zamknij

Wiadomości

Przejazd autobusem za 0,84 zł? To jest możliwe!

2013-10-07, Autor: Dominika Kuśka
Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku proponuje rybniczanon w cenie miesięcznego biletu 220 przejazdów przez 5 miesięcy. Będzie to możliwe dzięki „biletom zrównoważonym”. Czy i kiedy projekt wejdzie w życie – zdecydują sami pasażerowie.

Reklama

„Bilet zrównoważony” będzie pierwszym w Rybniku biletem długookresowym, odpowiadającym biletom jednorazowym. Oznacza to, że za 220 przejazdów w ciągu 5 miesięcy rybniczanie zapłacą w sumie 184 złote (bilet normalny) lub 92 złote (bilet ulgowy). Cena jednego przejazdu będzie więc wynosić odpowiednio 84 grosze lub 42 grosze. – Przy zakupie tradycyjnego biletu okresowego ilość przejazdów średnio wynosi 47 – 56, czyli w przeliczeniu jeden przejazd to koszt 1,6 – 1,9 zł (bilet normalny) i 95 – 80 gr (bilet ulgowy). W ramach „biletu zrównoważonego” ta kwota znacznie się zmniejsza – mówi Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ w Rybniku.

Taki bilet będzie dostępny dla osób, które posiadają imienną e-kartę, zrezygnują z podróży własnym samochodem i przesiądą się do autobusu lub złożą zeznanie podatkowe w Rybniku.

 

Obecnie projekt jest poddany dyskusji społecznej. – „Bilet zrównoważony” chcieliśmy wprowadzić już jakiś czas temu, jednak nie wszystkim się  to podobało. Teraz chcemy, by projekt ocenili rybniczanie, dlatego przedstawiamy naszą propozycję i prowokujemy do dyskusji społecznej – tłumaczy Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ w Rybniku. – Jeśli rybniczanom spodoba się pomysł, zrealizujemy go już w przyszłym roku – dodaje.

 

Opinie na temat projektu można przesyłać na adres e-mail: bezauta@ztz.rybnik.pl.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2013-10-07
  08:29:44

  13 0

  A bilet jednodniowy? Weekendowy? Tygodniowy?

 • ~.Tomek 2013-10-07
  10:38:56

  0 10

  Proponuję wprowadzić bilet "milowy". Np. pasażer wykupywałby bilet na 120 mil i w jego ramach mógł tyle przejechać. Sam by sobie z GPSem w ręku wyliczał pozostały limit. Względnie jednostkę mil można zastąpić dowolną inną np. stopą lub jednostką astronomiczną... Ale już na poważnie. Wg mnie pomysł trochę z księżyca wzięty. Rybnik bardziej potrzebuje konkurencyjnego biletu godzinnego i dziennego.

 • ~ 2013-10-07
  12:44:44

  6 0

  Proponuję wprowadzić tzw. karnety - np. bilet na 10 przejazdów, gdzie cena za całość to np. -30% tego, co zapłacilibyśmy normalnie. Można by to wprowadzić np. przy doładowywaniu karty za określoną kwotę.
  Przykładowo: bilet bez ulgi wynosi 2,80 zł; przy doładowaniu kwotą 20 zl dostawalibyśmy 10 przejazdów.

  W innych miastach, gdzie nie ma e-karty, funkcjonują takie karnety w formie papierowej.

 • ~JagodaW 2013-10-07
  13:02:44

  7 0

  w formie biletów miesięcznych promocja już jest, teraz powinni obniżyć cenę biletów dla osob ktorym kupowanie miesięczne nie jest potrzebne. Najlepszym i najpotrzebniejszym rozwiązaniem dla ogółu byłoby obniżenie kosztu biletu jednorazowego , bądź tak jak w innych miastach stworzenie biletu jednorazowego=godzinnego , dobowego czy też np 3godzinnego we właściwej cenie, co mi z tego że będzie bilet 5cio miesięczny jak nie wiem co za te 5miesięcy będę robić i czy będzie mi w ogole potrzebny na tyle czasu, nie normalne w tym mieście jest to ,że przejechanie conajmniej 3 przystanków kosztuje tyle co bilet na trasę 20stu kilometrów.

  Ogólnie mówiąc pomysł dla mnie beznadziejny w momencie gdy są inne piorytety

 • ~ 2013-10-07
  17:18:51

  0 0

  Przejazd autobusem za 0,84 zł? Hmmm, to rzeczywiście twardy orzech do zgryzienia dla pasażera. o czy pasażer poprze obniżenie ceny biletu? Trzeba się zastanowić i przeprowadzić ostrą dyskusję społeczną...

 • ~ilgreco 2013-10-07
  19:02:10

  1 0

  Dopiero teraz o tym piszecie? Na innych rybnickim portalach było już o tym w ubiegłym tygodniu...

 • ~Robin Tell 2013-10-07
  19:49:50

  0 0

  Jak młodzieży wytłumaczyć, żeby jeździła autobusami do szkół? Jest to trudne dla rodziców, choć zapewne byłoby to dla nich korzystne i korzystne dla tych, którzy muszą korzystać z samochodu.

 • ~p1chrunch 2013-10-07
  20:07:02

  0 0

  Możecie go jakoś inaczej nazwać, jak na przykład bilet ponadkwartałowy albo długoookresowy? Głupio jest się cały czas odnosić do ekorozwoju. To tylko ustalenia międzynarodowe, takie nazewnictwo nam nie jest potrzebne na tym szczeblu. Śmierdzi indoktrynacją jak byk.

 • ~p1chrunch 2013-10-07
  20:15:51

  2 0

  W dodatku nie wiemy, czy zrównoważony rozwój nie ochładza w zasadzie planety i nie doprowadzi do zaniknięcia Golfsztromu, pompującego ciepłą wodę z Karaibów na nasz kontynent i pod Morze Bałtyckie. Pod tym względem myślę, że to całe globalne ocieplenie jest wielką mistyfikacją na styku partii lewicowych, zidiociałych na tym punkcie oraz wielkiego biznesu.

 • ~orient 2013-10-07
  20:55:25

  4 0

  Niech coś wreszcie w UM robią z tą komunikacją żeby się ludziom bardziej kalkulowało jeździć autobusem bo w szczycie to porażka jest co się dzieje w Rybniku. Wszędzie trzeba swoje wystać, na każdym skrzyżowaniu i rondzie się wpychać. A w autach przeważnie jedna osoba...

 • ~bgm_cars 2013-10-07
  21:06:10

  3 0

  khem, że tak zauważę klientelą autobusów są głównie młodzież bez PL oraz emeryci , ci drudzy także w większości bez samochodów więc kto ma na tej promocji zyskać?
  Oczywiście mogę jedno z aut zarejestrować na syna gimnazjalistę i niech chłopak składa oświadczenie ;-) A włściwie to dlaczego samochodem? Dlaczego motocykliści są dyskwalifikowani ?
  Całkiem serio , czy ktokolwiek zastanowił się nad adresatem promocji?
  Pracujące matki pędzące po pracy odebrać dziecko z przedszkola lub szkoły po drodze robiąc zakupy?
  W dzisiejszych czasach dojazd do pracy to najczęściej 15 -20 km , kto o zdrowych zmysłach zdecyduje się na komunikację miejską by stracić resztę dnia na dojazdy?
  Populizm w czystej formie, ale jaki europejski !

 • ~kurteczka_on 2013-10-08
  01:04:31

  1 0

  A co mi po zniżce, skoro rozkłady jazdy są do dupy?! Autobus powinień jeździć co kwadrans lub co pół godziny i z tego samego przystanku w konkretne miejsce! A przy PKP autobus z tym samym numerem i cholera wie czy jedzie na zajezdnię czy dopiero zaczyna kurs.

 • ~Arteks 2013-10-08
  11:15:32

  1 0

  Tak jak pisze @kurteczka wielu ludzi nie korzysta w Rybniku z komunikacji bo linie nie są dostosowane do obecnych potrzeb, a na niektórych trasach kursów jest za mało... W Rybniku władze miasta pozwalają na wożenie powietrza między dworcem KM a pl. Wolności a jednocześnie tolerują że do dużych zakładów pracy na północy miasta w okolicy EDF autobusów jest bardzo mało... Spróbujcie dojeżdżać autobusem pracując w Urzędzie Celnym czy DB Schenker albo w okolicach dawnej Silesii... Jedyne co udało się w ostatnich latach to zadbanie o linie w kierunku Boguszowic, Nowin i Niedobczyc. Wielkim błędem władz miasta jest to, że nie łączyło przez wiele lat sprawnej komunikacji miejskiej z korkami i co raz większym ruchem pojazdów w śródmieściu miasta. Miasto prowadziło przez lata błędną politykę taryfową podwyższając ciągle opłaty za przejazd, a przecież jedną domen komunikacji publicznej powinna być taniość. Komunikacja miejska nie jest od zarabiania! Powinna w większej części być utrzymywana z podatków, a nie z opłat przejazdowych. Obecnie jazda w dwie osoby z Nowin do centrum autem wychodzi taniej niż autobusem... I to nawet jeśli doliczy się parking w Focusie za 1 zł za godzinę... Wiele miast prowadzi politykę zachęcania ludzi do korzystania z komunikacji publicznej. Dużo zła robią też władze województwa bo zamiast rozwijać kolej i transport szynowy, który byłby świetną alternatywą dla poruszania się osób dojeżdżających do SR to niestety w ostatnim czasie odstraszali od tego...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 439