zamknij

Biznes

Przekonywali do niepełnosprawnych pracowników

2010-10-04, Autor: pww
Już po raz 3. realizatorzy projektu „Dodajcie nam skrzydeł” przekonywali przedsiębiorców do tego, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych może przynieść wiele korzyści.

Reklama

Tym razem w roli prelegentów wystąpili: Krzysztof Chełstowski ze stowarzyszenia „Razem”, Justyna Kalich – koordynator projektu „Dodajcie nam skrzydeł”, Danuta Kolasińska – dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz Rafał Tymusz – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku. W swoich prezentacjach prelegenci przekonywali, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest jednym z najważniejszych sposobów walki z izolacją społeczną, przyczynia się do ich aktywnego, niezależnego i godnego życia. Zatrudnienie tych osób wiąże się nie tylko z lepszą sytuacją finansowa, ale również umożliwia nawiązanie kontaktów społecznych i zwiększanie poczucia własnej wartości.


Przedsiębiorca zatrudniający osobę niepełnosprawną otrzymuje kilka ustawowych korzyści z tego tytułu, takich jak: dofinansowanie do kosztów płacy pracowników niepełnosprawnych, zwrot kosztów utworzenia stanowiska pracy i przystosowania miejsca pracy, refundację kosztów szkolenia i zwrot kosztów zatrudnienia asystenta niepełnosprawnego pracownika.


Warto również wiedzieć, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawca zatrudnił osobę niepełnosprawną w ramach umowy o pracę.


Więcej o poprzednich seminariach można znaleźć tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~qwert 2010-10-04 20:11:08

  Za dużo tych przywilejów dla pracodawców. Później zdrowi nie umieją znaleźć pracy albo mają fałszywe zaświadczenia o niepełnosprawności. Jako zdrowi jesteśmy coraz bardziej dyskryminowani:(

  0 0
 • ~Porta 2010-10-04 21:11:34

  O ile to ma sens w przypadku osób niepełnosprawnych np na wózku inwalidzkim, a tyle dziwi mnie praktyka typu: oferta pracy na sprzątaczkę albo magazyniera z wymaganym zaświadczeniem o niepełnosprawności. Te prace raczej są męczące i trzeba się schylać, więc to zwykłe nadużywanie przepisów. A więc wynika z tego, że część ludzi sobie załatwia takie zaświadczenia zeby mieć profit kosztem podatników. A urzędy jak to urzędy, zawsze będą robiły konferencje, nawet gdyby już nie było niepełnosprawnych, zeby panie urzędniczki z wygórowanym ego mogły pokazać, że są ważne, potem zwiększyć zatrudnienie i dostać stanowisko kierownicze i się jeszcze bardziej opieprzać na stołku, bo od najgorszej roboty i tak mają stażystów ;)

  0 0
 • ~JustDoiT 2010-10-04 21:22:51

  "a tyle dziwi mnie praktyka typu: oferta pracy na sprzątaczkę albo magazyniera z wymaganym zaświadczeniem o niepełnosprawności. Te prace raczej są męczące i trzeba się schylać, więc to zwykłe nadużywanie przepisów"

  Porta doskonałymi pracownikami niepełnosprawnymi umysłowo są np. sprzątaczki czy magazynier i nie zgadzam się, że zabierają miejsce innym "zdrowym" osobom gdyż one same nie potrafią zgłosić się do pracodawcy o pracę- ten program własnie im pomaga !!!

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-04 23:35:21

  Niezłą robotę robią w tym projekcie. Niestety to wzorcowy przykład rybnickiego rządzenia. Miasto namawia firmy do zatrudniania niepełnosprawnych, pokazuje im korzyści a samo tego nie robi!! Płacą gigantyczne kary z tego powodu – sam urząd z tego co widziałem na TVS płaci 230 tysięcy rocznie. A gdzie reszta placówek miasta.. I to mamy niepełnoprawnego prezydenta i niepełnosprawnego przewodniczącego rady (Arteks- o tym też nie wiedziałeś?). Typowy brak spójności w tym co robi miasto. Krząkała pokazywał razem z posłem Plurą i szefem PFRON rozwiązania w zakresie zatrudniani niepełnosprawnych w urzędach w ostatni czwartek. Szkoda, że media i internauci takich spraw to nie zauważają…
  qwerty, porta – niepełnosprawni to tacy sami ludzie i maja tak samo prawo korzystać z tego życia. Także w pracy. Nie dyskryminujcie ich, to nie PRL. Ciągle pracuje ich bardzo malo. Chcielibyście żyć z renty??

  0 0
 • ~ 2010-10-05 08:26:44

  tak... projekt się skończy, a ludzie niepełnosprawni będą siedzieć w domach, zamiast pracować.... w Polsce wszystko robi się od tyłu - najpierw wpłyńcie na polityków, żeby zauważyli potrzeby tych osób, poprzez dodatkowe ulgi, nowe zapisy, paragrafy... to, że ktoś zbierze pracodawców i z nimi pogada, to za mało... Ci ludzie patrzą w dobie kryzysu na biznes, a nie jak można zatrudnić osoby niepełnosprawne. Mam wrażenie, że w tej Unii to pieniądze wydaje się tylko na gadanie, pisanie i wydawanie bzdurnych ustaw i książek... szczególnie piję tu do równouprawnienia mężczyzn i kobiet oraz homoseksualizmu. I wracając jeszcze raz do początku mojej wypowiedzi - ile już było takich projektów w Polsce, od którego roku wydano na gadanie miliardy? Spotykano się z pracodawcami już od 2004 i co mamy? - dalej gadają!

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-05 14:12:58

  przepisów to my mamy tyle, że można nimi rzygać. Ludziom brak na ten temat podstawowej wiedzy i dobrej woli. Powyższe wpisy świadcża o tym najlepiej. Nawet jak po projekcie co 10 upośledzony zostanie w pracy to w naszych realiach to jest sukces. I jak powtarzam - urząd sam ma do zrobienia ma masę rzeczy w tym zakresie i niewiele robi

  0 0
 • ~Porta 2010-10-05 15:03:17

  biorąc pod uwagę koszty kampanii, to ten 1 na 10 niepełnosprawnych w pracy to żaden sukces. No chyba że patrzymy na skutki społeczne.

  0 0
 • ~auralfloat 2010-10-05 16:30:28

  Pomijając pozytywne aspekty wynikające z zatrudniania niepełnosprawnych na tym polu dochodzi do wielu oszustw. Otóż taki sobie pracodawca organizuje miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej - dostaje dotacje z Unii na przystosowanie stanowiska i przez rok nie płaci składek czy pensji - za to też płaci Unia. Niepełnosprawny ma pracę (to dobrze), pracodawca ma odwaloną robotę za darmo i jeszcze jest na pozytywnej liście. Rynek pracy dla "pełnosprawnych" kurczy się, bo na nich nie ma takich dotacji (jakieś tam są). Wilk syty i owca cała. Nie rozumiem jak osoby z I czy II stopniem niepełnosprawności mogą być zatrudniane na stanowiska kierowcy czy ochroniarza (wystarczy przejrzeć oferty regionalnych PUPów).

  0 0
 • ~ 2010-10-05 17:26:46

  Działa to np. tak,że jeśli ma się do czynienia w pracy z osobami bez niepełnosprawności to ubieganie się o podwyżkę z racji odpowiedzialnego stanowiska kończy się odmową bo-"my i tak do pani dopłacamy".Jeśli stanowisko jest związane z ograniczeniami ze strony osoby niepełnosprawnej to nikt nawet nie próbuje zrozumiec na czym to polega.Nieciekawie to wygląda z miejsca osoby niepełnosprawnej która nie ma upośledzonego myślenia tylko organizm.

  0 0
 • ~JustDoiT 2010-10-05 18:54:29

  Czy ktoś z wyżej wypowiadających się pokrzywdzonych zdrowych internautów zastanowił się nad tym jak żyją osoby niepełnosprawne intelektualnie? Czy ktoś chciałby stanąć na ich miejscu i zdobyć tą wymarzoną posadę magazyniera czy sprzątaczki?
  Ludzie cieszcie się, że jesteście zdrowi, chociaż czy umysłowo to mam do tego wielkie wątpliowsci po tych głupotach jakie przeczytalam......

  0 0
 • ~JustDoiT 2010-10-05 18:58:48

  Fakt jest taki, że Urząd Miasta nie wiele robi w zakresie zatrudniania osób niepęłnosprawnych i płaci liczne kary miesiąc w miesiąc.....Wraz z Prezydentem Urząd zatrudnia 3 osoby - czy jest się czym chwalic? Warto to tylko przemilczeć.......

  0 0
 • ~ 2010-10-05 21:17:09

  CIESZĘ się, że wyniknęła tu dyskusja! Tylko tak jak napisał AURAFLOAT najbardziej na tym korzysta pracodowca! Ja bym jeszcze dopisał osoby realizujące projekt - w tym przypadku UM (promocja, kasa - umowy/zlecenia), dopiero na końcu jest niepełnosprawny, a przecież to on powinien być priorytetem! ZAPYTAM jeszcze raz, ile się zmieniło w prawie, w pomocy osobom niepełnosprawnym do ilości projektów i wydanej chyba od 2004 kasy? Widzę jak działają chociażby spódzielnie socjalne - niby jest ich zarejestrowanych sporo, ale ile faktycznie funkcjonuje, no ile? Dość GADANIA i wydawania NASZEJ - po części - kasy na projektu, które nie wiele wnoszą, bo nie zmieniają mechanizmów rynku pracy! P.S. Dajcie ten milion złotych rozsądnemu biznesmenowi, który zna potrzeby i zasoby osób niepełnosprawnych - zrobi taki zakładad pracy, że hoho!

  0 0
 • ~ 2010-10-05 22:05:27

  Oj z tymi pieniędzmi dla "rozsądnego" biznesmena byłabym ostrożna.Niejeden zakład pracy chronionej powstał właśnie z podobnych funduszy a zatrudniane są tylko nieliczne osoby z tzw.grupą po to tylko żeby zakład nadal mógł korzystac z dopłat.

  0 0
 • ~JustDoiT 2010-10-05 23:22:50

  Wojtku. Ryb spółdzielnie socjalne to osobny temat ale przyznaję rację w 2009 roku było zarejestrowanych 170 spółdzielni w Polsce, z czego 52 spółdzielnie wykazywały oznaki życia:) Jak jest teraz po nowelizacji ustawy trudno mi powiedzieć .....Jeżeli chodzi o projekt, bo z tego powodu wyniknęła dyskusja zachęcam do zerknięcia na wyniki tego projektu. A biznesmenów, którzy chętnie by pomogli nawet bez tego miliona w mieście jest sporo tylko trzeba umieć prowadzić politykę na wysokim poziomie skoncentrowanej na dialogu i współpracy.

  0 0
 • ~JustDoiT 2010-10-05 23:24:56

  bastion dzięki temu, że mają osoby z grupą są konkurencyjni na rynku. Przy ZPCHr to jest tylko i wyłącznie biznes......

  0 0
 • ~ 2010-10-06 21:09:41

  Do pani justdoit,wiem, znam to od "podszewki".Pracodawca jedynie buduje wokół siebie wrażenie filantropa a to tylko biznes-niestety.

  0 0
 • ~grzesnick 2010-10-09 12:08:34

  w Nowinach jest artykuł (nie znalazłem go na stronie internetowej ) "Kandydaci odkrywają karty" w którym jest info o konferencji Krząkały i rozwiązaniach dla niepełnosprawnych. W tym kraju to ponad 10% społeczeństwa, czyli więcej niż 14 tysięcy rybniczan.. Wreszcie ktoś to z polityków lokalnych zauważył! Na konferencji Krząkałę wspierali niepełnosprawni z Rybnika, niepełnosprawny poseł Plura a nawet dyrektor śląskiego PFRONu pan Żymła. Jest jakaś nadzieja.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2999