zamknij

Wiadomości

Przed majówką sprawdziliśmy jak się jeździ po ścieżkach rowerowych

2013-04-29, Autor: Wacław Wrana
W 2012 roku w naszych artykułach eksperci krytykowali stan ścieżek rowerowych w Rybniku. Władzom Rybnika oberwało się za brak remontów tych traktów. – Na początku nowego sezonu rowerowego postanowiłem wsiąść na rower i samemu przekonać się jak się jeździ po trasach dla dwóch kółek w naszym mieście – pisze redaktor Wacław Wrana.

Reklama

Nie jestem zapalonym rowerzystą robiącym co drugi dzień po kilkadziesiąt kilometrów (koleżeństwo w redakcji złośliwie powie, że widać to po mojej sylwetce ;). Bardziej ze mnie niedzielny rowerzysta, tak więc moimi wrażeniami z podróży rowerem po Rybniku niech nie sugerują się zawodowcy, a miłośnicy rodzinnej rekreacji na wolniejszych obrotach.Planowanie podróży rozpocząłem od przestudiowania mapy rybnickich ścieżek rowerowych na Rybnik.com.pl. Poszedłem również do punktu informacji turystycznej na Placu Wolności. Tam pozytywne zaskoczenie - sympatyczna pani Lidia podarowała mi mapę Rybnika, na której też naniesione są ścieżki oraz mapę ścieżek w subregionie i na całym Śląsku.

Podczas pierwszej wycieczki po Rybniku postanowiłem wziąć pod lupę ścieżki w północno-wschodniej części miasta. Zobaczcie sami jak mi poszło >>
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~felix 2013-04-29
  08:56:38

  0 0

  Pamietajmy kto byl inicjatorem i budowniczym wiekszosci tych sciezek i nie tylko.

 • ~ 2013-04-29
  09:32:55

  0 0

  jedna ze scieżek widzialem wyremontowaną, mowy drobny żwir, kamień - fajnie zrobione.

 • ~bugielka 2013-04-29
  09:48:00

  0 0

  żwir to dobra rzecz na ścieżkę rowerową? Jako niewyczynowiec uważam, że żwir jest niebezpieczny i niewygodny.

 • ~ 2013-04-29
  10:17:38

  0 0

  A spacery jakie niebezpieczne :)

 • ~ziupo 2013-04-29
  10:22:13

  0 0

  Pierwsze lody przełamane, zatem teraz do pracy można już na rowerze ;)

 • ~ 2013-04-29
  10:31:33

  0 0

  jeżdżę sporo i mz im więcej czasu upływa od "remontu" tym lepiej sie tymi ścieżkami jeździ. luźny drobny tłuczeń którymi był utwardzany jest 1. niebezpieczny 2. głośny 3. nudny. ja preferuję jazdę po naturalnych drogach/ścieżkach leśnych.

 • ~ 2013-04-29
  14:02:57

  0 0

  Te "ścieżki rowerowe" to są tylko z nazwy.
  Kto mi powie, która z nich spełnia wymagania stawiane w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych do poczytania tutaj http://rower.zm.org.pl/?a=rso.przepisy

 • ~ 2013-04-29
  18:53:04

  0 0

  Panie Redaktorze - po lekturze artykułu odnoszę wrażenie, że nie pierwszy raz podróżował Pan tą ścieżką. To fajnie, że promuje Pan wypoczynek na łonie natury, ale odnoszę wrażenie (z własnego doświadczenia), że na temat ścieżek rowerowych w Rybniku można napisać troszkę bardziej krytycznie. Po pierwsze sama mapka jest dosyć ignorancka - brak porządnego zbliżenia, brak całego szlaku (np Rybnik - Rudy) tylko do granicy miasta? Świat to nie tylko Rybnik i można by się postarać o bogatszą wersje. Po drugie: na wycieczkę wybrał się Pan chyba bez dzieci, bo zwróciłby Pan uwagę na poziom bezpieczeństwa podczas przekraczania np ul. Mikołowskiej zarówno w Rybniku jak i przed sama Przegędzą. Miastu szkoda tych 3 L farby aby prawidłowo oznakować przejście dla rowerów? Po trzecie, ile razy na trasie zastanawiał się Pan: "którędy właściwie mam jechać?" Jest mnóstwo przykładów gdzie ścieżką jedzie się "na czuja" bo nie jest właściwie oznakowana (oznakowanie zniszczone, zamalowane, kompletny brak). Po mieście nie da się jeździć ścieżkami, zostają chodniki albo droga - taki już urok naszego miasta, nic na to nie poradzimy, ale po wyjeździe jest o co powalczyć. W artykule brak informacji czy na przejechanej ścieżce występują miejsca gdzie trudno się minąć rowerami, a takich miejsc jest trochę. Zachęcam do dalszych podróży i relacji spojrzeniem osoby, która porusza się daną trasą pierwszy raz, bo dopiero wtedy ocenimy faktyczny stan naszych ścieżek. Pozdrawiam, Rowerzysta amator :)

 • ~Gilia 2013-05-09
  13:05:49

  0 0

  Faktycznie, Pani z Informacji Turystycznej jest przesympatyczna :) Co roku biorę nowe mapy ze ścieżkami i co roku z niezmiennym uśmiechem na ustach mi je wręcza. Szkoda tylko że mapa już od kilku lat jest nie aktualizowana...w Rybniku ścieżek jest więcej!
  Może warto o tym pomyśleć?
  I jeszcze jedno- co z ścieżkami pieszymi? Czemu nikt ich nie odświeża? Niebawem pójdą w zapomnienie...A tyle zwolenników nordic walking z chęcią by skorzystało....
  Może warto pomyśleć o nowej , AKTUALNEJ mapce ze szlakami rowerowymi i pieszymi? To byłoby coś... Pozdrawiam!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2218