zamknij

Wiadomości

Program „Umiem Pływać 2016” nie dla wszystkich? „Dzieci dzielone są na pierwszy i drugi sort”

2016-09-16, Autor:  bf

Czy dzieci w szkołach podstawowych są dyskryminowane? Tak przynajmniej uważa jeden z naszych Czytelników. Program „Umiem Pływać 2016” spotkał się ze sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Było ono na tyle duże, że w niektórych placówkach urządzono losowanie. To – zdaniem rodzica – było niedopuszczalne. - Dochodzi do przejawu podziału dzieci na tzw. „pierwszy sort” oraz „drugi sort” – pisze. Co na to MOSiR w Rybniku i magistrat?

Reklama

Na terenie naszej gminy ruszył właśnie projekt „Umiem Pływać 2016”. Dzięki temu 600 dzieci ze szkół podstawowych ma nauczyć się pływać do końca tego roku, a także potwierdzić na egzaminie nabyte umiejętności. Akcja jest bezpłatna, dlatego też cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów i ich rodziców. Na tyle dużym, że zdaniem naszego Czytelnika w klasach drugich dochodzi do podziału dzieci na tzw. „pierwszy sort” oraz „drugi sort”. - W klasie mojego dziecka przeprowadzono losowanie, ponieważ tylko 15 dzieci może skorzystać z programu „Umiem pływać 2016”, który jest dla dzieci bezpłatny. W wyniku losowań mnóstwo dzieci jest pokrzywdzonych, dzieci w domu płaczą, skarżą się, że są gorsi, że nie mogą tak jak ich koledzy z klasy- z ławki chodzić na zajęcia basenowe. Zadają pytania, na które my rodzice nie potrafimy odpowiedzieć – pisze do nas.

Jak do powyższych zarzutów odnosi się rybnicki magistrat. Jak zaznacza Agnieszka Skupień, nie ma mowy o dzieleniu dzieci na „lepszy i gorszy sort”. – Jest to program ministerialny, w myśl którego pływania ma się nauczyć 600 dzieci. Pierwsza grupa – 120 osobowa, uczyła się pływać w czasie wakacji letnich na basenie w Boguszowicach. Kolejne 480 miejsc zostało przeznaczone do podziału pomiędzy szkoły podstawowe w Rybniku na zajęcia pozalekcyjne, nieobowiązkowe. Z uwagi na fakt, że w Rybniku jest 27 szkół podstawowych postanowiono, że w 22 szkołach zostanie zrekrutowana jedna 15-osobowa grupa ćwiczeniowa, natomiast w 5 największych placówkach (ZSP 5, ZSP 6, ZSP 8, ZSP 11, SP 34) będą 2 grupy (razem 30 dzieci). W szkołach grupą docelową były głównie dzieci z klas II – tłumaczy.

W wyniku dużego zainteresowania Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji w Rybniku prosił poszczególne szkoły, by robiły wewnętrzny nabór do projektu. Te uznały, że najsprawiedliwsze będzie losowanie. Dla ilu dzieci zabrakło miejsca w programie „Umiem Pływać”? Miasto nie dysponuje takimi informacjami. – Wielu rodziców zrezygnowało z tych zajęć swoich dzieci, ponieważ wiązałoby się to z dodatkowym zaangażowaniem w ich dowóz na pływalnię. Zajęcia pozalekcyjne będą odbywały się dwa razy w tygodniu – dodaje Agnieszka Skupień.

W podobnym tonie jak rzecznik rybnickiego magistratu, wypowiada się wicedyrektor MOSiR-u Arkadiusz Skowron. – Nikt z nas nie miał złych intencji. Celem projektu było stworzenie kolejnej możliwości odciągnięcia dzieci od komputera. Na początku obawiałem się wręcz, czy w ogóle znajdziemy chętnych do projektu. Stało się inaczej. Nie sugerowaliśmy szkołom, by wybierać uczniów na drodze losowania. Uważam, że powinny z niego skorzystać te dzieci, które nie potrafią pływać, ponieważ nabyte umiejętności będą potwierdzone poprzez egzamin. Celem „Umiem Pływać” jest więc nauka, a nie rekreacja – podkreśla.

Co dziećmi, którym nie udało się załapać do projektu? – Na pewno będą uczęszczały w trzeciej klasie szkoły podstawowej w ramach obowiązkowych zajęć na lekcjach WF-u – uspokaja wicedyrektor MOSiR-u.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~polk 2016-09-16
  16:56:24

  55 9

  Skoro to losowanie to skąd pomysł, że dzieci są dzielone na pierwszy i drugi sort???
  Czytelniku jeśli Twoje dziecko razem ze swoim kolegą weźmie udział w jakimś losowaniu nagród w szkole i jak jego kolega coś wylosuje a Twoje dziecko nie to też będzie "sortowanie"???
  Skoro ilość miejsc jest mniejsza niż chętnych to losowanie ich wg mnie jest sprawiedliwe.
  Może czas wytłumaczyć dziecku, że nie wszystko jest dla wszystkich i po co jest to losowanie a nie szukać sensacji z dzieleniem na lepsze i gorsze sorty.
  Też mogę tak zrobić i oskarżać np totalizator, że dzieli ludzi na lepszych i gorszych bo losują numery innych a nie moje:)

 • ~ 2016-09-16
  18:04:30

  42 7

  Również uważam, że to jakiś sztucznie rozdmuchany problem. Losowanie w sytuacji, gdy dzieci jest więcej niż miejsc, wydaje się najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem.

 • ~mirko 2016-09-16
  23:40:06

  26 6

  Jeszcze sie taki nie narodził co by wszystkim dogodził:)

 • [email protected] 2016-09-17
  15:34:13

  8 5

  typowy pieniacz oczywiscie ze to sprawiedliwe ,wlasnie inny sposob niz losowanie bylby nie sprawiedliwy a jak mu dzieciak w domu placze niech wyciagnie 100 zlotych z portfela i tez naucza go plywac,zalosne

 • ~telesrele 2016-09-17
  18:25:59

  15 3

  W dawnych wrednych komunistycznych czasach nie było w podstawówce żadnych zajęć na basenie, a jednak zdecydowana większość dzieci nauczyła się pływać. Mnie nauczył ojciec. Moje koleżanki i kolegów również uczyli rodzice. W ogóle w tamtych czasach dzieci radziły sobie ze wszystkim. Teraz trzeba im podać wszystko "na talerzu". Wkrótce pewnie dojdzie do tego, że powstaną specjalne projekty (dotowane) nauki jazdy na rowerze, nauki używania sztućców czy nauki temperowania ołówków. Zapytajcie dzieci, jak zrobić szlojder ? Jeśli w ogóle wiedzą, co to jest, to zapytają, czy można to kupić w markecie lub na allegro.

 • ~ 2016-09-17
  19:24:37

  13 2

  ~telesrele
  "W dawnych wrednych komunistycznych czasach"mieliśmy w ramach szkoły bezpłatne zajęcia na basenie przy Powstańców i jeździliśmy na nie normalnym rozkładowym czerwonym autobusem , a co do kreatywności dzisiejszego młodego pokolenia - zgoda w 100%

 • ~Piotr55555 2016-09-17
  21:00:44

  6 7

  U mojej córki nie było losowania tylko wybrali dzieci, które najlepiej pływają. Jest to niesprawiedliwe!! Jak chcą coś dać to albo wszystkim albo nikomu!! A jeśli już kilka osób na klasę to powinni wybrać tych najsłabszych w pływaniu a nie tych najlepszych!! Takie akcje tylko dla niektórych to porąbany pomysł jeśli chodzi o dzieci. A losowania nie było tylko wybrali kogo tych co najlepiej pływają - tak nas poinformowano na zebraniu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 408