zamknij

Wiadomości

Przełomowe postanowienie sądu w Krakowie: Strajk Kobiet czy inne zgromadzenia są legalne

2021-02-18, Autor: Tomasz Raudner, bf

Strajki Kobiet w Polsce (w tym w Rybniku) były legalne? Zdaniem Sądu Okręgowego w Krakowie - tak. Z punktu widzenia prawa wszystkie zgromadzenia w czasie pandemii są legalne. Mało tego, nielegalne są za to działania policji, która je rozpędza – informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Reklama

To kolejny wyrok sądu jasno określający, czym są rządowe obostrzenia w świetle prawa. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przytoczył postanowienie, które III Wydział Karny Sądu Okręgowego w Krakowie wydał odnośnie sprawy wizyt prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa Jarosława KaczyńskiegoBeaty Szydło i wielu innych prominentnych polityków PiS na Wawelu w kwietniu 2020.

O co chodzi? Ośrodek złożył bowiem zawiadomienie do prokuratury o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa przez polityków polegającym na sprowadzeniu zagrożenia życia i zdrowia w związku z zagrożeniem epidemicznym. Domagal się też w prokuraturze ścigania funkcjonariuszy, którzy nie ukarali uczestników wizyt na Wawelu. Prokurator odmówił wszczęcia śledztwa, na to zażalenie do sądu złożył OMZRiK.

Sąd utrzymał w mocy postanowienie o odmowie śledztwa, czym przyznał rację prokuraturze. Ale uzasadnienie tego postanowienia jest zaskakujące i przełomowe zarazem. Otóż sędzia Joanna Makarska uznała, że prezydent Duda i inni politycy PiS przyjeżdżając w środku pandemii na Wawel i nie zachowując dystansu nie złamali prawa, bo rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie covidowych zakazów są... niekonstytucyjne.

"Jednocześnie sędzia uznała, że np. karanie mandatami uczestniczek Strajku Kobiet jest tak samo bezprawne, jak ściganie Andrzeja Dudy. Zgodnie z opinią sędzi wszyscy powinni być traktowani wobec prawa tak samo – informuje Ośrodek, zamieszczając na swoim profilu pełne postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem.

Lektura uzasadnienia jest ciekawa, a oto kilka zaczepniętych z niego cytatów:

„Obostrzenia wprowadzone tymi rozporządzeniami nie miały podstawy prawnej, stąd też ich nieprzestrzeganie nie może być z założenia uznane za czyn bezprawny (…) Owszem, pojawiły się „pomysły”, by gromadzenie się ludzi np. w ramach Strajku Kobiet (…) kwalifikować z art. 165 k.k. (a przynajmniej straszyć takimi konsekwencjami), lecz sądy nie działają w oparciu o „wytyczne” (kimkolwiek nie byłby ich autor), orzekając wyłącznie na podstawie prawa i w granicach prawa, i nie oglądając się na to, czy wprowadzone bez podstawy prawnej zakazy łamią obywatele, czy też sam twórca tych zakazów, czyli przedstawiciele władzy ustawodawczej/wykonawczej."

"Choć nie służy umacnianiu szacunku dla prawa sytuacja, w której stanowionych przepisów nie przestrzegają sami przedstawiciele władzy."

"Niestosowanie się do ograniczeń niemających podstawy prawnej nie jest wykroczeniem, zarówno wtedy, gdy ma to miejsce w czasie protestów ulicznych, jak i wówczas, gdy dzieje się to w czasie obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej."

 

"Konsekwentnie bowiem trzeba stanąć na stanowisku, że rozporządzenia, które wprowadzono rozporządzeniami z 31 marca 2020 roku, jak i 10 kwietnia 2020 roku (jak i kilkoma kolejnymi), niezależnie od oceny ich zasadności, łamały zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji i jako takie nie mogły i nie mogą stanowić podstawy przypisania odpowiedzialności karnej."

 

"Inną natomiast, zupełnie odrębną kwestią, jest to, że niestosowanie się do owych – wprowadzonych bez podstawy prawnej – zakazów jest jednak przez policję traktowane jako wykroczenie, gdy dotyczy takich zachowań obywateli, na które przedstawiciele władzy patrzą – mówiąc eufemistycznie - nieprzychylnie.”

Całe postanowienie sądu możecie przeczytać w poście Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych:

Jak postanowienie sądu komentuje Hanna Kustra - jedna ze współorganizatorek Strajku Kobiet w Rybniku? Poprosiliśmy o komentarz:

Ten wyrok udowadnia nam to, że obecna władza ma się za lepszych od nas. W stosunku do nas prowadzona jest represja, atakują na protestach, ciągają po komisariatach i sądach. Nasze protesty są legalne, mówimy o tym od samego początku. To działania policji i obecnie sprawującego rządu są nielegalne.

 

W zasadzie ten wyrok jest ok, bo pokazuje, że nie mogą nas ścigać tak jak ich, ale w praktyce różnie bywa. Warto podkreślić, ten wyrok udowadnia, że powinni zaprzestać ścigania obywatelek i obywateli za demonstracje, które mają na celu wywalczenia swoich praw.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Piotr Czaja 2021-02-18
  17:45:14

  Brawo sąd.Jednak można pokazać środkowy palec ministrowi zero!

 • ~bikerek 2021-02-18
  17:54:40

  11 11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~przykopa 2021-02-18
  17:55:12

  74 36

  miękiszon podda ten wyrok kasacji, podobnie jak zrobił to z wyrokiem nakazującym mu przeprosić

 • ~master4k 2021-02-18
  17:56:01

  85 43

  Art. 31 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż „ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w USTAWIE i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw”.

  Nie trzeba być jakimś wybitnym prawnikiem, bo wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem, żeby się samemu zorientować, że ten pseudo stan nadzwyczajny wprowadzony na podstawie rozporządzeń jest tyle warty, co wybory zorganizowane przez Sasina. Polska państwem prawa. Jasne...

 • ~Marco Darko 2021-02-18
  18:15:31

  55 49

  Suuperr teraz można legalnie strajkować w kawiarni lub klubie :))

 • ~Wasz Stary 2021-02-18
  18:25:00

  67 37

  O-oł, to się forumowym funkcjonariuszom nie spodoba..........................

 • ~Maksymilian Popeć 2021-02-18
  19:24:35

  73 46

  Hm, no i co z tego że sąd w PL coś tam orzekł. Przecież u nas od dłuższego czasu jest dyktatura i prawo ustalane jest jednoosobowo, niekiedy tylko za pomocą odkrycia towarzyskiego pierwszego sekretarza KC PiS ...

 • ~ 2021-02-18
  20:21:36

  48 14

  dzisiaj czytamy że wyrok sądu wywołał entuzjazm u czytelników, a wczoraj w artykule Maszynista skazany za potrącenie kobiety pod Rybnikiem. „Wyrok jest skandaliczny” skutek był dokładnie odwrotny
  rozumiem że mamy wybierać sobie wyroki, które nam pasują, tylko taka postawa nie ma nic wspólnego z prawem

 • ~Arteks 2021-02-18
  20:32:22

  50 52

  To jest kolejny dowód na to jak bardzo rządzący psują państwo... Wprowadzając nakazy i restrykcje w formie rozporządzeń - nawet w dobrej wierze - nie ma dla nich podstaw prawnych bez wprowadzenia stanu wyjątkowego. Tu mamy sytuację związaną z demonstracjami - ale to samo dotyczy noszenia masek, zakazu działalności biznesowej i innych niewygód jakie znosimy. W innych krajach nie ma takiego problemu bo... są stany wyjątkowe. W Polsce nawet w tak specyficznej sytuacji go nie ogłoszono. Albo bagatelizując pandemię albo lekceważąc możliwości konstytucyjne bo "jakoś to będzie".

 • ~Franek7 2021-02-18
  22:24:02

  49 35

  W normalnym kraju po takim wyroku przynajmniej kilku ministrów podałoby się do dymisji ( jeśli nie cały rząd). Ale my nie jesteśmy normalnym krajem.

 • ~Franek7 2021-02-18
  22:24:39

  23 28

  Kolejne fakty:

  „...W ostatnich dniach wyszło na jaw, że niemieccy naukowcy tworzyli na zlecenie rządu zmanipulowane ekspertyzy, aby legitymizować potrzebę restrykcji oraz ograniczania wolności obywateli...”

  „...Skandal o gigantycznych rozmiarach opisuje niemiecki dziennik „Welt am Sonntag”....”

  „...W połowie marca 2020 roku w Niemczech wprowadzono pierwszy lockdown. Stało się tak po sugestiach ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, który kierował się radami Christiana Drostena oraz Lothara Wielera - szefa Instytutu Kocha....”

  „...Gdy lockdown został wprowadzony, Drosten i Wieler, podtrzymywali jedną wersję rozwoju wypadków: krajowi grozi katastrofa, jeśli nastąpi szybkie otwarcie i powrót do normalności...”

  „...Obaj zalecali podtrzymanie lockdownu na Święta Wielkiej Nocy, czemu przeciwny był minister Seehofer...”

  „...Sprawę przejął sekretarz stanu w resorcie - Markus Kerber. Jego plan polegał na zgromadzeniu uznanych naukowców z instytutów badawczych oraz uniwersytetów...”

  „...Ich zadaniem miało być opracowanie dokumentu, służącego jako instrukcja do dalszych restrykcji....”

  „...Uczeni przystali na prośbę Kerbera. W ciągu kilku dni dostarczyli niezbędne informacje w niejawnym artykule, którymi miało posługiwać się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych....”

  „...Artykuł miał w możliwie najbardziej dramatyczny sposób przedstawiać zagrożenie, jakie stwarza koronawirus....”

  „...Powielano tę narrację we wszystkich mediach głównego nurtu....”

  „...W dokumencie nakreślony został między innymi „najgorszy scenariusz”, w którym, gdyby Niemcy nic nie zrobili, do końca mniemanej pandemii koronawirusa zginęłoby ponad milion ludzi w kraju...”

  „...Naukowcy zostali zatrudnieni do celów politycznych i z entuzjazmem wypełnili polecenie, jakim było zmanipulowanie niemieckiej opinii publicznej....”

  „...Nie działali więc zgodnie z duchem nauki, lecz zgodnie z duchem propagandy, pracując nad z góry określonymi założeniami, dla określonego przez polityków celu, jakim było straszenie Niemców i zmuszanie ich do podporządkowania się nowym regułom życia społeczno-gospodarczego...”

  „...Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że podobne instrukcje powstały w innych krajach, w tym, w Polsce. Sprawa ta udowadnia, że władze od początku pandemii bawią się z obywatelami w „kotka i myszkę”...”

 • ~dzideq 2021-02-18
  22:31:27

  36 20

  W normalnym kraj pijani kierowcy iwłodarze podają się do dymisji.
  Sąd u nas nie ma precedensu czyli ten tekst nie ma kompletnie sensu.

 • ~Franek7 2021-02-18
  22:39:43

  16 38

  Kolego Dzidek. Ów pan włodarz odpowiedział jak każdy w tym kraju. W świetle prawa to było tylko wykroczenie. Ty byś chciał żeby mu łeb na Rynku ucięli???

 • ~corona 2021-02-18
  22:59:41

  46 12

  Franuś.
  Pedofilia zdarza się w każdym zawodzie.
  Jak widzimy nawet w kościele.
  Pedofilii w żadnym wypadku nie można wytłumaczyć.
  A już tym bardziej w kościele.

  Jazdę po pijaku można wybaczyć typowemu Januszowi który przez lockdown popadł w problemy finansowe i poprostu chłop się pogubił.
  Ale prezydentowi?
  Politykowi?
  Komuś kto ma własnego kierowcę?
  Komuś komu powierzyło się rządzenie Miastem?
  Nie ważne że to wykroczenie.

  Nawet jakby miał 0,19 promila, to z gańby, rozumiesz? Z gańby powinien zejść z tego stołka. A jeśli Ty to tolerujesz. Nie nadajesz się do życia w społeczeństwie. Bo sam albo to robisz albo ktoś Ci bliski to robi

 • ~Qwety 2021-02-19
  00:06:48

  39 15

  To, że coś jest legalne jeszcze nie oznacza, że jest wskazane i mądre. Np. upijanie się jest legalne, ale głupie. Gromadzenie się w pandemii to nieodpowiedzialne narażanie innych na konsekwencje przykre dla zdrowia.

 • ~Franek7 2021-02-19
  06:51:42

  15 31

  Corona- żebyście wy ( trole z PiSu) tak wymagali standardów od PiSowcow to by było fajnie. A pedofilów to jakoś najwiecej w sutannach a nie w każdym zawodzie. I tylko ci w sutannach nie ponoszą odpowiedzialności. Dba o to Zbyszek Zero.

 • ~Franek7 2021-02-19
  06:53:32

  13 27

  A co do samego wyroku sądu to potwierdził on, że nasz rząd znęca się i prześladuje własnych obywateli i łamie ich wolności obywatelskie a Zaki i Corony mówią, że to dobrze. I jak ma być dobrze w tym kraju.

 • ~Lahcim 2021-02-19
  07:55:03

  14 23

  ***** *** i się nie bać.

 • ~pprywatne 2021-02-19
  09:02:49

  17 7

  A, w sądzie wymagają namordników. Hipokryzja po całości.

 • ~ 2021-02-19
  13:29:09

  19 6

  od tego dobrobytu i internetów w d się poprzewracało,co to za lalusiowata młodzież co nie potrafi roku bez klubów i imprez wytrzymać ewidentnie brakuje dziś obowiązkowej służby wojskowej

 • ~hub381 2021-02-19
  17:15:59

  4 14

  WRESZCIE niezawisły sąd orzekł to w co ludzie wierzyli. Rządzącym wolno chodzić i gromadzić się bez masek, łamać zakazy, które sami ustanowili ale dla Plebsu są zakazane.
  Konstytucja to rzecz święta, lecz dla rządzących często nieprzestrzegana .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 582