zamknij

Wiadomości

Radni PO chcą „okrągłego stołu” w sprawie straży

2012-09-10, Autor: Wacław Wrana
Po tym jak okazało się, że nie będzie referendum w sprawie likwidacji rybnickiej straży miejskiej, opozycyjni radni Platformy Obywatelskiej chcą zwołania „okrągłego stołu” w sprawie przyszłości tej instytucji. - Straż miejska nie może być odbierana przez rybniczan jako maszynka do robienia pieniędzy – mówią radni PO.

Reklama

Swoje propozycje reformy straży przedstawili na specjalnie zwołanej konferencji prasowej radni Piotr Kuczera i Benedykt Kołodziejczyk. - Przy okazji akcji referendalnej Straż Miejska w Rybniku poddana została olbrzymiej krytyce. Prawie 10 tysięcy podpisów rybniczan za referendum powinno skłonić władze Rybnika do zastanowienia się, jak ta instytucja ma funkcjonować w przyszłości. Niestety, w chwili obecnej straż kojarzona jest przez mieszkańców jako maszynka do robienia pieniędzy – tłumaczy Piotr Kuczera.

Dlatego radni PO chcą zwołania „okrągłego stołu” w sprawie przyszłości straży. Proponują, aby przy stole zasiadł prezydent, przedstawiciele wszystkich klubów rady miasta oraz komendanci straży miejskiej i policji.

 

Rajcy przedstawiają już konkretne pomysły zmian w straży. Przede wszystkim chcą jasnego rozdzielenia kompetencji policji i straży. Ich zdaniem, strażnicy powinni koncentrować się na dbaniu o czystość i porządek w mieście, a nie na wykroczeniach drogowych. Innym pomysłem jest reorganizacja rejonów pracy straży. - Obecnie jest to 6 gigantycznych rejonów, gdzie dzielnicowi funkcjonariusze są zupełnie anonimowi – zauważa. Piotr Kuczera proponuje również, aby siły straży wspomóc psami obronnymi:

 

 

Czy propozycja zwołania „okrągłego stołu” w sprawie straży padnie na podatny grunt? Wątpliwe. Prezydent Rybnika Adam Fudali zapowiada, że żadnych poważnej reformy straży nie przewiduje. - W każdej instytucji coś jest do poprawy, również w straży miejskiej. Uważam jednak, że ta instytucja działa zupełnie poprawnie – mówi prezydent:

 

 

Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie. Czy zwołanie „okrągłęgo stołu” w sprawie przyszłości straży miejskiej to dobry pomysł?

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~werkk 2012-09-10 06:16:14

  Straż Miejska była powołana do pilnowania porządku skończyło się na tym że pilnowali porządku w centrum miasta, dzielnice ich nie interesowały. Okrągły stół będzie miał sens jak SM będą w dzielnicach i premiowani będą nie za ilość mandatów a za porządek w dzielnicy. Ale jak znam życie to z stołem czy bez wszystko wróci do tego co było.

  1 0
 • ~Tomek_81 2012-09-10 07:17:34

  Kiedy doświadczony samorządowiec w końcu da temu miastu spokój?

  0 0
 • ~ 2012-09-10 08:53:43

  Jako gospodyni wydaje mi się,ze prostokątny stół stoi stabilniej wystarczy zmienić właściciela i zastawę . Widać Przewodniczący Komisji do likwidacji SM zauważył nieprawidłowości podczas sprawdzania list i stąd pomysł PO

  0 0
 • ~dhakarey 2012-09-10 09:15:09

  "Prawie 10 tysięcy podpisów rybniczan za referendum powinno skłonić władze Rybnika do zastanowienia się, jak ta instytucja ma funkcjonować w przyszłości. " A te 10 tysięcy to jest w odniesieniu do... no właśnie. Nie zrobiono równolegle kampanii dla osób będących za SM - a i takie osoby podchodziły na rynku. Gdyby było 10tyś do 5 tyś, to niech kombinują co zmienić, ale jakby było 10 tyś do 20 tyś!! Ale tego nikt nie sprawdzi, a szkoda.

  0 0
 • ~jurempus 2012-09-10 09:31:19

  Czasami sie zastanawiam poco wy sie takimi pierdołami zajmujecie jak zbieranie głosów lub cos innego.Jak niemacie co robić to kółeczko wokół zalewu i posprzątać śmieci chociarz tyle z was było by pożytku

  0 0
 • ~batot 2012-09-10 09:46:10

  Nie ma bata. Prezydent Wam nic nie zmieni, wszystko działa w każdym resorcie jak należy.
  Drogi macie super nowe. Obwodnice nową z największymi ograniczeniami do 40km/hw Polsce (już na youtubie się z nas śmieją). Straż miejska w końcu się przyda bo zacznie robić zdjęcia fotoradarami od policji a przy okazji wlepiać mandaty za złe parkowanie w Rybniku no bo skoro nie ma parkingów za free to teraz dopiero zacznie się wolna amerykanka. W końcu skończyły się już pieniądze przywłaszczone za karty pojazdu od Rybniczan to trzeba szukać innego źródła dochodów.
  Zbyt pewnie nasz prezydent czuje się na stołku, choć wygrał tylko różnicą ~3% głosów.
  Nic dodać, nic ująć - gratuluje samozachwytu z pracy ;)
  PS: Jak by ktoś z Rybniczan nie wiedział na co idą jego podatki to chętnie pokażę jak marnotrawią pieniądze na sprawy sądowe przegrane przed Wyższym Sądem Administracyjnym :)

  1 0
 • ~batot 2012-09-10 09:51:12

  Tak na marginesie czy ktoś zastanawiał się dlaczego straży miejskiej dodali uprawnień prawie jak policji ?
  Odpowiedź prosta. Zastanów się co taniej Państwa wyjdzie w czasach kryzysu czy zapłacić etat policjanta opłacanego z MSW czy strażnika miejskiego opłacanego z UM.
  No comment.

  0 0
 • ~Przemek22 2012-09-10 09:52:12

  batot - ograniczenia do 40km/h z obwodnicy od Budowalnych do Orzepowic juz dawnoooo są zdjęte.

  0 0
 • ~blitz 2012-09-10 10:19:38

  Zawsze mnie śmieszy jak widzę tych strażników miejskich jak łażą wyprostowani i dumni w stylu "I am the law!".... jeszcze nigdy w życiu nie widziałem ich w innej akcji jak bloczek z mandatami i wio- czy to przy zaparkowanym samochodzie czy przy chłopaczkach z piwem w ręku... skoro pan Fudali nie widzi nieprawidłowości w ich działaniu to ja się pytam dlaczego jeszcze nigdy nikt nie dodał tu komentarza jak widział strażników miejskich podczas innej interwencji jak mandat, czy podczas pomagania mieszkańcom miasta, albo przy odwożeniu bezdomnych do przytułków.. dlaczego nie ma takich komentarzy tutaj? Czyżby taka solidarność wśród mieszkańców miasta? czy może ręka rękę myje?????

  0 0
 • ~ 2012-09-10 10:37:56

  ~blitz ja widzialem jeszcze jak kupowali kebaba na pocztowej,podjechali wyskoczyla panienka i kupowala,a i dosc czesto jak maszeruje z ciastem 1 z cukierni w okolicach starego kosciola

  0 0
 • ~Teddy 2012-09-10 10:58:37

  Agonalne podrygi PO bo co? Bo można się wykazać, ze coś się robi a nie tylko ciu...lo ludzi??? Wiadomo było, że AF nie pozwoli na likwidację pupilków i że część głosów się zgubi (przy wyborach bylo to samo) a te dupy wołowe od Korwina, który twierdzi że: "paraolimpiada nie ma nic wspólnego ze sportem i równie dobrze można by organizować zawody w szachach dla debili" pokazał poziom swój i swoich ludzi, bo nie zabezpieczyli kopii dokumentów :-( Ludzie, kiedy dotrze do WAS wreszcie, że zmiany w tym mieście możliwe będą dopiero wtedy kiedy Adam Fudali PRZESTANIE BYĆ PREZYDENTEM???

  0 0
 • ~inzynier 2012-09-10 12:11:18

  Całe szczęście ,że Fudali jest Prezydentem Rybnika.Nie daj Boże jak PO dorwie się do władzy w Rybniku będziemy mieć to samo co nam w Polsce fundują,gdzie remontowane są odcinki autostrady dopiero co oddane na Euro 2012,afery hazardowe,amber goldy .katastrofy lotnicze i mega rozbudowana biurokracja , przecież każdy musi dać zatrudnienie swojej rodzinie bliższej i dalszej w ramach walki z "nepotyzmem"Kuczera jest w Komisji Samorządu i Bezpieczeństwa i to nawet vice Przewodniczącym? 6 lat jego kadencji zmarnowane,Czyżby zawiązała się w mieście kolejna egzotyczna koalicja PO i KNP? Widać ,że tak,widocznie brakuje pomysłów PO w jakimkolwiek temacie .Winszuję dobrego samopoczucia w koalicji z Korwinem ,który dezawuuje sportowców niepełnosprawnych.Co się dziwić niszowemu politykowi jakim jest JKM.Przykład premiera Donalda Tuska ,który nie ukrywa,że wyniki paraolimpijczyków nie są dla niego tej same miary co na normalnej olimpiadzie!!!!!!!!!!!!!!!.Żaden z polityków Platformy obywatelskiej zwaną nie znalazł dla nich czasu ,ażeby wręczyć im nominacje olimpijczyka nawet ministra sportu Mucha???????????????

  0 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2012-09-10 14:46:41

  Piękna wizja Panie Kuczera, lecz te doniesienia to Pana kariera. Rybnik już od dawna słyszał, że za mandaty urząd strażnikom pensje podwyższał. Reakcji w tedy nie było, i przemilczeniem Waszym się to skończyło. Panie drogi to nie Wy pokazaliście Straży Miejskiej rogi, tylko w cieple fleszy ogrzać chcecie swe nogi. Zapomnieliście kto stanął za mieszkańcami, więc lećcie do nich z zaproszeniami. Obłudne jest co robicie, że Kempnego i Dybały nie zaprosicie. konsultacje społeczne i Wy w dupie macie, w populizmie się obracacie. Wierzyć wam co niema, to kolejna Wasza ściema. Odwołanie Rady miasta, zrobić trzeba no i basta. Przy okazji wywieść Fudalego, w końcu samochodem jego. Cała sprawa Wam się wali, czuję że mieszkańcy Wam nie darowali. Osobiście się dołożę, i swój podpis za odwołaniem Was wszystkich złożę. Więc stolika okrąglika już nie będzie, i następne referendum też się odbędzie. W sądzie polegniecie, i już w radzie nie będziecie. Spokój z Wami zapanuje, a inteligent z centrum to skomentuje. Będę pisał rymowanki, aż Fudali dostanie wściekłej pianki. Wy też się w końcu wkurzycie, i z urzędu oddalicie. Wstyd Panowie wstyd na sali, ten okrągły stów Was powali.

  0 0
 • ~hanys960 2012-09-10 16:34:09

  No właśnie dziwnym trafem nie grzmieliście jak w dzienniku zachodnim pisano że straż miejska jest premiowana za mandaty, panowie wstyd tak się podłączać na chama pod inicjatywą którą wy żeście nie zauważali przez lata. Jak napisał poprzednik chcecie się ogrzać nie przy waszym ogniu. Tak to już jest w Rybniku najlepiej się poślizgać na cudzym bo sami nie jesteście wstanie nic zrobić. Okrągły stół żart jakiś. ponadto dlaczego przy tym stole nie ma zaproszonych tych co naprawdę zaczęli całą inicjatywę. Bliżej ludzi śmiech na sali. Kempny i Dybała włożyli swoją pracę a nie wy. Jesteście żałośni.

  0 0
 • ~ 2012-09-10 18:10:21

  P

  0 0
 • ~ 2012-09-10 18:14:34

  Pana Kempnego powinni zaprosić ,jest autorem tej inicjatywy, w końcu te około 10 000 głosów musieli mu uznać...nie przepadam za PO ale dobrze że zareagowali ich będzie już trudniej spławić panu AF

  0 0
 • ~Robin Tell 2012-09-10 20:21:59

  Niewątpliwym jest, że te ogólnopolskie akcje odwoływania straży miejskich to łabędzi śpiew Korwina-M, który dobiega 70-tki i chce jeszcze zaistnieć na polskiej scenie politycznej. Od lat zaś kołacze do Sejmu, chce być prezydentem kraju, radnym i jakoś mu się nie udaje. Niech sobie gra w tego brydża, czyli gorolskiego szkata a do polityki niech już nie wraca, bo tam nie ma dla niego miejsca.

  0 0
 • ~romcost 2012-09-10 21:50:40

  W okresie wszechobecnych oszczędności należy zlikwidować ten klub spacerowiczów, budynek wydzierżawić a połową kosztów utrzymania wspomóc Policję z przeznaczeniem oczywiście na nowe etaty, nie radary. Resztę zaoszczędzonych kosztów można przeznaczyć na płace najmniej zarabiających pracowników budżetówki w naszym mieści lub pomoc społeczną...
  Oszczędność duża a efektywność znacznie większa...

  0 0
 • ~donia96 2012-09-10 22:13:37

  Jak ja juz słyszę co chce zrobic PO to najlepiej jak by się dali sami do dymisji PARTIA OSZUSTÓW!! By chcieli miec większe bezrobocie to im by pasowało ale nie pomyslą ze ci też mają rodziny na utrzymaniu

  0 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2012-09-10 22:37:22

  Myśli o dobru w działaniu

  Zmiany daleko idące, w swej odwadze paraliżujące.
  Zmiany ludzi wiążące, lecz ku dobremu idące.
  Zmiany w przyszłość dobrze patrzące, dobrobyt dające.
  Zmiany przez większość nie chcące, lecz przez mniejszość wprowadzające.

  Człowiek patrzący w koniec nosa, nie słyszący z horyzontu innego głosa.
  Człowiek nic nie robiący, tylko na innych patrzący.
  Człowiek z natury drapieżnik zły, troszeczkę jak i ty.
  Człowiek istota myśląca, nad swą zagładą nie panująca.

  Myśl twórcza w głowie powstaje, nadzieję człowiekowi daje.
  Myśl ideologiczna, a zarazem logiczna.
  Myśl o nowym świecie, na którym Wy też będziecie.
  Myśl ta przysłania, brak w ludziach działania.

  Morał w swej prostocie zadziwiający, tuż pod ręką leżący.
  Morał powinien do działania być doktryną, jest dla Ciebie latryną.
  Morał jest wiedzą nadrzędną, w historii nie jedną.
  Morał ma ojców wielu, więc słuchaj go przyjacielu.


  Słuchaj ludzi mądrości, nawet jak już spalą Twoje kości.
  Słuchaj czy mądrość Twoja, nie to czasem zwykła paranoja.
  Słuchaj swojej żony mój drogi, nie przyprawi Ci wtedy rogi.
  Słuchaj też swych dzieci, a na starość nie pójdziesz na śmieci.

  0 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2012-09-10 22:38:30

  Wracaj więc do myśli głównej, zmiany istoty rozumnej.
  Wracaj również do ideologii, patrząc na sprawy ekologii.
  Wracaj gdy już Ci będzie źle, przesłanie to dla Ciebie śle.
  Wracaj mając nadzieję, nie mów ja na to leję.

  Zrób coś naprawdę trzeba, pójdziesz za to do nieba.
  Zrób coś nie bój się błędu, nabierz w działaniu rozpędu.
  Zrób coś nie patrz na innych, nie szukaj usprawiedliwiając się winnych.
  Zrób coś nie staj w bezczynności, niech radość z działania u Ciebie zagości.

  Jesteś dla nas nadzieją, liczy na Ciebie wielu.
  Jesteś jak biblijna opoka, nie spuszczaj swych działań z oka.
  Jesteś mym idolem, twardym i jedynym motorem.
  Jesteś niczym mistyczny Bóg, pokaż w zmianach ludzkości kilka dróg.


  Nadzieję w Tobie pokładamy, swój los na ręce składamy.
  Nadzieję w nas już zaszczepiłeś, wodę życia z nami wypiłeś.
  Nadzieję już teraz dzięki Tobie mam, następnemu ją dam.
  Nadzieję nikt mi nie odbierze, dzięki tobie w nią wierzę.

  Motorem moim się stałeś, zmiany w me ręce oddałeś.
  Mentorem mym nadal się obstoisz, Ty się zmian nie boisz.
  Motorem chciałbym być, podobnie jak Ty żyć.
  Motorem będę i ja, niech ta zmiana we mnie trwa.

  0 0
 • ~ 2012-09-10 22:43:54

  Kakażdy ma rodzinę i to nie jest żaden argument do nog nie robienia w pracy opròcz głupich rozkazów mądrego szefa .

  0 0
 • ~smr 2012-09-10 22:56:20

  Pupilki prezydencika tak szybko nie znikną stąd nawet jakby 100% Rybniczan ich nie chciało, państwo w państwie tutaj jest.

  0 0
 • ~orient 2012-09-11 21:33:14

  Smutne jest trochę to, że ludzie z PO proponują jakieś okrągłe stoły, może jeszcze nowe komisje i zespoły. Na co? Albo straż miejska jest albo jej nie ma. Taka służba zawsze będzie budzić kontrowersje bo mandatów nikt nie lubi. Jako umiarkowany sceptyk wobec Fudalego mogę tylko napisać, że tą wypowiedzią oraz tą w Radiu 90 Fudali po prostu cynicznie traktuje tych radnych jak małe dzieci. Ale oni na to po części zasługują bo nie potrafią sprawy referendum umiejętnie wykorzystać na swoją korzyść. Radni PO są amatorską opozycją i chyba już czas aby w Rybniku powstało jakieś nowe ugrupowanie, stowarzyszenie na rzecz miasta, które będzie w opozycji do Fudalego ale z drugiej strony nie będzie się zachowywać tak nieprofesjonalnie jak PO. A co do samych referendystów, po tym co szalony Korwin-Mikke powiedział o ludziach niepełnosprawnych każdy kto był powiązany z nim i jego ruchem powinien zaszyć się gdzieś w kącie ze wstydu. Przekroczył po chamsku pewną barierę i to ludzie będą mu pamiętać do śmierci. Nie chciałbym być na ich miejscu, kojarzony z tym starym, szalonym i chamskim człowiekiem który w pogardzie ma inwalidów i tych cudownych ludzi którzy na paraolimpiadzie pokazali co to znaczy prawdziwy niekomercyjny sport.

  0 0
 • ~Kurz 2012-09-17 00:37:11


  Rozmowny i Niemy,
  Ci Panowie dwaj,
  Staż Miejską chcą przekształcić
  W " Kommando Schutz Polizei ".

  w

  0 0
 • ~Kurz 2012-09-17 00:44:33


  W tej sprawie zgodne będzie
  Z nimi moje zdanie.
  Niech w miejsce obecnej Straży,
  Policja Miejska powstanie.

  Już sama nazwa dużo,
  W takim momencie zmienia,
  Bo większe są Policji,
  Niż Straży uprawnienia.

  0 0
 • ~hardmark 2012-09-18 17:44:42

  Politycy dorzucili swoje trzy grosze.Dopóki SM będzie widoczna tylko w Centrum dopóty będę za likwidacją.Niech pokażą się w dzielnicach i zaczną działać to może wtedy zmienię zdanie.

  0 0
 • ~bolo2 2012-09-25 16:29:35


  Samorządowcy w Rybniku się nudzą, rozpatruję problemy z którym się boryka kilku nieudaczników z KNP jak prezes,dyrektor generalny Stanisław Lach,facet który pracą w swym życie nie skalał rąk pracą jeżeli wszyscy członkowie tej organizacji w Rybniku mają tak bogatą przeszłość to KNP przetrwa rok jak wszystkie jego spółki zostanie z długami.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3097