zamknij

Wiadomości

Rada miasta zaapelowała do premiera o wsparcie finansowe

2020-11-20, Autor: 

Wczoraj na sesji Rady Miasta Rybnika odczytany został apel do Prezesa Rady Ministrów. Dotyczy on podjęcia przez premiera działań rekompensujących samorządom znaczne ubytki dochodów. Jak wyliczył magistrat, tylko z powodu zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, miasto straciło w tym roku blisko 28 mln złotych.

Reklama

Na wczorajszej sesji Przewodniczący Rady Miasta Rybnika - Wojciech Kiljańczyk odczytał apel do Prezesa Rady Ministrów, by ten podjął kompleksowe działania, rekompensujące samorządom znaczne ubytki dochodów z tytułu m.in. obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych.

- Konstytucja RP stanowi, że jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych, do odpowiednio przypadających im zadań, a zmiany w zakresie zadań i kompetencji JST następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. Na drodze zmian podatkowych JST muszą się zmierzyć z trudną sytuacją finansową. Wynika to z faktu zmniejszenia strumienia środków finansowych, przeznaczonych na zadania realizowane przez samorządy w Polsce. Jednocześnie nie zapewniono rekompensat tych strat dla polskich miast, w tym dla Rybnika – czytał Wojciech Kiljańczyk.

Z oceny skutków regulacji zmiany ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych wynika bowiem, że Miasto Rybnik w 2020 roku otrzymało o 27.9 mln zł mniej z tego tytułu, co znacząco wpłynęło na kondycję finansową oraz na możliwość finansowania zadań w obszarze wydatków bieżących oraz inwestycyjnych.

- Jeśli dodamy do tej kwoty potrzebę stałego, zwiększonego finansowania oświaty ze środków miejskich w kwocie przewyższającej 60 mln złotych w 2020 roku, staje się jasne, że zmiany w systemie podatkowym zagrażają systemowi finansowemu Rybnika. Powodują konieczność redukcji zatrudnienia pracowników administracji obsługi w oświacie oraz brak środków na dodatki motywacyjne dla nauczycieli, a także finansowanie innych zadań w obszarze kultury sportu dzieci i młodzieży. Nasze stanowisko zostało potwierdzone licznymi raportami organizacji zrzeszających samorządy, w tym ŚZGiP i ZMP – czytał dalej przewodniczący rady.

Apel rady zostanie przesłany do premiera Morawieckiego. Za głosowało 18 osób, 5 wstrzymało się od głosu, 2 radnych nie głosowało.

A Wy jak sądzicie? Czy pismo do premiera przyniesie jakiś skutek?

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~ 2020-11-20
    10:49:09

    71 29

    Jak bieda to do rządu ! po co nam samorządy, ja się pytam ? nawet jak mieli pieniądze ,to przewalili je na głupie ławki , deptaki i inne przepłacone pierdoły .
    Jak nie dajecie radę , to do dymisji .

  • ~maciek.stk 2020-11-20
    10:53:24

    61 21

    Rada Miasta z Kiliańczykiem na czele niech się zajmie pozyskiwaniem inwestorów, a nie wyciąganiem ręki do Rządu. Ja na razie to najlepiej wam idzie przeganianie potencjalnych inwestorów i szczucie.

  • ~rob78 2020-11-20
    10:59:02

    31 35

    A Piecha to co robi? Gdzie jest? Rybnik to jego miasto.

  • ~ 2020-11-20
    11:10:20

    19 40

    Premierowi chyba słabo zależy na interesach finansowych Polski skoro przez pomysły swoich ministrów i niekonstytucyjnych zachowań, istnieje niebezpieczeństwo utraty ogromnych kwot na rozwój kraju przez postawienie veta EU. Czy więc naiwni radni sądzą, że jemu zależy na jakichś problemach Rybnika i innych miast?

  • ~zbrudzinski 2020-11-20
    11:12:33

    28 24

    To nie są "pieniądze rządu", tylko Polaków.

  • ~Anna Duda 2020-11-20
    11:17:00

    27 36

    Niech puszczają z głośników bayer full to może coś dostaną.

  • ~6Cas4ju 2020-11-20
    11:22:58

    10 5

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~6Cas4ju 2020-11-20
    11:30:56

    47 14

    To i tak cieszy ze nie pomylili Premiera z Kanclerz.
    PMM im powinien odpisac;Proponuje wziasc kredyt,zmienic prace,albo tak po prostu DO ROBOTY,bo na ryz to trzeba sobie zarobic!!!

  • ~ 2020-11-20
    11:43:18

    28 23

    @Anna Duda - jaka postępowa , disco -polo jej się nie podoba... a jak gdzieś na imprezie grają , to wszyscy o dziwo słowa znają .

  • ~bikerek 2020-11-20
    11:53:37

    39 12

    Jakie by miasto nie dostało pieniądze to i tak prezydent i RM wydadzą na pierdoły: zardzewiałe donice, kamienie, zmianę nazwy placu teatralnego.
    Zacznijcie od oszczędności w administracji, pełno naczelników, pracowników działu promocji który zajmuje się bzdetami, po co miastu 3 wiceprezydentów. Wdrożcie program oszczędnościowy u siebie pokażcie dobrą wolę do oszczędności, a potem apelujcie o kasę.

  • ~6Cas4ju 2020-11-20
    12:04:53

    21 7

    Panie zbrudzinski,to ciekawe gdzie sie podzialy te _28mln zl?,
    Czyz za sprawa PISu po obnizeniu PITu nie WROCILY tez do Twojej kapsy?
    Teraz widac jak na dloni ilu "darmozjadow" utrzymywales ze swojej kasy?

  • ~corona 2020-11-20
    13:26:47

    30 12

    A jest możliwość poprosić rząd o zdymisjonowanie prezydenta Rybnika?

  • ~sympatykrybnika 2020-11-20
    14:57:18

    6 13

    Rybnicka rada miasta zaapelowała do premiera o wsparcie finansowe. Natomiast Burmistrz Niepołomic, Roman Ptak apeluje do Mateusza Morawieckiego, żeby rząd wycofał się z PLANÓW ZAWETOWANIA UNIJNEGO BUDŻETU. "W efekcie takich działań nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii Covid-19" - pisze do premiera Roman Ptak, dodając: "o wiele prościej będzie jeśli zaczniecie przestrzegać Konstytucji RP i podpisanych traktatów". Odważniej niż nasza rada i prezydent.
    Z tym zawetowaniem unijnego budżetu na pewno w Polsce nie będzie spokojnie.

  • ~sympatykrybnika 2020-11-20
    15:19:02

    5 2

    ~corona nie ma takiej możliwość aby rząd zdymisjonował prezydenta Rybnika.
    Można ustanowić ZARZĄD KOMISARYCZNY. Zarząd komisaryczny ustanawiany jest w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez gminę, powiat, czy województwo. To absolutna konieczność i ostateczność, o ile działania naprawcze nie mają szans na powodzenie lub się nie sprawdziły. Do tej pory znany jest jeden głośny przypadek zastosowanego zarządu komisarycznego. Stało się tak z decyzji szefa rządu na początku 2016 r. w Ostrowicach.
    Przepisy przewidują różne środki ingerencji nadzorczej, które możne podzielić na kilka grup:
    • informacyjne (obowiązek przedkładania rozstrzygnięć władz samorządowych organom
    nadzoru),
    • ostrzegawcze i prewencyjne (obowiązek organu nadzoru wszczęcia postępowania w
    sprawie stwierdzenia nieważności uchwały gminy),
    • represyjne (stwierdzenie nieważności uchwały organu samorządowego,
    rozwiązanie organu, zarząd komisaryczny).
    Przepisy stanowiące o zarządzie komisarycznym znajdują się w art. 97 ustawy o samorządzie gminnym. Generalnie wprowadzenie takiej formy nadzoru polega na zawieszeniu organów gminy, co skutkuje prawem podejmowania przez komisarza decyzji we wszystkich sprawach dotyczących gminy (coś na kształt syndyka).
    Taki nadzór można wprowadzić tylko decyzją prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Kryterium zastosowania tego środka jest nierokujący nadziei na szybką poprawę brak skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, powiatu i województwa.
    Jeżeli organ nadzoru uzna, iż skuteczność działania organów gminy nie rokuje nadziei na poprawę, może on (ale nie musi) zawiesić te organy i ustanowić zarząd komisaryczny.
    Ustanowienie zarządu komisarycznego najczęściej następuje po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom samorządu terytorialnego i wezwaniu ich do przedstawienia programu poprawy sytuacji (tak zwana „procedura sanacyjna”).
    Zarząd komisaryczny można ustanowić na okres do 2 lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady gminy oraz wójta, zarządu powiatu i województwa przez radę / sejmik kolejnej kadencji. Jest on sprawowany przez komisarza rządowego powoływanego przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Komisarz rządowy przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji organów jednostek samorządu terytorialnego z dniem powołania.
    ~corona, trochę dużo tego.

  • ~ 2020-11-20
    16:41:32

    9 2

    Obywateli powinni mieć więcej a urzędy i samorządy jak najmniej!
    Podatek w dalszym ciągu powinien być obniżany. "Wsparcie" na co zostanie wydane? Na firmy sportowe?
    UM zdecydowanie dysponuje zbyt dużymi środkami, które powinny być okrojone tylko do obsługi petentów, naprawy dróg i zarządzanie zielenią, infrastrukturą drogową, przelanie środków na edukacje i dofinansowanie kultury (wyłącznie niekomercyjnych imprez) i... tyle.
    Firmy świadczące usługi "sportowe" dla 0,5% mieszkańców same się utrzymają, pod warunkiem, że ktoś będzie z ich usług chciał skorzystać (za nie zapłacić).

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5269