zamknij

Wiadomości

Przed nami handlowa niedziela. Czy prawo wkrótce się zmieni? Za nami ważne głosowanie w Sejmie

2024-06-28, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Ci, którzy rozpoczynają od nowego tygodnia wczasy, będą pewnie zadowoleni. Będą mieli więcej czasu na zakupy. Najbliższa niedziela (30 czerwca) będzie bowiem handlowa. Tymczasem dzisiaj (28 czerwca) w Sejmie ma się odbyć głosowanie ws. ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Reklama

AKTUALIZACJA (godz. 13:50): Zakaz handlu w niedziele do zmiany. Sejm nie odrzucił wniosku

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 209 posłów, przeciw było 218, a wstrzymało się dwóch. Łącznie głosowało 429 posłów.

Wniosek poparli posłowie PiS, jeden poseł Koalicji Obywatelskiej, zdecydowana większość posłów Lewicy oraz posłowie Konfederacji i Kukiz'15. 

Zabrakło jednak głosów, by projekt odrzucić, w efekcie zostanie on teraz skierowany do rozpatrzenia w dwóch komisjach merytorycznych: Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Jak przypomina Biznes Interia, posłowie Polski 2050 argumentują, że "obecnie obowiązujące przepisy regulujące handel w niedziele są niekonsekwentne, ponieważ przewidują 32 wyjątki, z których korzysta 10 tys. sklepów, a Polacy i tak kupują w niedzielę, płacąc więcej za zakupy". Ponadto ustawa z 2018 r. miała sprawić, że małe sklepy będą się rozwijać, tymczasem od tego czasu upadło ich 30 tys.

Z kolei, jak podnosi poseł wnioskodawca Ryszard Petru, dwie niedziele handlowe w miesiącu mają zwiększyć liczbę miejsc pracy w handlu o 20 tys., zaś roczne obroty branży o 20 mld zł. 

Wcześniej pisaliśmy:

Według przyjętego kalendarza, najbliższa niedziela będzie handlowa. Z tej możliwości skorzystają zapewne osoby wybierające się w najbliższym czasie na wczasy. Następna taka możliwość pojawi się dopiero przed nierozpoczęciem roku szkolnego – 25 sierpnia. Potem nastąpi długa pauza. Niedziele handlowe zaplanowano na 15 i 22 grudnia.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Nie obejmuje ona jednak miejsc, w których prowadzona jest działalność pocztowa (jeżeli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40% przychodów ze sprzedaży w placówce). Zakaz nie obejmuje też lodziarni, cukierni, stacji paliw, kwiaciarni, kawiarni czy sklepów z prasą.

Są też sankcje za złamanie zakazu handlu w niedzielę – od 1000 do 100 tys. złotych kary lub ograniczenie wolności (uporczywe naruszanie przepisów).

Tymczasem dzisiaj w Sejmie ważne głosowanie. Posłowie Polski 2050 złożyli projekt nowelizujący ustawę o zakazie handlu. Dopuszcza ona dwie niedziele handlowe w miesiącu, za które przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie. Przeciwne takiemu rozwiązaniu są ugrupowania PiS i Lewicy, które zamierzają głosować przeciw nowelizacji. Jak zachowają się przedstawiciele innych partii. Odpowiedź poznamy zapewne jeszcze dzisiaj.

Jak Wy myślicie? Czy powinno być więcej niedziel handlowych?

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Marek1979 2024-06-28
  10:14:50

  29 52

  Handlowa niedziela powinna wrócić. Wymyśliły PiSowskie matoły żeby niedziela była niehandlowa bo myśleli że przez to ludzie pójdą do kościoła. Pracownicy nie powinni mieć nic do powiedzenia. Ich argumentem jest to że też chcą mieć wolne. Jasne jak pracujesz w weekend to masz wolne w tygodniu to raz. Dwa. W weekendy pracują kierowcy, restauratorzy, górnicy i jakoś żyją i nie płaczą.

 • ~raffo85 2024-06-28
  16:49:49

  35 16

  Przed wyborami: damy wam 4 dni pracy i 3 dni wolnego! Po wyborach: Do roboty barany w niedzielę! Przez to nie chodzę na wybory, czy pis czy po to kłamcy i złodzieje

 • ~Dintojra 2024-06-28
  20:20:41

  5 17

  @raffo85 - mam nadzieję, że to 85 to Twój rocznik, a nie IQ :)
  Po pierwsze, to ani PiS, ani PO nie deklarowały takiego rozwiązania... to była obietnica Lewicy, a jak wiemy jej poparcie i co za tym idzie sprawczość jest niewielka.
  Po drugie: my (Lewica) wam damy... a pracodawca zapłaci tak ? to tak jak z płacą minimalną, PiS podniósł i się tym chwali, ale to pracodawcy muszą płacić więcej nawet tym, którzy na to nie zasługują.
  Generalnie Lewica, czy PiS to socjalizm pelną gębą... niestety po 30 latach bez tego "wspaniałego" ustroju Polacy za nim zatęsknili haha.

 • ~Maksymilian Popeć 2024-06-28
  22:15:18

  12 8

  @Dintojra - generalnie jeśli uważasz że PiS czy Lewica to socjalizm to jesteś w głębokiej dudzie.

 • ~Maksymilian Popeć 2024-06-28
  22:20:08

  6 8

  @raffo85 - jeśli stawiasz znak równości w kategoriach złodziejstwo i kłamstwo między PiS i PO to pora wyjść z ziemianki i zacząć czytać choć jedno wiarygodne źródło informacji a nie tylko oglądać bzdury na YT

 • ~kasti 2024-06-29
  11:27:31

  12 3

  ~Marek1979
  Odstaw leki bo Ci szkodzą!
  Nic tak mnie nie śmieszy jak pampoń ustawiający życie innych swoim chorym ego i brakiem organizacji...

 • ~krycha12 2024-06-30
  18:09:47

  7 4

  Wszyscy posłowie PIS głosujcie ,aby w niedzielę wszystkie hipermarkety były zamknięte . Tak jest na Zachodzie. Niedziela jest nasza ,święta i Boża.!

 • ~1floyd 2024-06-30
  18:21:38

  3 3

  ~Marek1979. Też uważam że, handel w niedzielę powinien być możliwy. Ale mam trochę inny pogląd, na jego rozwiązanie. Praca w niedzielę i święta, powinna być sowicie wynagradzana. +100% stawki dziennej to minimum. Mam znajomych, pracujących w służbie zdrowia czy w górnictwie i mam rozeznanie w dodatkach za pracę w te dni. W handlu ,można je szybko zrekompensować. Np + 30% do ceny towaru, obowiązującej w tygodniu. To szybciutko zweryfikuje, potrzebę niedzielnych zakupów. Tzw. "Apacze",szybciutko się wyleczą z łazikowania po galeriach handlowych. A dla zapracowanych zakupoholików też mam rozwiązanie. Może zrobimy, nocne środy handlowe? Skoro ktoś ma silną potrzebę zrobienia zakupów, to może je zrobić w nocy. Sen też, nie jest aż tak ważną potrzebą ;-). I studenci w nocy też mogą dorobić.

 • ~kurier 2024-06-30
  20:05:46

  2 8

  Tęsknimy za handlowymi niedzielami. Tylko PIS chciał nakazywać ludziom jak mają żyć i co robić w niedzielę. Dyktatury już nie ma a głupi zakaz został

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 521