zamknij

Wiadomości

Prokurator wójta przed internautami nie obroni

2010-05-05, Autor: Wacław Wrana
Trójka urzędników ze Świerklan złożyła doniesienie do prokuratury na internautów, którzy szkalowali tutejsze organy samorządowe. Prokuratura śledztwa w tej sprawie jednak nie rozpocznie.

Reklama

Poszło o wpisy, jakie anonimowi internauci zamieszczali na stronie uprzejmiedonosze.pl. Uczestnicy dyskusji urzędnikom ze Świerklan zarzucają m.in. nepotyzm, kolesiostwo i układy. Wójt, radca prawny Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji nie wytrzymali i złożyli do rybnickiej prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Powołując się na artykuł 212 Kodeksu Karnego argumentowali, że zostali zniesławieni i pomówieni.Prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie jednak nie będzie. - Żaden urząd, prócz urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest objęty taką ochroną prawną, aby postępowania w tego typu sprawach wszczynać z urzędu – tłumaczy Jacek Sławik, szef Prokuratury Rejonowej w Rybniku. - Osoby ubiegające się o funkcje publiczne, powinny liczyć się z krytyką społeczną oraz z tym, że będzie ona ostra, a czasami nieuzasadniona – dodaje.


Prokurator Sławik zwraca uwagę, że odmowa wszczęcia postępowania nie rozstrzyga, czy zamieszczone w Internecie posty na temat świerklańskich urzędników noszą znamiona przestępstwa. Pokrzywdzeni urzędnicy mogą dochodzić swoich praw w sądzie z oskarżenia prywatnego.


Wójt Świerklan Stanisław Gembalczyk sprawy komentować nie chce. Halina Karwot – dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji nie jest zaskoczona decyzją prokuratury. Czy będzie pozywać autorów postów do sądu? - Najprawdopodobniej tak. Cała sprawa dotyczy mnie w niewielkim stopniu, ale jako urzędnik z 30-letnim stażem nie mogę sobie pozwolić na szarganie mojej reputacji, na którą pracowałam latami – powiedziała nam urzędniczka.


Warto dodać, że to nie pierwsza tego typu sprawa, która była przedmiotem pracy rybnickich prokuratorów. Kilka lat temu, prezydenta Rybnika – Adama Fudalego bez pardonu potraktował internauta „Teddy”. Również w tym przypadku prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania.

 

Brutalne ataki internautów na osoby publiczne nie dziwią socjologa z Uniwersytetu Śląskiego - Andrzeja Górnego. - Współcześnie fora internetowe są przestrzenią debaty publicznej, której kiedyś Polacy nie mieli. Tym samym Internet stał się m.in. miejscem rozładowania własnych frustracji. Można więc mówić o quasi terapeutycznej funkcji dyskusji internetowych. Czasami mam wrażenie, że na niektórych forach więcej jest osób piszących niż czytających posty - zauważa socjolog.

 

Dodajmy, że w przypadku spraw z oskarżenia prywatnego, policja na wniosek sądu może wystąpić do administratora forum o udostępnienie danych osób zamieszczających opinie, takich jak numer IP, czy adres e-mail.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~werkk 2010-05-05 09:35:38

  I słusznie skoro się jest osoba publiczna trzeba się liczyć z krytyka. fakt ze większość opinia na forach głównie tych co dotyczą oceny lokalnej władzy jest subiektywna. Ale aby rozpocząć postępowanie musiała by wykluczyć ze to co piszą internauci mija się z prawdą. A to w niektórych przypadkach mogło by być kłopotliwe dla samego zainteresowanego. Dla mnie jest logiczne ze nie sposób wszystkich zadowolić ale z takiej krytyki warto wyciągnąć wnioski i to bez znaczenia czy piszący pisze prawdę czy to wyłącznie jego sugestie. Ja będąc tym opisywanym zastanowił bym się dlaczego tak piszą i bardziej byłbym zainteresowany czy pisze to jedna osoba czy kilkanaście bo jeśli to drugie to znaczy ze muszę się zastanowić nad swoim postępowaniem bez względu czy opisy są prawdziwe czy kłamliwe.Osobiście bardziej cenie uczciwego wroga niż niepewnego przyjaciela a tym bardziej lizusa. Do wroga wiem jak się ustawić a do lizusa to wiem ze robi to bo jestem mu potrzebny a za plecami no właśnie pisze o mnie niepochlebne opinie bo dożo o mnie wie.

  1 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-05-05 12:33:21

  Jedynie wójt może dociekać swoich praw przed sądem z aktu oskarżenia prywatnego, wydział karny tj. z art. 212 lub 216 kodeksu karnego a nie przez prokuraturę.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-05-05 16:14:35

  No to może wreszcie trafi do umysłów takich osobników jak wymieniony w artykule czy udzielający się w komentarzach (m.in.: stfu1, qwerty, AlicjaeR, tymonn czy zxr9, ale jest ich przecież więcej), to że nie są anonimowi, zwłaszcza w internecie.

  0 0
 • ~Q100sz 2010-05-05 18:10:00

  ...chyba, że korzystają z jednego z wielu anonimowych serwerów proxy, "zmieniarek" IP, czy czegoś podobnego ;p :)

  0 0
 • ~Q100sz 2010-05-05 18:17:37

  ...chyba, że korzystają z jednego z wielu anonimowych serwerów proxy, "zmieniarek" IP, czy czegoś podobnego ;p :)

  0 0
 • ~ 2010-05-05 19:22:54

  Największą patologią tego kraju są korupcjogenne stanowiska a takimi stanowiskami są oczywiście "samorządy lokalne" - państwa w państwie. Taki samorządowiec jest całkowicie poza prawem. Obieca co chce przed wyborami a potem robi co chce a jak ktoś napisze o nim prawdę to podaje go jeszcze do sądu poda.
  Jako obywatel jestem za całkowitą likwidacją samorządów i powołanie w te miejsce urzędnika kontraktowego, który wykonuje swoją pracę po wygraniu transparentnego konkursu. Założę się, że za 50% sum poprzyznawanych sobie przez naszych "samorządowców" znalazłoby się wielu chętnych o lepszych kwalifikacjach. Urzędnik ten będzie pracował na umowę - zlecenie wykonując określone zadania, z nich będzie też rozliczany. W końcu mamy wolny rynek i liberalizm więc nie rozumiem, dlaczego jeszcze trwa ta samorządowa komuna?

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-05-05 21:42:02

  Krytyka musi bić a krytykowany powinien z owej wnioski wyciągać, tylko moim zdaniem nie wolno przekraczać pewnych granic i obrażać krytykowanego chyba że ma mocne dowody na potwierdzenie swoich słów wtedy można powiedzieć np. (kradnie) i za nie odpowiadać, dyskusja powinna być asertywna.

  0 0
 • ~tymonn 2010-05-05 22:55:07

  Tylko, że trzeba odróżnić konstruktywną krytykę od powszechnie objawianego chamsta. Wielu z interenetowych chamów nigdy by publicznie nie zabrało głosu gdyż nie miałoby nic do powiedzenia. Na forach mogą sobie natomiast pofolgować bo tutaj się czują mniej wstydliwi i mega odważni. Osobiścię jestem za jak najczęstszą krytyką władz ale bez przekraczania granic. Z doświadczenia wiem, iż krytyka, chociaż dla wielu niewygodna, może być bardzo strofująca i wywołuje nieraz orzeźwienie u nieświadomych publicznego odbioru adresatów. Także krytyka jak najbardziej, szczególnie tych co rządzą, ale chamstwu stanowczo mówimy NIE!

  0 0
 • ~werkk 2010-05-06 06:46:52

  Tymonn i to jest zaleta a jednocześnie wada internetu anonimowość logiczne ze można każdego namierzyć sam wiesz ze nie jest to takie proste ( są darmowe programy dzięki którym komputer nie zostawia śladów w sieci, kawiarenki) Dla mnie jest logiczne ze nie wszystko w internecie jest prawdą nie czytałem co o tym gościu pisano ale skoro go to tak ruszyło to coś w tym jest. Jak się chciało być wójtem to z wszystkimi konsekwencjami z krytyka tez. Skoro chce się być osoba publiczną za całkiem dobre pieniądze to trzeba być gruboskórnym i nie obrażać się jak panienka. Logiczne ze nikt nie będzie szukał z urzędu kogoś kto brzydko napisał o wujcie wiesz ile takich wpisów jest, prokuratura już nie umie wyrobić a jakby jeszcze mieli zajmować się takimi bzdetami. Dla mnie sprawa jest prosta jak by miał ambicje to by powiedział mieszkańcom " mam Was w dupie" i zrezygnował ale tego nie zrobi bo gdzie miał by taka kasę no i władza to jest zmora niektórych ludzi być ważnym cała wieś go zna jego zonę dzieci. Skoro jest aż tak złe i go nie lobią to należny zmienić prace a nie płakać i straszyć prokuraturą założę się ze znów będzie kandydować. Tak już to jest ze nie ma szans aby go wszyscy chwalili, zastanawiam się czy w tych komentarzach dotyczących tego pana jest jakiś pozytywny? skoro jest dobrym wójtem powinien taki się znaleźć

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-05-06 10:01:20

  werkk, coś w tym jest, warto się nad Pana słowami głębiej zastanowić.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1046