zamknij

Biznes

Projekt budowy pasa startowego na lotnisku w Gotartowicach jest już gotowy. Co dalej?

2013-07-18, Autor: dk
Na biurka urzędników trafił projekt budowy pasa startowego na lotnisku w Gotartowicach. Teraz magistrat czeka na decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą inwestycji na lotnisku.

Reklama

Przypomnijmy, w lutym na terenie gotartowickiego lotniska były prowadzone badania geologiczne, niezbędne do stworzenia projektu pasa startowego. Pas o długości 900 metrów ma być pierwszym etapem inwestycji na lotnisku w Gotartowicach (czytaj więcej).

Jak informuje rzecznik prasowa rybnickiego magistratu, projekt techniczny budowy pasa startowego na lotnisku w Gotartowicach jest gotowy. Co więc miasto planuje w następnej kolejności? – Jeśli chodzi o samą realizację inwestycji, to obecnie jest prowadzone postępowanie administracyjne. Oczekujemy na decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dla planowanej rozbudowy lotniska – mówi Lucyna Tyl, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

 

Przypomnijmy, władze miasta planują finansowanie inwestycji na lotnisku w Gotartowicach z dwóch źródeł – ze środków własnych budżetu oraz ze środków Województwa Śląskiego, przyznawanych na podstawie „Koncepcji Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie wspierania rozwoju sieci lotnisk lokalnych”. Jak już pisaliśmy, rybnicki magistrat w latach 2014 – 2020 nie może liczyć na środki unijne, gdyż zarząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego nie przewiduje funduszy na budowę lotnisk lokalnych (czytaj więcej).

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~grzesnick 2013-07-18 08:49:44

  co dalej? jak znam Rybnik i jego rządzących to na pięknych obrazkach się skończy.

  8 0
 • ~qwerty 2013-07-18 09:32:13

  Zenujace sa "mocarstwowe" zapedy Fudalego. Rybnik potrzebuje remontu drog (Mikolowska, Rudzka), wielu ulic, a nie wydawania pieniedzy na bzdurne projekty, ktore jesli zostana zrealizowane beda ciezarem dla miasta, bo same na siebie nie zarobia. Na dodatek dlaczego UM ma placic za jakies projekty, ktore nie beda sluzyly jego mieszkancom? Przeciez na tym lotnisku nie wyladuje ZADEN rejsowy samolot bedacy w posiadaniu linii lotniczych operujacych w Polsce, bo pas wg. planu ma miec 900m. Nie mowiac juz o czarterach, na ktorych lataja duze samoloty (Airbus A320 itp.), zeby jednostkowy koszt przewiezienia pasazera byl niski. Innym zrodlem przchodu lotniska jest cargo, ale ono potrzebuje jeszcze wiekszych maszyn. Czy ktokolwiek (redakcja, UM) zainteresowal sie jakie modele samolotow moga startowac z pasa 900m?

  11 0
 • ~ 2013-07-18 10:59:24

  Racja qwerty. Urzędników - specjalistów mamy w Rybniku wyjątkowo niekompetentnych, po co i komu lotnisko w Gotartowicach?? Raz, że Rybnik zlokalizowany jest świetnie komunikacyjnie drogowo na przecięciu dwóch autostrad A4 i A1, dwa - to jeszcze z każdej strony miasta lotniska: Katowice-Pyrzowice N, Kraków-Balice E, Ostrava S, do których dojedziemy przy dobrych wiatrach w godzinę. Gdzie tu logika rozbudowywać lotnisko za grube miliony, potencjalny biznesmen, pasażer śmiało może zacumować w jednym z tych trzech i podjechać autem. Fajnie Żorska, Wodzisławska doprowadzone do porządku, ale kolejne drogi stoją ugorem i proszą o litość. Nie lepiej wypucować za to Mikołowską w stronę autostrady A1 i Rudzką przykładowo. I nowe miejsca pracy, gdzie one są ja pytam?? Miasto o takim potencjale położenia geograficznego, uczelniach powinno ściągać nowe inwestycja, aż się prosi. Niech ktoś mi powie czy w Rybniku w przeciągu ostatnich 6-8 lat powstał jakiś większy zakład pracy, zainwestowała zagraniczna firma (nie licząc powstałych, rozbudowanych dawniej Purmo, Tenneco)?? Nie !! Żory jakoś mogą, my nie ;/

  9 0
 • ~ 2013-07-18 11:01:11

  a ja bym chciał wiedzieć kto i za ile robił ten projekt(vide projekt ulicy w kolorach za 60 koła, bez konkursu itp. )
  bo to foto na górze to nie jest projekt

  3 0
 • ~ 2013-07-18 12:30:15

  a co z drogą Pszczyna-Racibórz ? Odciążyłaby m.in ul Chwałowicką. Skoro Rybnik nie potrafi wybudować 13 km (odcinek rybnicki) drogi od paru/parunastu lat to możemy projekt lotniska też wrzucić w sekcję 'marzeń'.

  7 0
 • ~ 2013-07-18 16:28:56

  Uhhaaa ha ha haaa ha uuuu ha hahhaaa haaa haaaaah hhaaa - to mój komentarz!

  4 0
 • ~ 2013-07-18 17:51:16

  Helikoptery będą lądować ;-)

  2 0
 • ~Jan R. 2013-07-18 18:02:50

  Czy to lotnisko będzie mogło przyjmować Airbusy A380?

  5 0
 • ~Arteks 2013-07-18 22:14:26

  To jest już kolejny z artykułów o planowanych inwestycjach związanych z rybnickim lotniskiem, a niektórzy próbują znowu pociskać te same babskie żale co pod innymi artykułami z tej serii... Tylko pytam się po co? Qwerty czy nie masz jakiegoś hamulca? Jeśli już wyraziłeś opinię o pasie startowym w kilku dyskusjach może dałbyś już z tym spokój bo to trąci twoimi natręctwami. Przecież to nie ma być alternatywa dla Pyrzowic i lotnisko dla rejsowych samolotów pasażerskich ale lotnisko dla małych prywatnych samolotów, awionetek, samolotów sportowych, ratowniczych, specjalnych itd. Oczywiście to jest trochę kontrowersyjna inwestycja bo osobiście wolałbym aby władze miasta równie ochoczo inwestowały w rozwój transportu zbiorowego - znacznie ważniejszej kwestii dla naszego miasta. Ale warto też zwrócić uwagę, że jeśli jest szansa na modernizację jedynego lotniska w naszym subregionie - dlaczego z tego nie skorzystać? Dlaczego czepiacie się, że u nas nie jest potrzebne lotnisko skoro poza Rybnikiem wytypowano w strategii województwa także Gliwice czy Częstochowę do małych portów lotniczych mimo że leżą jeszcze bliżej Pyrzowic? Popatrzcie na to też z innej perspektywy. Jeśli na to będą jakieś środki unijne czy wojewódzkie - dlaczego nie mielibyśmy na tym skorzystać. Tu nie chodzi o żadne mocarstwowe zapędy bo jeśliby o takie chodziło to władze województwa by wyśmiały projekt Rybnika zamiast go wspierać. Trochę pomyślcie zamiast od razu hejtować nasze lotnisko ;)

  0 14
 • ~qwerty 2013-07-19 00:06:16

  Dla malych samolotow. No super - i czy kiedykolwiek kilka milionow zlotych na utrzymanie lotniska sie splaci? Czy UM przedstawil przewidywane zestawienie kosztow funkcjonowania (ktore bedziemy ponosic my) i ewentualny biznesplan przedstawiajacy realne oszacowanie przychodow? Ja mysle, ze to jest po prostu kolejna kielbasa wyborcza Fudalego za nasze pieniadze. Mam nadzieje, ze jak przyjdzie nowy prezydent, to szybciutko utnie ten projekt. Bzdura a Ty Areczku swoja twoarza te gowno wycierasz, bo glupio Ci przyznac, ze to idiotyczny pomysl.

  2 0
 • ~hindenburgstrasse 2013-07-19 01:00:39

  Muszę zgodzić się z qwertym - to głupia inwestycja rozpatrywana chyba tylko po to, by połechtać sobie ego. Po pierwsze, UE do tego nie dopłaci, bo już się przejechali na Hiszpanii (tam też był program "lotnisko w każdym powiecie", w rezultacie czego 36 hiszpańskich portów lotniczych... nie przyjęło ani jednego samolotu!), a teraz zaczynają przejeżdżać się w Polsce (dzisiaj wspominano w TV o możliwości cofnięcia dofinansowania na podobną inwestycję w Gdyni, która jest już gotowa, port w Lublinie ma o 1/3 niższe obciążenie niż przewidywano itd.). Po drugie, nawet jeśli województwo sfinansuje budowę, to miasto będzie musiało potem to utrzymać. Jak myślicie, ile awionetek dziennie będzie tam lądować? Tygodniowo chociaż jedna?

  3 0
 • ~hindenburgstrasse 2013-07-19 01:03:43

  Arteks - i tu jak najbardziej chodzi o mocarstwowe zapędy - nie tylko Rybnika, ale całego województwa. Jeśli już chcą budować to lotnisko, to niech znajdą jak Czerwionka inwestora, który sam za wszystko zapłaci - a nie marnują pieniądze podatników.

  2 0
 • ~ 2013-07-19 05:57:14

  a propos projektów. wizja nowego dworca w Gliwicach https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=A5THvCzyfCo#at=43

  0 3
 • ~Arteks 2013-07-19 10:53:36

  @hindenburgstrasse - ale właśnie przypadek Czerwionki jest jeszcze bardziej niezrozumiały. Po co i dla kogo tam niby miałoby być lotnisko? Przecież w Czerwionce nie ma nawet porządnego dworca kolejowego czy autobusowego, a władze wymyśliły sobie lotnisko. Przy czym nie sądzę aby doszło do jego realizacji tak jak nie doszło do realizacji budowy kopalni czy dużego osiedla mieszkaniowego. W przypadku Rybnika chodzi także o unowocześnienie istniejącego lotniska które obecnie przypomina już bardziej skansen. Czasem trzeba myśleć perspektywicznie. Ale też nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem tak więc nie zamierzam na siłę bronić tego projektu. Będą pieniądze unijne - niech to robią. Nie będzie to trudno. Są inne ważniejsze dla miasta projekty. Natomiast jeśli ktoś ma problem z głową tak jak qwerty to będzie choćby tylko dla zabicia czasu hejtował w przypadku każdej inwestycji. Wolałbym poczytać co do powiedzenia na ten temat mają ludzie związani z lotnictwem, a nie hejterzy czy jakiś dureń.

  0 13
 • ~hindenburgstrasse 2013-07-19 13:35:14

  W Czerwionce (konkretniej to w Bełku) to nie władzom zamarzyło się lotnisko, tylko przyszedł inwestor z Bielska z zapytaniem, czy może na tych nieużytkach zrobić lotnisko. Czerwioneckie władze w ogóle nie miały takich planów, o czym może świadczyć fakt, że musiały nawet zmieniać MPZP. Te lotnisko ma być w założeniu lepsze od tego z Gotartowic, bo gotartowickie ma zbyt krótki pas czy coś w ten deseń (dokładnie nie wiem). A co do stacji kolejowej czy dworca autobusowego - a w Gotartowicach to niby jest? :D

  1 0
 • ~Arteks 2013-07-19 13:54:48

  Czekam aż się wypowiedzą jacyś znawcy w tematach lotniczych, pasjonaci itd bo @hindenburgstrasse nic ciekawego w tej sprawie już nie napisze bo już wszystkie "mądrości" wylał i zarazem zaprzeczył sam sobie. Bo jeśli inwestor interesował się i sam przywędrował akurat do Czerwionki to jakby trochę przeczy twoim wcześniejszym opiniom (i innych osób które powątpiewają w ekonomiczne uzasadnienie tego przedsięwzięcia). No bo jeśli dla jakiegoś prywaciarza lądowisko/lotnisko na takim zadupiu jak te pola w Bełku to byłby dobry interes to dlaczego postawiłeś wcześniej tezę że te ucywilizowane lotniska jak np. rybnickie, gliwickie, bielskie czy częstochowskie miałyby być nierentowne i od razu przez ciebie przekreślone? To jest właśnie przykład na to jak to co piszesz zależne jest wyłącznie od sytuacji i potrzeby w danej chwili na jakiś tani i przelotny argument. A Czerwionka rzeczywiście powinna zadbać o dworzec kolejowy bo akurat w Czerwionce wsiada i wysiada dość sporo ludzi i to powinien być jakiś punkt wyjścia. Najpierw niech załatwią przyziemne sprawy, a potem myślą o powietrznych lotach ;).

  0 13
 • ~rzyt 2013-07-19 14:58:22

  Już kupuję wrotki, bo samoloty tam będą lądować tylko w dniu otwarcia z inwestorami z Emiratów Arabskich.

  1 0
 • ~hindenburgstrasse 2013-07-19 15:30:27

  Arteks, zauważasz różnicę pomiędzy lotniskiem mającym długi pas startowy i będącym budowanym przez konkretną firmę pod jej konkretne potrzeby a lotniskiem mającym ledwie 900-metrowy pas startowy i będącym budowanym przez województwo, a potem utrzymywanym przez miasto? Bo ja zauważam. To pierwsze mnie ani parzy ani ziębi, bo nie moja sprawa i nie moje pieniądze. To drugie nie ma żadnego planu biznesowego, nikt nie zgłaszał na nie zapotrzebowania, a służyć ma jedynie podniesieniu ego urzędników wojewódzkich za pieniądze podatników. Katowicki Muchowiec już ma pas, a jakoś mimo wszystko awionetki z bogatymi biznesmenami tam nie lądują. Ciekawe, dlaczego.

  4 0
 • ~ 2013-07-19 18:26:06

  Arteks chcesz opinii kogoś kto się zna? Ja napiszę chociaż specjalistą nie jestem ale pracuje w lotnictwie a i aeroklub rybnicki jest mi bliski - nie tylko dlatego że przy nim mieszkam :-). Lotnisko które sobie wymarzył Fudali to najgorsza możliwa inwestycja bo: 1. droga startowa 900 metrów beton - OK tylko po co? C172 wyląduje i na trawie a co więcej chciałoby tu lądować? Biznesu międzynarodowego w Rybniku nie ma więc nie ma kto latać - no ale może będzie przylatywał prezes EDF ale ile razy w roku? 2. hangary - tak to chyba najlepsza inwestycja tylko ich wielkość i ilość muszą być dobrze przemyślane. 3. Wieża kontroli lotów - na litość boską ale chyba nikt nie wie ile to kosztuje - no chyba że lotnisko ma być niekontrolowane, ale po co wtedy wieża? No i przechodzimy do kolejnych pytań - czy lotnisko ma być całodobowe - tak to musi mieć oświetlenie, całoroczne - tak to sprzęt do odśnieżania i utrzymania, jacyś ludzie muszą tam pracować więc z czego to lotnisko utrzymać? - parkingi - nawet kasując 10PLN za godzinę nie da rady, powierzchnie handlowe - to chyba bar jeden - za mało, operacje lotnicze - tak jeżeli będzie ich ponad 50 dziennie, z odprawy pasażerów to przy 900m drodze startowej i samolotach mogących tu lądować jest niewykonalne. Z czego miasto chce to utrzymać? Jeżeli Modlin przynosi 150tys PLN straty dziennie to szacuję że Gotartowice oscylować będą w granicach 20 - 40tys dziennie przy wizji Fudalego. Arteks a jak ty wyobrażasz sobie rybnickie lotnisko?

  9 0
 • ~ 2013-07-19 18:37:21

  http://www.saabaircraftleasing.com/prod/datasheets/340B_JAR.pdf
  http://planes.findthebest.com/q/122/7735/How-long-of-a-runway-does-the-ATR-42-600-Propeller-Plane-need-to-take-off

  bez specjalnego szukania można zerknąć co za samoloty nie będą mogły tu lądować - nie kojarzę mniejszych samolotów pasażerskich.

  2 0
 • ~myk 2013-07-19 19:16:21

  Naiwni wszyscy jesteśmy. I Arteks i Qwerty. To zwykłe bicie piany, grupka wływowych i majętnych menago z miasta i okolic naciska, żeby zmodernizować lotnisko, bo chcą sobie polatać. Popatrzcie jakimi SUV-ami wożą się żony tych paskudników po mieście, to są fury za 200-300 tysięcy minimum. A ile kosztuje niewielki samolot? No właśnie. Bryka to już za mało i dlatego chcą zrealizować to "marzenie", a potem utrzymywać za nasze pieniądze. Uzasadnienie ekonomiczne? Coś się wymyśli. To takie nowe XXI-wieczne podejście, mydlić ludziom oczy i twierdzić że to polityka/dotacje/szansa dla regionu itp itd - a tak naprawdę ktoś sobie używa za plecami innych.

  7 0
 • ~ 2013-07-19 19:30:43

  Nic z tego nie będzie. Do akcji wkroczą ekolodzy i stwierdzą, że tam są siedliska tęgobrzęczka seledynowego i gniazda brzuchatka elipsogłowego. Na znak protestu przywiążą się do drzew.

  1 0
 • ~Arteks 2013-07-19 20:40:38

  @Klink - przeczytałem z uwagą twoje wpisy i być może masz rację. O takie wpisy mi chodziło, choćby krytyczne ale przynajmniej z jakimiś konkretnymi argumentami przeciw, a nie zwykłe pieniactwo i hejterstwo tak popularne na tym forum. Natomiast jeśli dostało się to do strategii województwa śląskiego to jestem pewien, że ktoś musiał za tym lobbować. Mam do ciebie pytanie Klink. Co sądzisz o wykorzystaniu tego lotniska w jakieś logistyczno-transportowej funkcji. Czy jest to w ogóle możliwe? Szczególnie, że w okolicach Kłokocina po wybudowaniu nowej drogi mogą powstać tereny które umożliwiałyby duże inwestycje logistyczne. Być może @myk też ma rację pisząc, że lobbują w tej sprawie jacyś lokalni biznesmeni. Pamiętacie ten artykuł o milionerach w naszym subregionie?: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,w-2011-roku-w-rybniku-bylo-68-milionerow,wia5-3273-17742.html
  W 2011 było ich ok. 130 w Rybniku i okolicy. Wcale nie taka mała grupa, być może za 5 lat będzie dwa razy większa. A nie jest powiedziane, że przynajmniej co drugi z nich nie chciałby mieć prywatnej awionetki i mieć nią skąd latać? Natomiast zgadzam się, że pieniądze na taki cel powinne być pozyskane albo z województwa albo z EU, a nie z miasta które ma inne ważniejsze cele od lotniska.

  0 2
 • ~Lateks 2013-07-19 22:07:41

  Arteks -> jo cie prosza, ile kosztował projekt? ile będzie kosztować budowa i utrzymanie czegoś takiego?
  Antka nie mogą wyremontować bo nie ma na to pieniędzy. Ale jest szansa że województwo będzie miało to trzeba wykorzystać...
  Tylko po co marnotrawić pieniądze. Teraz to przynajmniej owce się tam pasą, a jak pas będzie betonowy to co? ani tym biznesmen nie poleci, ani na paralotni. No ale cóż takich mamy ekspertów.

  4 0
 • ~ 2013-07-19 22:25:43

  @Arteks nasze lotnisko powinno zostać lotniskiem aeroklubowym z dobrze utrzymaną trawiastą drogą startową 900 metrową. Powinno rozbudować się infrastrukturę lotniska to znaczy, nowy hangar, porządne miejsce tankowania, parking z prawdziwego znaczenia, i bardzo niewielką ale wysokiej klasy halę - poczekalnię - specjalnie piszę poczekalnię, żeby broń boże nie stawiać terminala. I tak biznesem podjedzie autem które zostawi na parkingu - zadaszonym i strzeżonym, poczeka w poczekalni pijąc kawę i czytając gazetę, następnie wsiądzie do śmigłowca, który podrzuci go do Warszawy, Wiednia, Pragi, Bratysławy. Nic innego nie ma sensu bo do Pyrzowic jedziesz niecałą godzinę i odlatujesz gdzie chcesz. Plus takiego rozwiązania to stosunkowo niewielki nakład funduszy i niski koszt utrzymania. Firmy budujące swoje zakłady w Kłokocinie będą korzystać z transportu drogowego lub kolejowego. Jeżeli zaś przyjdzie przewieść coś transportem lotniczym to dowiezie się to do Pyrzowic. Nie ma szans na wakacje charterem z Gotartowic jak się to kiedyś rozmarzył prezydent. Unia tak średnio da pieniądze - już cofnęli fundusze dla Gdyni, a nasze lotnisko jest dobrze skomunikowane z Balicami, Pyrzowicami i Ostrawą....

  13 0
 • ~ 2013-07-20 00:36:06

  Chyba ich juz do reszty poj...ło w tym urzędzie. Na porzadną halę targowa nie mozna od lat kasy zdobyc a oni chcą zaspakajać swoje wybujałe ambicje. Stara polska zasada - "Zastaw sie a postaw sie". W Hiszpanii, kraju jednak zamozniejszym i lepiej rozwinietym od Polski male lokalne lotniska sa zamykane z powodu wysokich kosztow utrzymania. Te cepy z UM takimi rzeczami sie nie interesuja. "Wybudujemy, a pozniej jakos to bedzie..." trzeba jak najszybciej wykurzyc ta bande, za dlugo sie zasiedzieli nastolkach i zaczyna im sie wszystko mieszac.

  5 0
 • ~markiz 2013-07-22 12:27:15

  Ktoś nie wpuścił mojego komentarza. Widocznie dlatego że był krytyczny dla tego projektu. Napiszę więc, że dużo bardziej potrzebne są inwestycje: poprawa transportu lokalnego, budowa dużego centralnego placu zabaw (patrz chociażby Marklowice), aquapark, park zaniedbany bardzo na Nowinach przy Realu - można coś zrobić dla dzieci i dorosłych. Potrzebna wylotówka dwupasmowa do autostrady do Bełku i wiele innych służących dobru ogółowi Rybniczan i odwiedzających Rybnik. Zrobienie dobrze kilku lub kilkunastu ludziom za grube pieniądze, nie świadczy dobrze o włodarzu.

  3 0
 • ~Baraqda 2013-07-24 20:06:28

  E tam! Cieszcie się Rybniczanie! Wiele dróg to dziura na dziurze, brak dużego konkretnego parkingu, ścieżki rowerowe rozkopane (nad Rudą)... Ale będziemy mieli lotnisko! Teraz kupujmy modele latające, bo do tego będzie idealne! Albo będziemy sobie latali z Rybnika do Czerwionki. Super! Siostro! Prochy mi się kończą....

  0 0
 • ~BORYS57 2013-08-10 18:09:38

  Drogi do du.y ale pas startowy ciekawe kto tu będzie lądował i startował aha biznesmeni

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3770