zamknij

Wiadomości

Projekty lokalne wracają do budżetu obywatelskiego

2019-03-20, Autor: bf

Projekt uchwały ws. budżetu obywatelskiego został ponownie oddany do konsultacji. Ci, którzy krytykowali wcześniej wykreślenie projektów lokalnych z budżetu mogą być zadowoleni. W najnowszym zapisie projektu wróciły one dla łask. Dlaczego rybnicki magistrat zmienił zdanie w tym temacie?

Reklama

Przypomnijmy, w ostatni dzień lutego rybnicki magistrat ogłosił konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały budżetu obywatelskiego. Z treści mogliśmy się dowiedzieć, że cała pula ma zostać przeznaczona na rzecz budżetu ogólnomiejskiego. To oznaczało, że z uchwały wypadłyby projekty lokalne na rzecz dzielnic Rybnika.

Jak tłumaczyła nam wtedy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata największym poparciem wśród mieszkańców cieszyły się duże miejskie projekty, np. tężnia, pluskadełko czy stanica żeglarska. - Zainteresowanie projektami lokalnymi zarówno wśród głosujących, jak i składających projekty jest o wiele mniejsze. Ponadto obserwujemy też, że nasycenie typowymi projektami w dzielnicach, jak np. siłownie pod chmurką i place zabaw jest już dość duże, stąd decyzja o tym, by pozostać przy projektach ogólnomiejskich, w które zaangażowana jest większa społeczność, na wszystkich etapach powstawania inwestycji, począwszy od pomysłu, przez głosowanie a skończywszy na korzystaniu z obiektu – mówiła Agnieszka Skupień. Więcej pisaliśmy w artykule >>Budżet obywatelski: koniec z projektami lokalnymi. Idą zmiany<<

Sytuacja uległa jednak zmianie. Wczoraj po południu magistrat poinformował, że projekt uchwały ws. budżetu obywatelskiego trafił do ponownych konsultacji. Tym razem w treści pojawił się podział na projekty ogólnomiejskie i lokalne. Skąd ta zmiana decyzji? Jak się okazuje wpływ na to miało wiele głosów niezadowolonych mieszkańców. - Na etapie konsultacji wpłynęło sporo uwag. Wzięliśmy je pod uwagę. W tej wersji budżetu obywatelskiego możliwa jest realizacja projektów dzielnicowych. Kwoty do dyspozycji na ten rodzaj projektów zostaną określone zarządzeniem prezydenta miasta – mówi dzisiaj Agnieszka Skupień.

Treść projektu uchwały przeczytacie TUTAJ.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~rosthost1 2019-03-20 09:47:03

  super!!

  9 8
 • ~goliat 2019-03-20 11:44:26

  Strach obleciał, czy fala krytyki spadła, na naszego, nad sobą niepanującego?

  24 4
 • ~ 2019-03-20 13:04:02

  Czyżby jakieś wybory się zbliżały? Ale decyzja słuszna

  9 3
 • ~Lateks 2019-03-20 13:54:36

  Chyba narzekają na nadmiar projektów, albo chcą udowodnić że mieszkańcy nie są zainteresowani BO.
  Zebrać 50 podpisów z danymi osobowymi w czasach oszustów na wnuczka i innych to kupa niepotrzebnej roboty, nie dość że urząd może w każdej chwili odrzucić projekt to jeszcze i trafia pod głosowanie...

  8 1
 • ~rosthost1 2019-03-20 14:13:41

  lokalnie a nie centralnie. ale nawet w rybniku się to nie podoba??!!??!!

  5 2
 • ~Arteks 2019-03-20 19:28:53

  Lepiej aby mieszkańcy głosowali na jakieś wspólne miejskie konkretne projekty, robione za większe pieniądze i mające jakieś konkretne cele. Natomiast to, że władze miasta najpierw chcą coś radykalnie zmienić, a potem się wycofują świadczy o niekonsekwencji, lękliwości lub niepewności decyzji jakie są w urzędzie podejmowane. Jest to niepokojące. Warto tu przypomnąć, że prezydent Fudali jak się do czegoś przekonał to potrafił to forsować i się nie wycofywał. @goliat - fala krytyki czy tak jak w innych przypadkach jakieś pojedyncze głosy? Powiedz, kto popiera budżet obywatelski w sytuacji braku pomysłów lub takich które są zwykłym wyciąganiem kasy na jakieś festyny. Owszem jakaś ogólnomiejska dyskusja i głosowanie czy bardziej potrzebne dla miasta jest np. stanica żeglarska czy miasteczko ruchu drogowego, jest potrzebna. Ale jeśli w jakieś dzielnicy jest potrzebne wydanie kasy na coś konkretnego to lepiej zrobić to niż na siłę szukać pomysłów od "lokalnych animatorów dzielnicowego życia"...

  4 12
 • ~Abisall 2019-03-20 21:38:20

  Idiotyczny ruch. Projekty lokalne w znakomitej większości były pomysłami na marnowanie pieniędzy. Szczytem tego są wszelkie festyny dzielnicowe robione z budżetu obywatelskiego gdzie od lat międli się jedno i to samo i jedna i ta sama firma organizuje te "imprezy"

  7 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4714