych ze sklepami z pamiątkami czy antykami ale... są też takie ulice gdzie niektóre sklepy to zwykłe second-handy ale naprawdę pomysłowe i to w centrum miasta... Można w nich kupić płyty muzyczne, kicz, szkło laboratoryjne, używane meble, książki, sztuczną biżuterię i inne przeróżne pierdoły które ludzie kolekcjonują. Co ciekawe w niektórych przypadkach sklepy są czynne tylko popołudniu albo w niektóre dni tygodnia... Widać że ich właściciele traktują to jako dodatkowe źródło zarobków, a nie jako podstawowy dochód. Wiele takich dziwnych sklepów znajduje się w oficynach gdzie jak mogę przypuszczać czynsz jest dużo niższy. A co do naszej Powstańców to tam już obecnie jest kilka sklepów z rzeczami których nie kupi się w markecie - jak na razie się utrzymują na naszym handlowym śląskim rynku :) Wiedeń powinni odwiedzić obowiązkowo właściciele sklepów lub ci którzy szukają pomysłów na interes. Wiem że nie wszystkie pomysły da się przenieść ale niektóre możliwe że tak. Najgorsze sklepy to te które oferują byle jaki odzieżowy misz-masz. I co gorsza ich właściciele jeszcze się dziwią że nikt ich nie odwiedza.

  0 6
 • ~eliszka 2013-11-06 00:01:08

  Gdybym nie mieszkała w tej dzielnicy i miała tylko okazyjnie załatwić tam jakieś sprawy, jakoś bym to przeżyła i przeszła z parkingu pieszo. Ale ja tam mieszkam!!! Jak mam dojechać do domu? Większość ulic w ścisłym Śródmieściu jest jednokierunkowa, niejedne reorganizacje ruchu już były, żadna doskonała. Znowu ktoś zacznie przy tym majstrować i "ulepszać" - budować deptak przed bazyliką, gdzie de facto funkcjonuje dość skomplikowane skrzyżowanie kilku jednokierunkowych ulic. Jeśli ruch samochodowy pozostanie, tak jak planują projektanci - zaprzecza to idei deptaka, spowoduje chaos, bo jak jeździć slalomem między pieszymi, klombami, ławeczkami,fontannami i wszystkim co się zamarzy "architektom" ??? Jak zamknąć ruch - to paraliż gotowy, już wystarczy popatrzeć na korki wokół bazyliki - Na Górze, Mikołowska, Powstańców ok 15-tej godziny.

  4 0
 • ~miastowy 2013-11-06 07:32:26

  Mariacka nie była zaciszną ulicą. To była ulica burdel z ruchliwą jezdnią http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1452393,jak-mariacka-z-betonowej-pustyni-stala-sie-deptakiem-krotka,id,t.html

  1 0
 • ~spzoo 2013-11-06 08:05:47

  większość tych postulatów pało już wcześniej, z ust zupełnie kogo innego http://www.cris.org.pl/images/files/2012/deptak_dokument_podsumowujacy.pdf

  1 0
 • ~song 2013-11-06 10:49:47

  Powoływanie się na ulicę Mariacką w Katowicach to pomysł akurat mocno chybiony. Mariacka, pomimo ogromnych nakładów jest "martwa".Podobnie może być w Rybniku. Wszystkie obawy o wymierne efekty tzw rewitalizacji są ze wszech miar słuszne. Nie wystarczy wyremontować ulice i czekać na cud. Krótkowzroczność decydentów z magistratu jest porażająca.
  Przy okazji - centrum starego miasta nigdy nie będzie "przyjazne" dla ruchu kołowego. Nieuniknione są dalsze ograniczenia ruchu.
  Pozostaje tylko właściwe potraktowanie kierujących w kwestii opłat za parkingi. Coś za coś panowie !

  1 0
 • ~tliszka83 2013-11-06 15:36:55

  Ten artykuł to jakiś art. spons. Platformersów?

  5 0
 • ~Robin Tell 2013-11-06 16:23:26

  Jest jeszcze czas, by tej "koncepcji" nie realizować!

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1052