zamknij

Wiadomości

Prośby i apele na nic. Powstało kolejne dzikie wysypisko śmieci

2013-06-17, Autor: Dominika Kuśka
Rybniczanie nadal chętnie wyrzucają śmieci w lasach i w innych mało uczęszczanych miejscach. W minionym tygodniu strażnicy miejscy odkryli dzikie wysypisko przy ulicy Dygasińskiego. Jak zwykle w takich przypadkach, nie udało się ustalić sprawcy zanieczyszczenia.

Reklama

W miniony wtorek, 11 czerwca strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o dzikim wysypisku śmieci przy ulicy Dygasińskiego w Rybniku. – O zdarzeniu powiadomił nas rybniczanin, który jednak nie zdążył zanotować numeru tablicy rejestracyjnej pojazdu. Okoliczni mieszkańcy z kolei niczego nie zauważyli – mówi Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Gdy strażnicy dotarli na miejsce, okazało się, że teren przy ulicy Dygasińskiego jest zaśmiecony różnego rodzaju odpadami. – Funkcjonariusze zabezpieczyli dzikie wysypisko. W znalezionych śmieciach szukali śladów, prowadzących do sprawcy. Niestety, nie udało się ustalić, kto stoi za wyrzucaniem śmieci na tym terenie – tłumaczy Dawid Błatoń.

 

– Gdy sprawca jest znany, straż miejska za wyrzucanie śmieci w niedozwolonym miejscu może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. W tym przypadku jednak sprawca nie jest znany, co uniemożliwia straży miejskiej nałożenie kary – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Przypomnijmy, problem dzikich wysypisk śmieci nie jest nowy w naszym mieście. Każdego roku funkcjonariusze zachęcają mieszkańców, by informowali ich o gromadzeniu odpadów w niedozwolonych miejscach. – Jeden papierek czy opakowanie po gumie do żucia staje się zalążkiem do powstania większej góry śmieci. Ktoś dorzuci plastikową butelkę, ktoś inny pudełko po papierosach, a to kończy się na regularnym i celowym wywożeniem odpadów z gospodarstwa domowego – tłumaczy Dawid Błatoń.

 

>> Choć za oknem jeszcze śnieg, strażnicy rozpoczynają wiosenne porządki

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~dadon 2013-06-17 08:32:31

  gdyby jaśnie Panowie ze straży miejskiej więcej spacerowali po dzielnicach i potencjalnych miejscach takich dzikich wysypisk to nie musieli by czekać na sygnały od mieszkańców, ale po co, lepiej sobie spacerować po rynku i okolicach i kierowców się czepiać
  może redakcja zrobi szybka sondę na temat kiedy ostatnio widziałeś pieszy patron sm w swojej dzielnicy

  8 0
 • ~tommi 2013-06-17 10:48:32

  dpa, czy nakładanie kierowcom mandatu za złe parkowanie nazywasz czepianiem się? jeżdzę 20 lat po Rybniku i nigdy SM nie czepiała sie mnie, czyżbym miał szczęście? piesze patrole widuje, ale rzeczywiście sa one w okolicy ich siedziby wiec chyba normalne, dalej od centrum niewiem jak wygląda wiec nie wypowiadam się

  0 3
 • ~ 2013-06-17 11:40:24

  SM powinna zakupić sobie obroże przeciw kleszczom i jeździć po lasch i sprzątać śmieci.

  0 1
 • ~amik 2013-06-17 13:04:53

  Szanowna Redakcjo, po pierwsze proszę nie uogólniać. Jestem Rybniczanką i nigdy mi się nie zdarzyło wyrzucić śmieci w innym miejscu niż do kontenera, więc mam prawo poczuć się lekko obrażona. Po drugie, zaczynając tekst w ten sposób przyczyniacie się do tworzenia negatywnego wizerunku zarówno mieszkańców Rybnika jak i samego miasta (a chyba macie inne zadanie). Po trzecie, może ktoś przypomniałby strażakom miejskim w jakim celu została utworzona w Polsce ta formacja. Po czwarte sama po 2 dniach odpoczynku poza miastem wracam, do domu i ku mojemu zdziwieniu widzę, że w pobliskich krzakach (mieszkam w bloku) leży wyrzucony telewizor. Moja propozycja zrobić tak jak w Niemczech - puszki, butelki itp - oddaje się tam do skupu, sprzęt nie pamiętam ale albo mają punkty skupu albo odbioru sprzętu AGD i RTV. Zmieńmy swoje nastawienie, sami zwracajmy uwagę tym co śmiecą, zmieńmy trochę prawo i będzie nam lepiej. Pozdrawiam

  1 0
 • ~tommi 2013-06-17 13:39:37

  szanowna amik, ależ bardzo podobnie działa to w Polsce, telewizor mozna rozebrać i oddać części złomowe na złom, za który otrzymamy pienidze, resztę za darmo w odpowiednim punkcie, lub całośc tez w odpowiednim miejscu, puszki też można sprzedawać nawet za makulaturę płaca, mało ale płacą, wiec jedynie plastiki i szkło oddawanes są nieodpłatnie ale trzeba je przywieść, co zatem trzeba robić żeby społeczeństwo zaczeło tak działać? jesli pieniądze otrzymywane za surowce nie skłaniają obywateli do odpowiedniego zachowania to juz sam niewiem co robić? jesli obywatele nie chcą ich wozić do skupu o można pomysleć, że sa to śmieci z najbliższych domost, a też tak nie jest. według mnie problemem jest mandat w wysokości 500zł, gdyby to było 5000zł to juz jakiś respekt.

  7 0
 • ~veryoriginalnick1 2013-06-17 13:48:42

  Skoro sprawca jest nieznany a numery rejestracyjne nie zostały spisane, to skąd autorka artykułu wie, że był to rybniczanin?

  1 0
 • ~Tadeusz Dybala 2013-06-17 14:07:13

  Na ul. Prostej też było nielegalne śmietnisko i tam wiadomo było kto wyrzucał różnego rodzaju śmieci. Jakoś SM nie nałożył kary na Urząd Miasta ani na RSK. Przykład idzie od góry. Prawdopodobnie do teraz tam są szkodliwe związki przysypane ziemią, a głośno przecież było o tym w mediach.

  11 0
 • ~ 2013-06-17 15:49:38

  Jakie dzikie wysypiska ??? Prawdziwe dzikie wysypiska to dopiero powstaną po pierwszym lipca jak się zacznie segregowanie śmieci !!!!!

  8 0
 • ~cierpliwy 2013-06-17 18:01:02

  A ja widzę małą rozbieżność:
  "W minionym tygodniu strażnicy miejscy odkryli dzikie wysypisko przy ulicy Dygasińskiego"
  po czym:
  "W miniony wtorek, 11 czerwca strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o dzikim wysypisku śmieci przy ulicy Dygasińskiego w Rybniku. – O zdarzeniu powiadomił nas rybniczanin..."
  Po rodzaju śmieci widać, że to musiał być domek. To tylko taka sugestia.

  2 0
 • ~agi88 2013-06-17 19:53:03

  Rozwalają mnie teksty: "bo wcześniej już o tym pisałem, bo tam coś jest i nikt nie reaguje, bo nikt się tym nie chce zająć" ludzie macie z czymś problem o zadzwoń, wyślij emaila, puść fax, albo gołębia. Chcecie, żeby ktoś wam, rodzinie, znajomym pomógł, to rusz tyłek i daj o tym znać dalej. Nie tylko na forum. ~Tadeusz Dybala - komu zgłosiłeś to dzikie wysypisko? Pewne tylko na forum rybnik.com. Jak masz takie informacje, że zaśmiecał urząd czy Rsk to czy podjąłeś jakąś inicjatywę własną w tym temacie? Pewnie nie bo lepiej jest narzekać.

  0 0
 • ~dadon 2013-06-17 20:58:14

  tommi - pilnowanie kierowców nie jest podstawowym zadaniem sm, szczególnie jeśli robią to wybiórczo ( a wiem co mówię, są nieruszalni i cała reszta ), oni mają dbać o porządek a wygląda to tak, że jak ktoś idzie zpieskiem i piesek kupkę zrobi to udają, że nie widzą ( albo np pies bez kagańca czy smyczy ) a jak podjeżdża auto to zaraz im cyfrki skaczą, albo śpią pilnując fotoradaru. Chodzi o proporcje w sm ( nie tylko rybnickiej ) ile jest mandatów dla kierowców i ile za inne wykroczenia, ile interwencji w centrum a ile w dzielnicach. Gdyby patrolowali dzielnice, potencjalne miejsca dzikich wysypisk, sprawdzali czym kto pali i ogólnie byli bardziej dla ludzi to nie mieli by takiej negatywnej oceny a tak to człowiek jeszce drzwi nie zamknie a już na niego patrzą czy przypadkiem nie da sie go złapać na czymś ( i tu jeszczeraz powtórze, że nie jest to przypadłość tylko rybnickiej sm ) jeśli do tego dodać jakość rybnickich parkingów i ilość miejsc parkingowych to robi się całość , a że się ciebie nie czepiali, no cóż , może za mało jeździsz a w soboty po poludniu i niedziele to oni mają wolne :)

  1 0
 • ~Heksa13 2013-06-18 07:16:37

  ~dpa - skąd ty się urwałeś? Byłeś w śpiączce przez ostatnie kilka miesięcy? Co chwilę na tym i innych portalach piszą o akcjach z pasami na dzielnicach, w autobusach, sprawdzanie czym ludzie palą - nie czytasz neta, a fotoradar dawno nieczynny.

  0 1
 • ~tommi 2013-06-18 08:16:16

  dpa, uwierz że wiem co piszę, jak pisałem jeżdzę od 20 lat najwięcej po Rybniku, ale dowiedziełm tez kilka krajów Europy, przejechalem niespełna 1 mln km, wiec trochę widziałem, nigdy też nie dostałem mandatu za prędkość, parkowanie czy podobne zachowanie, dlatego nie mam negatywnego zdania o sm , nie zgadzam się z ich zadaniem jakim jest fotoradar bo to nie ich rola, zgadzam się, że parkingi w Rybniku to beznadzieja, ale to nas nie upoważnia do parkowania "jak kto chce", jestem zdania że powinni patrolować miasto, parki, potencjalne dzikie wysypiska itd bo policja nie ma na to czasu i środków, dlatego sm jest własnie w tym temacie potrzebna, jednak ich zadania znacznie wykraczają niż powinny, jednak za to jest odpowiedzialny prezydent danego miasta bo to on nadaje im uprawnienia, swego cxzasu mozna było zauważyć jak zmianią się kolory "kogutów" na samochodach w przeciągu kilku miesięcy kilka razy zmieniały się na z niebieskich na pomarańczowe i to za nasze pieniądze, a dla takiego działania moje stanowcze "nie" jednak uważam, że ta słuzba jest potrzeba ale wymaga reorganizacji i to dużej

  1 0
 • ~dadon 2013-06-18 09:00:45

  Heksa13 - pisać i robić sobie pr to jedno a fakty to drugie, zrobić jedną akcję przez 4 godziny w obecności dziennikarzy a potem znowu nic, mi chodzi o regularne działąnia, takie codzienne a nie wielkie akcje od czasu do czasu,
  Tommi - włąśnie o te zmiane priorytetow mi chodzi, nie wiem jak można nie dostać mandatu :) ja robie od 60 do 100 tys rocznie i raz do roku coś mi się trafia , choćby za głupie niedopłącenie na parkingu :), ale z sm miałem różne przygody, łącznie z tym , że mi próbowali wytłumaczyć , że samochód dostawczy to taki co ma wpisane w dowodzie rej. ciężarowy , ale ogólnie chce widzieć sm nie tylko w centrum ale też w dzielnicach

  0 0
 • ~ 2013-06-18 09:28:31

  Zrobili sobie pr z sarenką którą skazali na pewną śmierć, jak długo można znosić i tolerować taki brak kompetencji ,głupotę ,opieszałość,arogancję i lenistwo...

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2013-06-18 15:03:41

  agi88 - zwróciłem się do wszystkich instytucji nawet do prokuratury. Osoby które próbowały gdziekolwiek się zwracać wiedzą, że jakby walić głową w mur. Nasi radni również zostali poinformowani. Ja nigdy nie pozostaję w bezczynności.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 2812