zamknij

Wiadomości

Przed nami długi weekend. Więcej patroli na ulicach

2019-06-19, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Przed nami długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie zapowiadana słoneczna pogoda z pewnością wpłynie na znaczne nasilenie ruchu turystyczno-wypoczynkowego. Na drogach pojawi się więcej samochodów, motocyklów i rowerów. Dlatego policja rozpoczęła dzisiaj działania „Bezpieczny weekend-Boże Ciało”. Aż do poniedziałku na drogach należy spodziewać się większej ilości policyjnych patroli.

Reklama

Dzisiaj o 6.00 rozpoczęła się akcja drogówki związana z bezpiecznym weekendem. Zakończy się w poniedziałek. Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem użytkowników dróg jak zawsze czuwają policjanci ruchu drogowego. - Od środy na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach obecne są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w videorejestratory – mówi sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

- Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Należy skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych: płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego i oleju silnikowego. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie i motocyklu były sprawne. Dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

- Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili „na podwójnym gazie”.

- Pokonując długie dystanse, starajmy się robić postoje na trasie. W czasie kilkuminutowych przerw wyjdźmy z samochodu, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

- Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Bezpieczne mieszkanie

Przed wyjazdem z domu zadbajmy o to, aby po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. - Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem bądź domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy zaufanemu sąsiadowi lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy – dodaje policjant.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2019-06-19 10:33:42

  Policja powinna zwrócić szczególną uwagę na hanysów z 500+ zmierzających ze swoimi Dżesikami i Kacperkami na basen ruda.

  15 41
 • ~Sebastian Ryszka 2019-06-19 11:17:35

  ~Kamil78
  To Gorole LGBT powinni zwrócić uwagę na DZIECI ,bo są nieobliczalne .To że ich nie będą mieli nie świadczy o tym ,że mają się na nich mścić .

  31 12
 • ~ 2019-06-19 11:19:22

  Ty Goroli w to nie mieszaj bo hanysy są za nimi 20 lat wstecz :) Weź lepiej słownik języka niemieckiego i podszkol swoją gwarę :)

  7 38
 • ~bartezz 2019-06-19 12:53:08

  Kamil78 - My Hanysy swoją gwarę bardzo znamy, natomiast to skąd ty lub twoi przodkowie pewnie pochodzą to zamiast pięć mówią pińć nie koń ale kuń i zamiast kobieta to kobita i nie słoma ale suma to ty wez do ręki słownik i zacznij się uczyć poprawnej polszczyzny bo nie miał ci jaj nawet kto przekazać! Śląsk to kultura tradycje i obyczaje jak historia sięga pamięcią - doszkól się ze starych mądrych książek o historii Śląska bo skąd ty możesz takie rzeczy wiedzieć jak w twoich rodzinnych stronach nawet walizek nie mieli yno na Ślask przijechali ze skrzinkami po margarynie. jak szoł ujek do wychodka to jedną ręką się od wilków odganioł.Pierwszy raz na Śląsku zjodł dobry obiad, bo tam takich potraw nie znoł, zamiast na tapczanie to lygoł w środku w tapczanie bo myśloł że po to tapczan się łotwiero żeby w nim lygać i spać taka to była kultura wjysz Kamil.

  28 3
 • ~Cuthbert_Collingwood 2019-06-19 15:17:54

  Aha, czyli ta dzisiejsza, poranna kontrola trzeźwości w Stanowicach przed rondem obok Tenneco, to już była ta akcja? Panowie sprawdzali trzeźwość tylko kierowcom wszelkiej maści dostawczaków...

  7 0
 • ~PIONEER-757 2019-06-19 16:49:45

  ~Kamil78
  Przyjechołeś na kartonie po margarynie z jakigos za......pia i chcesz hanysów kultury uczyć ..... jak Ci coś nie pasuje na śląsku to pakuj karton na kierym żeś przyjechoł i wracej do siebie s.....ć przez żertka jak żes to robił do tej pory !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  22 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 2874