zamknij

Wiadomości

Rada Miasta Rybnika przeciw specustawie

2019-09-27, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Wczoraj Rada Miasta Rybnika wyraziła negatywne stanowisko wobec tzw. specustawy, nowelizującej prawo górnicze i geologiczne. Za stanowiskiem głosowało 14 radnych, 11 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Obawy rybnickich radnych budzi wynikające z treści projektu poselskiej ustawy znaczne ograniczenie roli zarówno samorządu, jak i mieszkańców w procesach decyzyjnych, związanych z wpływem eksploatacji węgla na środowisko. Z punktu widzenia rybniczan jest to istotne zwłaszcza w kontekście planów uruchomienia wydobycia złoża „Paruszowiec”. Więcej pisaliśmy >>Radni o specustawie: „jesteśmy przeciwko złemu prawu<<

- Zmiana wspomnianej ustawy spowoduje pogłębienie tej sytuacji, a nawet odwróci role w procesie ubiegania się o koncesję na wydobycie węgla – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

- Zmiana ta zdecydowanie umniejszy rolę mieszkańców, a władze jednostki samorządu będą musiały wykonywać postanowienia ministerstwa w sprawie utworzenia „obszaru specjalnego przeznaczenia”. Tak głęboka ingerencja w prawa samorządu i mieszkańców, a także odebranie jednostkom samorządowym praw w zakresie dysponowania przestrzenią miejską, stanowi przyczynek dla niewłaściwego gospodarowania zasobami, a także przestrzenią należącą do Rybnika. Konsekwencją wprowadzenia w życie zapisów ustawy będzie możliwość uruchomienia zakładu górniczego wbrew woli zarówno mieszkańców, jak i samorządu. Mieszkańcy Rybnika już w tej chwili muszą znosić uciążliwości wynikające z obecności i eksploatacji kilku złóż węgla kamiennego

- dowiadujemy się.

Sprzeciw radnych wyrażony został w podjętej 26 września „uchwale w sprawie wyrażenia negatywnego stanowiska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.”

Czytamy w niej m.in.:

„Działając w interesie mieszkańców Miasta Rybnika, podzielając ich obawy, w duchu solidarności Rada Miasta Rybnika stanowczo sprzeciwia się poselskiemu projektowi ustawy z dnia 9 września 2019 r.(…) o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko”.

Treść podjętej uchwały przekazana zostanie Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Posłom i Senatorom RP z terenu województwa śląskiego, Ministerstwu Energii, Ministerstwu Środowiska, Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, a 11 wstrzymało się od głosu. Przed głosowaniem wywiązała się żywa dyskusja, której poświecimy osobny artykuł.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~stanislaw_paluch 2019-09-27 09:08:29

  Szykują nam specustawę, która pozwoli fedrować pod naszymi domami. Kasę, jak zwykle w tego typu nierentownych przedsięwzięciach, zgarnie kilku cwaniaków. My zostaniemy ze szkodami górniczymi, popękanymi ścianami domów i nieruchomościami za grosze, których i tak nikt nie będzie chciał kupić. Trzeba to zatrzymać.

  76 29
 • ~sympatykrybnika 2019-09-27 09:09:32

  11-stu z 25-ciu głosujących radnych się wstrzymało czyli nie chcieli działać w interesie mieszkańców Miasta Rybnika, podzielać ich obawy, w duchu solidarności, stanowczo sprzeciwć się poselskiemu projektowi ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu INFORMACJI O ŚRODOWISKU I JEGO OCHRONIE, UDZIALE SPOŁECZEŃSTWA W OCHRONIE ŚRODOWISKA ORAZ O OCENACH ODDZIAŁANIA NA ŚRODOWISKA.

  Tych 11-stu mają jakieś pokręcone kręgosłupy ni to samorządowe, ni to PIS-owskie.

  68 28
 • ~stanislaw_paluch 2019-09-27 09:22:28

  ~sympatykrybnika Masz rację, to rzeczywiście skandal! 11 radnych zamiast bronić interesu mieszkańców umywa ręce z nadzieją, że coś za to skapnie z pańskiego stołu na Nowogrodzkiej. Wstydźcie się! A i tak wam nic nie skapnie, bo niewiele sobą reprezentujecie, więc oczywiście nikt się z wami nie będzie liczył. Hahaha!

  63 23
 • ~MArudzia 2019-09-27 09:25:31

  Witam,
  Gdzie znajdę nazwiska wstrzymujących się radnych

  61 22
 • ~Bartek Malina 2019-09-27 09:36:03

  ciesze się ze przeciw wstyd dla pana Sobierajskiego który mogl za 1 razem do końca ze zrozumieniem przeczytać i sprzeciwić się specustawie pan dwornik powinien w lustro samemu sobie spojrzyc a mirela rzykac z naszym farorzem! albo godac o tegorocznych dożynkach!

  49 19
 • ~Bartek Malina 2019-09-27 09:38:00

  a jeszcze 1 dla mireli i pani brozki w boguszowicach nadal smierdzi mimo ze podpisywałem się pod deklaracja czyli nic nie zrobiliście oprócz pomysłu dawania odpadow zielonych do kubłów

  33 15
 • ~Shark73 2019-09-27 09:56:36

  Radnych PiS-u chyba nie widać na zdjęcie , chociaż ich wszystkich nie znam, ale tych najgłośniejszych (znanych) nie ma . Jednoznacznie oznacza to , że po pierwsze primo - są za spec ustawą zamykającą usta mieszkańcom, a po drugie primo - co raz jaśniejsze jest to , kto stoi za planami budowy nowej kopalni w Rybniku - o pośle Sobierajskim już nie wspomnę. Mam nadzieję , ze 13.10 .2019 mieszkańcy Rybnika zdecydowanie sprzeciwią się zamykaniu im ust przez obecną władzę z Warszawy !

  50 18
 • ~Arteks 2019-09-27 10:47:11

  To jest niewiarygodne, że w tak oczywistej sprawie dla przyszłości przyrody i mieszkańców naszego miasta, nie było jednomyślności w Radzie Miasta.

  52 20
 • ~rzyt 2019-09-27 13:17:03

  @Arteks, na jednomyślność RM musimy poczekać na głosowanie podwyżek diet. Wtedy dietetycy wiedzą gdzie guzik. Jestem przeciw kopalni w niepewnych rękach.

  19 9
 • ~Jan R. 2019-09-27 15:46:30

  Pan radny Michał Ch. w swych wywodach mnie zdumiewa. Czyżby obecna większość sejmowa składała się z idiotów? Bo jak wytłumaczyć fakt, że, wg pana Ch., właściwie wojewoda ma już teraz takie kompetencje to po co Sejm RP po wyborach będzie tworzył nowy, taki sam byt prawny? Drugi radny Łukasz D. ręczy za to co zrobią posłowie w przyszłości. Ja bym nie ręczył za to jednym moim włosem, dlatego, że je mam. Widać, że samodzielność tych 11 radnych znajduje się w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej. Czas na kandydatów na posłów i senatorów PO, by trąbili na okrągło, że oni takich zmian prawa nie wprowadzą. Dla mnie jest jasne, że nie wolno i nie warto głosować na partię Jarosława Niewysokiego, bo zrobią z nami co chcą.

  12 8
 • ~Jan R. 2019-09-27 15:53:56

  I jeszcze jedno można obejrzeć i posłuchać tego pod tym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=1pQrRulDB48 , punkt ten zaczyna się w 1 godzinie 19 minucie nagrania.

  4 1
 • ~ 2019-09-27 17:47:01

  Nie szanuje tych wstrzymujacuch sie. Tchorzliwi konformisci

  16 3
 • ~akukuruku 2019-09-28 04:46:44

  Noo ładnie "zryte i wyPOlerowane mózgi macie tam w tym Rybniku.
  11 z 12 komentarzy to najzwyklejsze gorolskie"paralityki umysłowe"
  ZERO KONKRETÓW,WSZYSTKO i ZAWSZE NIE I NIE,A dlaczego NIE. NO BO NIE!
  Kurde czemu nie wrocicie tam skad do GÓRNICZEGO Rybnika przyjechaliscie?

  7 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 2023