zamknij

Wiadomości

Przed nami II Rybnickie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2014-09-19, Autor: Adam Doliba
Wydarzenia związane z II Rybnickimi Dniami Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostaną zorganizowane w naszym mieście w dniach 24-25 września.

Reklama

II Rybnickie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w środę i czwartek (24-25 września) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich (ul. Kościuszki 41) oraz w auli Uniwersytetu Ekonomicznego (Kampus, ul. Rudzka 13c). Spotkania z „Dziećmi Wyklętych” oraz historykami oddziału krakowskiego IPN poprowadzi Tadeusz M. Płużański.Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Stwardnienie Rozsiane "PRO BONO".
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Arteks 2014-09-22 10:30:51

  Widziałem kiedyś genialny film Wajdy Popiół i diament - właśnie nawiązujący do powojennego podziemia które likwidowało swoich przeciwników w bezpardonowy sposób. Czy takim ludziom należą się pomniki? A co Rybnik ma wspólnego z nimi? My nie potrafimy upamiętnić tych dzięki którym powstawał w Rybniku przemysł, piękne gmachy i nasza bogata historia w czasach pruskich, a mamy na siłę upamiętniać kogoś bo "bo tak obecnie politycznie wypada"? Oni nie byli "wyklęci" bez powodu ale dlatego, że chcieli zaprowadzać swój porządek przemocą. Jeśli w Jałcie zapadła decyzja uzgodniona między mocarstwami o podziale wpływów mocarstw po wojnie to w pewien sposób zalegalizowano tam polski komunistyczny rząd po wojnie (za Polaków). A więc ci wyklęci walczyli tak naprawdę z wiatrakami, a przez nich dochodziło do bratobójczej wojny jeszcze kilka lat po 1945 r. Władze miasta nie powinne się angażować w coś takiego. Zdania historyków na temat żołnierzy wyklętych są bardzo podzielone.

  0 14
 • ~mewa74 2014-09-22 21:05:40

  Ty tak poważnie? Żałosne...

  6 0
 • ~kibic_silesia_only 2014-09-23 09:21:17

  W zyciu nie czytałem większych bzdur. Popiół i diament wyznacznikem naszej historii. ktoś chyba nie wziął leków. W Jałcie zapadła decyzja? Jeżeli twój sąsiad zdecyduje, że cie okradnie i bedzie to robił 50 lat, to weźmiesz to na klatę? Bo zapadła decyzja? Zrozumie ten wpis jeżeli czerpiesz korzyści od spadkobierców czerwonych. Bo tak ten sektor działa. Polecam jednak pójść i posłuchać Płuzańskiego, jak opowie o ojcu i zyciu jakie miał. Dopiero potem zabrac głoś w tym temacie.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 359