zamknij

Biznes

PWiK: Kto płaci za komornika?

2011-10-18, Autor: 
Chociaż nie każdy o tym wie, co miesiąc w rachunku za wodę rybniczanie płacą również za tzw. „uśredniony koszt windykacji”. Nawet ci, którzy swoje rachunki regulują bez zwłoki.

Reklama

Sprawę jako pierwsza poruszyła radna Monika Krakowczyk-Piotrowska. – Okazuje się, że opłata za usługę „odczyt wodomierza i rozliczanie należności” zawiera w sobie między innymi uśredniony koszt windykacji. Tym samym każdy mieszkaniec Rybnika, będący klientem PWiK-u jest traktowany z definicji jako klient nieuczciwy, nie płacący swoich zobowiązań w terminie – oburza się Monika Krakowczyk-Piotrowska.

Radna, kierując interpelację w tej sprawie do prezydenta Rybnika powołuje się też na to, że PWiK prowadząc działania na drodze komorniczej, otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. – Tego typu koszty mogą ponosić tylko osoby, które swoim działaniem powodują konieczność prowadzenia windykacji – tłumaczy radna.

 

Karolina Wacławiec, rzecznik prasowy PWiK-u przyznaje, że w kwocie abonamentu zawierają się koszty związane z windykacją należności od klientów. – To koszty odnoszące się np. do wysyłki wezwań do zapłaty, a więc monitowania klientów zalegających z zapłatą. Informując na bieżąco o zaległościach staramy się przeciwdziałać ich gromadzeniu się. Żeby zminimalizować koszty monity najczęściej drukują się z rozliczeniem należności przy wystawianiu faktury – informuje Karolina Wacławiec.

 

Jak zapewnia rzeczniczka PWiK-u koszty sądowe i komornicze nie wpływają na wysokość taryfy za wodę i ścieki pod warunkiem, że Przedsiębiorstwu uda się je odzyskać. – Nierzadko otrzymujemy decyzję komornika o umorzeniu egzekucji z uwagi na brak możliwości egzekucji należności od wierzyciela. Dlatego też ustawodawca dla potrzeb obliczania taryf przewidział możliwość uwzględniania m.in. kosztów należności nieregularnych, czyli wierzytelności z tytułu opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, nieściągalne w trybie ustalonym w umowie o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków – tłumaczy Karolina Wacławiec.

 

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~czeski1 2011-10-18
  01:53:35

  0 0

  P Y T A M S I Ę: czy toi prawda, iż pensja prezesa wodociągów wynosi ponad 25.000 zł miesięcznie ? Czy ty prawda, iż fudali akceptuje takie koszty ? PYTAM SIĘ KIEDY tym się ktoś zajmie

 • ~ 2011-10-18
  02:15:01

  0 0

  ile ten prezesik ma do emerytury? bo inaczej chyba sie go nieda pozbyć? no chyba że sie zmówimy?

 • ~hanys960 2011-10-18
  02:44:51

  0 0

  Wy się skrzykniecie nie śmiesz mnie facet. Dybała zajmował się tematem nawet wygrał z nimi pieniądze a co wy, wy go wyśmiewacie. Rok temu dybała pisał, że prezes zarabia 25 tysięcy a wiceprezes 23 tysiące. Obudziliście się, teraz popyskujecie potem wstaniecie z fotela pójdziecie pierdnąć na kibel i tyle z tego waszego gadania a jak się pojawi Dybała żeby wam coś pokazać, napadnijcie na niego i tyle. Brawo Pani Monika Krakowczyk-Piotrowska, jak widać bez laptopa od Fudalego daje Pani radę. Wreszcie ktoś idzie śladami Dybały. Niech im się Pani dobierze do dupy, z jednej strony Pani z drugiej Dybała i jakoś to pęknie a na tych gadaczy niech Pani nie patrzy i nimi też niech się nie przejmuje. Niech Pani nie bierze tego laptopa, niech sobie go Fudali w.....Zabawkami was chce kupić, jak zawsze wszystkich traktuje jak tych swoich leśnych dziadków.

 • ~werkk 2011-10-18
  06:20:28

  0 0

  Ile zarabia prezes przeczytacie w jego oświadczeniu majątkowym, Natomiast najlepsze jest to co można przeczytać na stronie PWiK na podstronie "o firmie" punkt 3 Zgromadzenie Wspólników. Odbiorców wody w spółce reprezentuje Prezydent Miasta Rybnika a ponieważ ma 98,93% czyli o wszystkim decyduje. Ja miałbym dla pani Moniki inne pytanie, jaki zysk wykazała za 2010 r. PWiK i czy ma prawo mieć zysk ( jeśli tego typu firma ma zysk to znaczy ze zawyża rachunki za wodę) jeśli go ma to powinien być podzielony udziałowcom czyli odbiorca wody. Ktoś pytał jak długo dr inż. Janusz Karwot będzie prezesem odpowiedz jest prosta tak długo jak prezydentem będzie Adam Fudali.

 • ~charlie 2011-10-18
  07:54:49

  0 0

  Przecież to całkiem normalne w kraju socjalistycznym. Podobnie jest przecież w innych sprawach. A o co chodzi np. w każdym ubezpieczeniu społecznym? Mnie to akurat nie dziwi. Znaczy się dziwi, ale w kontekście tego w jakiej przestrzeni polityczno gospodarczej żyjemy to już nie

 • ~Valjean 2011-10-18
  07:59:55

  1 0

  Przepisy w Rybniku są tak skonstruowane, że pozwalają na praktyki monopolistyczne PWIK. Spróbuj im wypowiedzieć umowę na odprowadzanie ścieków, bo chcesz np. przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest zgodna z ochroną środowiska i w efekcie tańsza niż ich usługi, miasto ci nie da pozwolenia. Może znajdzie się kiedyś ktoś, kto odda sprawę do sądu i jestem pewny że ma wygrane.

 • ~ 2011-10-18
  08:26:49

  0 1

  A co ma pensja prezesa do tego? Wy myslicie, że chłop siedzi i pierdzi w stołek? ile decyzji musi podjąć, ile spraw załatwić, ile godzin pracuje - o tym się nie pisze. Jesli tacy mądrzy jesteście to zamiencie go na tej funkcji albo każdej innej ktora jest stanowiskiem dyrektorskim/ prezesowskim. Po paru latach wysiądziecie jak wraki ale o tym sza, bo 25 tys. się liczy. Co do rozliczenia - skoro prawo na to pozwala to kto jak nie odbiorcy ma ponieść te koszty. A co robi gazownia, spółdzielnia, energetyka itp? Pewnie to samo.

 • ~hanys960 2011-10-18
  09:15:15

  0 0

  rurek - czego ty się najadł, grzybów myśl troszkę kto te prawo robi ekipa Fudalego.

 • ~elegant 2011-10-18
  09:47:13

  0 0

  Valjean ,jeżeli masz pewność ze wygrasz w sądzie z PWiKa to czemu tego nie zrobisz?Do dzieła!Zerwij umowę z "monopolistą" miej charakter nie bądź "portalowym pieniaczem"jak nie jeden z tego forum.

 • ~sianio 2011-10-18
  09:50:34

  0 0

  Rurek z całym szacunkiem-bzdety piszesz.Ilu w Polsce jest prezesów którzy zarazem są księgowymi,kierowcami ,sprzedawcami,sprzątaczkami,mechanikami i ciągną ten swój wózek przez całe życie dzieląc się swoim nędznym zarobkiem z państwem i opłatami lokalnymi.Ja z miłą chęcią zamienię się z panem prezesem.Inaczej się pracuje jak ma się sztab ludzi których robię odpowiedzialnymi na danym stanowisku a inaczej gdy człowiek musi sam orać.Bardzo dobrze że znalazła się radna która wytyka takie złodziejskie praktyki,bo może coś w końcu drgnie w kierunku likwidacji takich działań.A o wodę się nie martwię bo mam studnię.Opłaty za wodę to płacę ale za przesył,liczniki i oczywiście rozliczenie.

 • ~werkk 2011-10-18
  10:33:03

  1 0

  rurek a to ma pensja prezesa do tego że ustala ja prezydent i gwarantuje Ci ze za 50% znalazła by się osoba która by lepiej kierowała tą firmą. Ale czego nie robi się dla kolegi który zanim został prezesem w PWiK zajmował się sprzedażą garnków Zepter. Mnie osobiście najbardziej wkurza postawa prezydenta który jako osoba reprezentująca jednoosobowo odbiorców w zgromadzeniu udziałowców zgadza się a wręcz ustala ceny wody + ścieki a później na sesji R.Miasta tłumaczy ze nie ma wpływu na cenę wody + ścieki, cyrk.

 • ~werkk 2011-10-18
  10:42:16

  0 0

  Zobaczycie ze 01.04.2012 będzie kolejna podwyżka a Prezydent wypowie się ze nie ma na ceny wody + ścieki żadnego wpływu ale zapomni powiedzieć ze ma wpływ na: a wręcz decyduje powołanie odwołanie zawieszanie w czynnościach członków Rady Nadzorczej określanie zasad ich wynagrodzenia za udziały w posiedzeniach i innych czynnościach oraz uchwalanie regulaminów działania Rady Nadzorczej. Ustalanie miesięcznego wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki.

 • ~Ksenopita 2011-10-18
  11:34:46

  0 0

  Patologią jest że podwładny zarabia więcej od szefa, czyli Karwot od AF'a. Już w jakimś mieście wyszła taka sprawa jak prezes jednej ze spółek podległych miastu nie zgodził się na podwyżkę, którą miał się dzielić na boku z prezydentem. Wyszło wtedy, że większość prezesów miejskich spółek mianowanych przez tegoż prezydenta, który sam ustalał ich pensje, dzieli się nimi z owym prezydentem. Może mi ktoś przypomni jakie to było miasto? Okazja czyni złodzieja. Nic nie sugeruję.

 • ~hanys960 2011-10-18
  11:52:56

  0 0

  Co ty piszesz przecież prezydent jest tak biedny że pożyczki socjalne z urzędu bierze. Rada miasta, twór dla tworu. Prezydent zgłasza uchwałę i bsr głosuje za nią jakby mogli inaczej boją się go jak ognia a jeszcze Jaszczuk i ten nie kumaty Wojeczek głosuje bo to jest warzne żeby prezydentem był Fudali jak piał. Paranoja. elegant - pisałem że Dybała wygrał i pamiętam jak jechałeś po nim jak po burej suce to teraz się myj za 15 zł, może raz w miesiącu to zaoszczędzisz. Prezes 25 tysiaków wice 23 a ty se myślisz że skąd oni mają na te wypłaty. Oświadczam ci że z tego co ty się wykopiesz. Więc komp się często bo prezydent jest biedny a prezesi też. Jasne że dobrze że taka radna się znalazła, szkoda że tam jeszcze Dybały nie ma to rozgoniliby raz dwa te towarzystwo, ale ludzie wybierają jak wybierają a to też z powodu takich elegancików, którzy bezmyślnie obrażają wartościowych ludzi, którzy mają odwagę z tym walczyć. TheManiec - "no chyba że sie zmówimy?" chyba na kiblu, odwagi nie macie i tyle.

 • ~Valjean 2011-10-18
  11:53:49

  0 0

  elegant wież mi że zrobiłbym to jakby mnie było na to stać, tylko dla samej zasady

 • ~KusterMaster 2011-10-18
  12:05:16

  1 0

  Kiedyś przez moment w PWiK pracowałem i przyjrzał bym się relacja pana Karwota z panem Fudalim, bo to co tam się dzieje to jest przegięcie.

 • ~joakar56 2011-10-18
  13:15:55

  1 0

  szkoda że nikt z Was tu piszących nie zajmie sie tez tymi nierobani z Solidarności któży tam pracują i biorą pensje za to ze nic nierobią a w dodatku sa chorzy psychcznie a Pan F to toleruje i nie zezwala na zwolnienie

 • ~hanys960 2011-10-18
  13:44:57

  1 0

  Wiesz czemu nie zezwala na zwolnienie? bo każdy urzędnik wie o tym, że PWiK to przechowywalnia urzędników. Urzędnika trzeba schować to dają go do PWiK i tam go nie widać.

 • ~werkk 2011-10-18
  14:05:00

  0 0

  Przewodniczącego związku jest chroniony przez cały okres (4 lata kadencja) + jeden rok po kadencji w tym czasie nie można go zwolnic.

 • ~hanys960 2011-10-18
  14:10:10

  0 0

  To dlaczego wylał przewodniczącego Kopki, albo Jędrośki. Jak chce to wyleje, kwestia chciejstwa. Poczytaj protokół PiP który został umieszczony na stronie Dybały. Wpierw kogoś zwalnia dyscyplinarnie a potem z naszych pieniędzy odszkodowanie mu daje.

 • ~hub381 2011-10-18
  15:50:01

  0 0

  Tak z uwagą czytałem wszystkie wypowiedzi"Internautów"na temat P W i K w Rybniku,więc głowa boli i mnie od razu"zamorzyło".
  Jeśli tylko w części jest prawdą co tu wypisują.Pytam w jakim kraju my żyjemy???
  A że opłaty za wodę i ścieki są wygórowane w stosunku do innych miast naszego regionu nie jest tajemnicą.
  Więc co i w jaki sposób zadziałać ?A co na to radni ?Jednym słowem"RADA jest rada i przytakują"!

 • ~hanys960 2011-10-18
  16:24:15

  0 0

  Kolego, jeżeli ci tak mogę powiedzieć, ludzie mówię polityka fuj i co z tego jest, nie interesują się co się dzieje i wybierają tych samych bo w kościele siedział obok księdza jak w przypadku Fudalego. Radni są z BSR a BSR i PiS w Rybniku to Fudali, to odpowiedz sobie co na to rada. Dlatego musimy wspierać takich ludzi jak Monika Krakowczyk-Piotrowska czy Dybałę a nie ich obrażać bo robią dobrą robotę za nas. Czytałeś jak Dybała zaskarżył dwie uchwały i wygrał co się stało? Nie wpuszczają go od tego czasu na sesję, masz odpowiedź w jakim kraju żyjemy.

 • ~werkk 2011-10-18
  18:12:20

  0 0

  Dlatego nawet tutaj są opłacani ludzie których za zadanie jest pod każdym wpisem T.Dybały wypisywać jak najwięcej oszczerstw.

 • ~ 2011-10-18
  19:03:45

  0 0

  Z tym postępowaniem PWiK może zrobić porządek tylko jedna osoba: mój guru TEDE! Obecnie pewnie buduje swoją wypasiona klatkę na rynkowe gołębie (bo mam nadzieję, że sprzedał swoją przepocona odzież), następnie wyłapie te latające śmierdziele, upitrasi z nich egzotyczne potrawy, będzie je sprzedawał za wygórowaną cenę i w ten sposób zarobi na sprawy sądowe przeciwko monopoliście!

 • ~hanys960 2011-10-18
  21:48:44

  0 0

  jesteś cymbał i tyle

 • ~hans dunderschtytz 2011-10-18
  21:49:20

  0 0

  Znam jednego gościa, który po kilku naganach za pijaństwo w końcu wyleciał z jednostki miejskiej i teraz od kilku lat grzeje posadkę w PWIK

 • ~hanys960 2011-10-18
  22:07:35

  1 0

  No o tym mówię, ja też znam urzędnika który niby wyleciał i też tam grzeje posadkę. Ludzie o tym nie wiedzą i głosują na BSR lub PiS a w Rybniku nic nie ma wspólnego z ogólnokrajowymi strukturami. Musielibyśmy zrobić jak było w urzędzie. Dybała przyprowadził tam około 80 ludzi na komisję rewizyjną. Wziąć się w garść i zajść też do PWiK i starym sposobem wywieść na taczce prezesa i się skończy.

 • ~joakar56 2011-10-18
  22:40:32

  0 0

  i po takiej akcji zaraz woda i scieki podrozeją-chyba tego chcerz

 • ~ 2011-10-19
  07:18:04

  0 0

  HANYS - jeszcze jedna tako głupio odzywka i mosz w ciaprok! Tyn nick mosz chyba z kapelusza bo czuć od ciebie gorolym fest a fest!

 • ~hanys960 2011-10-19
  09:07:34

  0 0

  student żeby mi dać w ciaprok to trza mieć jaja ty ich nie masz a jak masz to powiedz kiedy i gdzie

 • ~ 2011-10-19
  09:22:44

  0 0

  Tam żeś tyż był taki mądry gorolu?

 • ~koxu 2011-10-20
  20:27:47

  0 0

  ~joakar56 - ty człowieku nie masz pojęcia co solidarność zrobiła już w wodociągach widocznie za te komentarze cie prezes PWiK opłaca

 • ~Ireneusz Porwol 2011-10-24
  12:02:53

  0 0

  Pani Wacławiec kłamie jak najęta przez Prezesa, nie można stosować odpowiedzialności zbiorowe a ustawodawca zobowiązał ukarać pozbawieniem części wynagrodzenia osoby odpowiedzialne za windykację kosztów należności nieregularnych które powinny obciążać konto sprzedawcy wody i usług kanalizacyjnych dlatego Rybniczanie nie dajcie się strzyc jak barany wnieście pozew zbiorowy i doniesienie do Prokuratury o wyłudzanie nienależnych opłat.

 • ~grzesiek 2011-10-25
  08:10:11

  0 0

  Trzeba było wybrać innego prezydenta. Teraz to się możecie w nos ugryźć. Ale większość Rybniczan kocha Fudalego...

 • ~hanys960 2011-10-25
  11:58:42

  0 0

  "Zapowiadane od wielu tygodni przez szefa stowarzyszenia – Tadeusza Dybałę spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Boguszowicach. Przedstawiciele stowarzyszenia krytycznie ocenili politykę mieszkaniową miasta, a w szczególności: zapowiadaną podwyżkę czynszów, niechęć miasta do zwrotu kaucji mieszkaniowych, ograniczone możliwości wykupu mieszkań i ceny wody w Rybniku" http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,bylo-tak-ostro-ze-musieli-wylaczyc-mikrofony,wia5-3266-11666.html Na tym spotkaniu właśnie Dybała mówił o odpowiedzialności zbiorowej. Działo się to przed wyborami, ja tam byłem i słyszałem wszystko. Prezydent nie przyszedł bo co będzie odpowiadał na zarzuty które są w pełni zasadne. Popatrzcie sobie na komentarze, co wtedy pisali niektórzy tutaj komentujący, jak na przykład, student, elegant, charlie01. Mówił również o rybnickiej prokuraturze, o mieszkania dla dzieci wiceprezydentów i urzędników. Prorok czy co. Nie po prostu zajmuje się tymi sprawami i wiele rzeczy ma udokumentowane, dlatego są wypuszczani ludzie typu student aby go zniesławiać, robić z niego oszołoma.

 • ~hanys960 2011-10-25
  12:18:09

  0 0

  Albo tutaj: "Czerwionka: dłużnicy mogą odpracować zaległości w czynszu." http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,czerwionka-dluznicy-moga-odpracowac-zaleglosci-w-czynszu,wia5-3266-15631.html Oczywiście student również swoje niedorzeczne wywody musiał zamieścić w komentarzach a skutek potem jest jaki jest. Dzięki właśnie takim ludziom jak student Fudali wygrywa, gdyż miesza ludziom w głowach, robi to z jakiegoś upośledzenia lub z wyrachowania.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4900