zamknij

Wiadomości

Przez Paruszowiec przeszło „tornado”. Kto wyciął drzewa na nasypie?

2019-06-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Temat wycinki drzew w Rybniku zawsze stwarza kontrowersje wśród mieszkańców miasta. Tak jest i tym razem. Czytelnik alarmuje, że w rejonie nasypu kolejowego w dzielnicy Paruszowiec-Piaski wycięto drzewa. Miało to się stać już w okresie lęgowym ptaków. Czego się dowiedzieliśmy?

Reklama

Do sytuacji opisywanej przez Czytelnika doszło w drugiej połowie maja. - Przy stacji kolejowej Rybnik-Paruszowiec wycina się drzewa. Dlaczego? Nie mam pojęcia, w dodatku niby mamy okres lęgowy ptaków, niby jest plan zagospodarowania przestrzennego. Zwykły obywatel za takie postępowanie musiałby się tłumaczyć przed urzędnikami. Tymczasem tutaj chyba wszystko się dzieje na zlecenie urzędników? - pyta.

Drzewa zostały wycięte zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji, jaką jest budowa tunelu, jak i na samym nasypie kolejowym.

Wywołana do odpowiedzi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu tłumaczy, że wycięte drzewa, które widać na zdjęciu nie zostały wycięte przez Miasto Rybnik. - Ta wycinka nie jest związana z budową tunelu i centrum przesiadkowego. Drzewa pokazane na zdjęciu rosły na prywatnej działce, z której wyciął je właściciel otrzymując wcześniej odpowiednie pozwolenia – wyjaśnia. Dodaje również, że Miasto Rybnik na terenie prowadzonej inwestycji nasadzi 11 dębów szypułkowych.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, drzewa na samym nasypie też zostały ścięte. Takie było zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych. Prace związane były z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury do utrzymania bezpieczeństwa obok linii kolejowych. Wiąże się ono z oczyszczeniem terenu z drzew, gdzie obowiązuje pas szerokości 15 metrów z obu stron linii.

Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK zaznacza jednak, że służby techniczne zaprzestały prac porządkowych na stacji Rybnik-Paruszowiec w okresie lęgowym. Pytanie, kiedy dokładnie to nastąpiło? Nasza rozmówczyni nie precyzuje jednak daty. - Do maja oczyszczono z drzew teren, którym nie znajdowały się ptasie gniazda. W październiku prace porządkowe zostaną wznowione na terenach, co do których pojawiła się wątpliwość, czy drzewa są zasiedlone – zaznacza.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~piotr0904 2019-06-13 11:41:37

  Z tego co widziałem jeżdżąc pociągiem to już jakieś 2 tygodnie są wycięte

  46 1
 • ~pprywatne 2019-06-13 12:02:27

  Czego się czepiacie, to przecież w ramach rybnickiej walki ze smogiem.

  53 31
 • ~Jacek Kamiński 2019-06-13 12:08:59

  Minister wydał głupie rozporządzenie i w całym kraju dewastowana jest zieleń stabilizująca nasypy i zasłaniająca te niekorzystne dla krajobrazu elementy infrastruktury.

  41 50
 • ~tf2 2019-06-13 12:14:26

  Jacek Kamiński, ja też z chęcią się dowiem, z kiedy te rozporządzenie i który minister je wydał.

  28 25
 • ~minowa 2019-06-13 12:33:07

  @ Jacek Kamiński, mądrzej będzie jak drzewa zwalą się na tory, dojdzie do katastrofy kolejowej i zginą dziesiątki ludzi. Ale co tam ludzie, drzewa ważniejsze, no nie ?

  65 23
 • ~Arteks 2019-06-13 12:39:02

  @Jacek Kamiński - niekorzystne dla krajobrazu są widoki zaniedbanych, zaśmieconych miejsc czy kopcących chałup dla pasażerów pociągów także międzynarodowych jakie przejeżdżają przez Rybnik. Akurat kolej w Rybniku ma co raz bardziej zadbaną infrastrukturę. Nawet te ich słupy i bramki sieciowe nie są już tak toporne jak kiedyś. Współczesny wiadukt nad Mikołowską też świetnie się wkomponował w okolicę. :) @minowa - masz rację. Drzewa są piękne i konieczne, ale muszą rosnąć w jakieś odległości od trakcji elektrycznej. Natomiast nawet PKP musi wypełniać przepisy i wycinać drzewa przed okresem lęgowym ptaków, a nie wiosną.

  35 23
 • ~berni 2019-06-13 14:01:21

  to na pewno zaś ten gość , który powycinał wszystkie drzewa obok starego kina Hutnik i obiecał posadzić nowe, a zrobił sobie zamiast drzew prywatny parking. Na zdjęciach widać że to miejsce sąsiaduje z jego parkingiem.

  23 5
 • ~Jacek Kamiński 2019-06-13 22:14:01

  minowa:
  Idąc tropem Twego rozumowania wszystkie drzewa przy drogach też powinny być wycięte na odległość 15 metrów. W lasach też, bo na spacery i grzyby tam chodzimy. Bezsens tego rozporządzenia dostrzegły i władze - mówi się o jego nowelizacji.
  P.S. Wcześniej drzew przy torach nie wycinano i jakoś "dziesiątek ofiar" nie było.

  10 4
 • ~Lateks 2019-06-13 23:44:03

  ~minowa w jaki sposób drzewo rosnące 10 m poniżej torów ma się przewrócić na tory? Część tych robinnii ma obwód taki że musiały tam być posadzone 100lat temu. A to oznacza że rosną od czasu wybudowania nasypu kolejowego.
  Tam gdzie jest teraz salon meblowy kiedyś była pasieka i zapewne to ten pszczelarz posadził te lipy i robinnie które teraz przeszkadzają parkingowi przy kinie hutnik.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 868